پلاسکوی ایرانی و خوب هم فراوان داریم‌. شرکتی مثل یزد گل که ملامین و ظروف پلاستیکی تولید می‌کند. زیبا سازان، صنعت سازان و لیمون همگی ایرانی هستند و تنوع خوب و کیفیتی عالی دارند. سرویس آشپزخانه اورانوس هم ایرانی است و احتمالا بیشتر به درد جهیزیه می‌خورد.

سرویس سبک زندگی فردا؛ آرزو محمدی: معمولا خانم‌ها وقتی از جلوی ویترین بعضی مغازه‌ها رد می‌شوند، مکث می‌کنند. نگاهی می‌اندازند و احتمالاً رد می‌شوند. ظرف و ظروف از آن چیزهایی‌ست که از نظر خانم‌ها هیچ وقت، کافی نیست. انگار همیشه تعداد لیوان‌ها کم هستند، پیش دستی‌ها در مهمانی‌ها کم می‌آیند. قاشق و چنگال‌ها یک دست نیستند و همین باعث می‌شود که خرید ظرف و ظروف‌های دلبر همچنان ادامه پیدا کند تا زمانی که زنان زنده هستند!

اما در این میان جنس خوب، طرح و مدل قشنگ و قیمت مناسب، نقش بسیار تعیین کننده و مهمی را ایفا می‌کنند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که عاشق یک سرویس چای‌خوری شده باشید که با شنیدن قیمت‌اش، بلافاصله از آن متنفر شده باشید! فاصله‌‌ٔ بین عشق و نفرت خیلی باریک است. چیزی که مهم است و این روزها خیلی درباره‌ آن صحبت می‌شود و واقعا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، خرید کالای ایرانی و حمایت از تولید ملی است. در چند سال اخیر، در زمینه ظروف و وسایل آشپزخانه تولیدات بسیار خوب و نفیس ایرانی به بازار آمده است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

ظروف پذیرایی چی بخریم خوبه؟

اگر به دنبال کریستال هستید، بین کریستال‌های ایرانی جی سی سی حرف اول را می‌زد. حتی گفته می‌شود بهتر از نمونه‌های خارجی است. برندهای دیگری هم هستند که ظروف کریستال، بلور و شیشه‌ای تولید می‌کنند مانند شوگا، بلور کاوه، کریستال اصفهان، نوری تازه، فونیکس و اسکار. البته تمام این برندها به وفور یافت نمی‌شوند و کیفیت‌ها و قیمت‌های مختلفی دارند که ما فقط معرفی می‌کنیم، انتخاب‌کننده شما هستید!

سرویس غذاخوری ایرانی می‌خواهم

به جرئت می‌شود گفت که چینی ایرانی روی دست چینی‌های چینی(!) و حتی ترک گوی سقبت را ربوده است. اگر باور نمی‌کنید، سری به سایت چینی زرین بزنید و نمو‌نه‌های سرویس غذاخوری این شرکت را ببنید. بسیار زیبا و رنگارنگ هستند، گرچه انتقادی که به این ظروف وارد است، تنوع کم طرح‌های آن است. دیگر شرکت‌های تولید چینی ایرانی نیز مانند چینی مقصود، تقدیس، حمید و توس چینی نیز هستند که بازار را قبضه کرده‌اند و خوشا به حالمان!

آرکوپال یا پیرکس ایرانی هم داریم؟

بله که داریم. خوبش رو هم داریم! اگر طرفدار ظروف سبک و خوب آرکوپال هستید که برای استفاده سر دستی خیلی مناسبند، برندهای آیروپال، پارس اوپال و مقصود آرکوپال‌های ایرانی خوبی تولید می‌کنند. طرح‌هایشان بسیار شبیه به آرکوپال خارجکی‌هاست و از کیفیت هم چیزی کم ندارند. شرکت آیرکس هم ظروف پیرکس ایرانی تولید می‌کند. ظروفی تقریبا شیشه‌ای اما سبک. خلاصه آنچه نیاز دارید، ایرانی‌اش وجود دارد.

قاشق چنگال رو نگفتی!

قاشق چنگال ناب استیل خیلی خوب هستند. نقطه! اما چینی زرین هم جدیدا قاشق چنگال تولید کرده است. بله تشکر از این شرکت فعال و پویا! اما اگر بخواهید کمی بیشتر به سنت‌ها گرایش پیدا کنید، می‌توانید قاشق مسی یا برنجی زنجانی تهیه کنید. چاقو و چنگال زنجانی نیز برای پذیرایی به وفور یافت می‌شود. با توجه به سلیقه و بودجه‌تان خرید کنید و از خرید کالای ایرانی لذت ببرید.

قابلمه رو چه کار کنم؟

بحث قابلمه خیلی مفصل است. بستگی به این دارد که چه جنس قابلمه‌ای را بپسندید و چقدر بخواهید هزینه کنید. ارزان‌ترین نوع قابلمه، قابلمه‌های رویی (بخوانید: روحی!) هستند. سبک، زیبا، مطمئن. مامان‌هایمان چندین سال در این نوع قابلمه‌ها آشپزی کردند. این قابلمه‌ها که خیلی راحت همه جا یافت می‌شوند کلا ایرانی هستند، مگر اینکه خلافش ثابت شود‌.

بعد از آن قابلمه تفلون است‌ که با همه‌‌ٔ سرطانزا بودنش، طرفداران پر و پا قرصی دارد. تنها به یک دلیل: کاملا نچسب است و گران نیست. از شرکت‌های تولیدکننده ظروف پخت و پز تفلون می‌توان به این موارد اشاره کرد: زرساب، تفلون تابان، عروس تفلون، پویان مهر، کویر، خورشید تفلون و ظرفیران. دیگر ظروف پخت و پز مثل کارال که ایرانی است، گارانتی دارد و نمی‌دانم چه جنسی دارد! گرانیت و سرامیک تابان، تفلون گرانیت آگرین (که روزی صد بار تبلیغش را از صدا و سیما می‌بینیم، خوشبختانه جنس خوبی دارد).

چدن و سرامیک پویان مهر، چدن و گرانیت زرساب، پارس استیل و ناب استیل هم که از نامشان پیداست و استیل تولید می‌کنند‌. اما ناب استیل چدن و سرامیک هم دارد. اکنون می‌خواهم یک نام غریبه برای قابلمه معرفی کنم :win2 ایرانی است، کیفیت خوبی دارد. اما در بازار راحت پیدا نمی‌شود. نمی‌دانم چرا اسمش ایرانی نیست. زود پز پارس استیل و پلوپز پارس خزر هم که حتما معرف حضورتان هستند و شدیدا توصیه می‌شوند.

یعنی هیچی از پلاسکو نخرم؟

پلاسکوی ایرانی و خوب هم فراوان داریم‌. شرکتی مثل یزد گل که ملامین و ظروف پلاستیکی تولید می‌کند. زیبا سازان، صنعت سازان و لیمون همگی ایرانی هستند و تنوع خوب و کیفیتی عالی دارند. سرویس آشپزخانه اورانوس هم ایرانی است و احتمالا بیشتر به درد جهیزیه می‌خورد.

احتمال دارد، این وسط شرکت ها و تولید کننده‌های خوبی را جا انداخته باشیم که شما می توانید به ما یادآور شوید. اما در حال حاضر موضوع مهم این است که بتوانیم به پیشرفت و آبادانی کشورمان کمک کنیم و این یک مسیر ساده دارد، کالای ایرانی بخریم و مسحور آب و رنگ کالای خارجی نشویم. یک موی گندیده‌‌ٔ لیمون را به ایکیا ندهیم و قدر این شرکت‌های ایرانی را بدانیم و با آنها خوب رفتار کنیم.

منبع: فردا

خبر بعدی:

تنوع جامعه، تاریخ و جغرافیای ایرانی؛ نرم‌افزار ساختن تمدن ایرانی

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فاضلی، استاد دانشگاه شهید بهشتی در یادداشتی با عنوان «ایران؛ سرزمین تنوع» به آسیب شناسی نوروز پرداخته است:

نوروز که نزدیک می‌شود و وقتی درست میان این جشن و آئین باستانی قرار می‌گیریم، از آنجا که عمیقاً ایرانی است و برای اکثریت ایرانیان در این زمانه، هیچ موقعیت دیگری نیست که تا این حد ایرانیت داشته باشد، فرصتی پیش می‌آید که بیشتر به ایران بیندیشیم. راستش را بخواهید فکر می‌کنم بدون داشتن ادراکی از ایران و آنچه برای آن مطلوب می‌پنداریم، آدم راهش را گم می‌کند. نقاطی باید در افق دید آدمی باشند که به آنها چشم بدوزد و هم‌چون فانوس دریایی، کشتی آدمی را در میان دریای حوادث، منافع، حب و بغض‌ها هدایت کند تا راه بجوید و گم نشود. میهن یکی از آن چند نقطه معدود است و از جمله مهم‌ترین آنهاست.

ایران برای من سرزمین تنوع، سازگاری با تنوع و مدارا در قبال تنوع است. کثیری از تنوع‌ها در این سرزمین کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. تنوع جغرافیایی، اقلیمی؛ دینی- مذهبی؛ قومی، زبانی، هنر، موسیقی، معماری؛ و در کنار همه این تنوع‌ها، لایه‌های تاریخ بر یکدیگر انباشت شده‌اند و در هر گوشه‌ای از این سرزمین، میراث مادی و معنوی غنی و درخشانی یافت می‌شود که هم‌چون نگین‌هایی بر تارک آن تنوع می‌درخشند. من در حد شناخت خودم از برخی کشورهای جهان و آن‌چنان که در متون خوانده‌ام، کشورهایی که چنین متنوع باشند، پرشمار نیست.

توجه به تنوع ایران و کثرت لایه‌های تاریخی که در این سرزمین و فرهنگ‌اش رسوب کرده‌اند و بدان حیات می‌بخشند، مأموریتی برای آدمی تعریف می‌کند: تلاش برای دفاع از گوناگونی، هشدار دادن نسبت به هرگونه اقدام برای یکنواخت‌سازی و نادیده گرفتن هر گوشه‌ای از این تنوع و هرگونه انگاره‌ای که یکدستی را مفروضی برای اندیشه، سیاستگذاری یا اقدام قرار دهد.

من در سایه توجه داشتن به این تنوع است که در همه عرصه‌هایی که فعالیت اندیشه‌ای یا سیاستگذارانه داشته‌ام، از یکنواخت‌اندیشی گریزان بوده‌ام. من براساس همین اندیشه، یکسان بودن برنامه درسی دانشگاه‌ها در برخی رشته‌ها در استان‌های مختلف ایران را نمی‌فهمم. اندیشه‌هایی را که ذات محلی مسأله آب در ایران را لحاظ نمی‌کنند و نسخه‌های واحد می‌پیچند و دستورالعمل‌های کلی صادر می‌کنند قابل نقد می‌دانم. هر گونه اعمال اقتداری را که در قبال تنوع مذهبی، دینی، زبانی و قومی مداراگر نباشد به نفع ایران نمی‌بینم. همین رویکرد به ایران است که مرا نسبت به روندهای یکسان‌ساز ناخرسند می‌کند. یکسان شدن مصالح ساختمانی و الگوهای معماری در نقاط مختلف کشور، زیر پا نهاده شدن عقلانیت اقلیمی و کشت شدن محصولات مناطق خاص (نظیر برنج یا زعفران) در سایر نقاط و یکسان اندیشیدن به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های مناطق مختلف کشور آزاردهنده است. هر روندی که ظرفیت بازتولید تنوع را تضعیف کند، سمی مهلک برای ایران است. سیاست فرهنگی‌ای که نتیجه آن تقویت موسیقی، معماری، تئاتر، زبان و دیگر ظرفیت‌های بازتولید هویت فرهنگی متنوع ایرانیان باشد، بن‌مایه تمدنی ایران را تقویت

ایران در تنوع برآمده از سه هویت ملی، دینی و مدرن و با هویت‌های متکثر پیوندیافته با هویت ملی، سرمایه تمدنی عظیمی دارد و هرگونه تلاش برای نادیده گرفتن یکی از این سه سرمایه اصلی، یا زیرمجموعه‌های مربوط به هر کدام، خساراتی جبران‌ناپذیر خواهد داشت. ما باید سازگاری با این تنوع در همه ابعادش و مدارا در قبال این تنوع را بیاموزیم و در ساختارهای نهادی گوناگون، پایداری آن را تضمین کنیم.

ایران برای من در دو موجودیت و سرمایه تمدنی دیگر که خود بخشی از آن تنوع هستند، معنایی الهام‌بخش می‌یابد. افتخار شاگردی «آقا معلم فارسی» ای را در دوران دبیرستان داشتم که شور و شوق زیستن در کنار ادبیات فارسی را در من نهادینه کرد و در سایه او نوشتن آموختم. ادبیات فارسی می‌تواند یکی از دو پایه دمیدن روحی در این جهان بی‌روح باشند. من کاملاً حس می‌کنم که نسل نوینی از ایرانیان به‌واسطه مجموعه‌ای از شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه ایران در چند دهه گذشته، شیوه‌های آموزش و نوع مواجهه قدرت سیاسی با عناصر هویت ملی ایرانیان، نسبت به ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی ایران بدبین شده است، اما به‌همان اندازه نیز اطمینان دارم که بنیان‌های استواری از اندیشه، اخلاق و مشی انسانی را می‌توان بر مبنای استوانه‌های ادبیات فارسی بنا کرد. ایران به غیر از ادبیات، ذخیره‌ای از اندیشه و کردار دینی را نیز در تاریخ خود پرورده که بر بستر همان تنوع بالیده است. مناقشه مذهبی در ایران نیز وجود داشته، اما ایران بستر دینداری مداراگر سعدی، دین‌ورزی غیرقشری حافظ، دینداری عاشقانه مولانا و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز مذاهب و ادیان در کنار یکدیگر نیز بوده است. دین برخلاف آنچه نظریه‌پردازان و جامعه‌شناسان دین در میانه قرن بیستم می‌پنداشتند از صحنه زندگی بشر حذف نمی‌شود، بلکه ادیان در اشکال مختلف – از عرفان‌های خاص تا داعش – بازتولید می‌شوند. دینداری مداراگر ایرانی که محصولی از دل همان تنوع است، می‌تواند یکی دیگر از پایه‌های روحی برای جهانی بی‌روح، مصرف‌زده و مادی‌گرا باشد.

اگر از آن زاویه که تا اینجا تشریح شد به ایران بنگریم، آینده ایران در چارچوب میزان احترام گذاردن به تنوع‌هایش، سازگاری و مدارا با آنها رقم می‌خورد. ایران نمی‌تواند شاهد چیرگی یک اندیشه، مذهب، سلیقه سیاسی، مشرب سیاستگذاری و اندیشه‌ای یکسان‌انگار و یکسان‌ساز باشد. ایران نمی‌تواند تلاقی‌گاه اندیشه‌ها، فرهنگ‌ها، سبک‌ها و سلیقه‌ها نباشد. احترام گذاشتن به تنوع‌ها زمینه‌ای فراهم می‌کند که ایران در مسیر تاریخی خود بالنده باشد.

امیدواری من به آینده این سرزمین و مردمانش نیز بر بنیان این تنوع استوار است. این تنوع در سایه آزادی‌ای که فرصت بروز و ظهور به این تنوع بدهد، قادر است بسیاری از ظرفیت‌های این مردم و تاریخ و سرزمین‌شان را به فعلیت برساند. معادن، سرمایه‌های مادی و همه آنچه ظرفیت‌های سخت‌افزاری این سرزمین به حساب می‌آیند، در فقدان پذیرش و تحمل تنوع و مدارا کردن با آن، به اندوخته‌هایی تمدن‌ساز تبدیل نمی‌شوند، کما اینکه در چند دهه گذشته نیز ثروت سرشار نفت و بهره‌گیری از سایر منابع سبب نشده‌اند به آن اندازه که شایسته است، منشأ اثر شوند. هر تمدنی بر بنیان هسته‌ای نرم‌افزاری ساخته می‌شود و من تنوع جامعه، تاریخ و جغرافیای ایرانی را یکی از مهم‌ترین هسته‌های نرم‌افزاری ساختن تمدن ایرانی در دنیای جدید می‌دانم و به میزانی که این ثروت تاریخی محترم شمرده شده و الزامات ناشی از آن در عرصه سیاست و سیاستگذاری منشأ اثر شود، میوه امید نیز به همان اندازه بر درخت ذهن و نگره انسان ایرانی می‌روید.

کد خبر 4573702

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

جزئیات شهادت ۲ مأمور ناجا در خیابان ارشاد مشهد

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۰۷۸۷۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عدّه‌ای بی‌انصافی می‌کنند؛ از آزادی موجود استفاده می‌کنند و به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد
 • مانچینی: مسابقات مقدماتی یورو 2020 برای ما خیلی مهم است؛ از مویزه کین انتظار دارم برابر فنلاند خوب بازی کند
 • می‌توانستیم آب، برق و سوخت مجانی به مردم بدهیم/ تا 4 ماه دیگر گزارش اصلاح ساختار کشور و بودجه ارائه می‌شود/ 79میلیارد دلار یارانه پنهان می‌دهیم که عمدتا سهم ثروتمندان است/ زندگی پولدارها در ایران، توسط فقرا تامین می‌شود/ چرا مجلس می‌خواهد به هر ایرانی روز
 • کانال مالی اروپا فریبنده بود / جلوگیری از واردات غیرضروری
 • زنجان| افزایش کیفیت کالای ایرانی در راستای رونق تولید مورد توجه قرار گیرد
 • رخدادهای تلخ و شیرین استان کرمان در سال 97
 • دوباره خانه‌های ایرانی از کالای ایرانی پر می‌شود اگر ....
 • حمایتی که از کالای ایرانی نمی شود/شعارزدگی به جای عمل گرایی
 • خوب و بدهای کرمانشاه در سال 97
 • اردیبهشت97؛ گوینده خبر در پلان آخر / خبری خوب برای استاد بنان/ وقتی کامبوجی ها هم از ایرانی ها تعریف می کنند!
 • «هنر خوب زندگی کردن» و «طریق بسمل شدن» کتاب‌های پرفروش نشر چشمه
 • خواننده‌هایی که سال ۹۷ حال مردم را خوب کردند
 • مهمانان نوروزی تا ۱۴ فروردین در خوابگاه‌های دانشگاه یزد اسکان پیدا می‌کنند
 • زلاتکو کرانچار: تلاش می‌ کنم جوانان ایران خوب رشد کنند؛ باشگاه‌ ها باید از کی روش سوال کنند چرا به دور دوم جام جهانی صعود نکرد؟
 • دید و بازدید نوروز؛ فرصتی برای یک حال خوب
 • باشگاه‌ها باید از کی روش سوال کنند چرا به دور دوم جام جهانی صعود نکرد؛ او خودش را بالاتر از همه می‌دید / تلاش می‌کنم جوانان ایران خوب رشد کنند
 • چگونه پوره‌ زردآلو درست کنیم؟
 • همراهی مردم در خرید کالای ایرانی یکی از دلایل رونق تولید است
 • سال ۹۸ رونق اقتصادی در توزیع کالای ایرانی است