خبرگزاري آريا - شايد چندان هم بير‌اه نباشد اگر فريدون حسن‌پور را راوي قصه کيمياگران دانست؛ آدم‌هاي معمولي يا حتي از يادرفته‌هايي که پاي پياده، وقتي همه خوابند با گذر از رنج‌ها، نشاني گنج را جست‌وجو مي‌کنند و به تحول و بصيرتي دست پيدا مي‌کنند که کيمياي وجودشان را جلا مي‌دهد.
به گزارش جام‌جم، تازه‌ترين سريال حسن‌پور با نام «مرد»، با مضموني شبيه به آنچه ذکر شد، در استان سرسبز گيلان تصويربرداري مي‌شود.
اين سريال داستان مرد جواني را روايت مي‌کند که بعد از فارغ‌التحصيلي، در وزارت آموزش و پرورش استخدام و براي گذراندن دوره خدمت به منطقه ديلمان منتقل مي‌شود، اما چندان علاقه‌اي به اين کار ندارد و در نهايت براي او چاره‌اي نمي‌ماند جز کنار آمدن با واقعيت و سفر به روستا که شروعي است براي آشنايي با مردم منطقه.
براي روايت اين قصه، فريدون حسن‌پور و همکارانش در بلندي‌هاي 2500متري ديلمان از توابع لاهيجان در دل جنگل ساکن شده‌اند؛ جايي که براي تماس تلفني هم دشواري‌هاي زيادي وجود دارد. از اين رو گفت‌وگو با تهيه‌کننده زماني انجام شد که به تهران بازگشته بود. مهدي بوستان‌پرور در مقام دستيار کارگردان هم اگر نبود گفت‌وگو با فريدون حسن‌پور هرگز مقدور نمي‌شد. سوالات ترلان پروانه را نيز به مادرش سپرديم تا پس از ديدار با دخترش در ديلمان با پاسخ‌ برگردد.
فراز و فرودهاي کيمياگري
سريال مرد را سيد مصطفي موسوي تهيه مي‌کند. تماشاگران تلويزيون اين تهيه‌کننده را بيشتر به عنوان مجري مي‌شناسند، اما او از سال‌هاي دور به‌عنوان تهيه‌کننده در تلويزيون فعاليت دارد و در دهه 70 سريال‌هايي چون «خانه بخت»، «همسايه‌ها» و «فاصله» را براي تلويزيون تهيه‌ کرده است.
بر اساس توضيحات موسوي، قرار بود سريال مرد را بهروز مفيد تهيه ‌کند؛ کسي که «هشت و نيم دقيقه» را در کارنامه دارد، اما بعد از تصويب فيلمنامه و انجام پيش‌توليد، قرار مي‌شود از مرحله تصويربرداري به بعد، موسوي تهيه‌کنندگي اين سريال را برعهده داشته باشد.
مرد، داستانش را در يک بازه يکساله و در زمان حال روايت مي‌کند. موسوي ضمن اشاره به اين نکته، درباره روند توليد سريال به جام‌جم مي‌گويد: تصويربرداري سريال مرد اوايل مرداد آغاز شد و تا پايان سال ادامه خواهد داشت. اين سريال به طور کامل در منطقه ديلمان تصويربرداري مي‌شود و خرداد سال آينده در 35 قسمت 42 دقيقه‌اي آماده نمايش خواهد بود.
به گفته اين تهيه‌کننده، سريال «مرد» به قلم فريدون حسن‌پور نوشته شده و براي پخش از شبکه دو توليد مي‌شود.
موسوي در مقام تهيه‌کننده، معتقد است سريال مرد مقولات اجتماعي و ارتباطات آدم‌ها را از دريچه فرهنگ مي‌بيند و تعريف ديگري از عشق به مخاطب مي‌دهد.
او در اين باره مي‌گويد: آنچه از عشق در اين سريال خواهيد ديد درباره عشق بين آدم‌هاست و البته عشق به طبيعت، فرهنگ، مليت و سرزمين مادري.
به گفته اين تهيه‌کننده، سريال مرد پيام مهمي براي نظام آموزشي کشور دارد. درباره استعدادهايي است که در روستاها زندگي مي‌کنند، امکانات محدود اما استعدادهاي شگرف دارند و با آموزش مي‌توانند زندگي خودشان و ديگران را متحول کنند.
از مس تا طلا
معرفي چهره‌هاي تازه به دنياي بازيگري از علاقه‌هاي فريدون حسن‌پور است و اين بار او در سريال «مرد» ارميا قاسمي را در نقش اصلي به عنوان چهره‌اي تازه به تماشاگران معرفي مي‌کند.
پژمان بازغي، مهران غفوريان، پيام دهکردي، مهران رجبي، سيروس گرجستاني، ترلان پروانه، نگين معتضدي، امير نوري، مجيد پتکي، کريم قرباني، نسرين بابايي، مهدي بوستان‌پرور، فرشيد مرندي کهن، امير سهيلي، سياوش گرجستاني، رسول حق‌دوست، جابر وثوق، فريده دريامج، آزيتا ترکاشوند، مهرانه به‌نهاد، بهمن صادق حسني، مسعود بدرطالعي و سيدرسول برسام، بازيگران اين سريال هستند و در کنار آنها جمعي از بازيگران محلي نيز هنرنمايي مي‌کنند.
رنج برده و گنج ديده
سريال مرد نيز مثل ديگر آثار فريدون حسن‌پور در دل طبيعت بکر و سبز گيلان روايت مي‌شود. اين کارگردان به همراه گروه بزرگ تصويربرداري در شرايطي سخت کار مي‌کنند و او ضمن قدرداني از گروهش براي تحمل دشواري‌ها، درباره اصرار به ساخت آثارش در دل طبيعت مي‌گويد: تماشاي زيباترين مناظر طبيعي بعد از سه دقيقه انسان را خسته مي‌کند. اگر طبيعت جزو يکي از مهم‌ترين شخصيت‌هاي قصه نباشد و در کنار ساير کاراکترها قرار نگيرد، ديده نخواهد شد و ديگر فرقي با ديوار رنگ شده در پس زمينه نخواهد داشت.
اين کارگردان به استفاده دراماتيک از طبيعت به فيلم «وقتي همه خواب بودند» اشاره مي‌کند و اين‌که هر قدر بي‌بي سليمه به بالا و به سوي خدا مي‌رفت، از مناظر زيباتري عبور داده مي‌شد. حسن‌پور تصريح مي‌کند: منظور از طبيعت، سبزي و جنگل نيست؛ جنگل به تنهايي در تصوير زيبا نمي‌شود. من به دنبال طبيعت بکر به دورافتاده‌ترين مکان‌ها مي‌روم. روزها مي‌گردم و عکاسي مي‌کنم تا بتوانم متناسب با قصه از طبيعت استفاده کنم.
کارگردان سريال مرد، درباره دشواري‌هاي کار در ارتفاعات مي‌گويد: گروه من امکانات حداقلي براي زندگي دارد؛ اگر يک روز کار تعطيل شود همه کلافه مي‌شوند. براي يک پلان گاهي مجبوريم يک ساعت در کوهستان پياده روي کنيم و وقتي به اين نتيجه مي‌رسم که از کوه يا تپه روبه‌رو مي‌توان پلان زيبايي گرفت، گروه بايد به آنجا منتقل شود.
فريدون حسن‌پور کارگردان سختگيري است؛ بازيگراني که با او همکاري کرده‌اند بر سختگيري او تاکيد دارند. گويي براستي معتقد است که بي‌رنج به گنج نخواهد رسيد.
سختکوشي و تجربه‌اندوزي
ترلان پروانه در نقش دکتر فرشته، دختري است که با شرايط دشوار و تشويق دکتر صارمي (پژمان بازغي) درس خوانده و پزشک شده و به روستايش برگشته تا به مردم منطقه‌اش خدمت کند.
او درباره اين شخصيت به خبرنگار ما مي‌گويد: دکتر فرشته، دختر سختکوش دانا و باهوشي است که با وجود کسب موقعيت، هرگز زادگاه خود را فراموش نکرده است. او نگاه انساندوستانه‌اي دارد که باعث مي‌شود در روستا بماند و از طبيعت بکر و فضاي آرام و دور از هياهوي شهر لذت ببرد.
اين بازيگر جوان مي‌گويد جذب همين ويژگي‌هاي شخصيتي در دکتر فرشته شده، بخصوص اين‌که با وجود سن کم و جواني‌اش بسيار پخته عمل مي‌کند.
ترلان پروانه براي بازي در اين نقش به فريدون حسن‌پور اعتماد کرده و درباره اين همکاري مي‌گويد: بازي در مقابل دوربين آقاي حسن‌پور براي من يک تجريه شيرين است. کار کردن با ايشان شايد بسيار سخت باشد اما پر از تجربه است؛ مثل تجربه حرف زدن با لهجه شمالي.
آذر مهاجر

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۲۵۰۰ بسته لوازم التحریر به دانش‎آموزان سیل‎زده گمیشانی توزیع شد

فراهی گفت: در قالب طرح ولایت ۲، دو هزار و ۵۰۰ لوازم التحریر به دانش‎آموزان سیل‎زده گمیشان توزیع شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، «جواد فراهی» امروز(چهار شنبه 28 فروردین) در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: در راستای کمک‎رسانی به مناطق سیل‎زده شهرستان آق‎قلا و گمیشان امروز کاروان مهر ولایت 2  تعدادی بسته لوازم التحریر برای دانش‎آموزان گمیشانی در نظر گرفته شده است.

 

جانشین فرماندهی سپاه نینوا در امور اقشار ادامه داد: پیش از این نیز در شهرستان آق‎قلا بالغ بر 3 هزار بسته لوازم التحریر بین دانش‎آموزان سیل‎زده این شهرستان در 11 مدرسه ابتدایی و 8 مدرسه متوسطه توزیع شد.

 

فراهی متدکر شد: امروز نیز در قالب طرح ولایت 2، بالغ بر 2 هزار و 500 لوازم التحریر بین دانش آموزان سیل‎زده گمیشانی توزیع شد.

 

وی گفت: دانش‎آموزان یکی از اقشاری هستند که در این سیل اخیر از نظر روحی بیشتری آسیب را دیدند و با این اقدام در تلاش هستیم که بتوانیم میزانی از آلام و مشکلات آنها را کم کنیم.

 

پایان پیام/587

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

احد پازاج داغدار فرزندش شد

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۱۹۳۶۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بخش خصوصی 2500 میلیارد ریال در خوی سرمایه گذاری می کند
 • نجات دکل بند شرکت ایرانسل در دهدشت پس از یک ساعت آویزان
 • سیستم حمل و نقل حسن آباد فشافویه فاقد زیرساخت های مناسب است
 • شرکت ۲۵۰۰ دانش آموز و فرهنگی در مسابقات قرآن و نماز کرمانشاه
 • پروژه های عمرانی و آموزشی شهرستان مرودشت کلنگ زنی شد
 • اجرای 10 حافظ در چهارمین روز مسابقات قرآن مالزی/ قوی در حسن حفظ، ضعیف در صوت و لحن
 • استخر ویژه دانش‌آموزان و فرهنگیان فارس با حضور وزیر آموزش و پرورش کلنگ‌زنی شد
 • افتتاح استخر ويژه دانش آموزان و فرهنگيان و چند پروژه آموزشي در مرودشت
 • آغاز ساخت استخر ویژه دانش آموزان و فرهنگیان و چند پروژه آموزشی در مرودشت
 • برای خرید آپارتمان ۱۲۰ متری چقدر باید هزینه کرد؟
 • فوت مرد ۴۵ ساله بر اثر سقوط از ارتفاع
 • 2500 میلیارد ریال به توسعه برق البرز اختصاص یافت
 • رکورد تاریخی «متری شیش و نیم» در سینمای ایران
 • تشکیل ۲۵۰۰ پرونده برای اصناف متخلف استان کرمانشاه
 • انتقال ۲۵۰۰ نفر با بالگرد اوژانس هوایی در استان‌های سیل زده
 • «متری شیش و نیم» پرفروش‌ترین فیلم اجتماعی تاریخ سینمای ایران شد
 • فوت مرد ۴۵ ساله خمینی در سقوط از ارتفاع
 • قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ متری در بازار
 • قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ متری در بازار + جدول قیمت