Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «بی باک نیوز»
2023-12-04@22:50:16 GMT

چه اسباب بازی های برای کودکان مناسب می باشد؟

تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ | کد خبر: ۱۵۱۲۰۹۶۹

چه اسباب بازی های برای کودکان مناسب می باشد؟

همه دوست دارند که اسباب بازی های جدید برای کودکان خود بخرند، ولی اینکه چه اسباب بازی متناسب با سن بچه های خود را در طول دوره کودکی آن ها بخرند بسیار مهم است. در این مقاله از دکتر سلام لیستی از بهترین اسباب بازی ها برای بچه ها را آماده کرده ایم. توصیه ما این است که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

با ما همراه شوید.

کودکان در طی مراحل مختلف رشد، مهارت های جدیدی یاد می گیرند و علایق مختلف خود را نشان می دهند. پیدا کردن اسباب بازی های مناسب برای کودک یعنی پیدا کردن یک اسباب بازی که با سن، علاقه و مهارتهای یادگیری آنها مناسب است.

اسباب بازی نوزاد دختر و پسر

برای سه ماه اول، کودک شما غیر از دیدن محیط اطرافش قادر به انجام کار بیشتری نیست. از آنجا که بینایی او هنوز هم تار است، اشیای با طرح های روشن و خشن را از همه چیز بهتر می بیند. اسباب بازی ها نباید به رنگ های متضاد باشند. مثلا نباید سیاه و سفید باشند.

همانطور که کودک شما رشد می کند، از اسباب بازی هایی لذت می برد که احساسات دیگر او را نیز درگیر می کند. به همین دلیل است که بسیاری از اسباب بازی ها برای ترویج تعامل در انواع مختلف طراحی شده اند: آنها ممکن است سر و صدای جیرجیر یا سرخ کردن را ایجاد کنند، بافت نرم و ملایم داشته باشند. اسباب بازی هایی که کودکان در دهان می گذارند که می تواند به کاهش درد بافت های دندانی آن ها کمک کند.

اسباب بازی های مناسب برای کودک زیر یک سال

– خود شما! در سه ماه اول، خود شما وسیله بازی مورد علاقه کودکتان هستید. این ها همه به خاطر توسعه تعاملات حسی است. تعامل با چهره و صدای شما همان چیزی است که واقعا نیاز دارد.

– یکی از اسباب بازی های مناسب برای کودک جغجغه است. اسباب بازی هیجان انگیز. اسباب بازی هایی که صدای لرزیدن یا صدای خندیدن دارند، اسباب بازی های مناسب برای کودک شماست.

– اسباب بازی های حمام

– حیوانات نرم

– کتابهای با جلد سخت یا کتاب های با جلد پارچه ای با شکل های ساده و رنگارنگ برای کمک به قدرت بصری کودک، اسباب بازی های مناسب برای کودک شماست. اطمینان حاصل کنید که کتاب لبه های گرد شده است.

– یکی از اسباب بازی های مناسب برای کودک شما، اسباب بازی های کششی و فشاری. این اسباب بازی های برای ماه های نهم خوب است. یا زمانی که کودک شما سعی می کند راه روند و یا دستش را به چیزی بگیرد.

اسباب بازی هایی که باید از آن ها اجتناب کرد

اسباب بازی با رشته ها یا سیم های بیش از ۱۲ اینچ طول
محصولات ساخته شده از PVC
اشیای کوچک مانند تیله ها
اسباب بازی با قطعات کوچک (مانند باتری یا آهن ربا) که می تواند کودک آن را فرو برد.
حیواناتی که با قطعات ضعیفی ساخته شده اند که به راحتی برداشته می شوند
اسباب بازی های تیز و لبه دار
اسباب بازی های ساخته شده با رنگ سرب

اسباب بازی های مناسب برای کودک ۳ ماهه

در اولین ماههای تولد کودک، قبل از اینکه او یاد بگیرد که اشیا را درک کند یا بلند شود، بیشترین چیزهایی که دوست دارد، آن هایی هستند که می تواند ببیند یا بشنود.

طرح های با کنتراست بالا و رنگ های روشن کودک را جذب می کند زیرا ساده ترین اشیا برای دیدن هستند. او در حال حاضر آموخته است به صداها و موسیقی آرام علاقه نشان دهد. اشیاء که به آرامی حرکت می کنند و ایجاد صدای ملایم ایجاد می کنند برای او بسیار جالب تر از آن هایی است که ثابت و ساکت هستند.

اسباب بازی های دستی: نزدیک بینی او باعث می شود که از هر چیزی که در خط دید او قرار دهید استقبال کند. او قادر به نگهداری اسباب بازی برای مدتی نخواهد بود، اما او دوست دارد علاقه اش به آن را با دست و پا زدن نشان دهد.

آینه نشکن: اگر چه آنها در این مرحله متوجه نمی شوند که در حال دیدن خودشان هستند، اما بازتاب تصویرشان برای آن ها جذاب است. این یکی از اسباب بازی های مناسب برای کودک شماست.

کتاب های نرم با طرح های با کنتراست بالا: کتاب های نرم با الگوهای ساده و یا تزئیناتی که فقط برای نوزادان طراحی شده است.

اسباب بازی های حساس: یک اسباب بازی نرم که در هنگام فشار دادن صدای لرزش یا صدای جیرجیر را به گوش برساند برای کودک تا چندماه جذاب است. صدای جیغ مانند ناگهانی اسباب بازی در دستش، باعث می شود که کودک نسبت به آن چه که در دستش هست، آگاهی پیدا کند.

اسباب بازی های مناسب برای کودک ۶ ماهه

در این سن، کودک شما متوجه می شود چقدر دستهایش می تواند سرگرم کننده باشد و دیگر لازم نیست به صورت مشت در دستش باشد. او می تواند یک اسباب بازی که در دستش قرار دارد را حس کند یا آن چه را که دوست دارد، به دست آورد.

جغجغه های سبک: بچه ها عاشق سر و صدا هستند. به کودک خود یک جغجغه دهید و تکان دادن آن توسط او را تماشا کنید. نوزادان در این سن به طور کلی سروصدا را دوست دارند و به ریتم ها علاقمند هستند. به دنبال جغجغه هایی باشید که از مواد محکم ساخته شده اند ( نه پلاستیکی و نازک و شکننده) و بدون قطعات کوچک که کودک شما می تواند در گلو فرو برد. این یکی از اسباب بازی های مناسب برای کودک شماست.

میله های فعالیت: این میله ها با اسباب بازی های پلاستیکی یا مخملی پر شده اند و در اطراف صندلی نوزاد، صندلی ماشین یا صندلی راحتی قرار می گیرند. این به این معنی است که در سفرهای طولانی ماشین و یا سواری کالسکه، کودک شما می تواند با بررسی اشیای جالب و پر سر و صدا خود را مشغول کند.

حیوانات و عروسک های نرم: در این سن، بسیاری از بچه ها به یک عروسک یا حیوان پلاستیکی وابسته اند. معیارهای کلیدی ایت موضوع، نرم بودن و راحت بودن آن است. البته باید مراقب باشید سیم هایی که در گوش و یا دم عروسک است از میان پارچه ها به کودک شما آسیب بزند.

اسباب بازی های مناسب برای کودک ۹ ماهه

کودک شما به این درک رسیده است که اشیا همچنان در اطراف او قرار دارند هرچند که نتواند آن ها را ببیند و یا احساس کند. این بدان معنی است که اگر حیوان مورد علاقه خود را از دست دهد و نتواند آن را ببیند به دنبال آن می گردد.

اسباب بازی های فشاری: هنگامی که کودک شما شروع به حرکت می کند، بیشتر علاقه مند به اسباب بازی هایی می شود که این چنین کاری را انجام دهد. او به دنبال اسباب بازی هایی مثل ماشین ها و یا حیواناتی است که روی چرخ آن ها بتواند فشار دهد و دور فرش راه ببرد.

اسباب بازی هایی که می تواند آن ها را کنترل کند: کودک شما این ایده را می پذیرد که او می تواند باعث شود هرچیزی رخ دهد، کارهایی مثل پیچ زدن، چرخاندن، فشردن، تکان دادن، رها کردن و باز کردن چیزها می تواند او را هیجان زده کند.

فنجانهای تودرتو، بلوک هایی که روی هم قرار می دهند، مخروط های حلقه، اسباب بازی با اهرم ها و اسباب بازی هایی که می تواند آن ها را درون هم دیگر قرار دهد.

اسباب بازی های مناسب برای کودک ۱ ساله

کودک نوپا در این مرحله پر از انرژی است، مشتاق به کشف همه چیز در اطراف وی است. آنها همه فعالیتهای جسمانی مانند کشیدن، هل دادن، بزور کشیدن، ضربه زدن، خالی کردن و پرکردن را دوست دارند. کودکان نوپا کنجکاو هستند، و از دست زدن و بررسی هرچیزی که مشاهده می کنند لذت می برند.

اسباب بازی های مناسب برای کودکان نوپا از جمله اسباب بازی های موزیکال، اسباب بازی های بیرون از خانه، اسباب بازی های سواری و اسباب بازی های ساخت و ساز ساده مانند بلوک های ساختمان و پازل هستند. همه این اسباب بازی ها کودکان را تشویق می کند تا انرژی خود را آزاد کنند و مهارت های تفکر خود را بهبود ببخشند.

منبع: نبض ما

منبع: بی باک نیوز

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.bibaknews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بی باک نیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۱۵۱۲۰۹۶۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

با این خوراکی‌ها کودک خود را باهوش کنید

به گزارش همشهری آنلاین مواد غذایی زیر پیشنهاد زهرا مولایی، کارشناس تغذیه، برای تقویت هوش کودکان است. او می‌گوید: «با گنجاندن مواد غذایی مناسب در برنامه تغذیه کودک، علاوه بر تامین نیازهای تغذیه‌ای اودر سنین رشد، زمینه‌ای را به وجود می‌آوریم که فرزندمان در بزرگسالی نیز ذائقه غذایی سلامت محوری داشته باشد.»مولایی استفاده از این مواد غذایی را در سنین زیر ۱۴ سال ضروری می داند.


سبزیجات خوراک مغز کودک

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کلم پیچ غنی از آهن و ویتامین‌ها هستند، که به رشد مغز در کودکان کمک فراوانی می‌کنند. احتمال دارد کودک شما از خوردن همه‌ی سبزیجات متنفر باشد، اما شما می‌توانید با استفاده از ترفندهای مختلف، سبزیجات را به غذای کودک اضافه کرده و کودکتان را به خوردن سبزیجات علاقه‌مند کنید.


ماست محرک رشد مغز کودک

ماست منبع ویتامین ب و پروتئین‌ها است که در بهبود عملکرد و رشد بافت‌های مغزی، بسیار مفید است. ماست حاوی باکتری‌های پروبیوتیک است که سبب بهبود و سلامت دستگاه گوارش کودکان می‌شود.


تخم مرغ ضروری برای عملکرد مغز

تخم مرغ یک منبع غنی از پروتئین و همچنین حاوی مقادیر مناسبی از کولین است. کولین، یک ماده غذایی لازم برای عملکرد صحیح و رشد مغز است.


ماهی موثر بر تقویت حافظه

ماهی از بهترین مواد غذایی برای رشد مغز کودکان است. ماهی‌هایی مانند ماهی آزاد، ساردین و ماهی تن، منبع غنی از ویتامین د و اسیدهای چرب امگا ٣ هستند که از آسیب‌های حافظه‌ای در سنین بالاتر جلوگیری می‌-کند ومانع از دست دادن حافظه می‌شود. اسیدهای چرب امگا ٣، سیستم ایمنی بدن کودک شما را تقویت می‌کند.


لوبیا آرامش بخش است

لوبیا منبعی غنی از پروتئین گیاهی است. مصرف لوبیا مخصوصا لوبیای قرمز برای افزایش حافظه و ایجاد آرامش مفید است و از اختلالات ذهنی جلوگیری می‌کند.


آجیل برای افزایش حوصله

گردو، بادام، تخم کتان و دانه‌های روغنی را می‌توانید با اطمینان به رژیم غذایی فرزند خود اضافه کنید. آجیل و دانه‌ها پر از پروتئین و اسیدهای چرب ضروری برای افزایش حوصله کودک شما بوده و سیستم عصبی کودک شما را سالم نگه می‌دارد.

کد خبر 812363 برچسب‌ها خبر مهم کودکان تغذیه هوش

دیگر خبرها

  • حَلزون نخ کش، سرگرمی اجتماعی یا شوخی رسانه‌ای؟!
  • بازی کودکان کار در زمین «مانکن»ها؛ وقتی عده‌ای از ساسی هم جلوتر می‌زنند
  • سخنی از مادر یکی از کودکان اسیر در خانه به خاطر هوای آلوده تهران
  • کاربردهای بازی درمانی و ابعاد آن
  • عرضه دستاوردهای حوزه اسباب‌بازی از سوی ۷۳ شرکت خلاق و فناور
  • راه‌اندازی مرکز آموزش و نگهداری کودکان کار در یزد
  • با این خوراکی‌ها کودک خود را باهوش کنید
  • قصه سوزناک کودکان نوار غزه در زیر خروارها آوار
  • بخش کودک کتابخانه‌های عمومی شهرستان خنداب تجهیز و بهسازی شد
  • پیام امید کودکان غزه در میانه جنگ