به‌گزارش گروه اجتماعی امتداد نیوز، مجموعه آبشارهای اوتره شفیع‌آباد فندرسک آبشاری است که در جنوب روستای شفیع‌آباد واقع شده است. مسیر پیاده‌روی بسیار زیباست و در طول مسیر تا زیر آبشار اصلی  چندین آبشار دیگر نیز وجود دارد که هریک زیبایی خاص خود را دارد. جالب توجه اینکه تمام عظمت این رودها و آبشارها و جاذبه‌ها همگی از چشمه‌ای بسیار کوچک منشأ می‌گیرند که از آن آبی زلال و سرد می‌جوشد.

روستای شفیع‌آباد از بخش فندرسک، دهستان فندرسک جنوبی، دارای ۳۳۰ خانوار و با ۱۳۰۰ نفر جمعیت در حوزه جغرافیایی شهرستان رامیان واقع شده و از جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبا برخوردار است که می‌توان به غار اوتره، صخره‌های فوق‌العاده زیبا و دیدنی قسمت‌های بالادست آبشارها، رودخانه اوتره و… اشاره کرد.

 آبشار یکی از پدیده‌های زمین‌شناسی است که در آن آب از یک نهر یا رودخانه از یک فلات یا ارتفاع با سرعت زیاد به پایین یک دره یا دامنه می‌ ریزد. گاهی اوقات لایه‌ای از سنگ‌ سخت روی لایه‌های سنگ نرم در سطح زمین تشکیل می‌شود. هنگامی که آب روی آن جریان پیدا می‌کند سنگ سخت در مقابل سایش مقاومت نشان می‌دهد و سنگ نرم در زیر آن ساییده می‌شود و در نتیجه سنگ سخت به‌صورت پیشامدگی درآمده و شکل آبشار می‌گیرد. 

مجموعه آبشارهای اوتره روستای شفیع‌آباد فندرسک در دره‌ای به همین نام که رودخانه اوتره از آن عبور می‌کند قرار دارد که از چهار آبشار دیدنی و بسیار زیبا به نام‌های (اوشرشره، او گردگر، هفت بهشت و اوتره) تشکیل شده است که با برنامه‌ریزی‌های هدفمند و پایدار می‌توان به یکی از قطب‌های گردشگری تبدیل شود. 

آبشار اوشرشره جاذبه‌ای بی‌نظیر

آبشار اوشرشره بر روی یک صخره سنگی کله‌قندی‌مانند که خزه‌های پراکنده سطح آن‌ را پوشیده است قرار گرفته و ارتفاع کلی ریزشگاه ۱۵ متر است و در قسمت جنوب شرقی رودخانه اوتره قرار دارد.

از چشم‌اندازهای محیطی این آبشار زیبا وجود آبشارهای کوچک است که از مسافت ۱۵۰ متر نرسیده به آبشار شروع می‌شوند که از دیواره‌های سمت راست دره به داخل رودخانه سرازیر هستند نمای بسیار زیبا و حیرت انگیز را در طبیعت دره ایجاد کرده است.

آبشار اوگردگر نیز بر روی یک دیواره سنگی بلند قرار گرفته و ارتفاع کلی ریزشگاه آن ۳۰ متر است.

آبشار شگفت انگیز و پلکانی هفت بهشت 

در قسمت سمت راست این آبشار به‌فاصله کمی آبشار شگفت‌انگیز و پلکانی هفت‌بهشت قرار دارد که ارتفاع کلی ریزشگاه آن ۲۰ متر است که در اثر فرسایش در زمان آب‌دهی فراوان به مرور زمان به‌صورت پلکانی در آمده است و چشم‌انداز فوق‌العاده زیبایی در محیط ایجاد کرده است. در زمان آب‌دهی کم به وضوح می‌توان سطح این اشکال پلکانی را مشاهده کرد.

آبشار اوتره با گستره‌ای چشم‌نواز

این آبشار که در بالای آبشار هفت‌بهشت قرار گرفته و از نظر میزان آب‌دهی بیشتر از دیگر آبشارهاست که مسیر اصلی رودخانه اوتره را تشکیل می‌دهد و ارتفاع کلی ریزشگاه به ۲۵ متر می‌رسد و در زمان طغیان سبب از بین رفتن صخره‌های سنگی می‌شود و حتی موجب تخریب و فرسایش بستر رودخانه نیزمی‌شود.

بستر رودخانه یا کف دره که آب در آن به پایین دره جریان دارد بیشتر به وسیله سنگ‌های مادر به‌صورت صاف و یکنواخت پوشیده شده است و به علت فرسایش آبی بستر رودخانه در فواصل میانی آبشارها، دیواره‌ها یا آبشارهای کوچک به ارتفاع ۱٫۵ تا ۲٫۵ متر تشکیل شده و در پای این دیواره‌ها حوضچه‌هایی به عمق ۱ تا ۲ متر ایجاد شده است.

راه دسترسی به این آبشارها به‌صورت پیاده‌رو و در برخی قسمت‌ها بسیار سخت است و برای رسیدن به آبشارهای بالایی باید از روی یال‌ها و صخره‌ها با شیب بسیار تند عبور کرد.

انتهای پیام/

true برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

منبع: امتداد نیوز

خبر بعدی:

قزل اوزن رودخانه پرآب در زمستان و تشنه در تابستان

زنجان- ایرنا- قزل اوزن یکی از طولانی ترین رودخانه های ایران و پرآب ترین رودخانه استان زنجان با بارش های فراوان در فصل زمستان پرآب شده و به دلیل ذخیره نکردن آب آن، این منبع ارزشمند در شهرستان طارم هدر می رود و تابستان با خشکی مواجه می شود.

به گزارش ایرنا، رودخانه قزل اوزن به دلیل داشتن موقعیت ویژه جغرافیایی، قرار گرفتن در مسیر مناطق پربارش و مهمتر از همه همجواری با ارتفاعات برفگیر از سرچشمه تا انتها، یکی از پرآب ترین رودخانه های ایران در فصل زمستان است که متاسفانه بنا به دلایلی این رودخانه چند سالی است در فصل تابستان حال و روز خوشی ندارد.
در شهرستان طارم به دلیل نبود زیرساخت های لازم برای ذخیره سازی نزولات جوی برغم بارش های نسبتا مطلوب و جریان خروشان شاهرگ حیاتی آن در زمستان، شاهد بی آبی و خشکی رودخانه قزل اوزن در تابستان هستیم که این موضوع مشکلات عدیده ای را برای کشاورزان شهرستان بوجود آورده است.
با فرا رسیدن فصل گرم سال و به تبع آن تبخیر آب از رودخانه و همچنین افزایش استفاده از آب رودخانه قزل اوزن برای آبیاری زمین های کشاورزی، رودخانه قزل اوزن نیز به تدریج‌ خشک می شود و کشاورزان طارم را با مشکل بی آبی مواجه می کند که در صورت رها نکردن آب سدهای بالادست، کشاورزی این شهرستان نابود و اقتصاد آن که شغل 95 درصد مردم آن بواسطه کشاورزی است٬ فلج خواهد شد.
طبق گفته کارشناسان امور منابع آب، 22 رودخانه دائمی در طارم وجود دارد که از ارتفاعات شمالی و جنوبی این شهرستان سرچشمه می گیرد و سالانه 600 میلیون مترمکعب آب تولید می کند که متاسفانه سهم شهرستان طارم از این مقدار آب تولیدی، بی آبی در تابستان و خطر خشکی زمین ها و نابودی محصولات کشاورزی است، به طوری که در تابستان هر سال برای تامین آب کشاورزی به 20 میلیون مترمکعب آب نیاز است که آن هم در صورت رها نکردن آب سدهای بالادست محقق نخواهد شد.
بر اساس مطالعات آژانس همکاری‌های بین‌المللی آب متعلق به کشور ژاپن(جایکا) میزان آب تولید شده در شهرستان طارم به جز احتساب حجم آب ورودی که از طریق رودخانه قزل اوزن به این شهرستان وارد می­شود 600 میلیون مترمکعب است که از این میزان تنها 65 میلیون مترمکعب مورد مصرف مردم این منطقه واقع می‌شود.
همچنین بر اساس مطالعات کارشناسان جایکا ظرفیت ذخیره آب در سفره‌های زیرزمینی طارم 311 میلیون مترمکعب است، که از این میزان تنها 41 میلیون مترمکعب توسط مردم برداشت می‌شود با این وجود بحران کم‌آبی در این شهرستان قابل مشاهده است.
در چند سال اخیر علاوه بر خشکسالی، حفر چاه های غیرمجاز و آبیاری غیر اصولی زمین های زراعی، موجب شده است تا بی آبی رودخانه قزل اوزن داستان غم انگیز مرگ این رودخانه را در فصل تابستان رقم بزند. طولی نخواهد کشید که عدم مدیریت اصولی آب در حوضه های آبریز این رودخانه، زیبایی و عظمت قزل اوزن را از بین خواهد برد.
خشکی آب رودخانه قزل اوزن می تواند پیامدهای فاجعه باری برای مردم شهرستان طارم که در نزدیکی این رودخانه زندگی می کنند و شغل اصلیشان کشاورزی است داشته باشد و همچنین به مرور زمان تاثیرات جبران ناپذیری بر روی اکوسیستم منطقه و زندگی سایر موجودات و گیاهانی که زندگیشان با رودخانه قزل اوزن پیوند خورده، خواهد داشت.
با توجه به موارد فوق و اهمیت ذخیره سازی آب های تولیدی و همچنین آب ورودی از قزل اوزن به شهرستان طارم جهت تامین آب کشاورزی این شهرستان، عملیات اجرایی بند تنظیمی پاوه رود از مهر ماه 89 آغاز شد، که این موضوع موجی از خوشحالی را در میان مردم طارم ایجاد کرد.
سد تنطیمی پاوه رود که قرار بوده در سال 91 به بهره برداری برسد، اکنون با گذشت 8 سال از آغاز عملیات اجرایی این طرح مهم در بخش آب کشاورزی شهرستان، متاسفانه به دلایل متعددی اجرای آن به کندی پیش می رود و حتی در برهه ای از زمان نیز با تعطیلی مواجه بوده است.

** تامین نشدن اعتبار کافی و مورد نیاز عامل اصلی کندی اجرای طرح سد تنطیمی پاوه رود
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان در این خصوص در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، هدف از اجرای این طرح را بهره برداری از آب رودخانه قزل اوزن عنوان کرد و افزود: به رغم نبود اعتبار کافی که بهره برداری از این طرح عمرانی را به تعویق انداخته است، با اعتبارات موجود و تخصیص یافته نیز اجرای این طرح پیشرفت قابل قبولی داشته که درصد پیشرفت فیزیکی آن تا پایان آذر سال جاری 34 درصد بوده است.
یوسف رضاپور با اشاره به تغییرات صورت گرفته در نحوۀ اجرای این طرح عمرانی خاطرنشان کرد: با توجه به مهندسی ارزش انجام شده، تغییراتی در طرح نحوه انتقال آب به زمین های حاشیه قزل اوزن صورت گرفته است که ۱۲ هزار هکتار از زمین های حاشیه قزل اوزن در قالب احداث پنج ناحیه عمرانی به صورت پمپاژ متمرکز تامین آب خواهد شد و همچنین احداث نیروگاه برقی- آبی نیز به دلیل مهندسی ارزش صورت گرفته اجرا نخواهد شد.
وی در مورد نحوه ذخیره سازی آب این سد اظهار داشت: پروژه سد تنظیمی پاوه رود بخشی از پروژه بزرگ سد مشمپا می باشد و این سد، یک سد مخزنی نیست که میزان قابل توجهی آب ذخیره کند، بلکه به عنوان یک بند آبگیر برای تامین آب ایستگاه های پمپاژ در پنج ناحیه عمرانی تعریف شده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان حق آبه سالانه کشاورزان طارمی از رودخانه فصلی قزل اوزن را به طور میانگین 120 میلیون مترمکعب عنوان کرد و در مورد رهاسازی آب از سدهای بالادست رودخانه قزل اوزن افزود: با توجه به مشکل اصلی تامین آب کشاورزی شهرستان طارم که کاهش آورد رودخانه قزل اوزن است، بی تردید هرگونه رهاسازی آب تنطیم شده از سدهای بالادست، مهمترین و مفیدترین روش تامین آب مورد نیاز این شهرستان است و این مهم به شرطی محقق می شود که مجوز تخصیص آب از طرف وزارت نیرو برای استان صادر شود و رهاسازی آب از سد آیدوغموش نیز که به مدت 2 سال انجام پذیرفت، به صورت موقتی و با صدور مجوز از سوی وزارت نیرو بوده و دائمی نیست.
شهرستان طارم با 47 هزار نفر جمعیت (حدود 5 درصد جمعیت و 10 درصد مساحت استان زنجان) در 90 کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده است و با استان‌های قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.
9886/6085

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

منبع این خبر، وبسایت www.emtedadnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۱۷۱۴۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اخذ سند مالکیت برای بیش از 274 هکتار از اراضی حریم و بستر رودخانه های استان تهران
 • آزادسازى ١٦٠ هزار متر از اراضى حریم رودخانه تارود / تخریب ٣٠ مورد ساخت و ساز غیرمجاز
 • صفحه یخی متحرکی با قطر ۹۱ متر در یک رودخانه مشاهده شد
 • (تصاویر) زمین، نمایشگاه تابلو‌های شگفت‌انگیز از فضا
 • پاکسازی رودخانه‌ای در اندونزی با عمق ۵۰ سانتی متر زباله
 • زمین، نمایشگاه تابلوهای شگفت‌انگیز از منظر فضا+تصاویر
 • از زرافه تا کشف آثار هخامنشی در محل دستشویی‌های تخت جمشید
 • تدوین نقشه جذب استاد در شهید بهشتی
 • تدوین نقشه جذب استاد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد
 • میزان ذخیره سد زاینده رود به 161 میلیون متر مکعب رسید
 • تدوین نقشه جذب استاد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 • هفتمی حسن ختام بهشتی راد در کره‌جنوبی
 • راهنمای سفر به شهر چیانگ‌ مای، تایلند (+عکس)
 • موسوی‌خوئینی‌ها: هاشمی اگر می‌خواست کاری را انجام بدهد، هر مانعی را کنار می‌زد| او جلوی صف می‌ایستاد و از تهمت‌ها و فحاشی‌ها هراسی نداشت| ماجرای دیدار موسوی خویینی و کروبی با هاشمی پیش از انتخابات 76| منتظری و شهید بهشتی دفتر یادبود تسخیر لانه را امضا نکر
 • پرنده شگفت انگیزی که هر صدایی را تقلید میکنه!
 • آبشار فوق‌العاده مائده برهانی و حضور در جمع برترین‌ها (ویدیو)
 • آبشار اژدها در ونزوئلا+عکس
 • عکس/ تنها آبشار خزه‌ای ایران
 • مطالبات اولویت دار دانشحویان شهید بهشتی