خبرگزاري آريا -

داستان ضرب المثل نه کور ميکند،نه شفا ميدهد
مرد قصابي بود که چشمش درد مي کرد و سرخ شده بود. او براي معالجه چشمش پيش حکيم باشي رفت حکيم باشي براي قصاب دارويي ساخت و گفت:صبح وشب دو قطره ازين دارو را توي چشمت بچکان تا خوب شوي.
قصاب اين کار را کرد او انتظار داشت پس از سه روز دارو چکاندن چشمش کاملا خوب شود اما اين طور نشد.
داروي حکيم باشي درد چشمش را کم کرد اما نتوانست سرخي و سوزش چشمش را کم کند پس از چند روز قصاب دوباره به ديدن حکيم باشي رفت و گفت:درد چشمم کم شده اما خوب نشده حکيم جان،دستم به دامانت دارويي بده که خوب بشوم وبتوانم به کارو زندگيم برسم.حکيم باشي اين بار کتاب هايش را زير و رو کرد واين بار از روي کتاب ها دارويي براي قصاب ساخت.
قصاب دارو را به خانه برد وطبق دستور حکيم باشي مصرف کرد .چند روز گذشت:اما دارو اثر زيادي نکرد و درد سوزش چشم قصاب خوب نشد...قصاب نمي دانست چه بايد بکند.به سفارش يکي از مشتريهايش به محله ديگر شهر رفت. در آنجا حکيم باشي ديگري بود و بيماران زيادي دور وبرش نشسته بودند.
قصاب توي صف منتظر شدتا نوبتش برسد قصاب به حکيم باشي گفت:من اهل محله شما نيستم اما حکيم باشي محله خودمان نتوانسته مرا معالجه کند اين است که به حضور شما آمده ام. حکيم به خوبي چشم قصاب را معاينه کرد و دارويي که به چشمش مي ريخت ديد سپس رو کرد به او و گفت: دارويي که حکيم باشي محله تان به تو داده ،داروي خوبي است فکر ميکنم تو خودت بهداشت را رعايت نمي کني و دست کثيفت را به چشمت ميمالي.
قصاب گفت:آخر چه کنم حکيم . وقتي چشمم ميسوزد و ميخارد که نمي توانم دست به چشمم نزنم. حکيم باشي گفت:دست تو هميشه آلوده ااست .آلوده به پشم ودنبه وگوشت گوسفند.اگر بخواهي با اين دستهاي آلوده هميشه چشم هايت را بخاراني مشکلت حل نمي شود.
هر دارويي هم که مصرف کني نه تورا کور ميکند نه شفا مي دهد. بهتر است چند روزي سرکار نروي و چشمت را با دسنمال تميز ببنديکه با دستت در تماس نباشد قصاب مجبور شد چند روز درخانه بماند.او چشم هايش را بست تا دستش به چشمش نرسد.کم کم حالش خوب شد وسوزش و درد و سرخي چشم هايش تمام شد.
قصاب يک راست رفت سراغ حکيم باشي محله خودشان .حکيم باشي از ديدن قصاب خوشحال شد وگفت:خدا رو شکرمثل اينکه با داروهاي من چشمت کاملا خوب شده است. قصاب گفت:نه حکيم جان داروهاي تو نه کور ميکند،نه شفا ميدهد.
من بايد خودم مواظبت مي کردم که چشمم آلوده نشود تا داروهاي تو تاثير بکند اين حرفي بود که تو به من نزدي.
از آن به بعد وقتي بخواهند از بي اثر بودن کاري حرف بزنند اين ضرب المثل را گويند.
منبع:farzandemam.blog.ir


منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

زبان فارسی امروزی بر مبنای شاهنامه ایجاد شده است/نمی توان در مورد روز تولد فردوسی با قاطعیت سخن گفت

فردوسی توانست ملتی را نگه دارد وفرهنگی را ایجاد کند تا نام ایران از بین نرفته و فرهنگمان متلاشی نشود. ملیت و هویت ایرانی حفظ شود و میهن ما پاره پاره نگردد.

حکیم ابوالقاسم فردوسی نه تنها یکی از بزرگترین مفاخر ادب و هنر ایران زمین است بلکه بسیاری او را به عنوان تجلی بخش عظمت ملت ایران و یکی از افتخارات تاریخ جهان می شناسند. در تقویم در روز به عنوان سالروز تولد این حکیم بزرگ ثبت گردیده است. یکی سوم دیماه و دیگری اول بهمن ماه. اما به راستی کدام تاریخ، تاریخ صحیح روز تولد فردوسی است. به همین منظور گفت و گویی با دکتر یاحقی، پژوهشگر، نویسنده و استاد زبان و ادبیات فارسی انجام داده ایم که از منظرتان می گذرد:  

نمی توان در مورد سالروز تولد فردوسی با قاطعیت سخن گفت

دکتر یاحقی در گفت و گو با خبرنگار قدس آنلاین گفت: سالروز تولد فردوسی دقیقا معلوم نیست. این روز در هیچ سند معتبری هم ذکر نشده است. بسیاری از تاریخ نگاران و فردوسی دوستان، براساس اسناد و مدارک موجود محاسباتی را انجام داده اند اما هیچکدام را صحت و قطعیت ندارد. تنها چیزی که مسلم است این است که سال تولد این حکیم بزرگ ۳۲۹ هجری قمری است.

وی افزود: نقل قولهایی که صورت گرفته، براساس حدث و گمان است وسوم دیماه و اول بهمن ماه و یا هر روز دیگری در سال را نمی توان به عنوان روز تولد فردوسی در نظر گرفت.

وی عنوان کرد: اساس تحقیقات برپایه ابیات شاهنامه قرار دارد. به عنوان مثال فردوسی دربرخی از ابیات، بیان داشته است که  وقتی این قسمت ازداستان را می سروده ام ۶۳ ساله بوده ام. بر مبنای همین ابیات است که تاریخ شناسان به جستجوی سال سروده شدن ابیات پرداخته اند تا سال تولد فردوسی را بدست آورند. اما برای رسیدن با روز تولد فردوسی این اسناد و مدارک کافی نیست.

وی ادامه داد: آقای شاپور شهبازی از معروفترین افرادی است که این تحقیقات را انجام داده است. اما خود ایشان هم در مطالبش آورده است که این محاسبات دقیق و قطعی نیست. بنابراین ما سال تولد این حکیم بزرگوار را فقط می دانیم که همان ۳۲۹ هجری قمری است و روز تولد این ادیب بزرگ نامعلوم است. به همین دلیل، مدتها پیش پیشنهادی دادم تا برای حکیم ابوالقاسم فردوسی روز بزرگداشتی گرفته شود که اینکار در۲۵ اردیبهشت ماه هرسال انجام می شود.

این پژوهشگر زبان و ادب فارسی اظهار داشت: در زمان فردوسی تقویم به صورت تقویم به این صورتی که ما اکنون داریم نبوده است. آن زمان سالها بر اساس تقویم یزدگردی محاسبه می شده اند. درواقع تاریخ هایی که فردوسی در شاهنامه آورده است براساس سال یزدگردی بوده. اما تاریخ شناسان این تاریخ ها را به هجری قمری تبدیل کرده اند. وقتی گفته می شود فردوسی در سال ۳۲۹ به دنیا آمده است یعنی اینکه پس از تبدیلهای سال  یزدگردی به هجری قمری این سال مشخص شده است و فردوسی ۳۲۹ سال پس از هجرت پیغمبر متولد شده است آنهم در محاسبات قمری.

دکتر یاحقی در خصوص تاثیر گذاری فردوسی بر آداب و فرهنگ ایرانیان گفت: تاثیرگذاری فردوسی بر فرهنگ ایران زمین بسیار واضح و مبرهن است. هزاران کتاب پس از فردوسی براساس شاهنامه پدید آمده است. هزاران تقلید از فردوسی صورت گرفته است. زبان فردوسی در همه کتابهای ماندگار پس از خودش تاثیرات فراوان گذاشته است. در غزلیات شمس، کلیات مثنوی بوستان سعدی دیوان حافظ در تمام این کتابها از اندیشه های فردوسی موجود است.

وی ادامه داد: زبان فارسی امروزی بر مبنای شاهنامه شکل گرفته است. کلماتی که ما از آنها به کار می بریم همه در شاهنامه بیان شده و از گزند حوادث مصون مانده است. فردوسی توانست ملتی را نگه دارد وفرهنگی را ایجاد کند تا نام ایران از بین نرفته و فرهنگمان متلاشی نشود. ملیت و هویت ایرانی حفظ شود و میهن ما پاره پاره نگردد. حتی شاهان غریبه ای که پس از فردوسی روی کار آمده اند سعی کرده اند به نوعی از شاهنامه تاسی کرده و ادعا نمایند که ما هم از همین نسل و ایرانی هستیم.

وی بیان داشت: در تاریخ ایران زمین ادبا و شاعران زیادی داشته ایم اما از بسیاری از آنها هیچ کتاب و ابیاتی به جا نمانده است. آثار آنها به خاطر حوادث و اتفاقات پیش آمده مانند جنگها، آتش سوزی، عدم نگهداری سالم و تخریب توسط رطوبت یا موریانه و... و. از بین رفته است و فقط در برخی کتب نام آن شاعران ذکر شده است و فقط ما میدانیم که آنها بوده اند و در این کشور زیسته اند.

وی افزود: اما دلیل اینکه برخی از کتب مانند شاهنامه و دیوان حافظ و بوستان و گلستان سعدی و... و. در سالهای گذشته حفظ و از گزند حوادث مصون مانده اند به این خاطر است که این کتابها مورد علاقه مردم بوده اند و مردم با رغبت و عشق و علاقه فراوان آن کتابها را تکثیر نموده و نسخه هایی را برای خودشان و شهر ومنطقه ای که در آن زندگی می کرده اند بوجود می آورده اند. لذا اگر هر نسخه از آن کتابها از بین می رفته است بازهم تعداد زیاد دیگری موجود بوده و بازهم افراد زیادی بوده اند تا با آن انس پیدا کرده و از آن تکثیر نمایند. شاهنامه فردوسی در این زمینه پیش قراول دیگر کتب است و فقط ۱۲۰۰ نسخه خطی از آن موجود است.

انتهای پیام/

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۰۵۰۱۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگاه ملی ژنتیک تفاهم نامه همکاری امضا کردند
 • روایت قمرالملوک وزیری از غارت زنان لرستانی توسط رژیم پهلوی/ فرمانده رضاخانی که به او لقب قصاب لرستان داده‌ بودند/ رقابت نظامیان پهلوی برای دار آویختن سران ایلات+ عکس و فیلم
 • تعیین دقیق زادروز فردوسی فاقد سندیت تاریخی است
 • جوانان به دلیل هزینه‌های سنگین از ازدواج فرار می‌کنند
 • ازدواج های لاکچری و مهریه های سنگین عامل ترویج ازدواج سفید
 • دومین کنفرانس بین المللی گیاهان دارویی و ارگانیک برگزار می شود
 • بر اساس سیره اهل بیت ضرب‌المثل چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است غلط است
 • قیمت داروهای otc شرکت‌هایی که جایزه دارویی می‌دهند، بالا نمی‌رود!
 • فرار جوانان از ازدواج به دلیل هزینه های سنگین
 • جامعه اسلامی دانشگاه حکیم سبزواری از فرماندهی نیروی انتظامی سبزوار تشکر کرد/ افزایش گشت‌های شبانه امنیت را بیشتر کرد
 • گیاهان دارویی در 220 هکتار از مراتع دامغان کشت شد
 • از ادعای حمله اسرائیل به سپاه قدس تا ضرب و شتم ضابطان قضایی از سوی برادر سپیده قلیان
 • مشاور وزیر اطلاعات: توانمندی های ایران برای دنیا یک ضرب المثل است
 • جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ضرب‌وشتم ضابطین زن قضایی توسط مهدی قُلیان
 • ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان
 • ضرب‌وشتم ضابطین زن قضایی توسط مهدی قُلیان
 • جزئیات بازداشت هم دست اسماعیل بخشی/ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان
 • اختصاصی: جزئیات بازداشت هم دست اسماعیل بخشی/ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان
 • بن‌بستِ لندن؛ تلاش ترزا می و احزاب بریتانیا برای باز کردن گره کور برگزیت