تعارضات انسانی و ماهی‌گیری غیرمجاز موجب تخریب مرجان‌های جزیره شده همچنین آلودگی نفتی ناشی از سکوهای نفتی جزیره لاوان باعث نابودی بخش قابل توجهی از محیط زیست جزیره شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از هرمز؛جزیره شیدور یا به اصلاح عامیانه مارو یکی از جزایر غیرمسکونی خلیج فارس است که در غرب هرمزگان قرار دارد این جزیره مرجانی در فاصله 1.

5 کیلومتری جزیره لاوان واقع شده و تنها آبسنگ مرجانی حفاظت شده کشور به شمار می‌رود از این رو تا فاصله چندین متری از ساحل جزیره می توان مرجان ها را در کف دریا به راحتی نظاره کرد.

شیدور با مساحت یک کیلومتر مربع از توابع جزیره ابوموسی به شمار می آید که به دلیل وجود مارهای سیاه و سمی در ساحل در بین بومیان به جزیره مارو معروف است همچنین مهم ترین زیستگاه و مکان تخم گذاری لاک پشت های دریایی به شمار می رود از این رو یکی از پناهگاههای مهم حیات وحش در منطقه محسوب می شود.

این جزیره غیر مسکونی پناهگاه‌های حیات وحش لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی‌ها، دلفین‌ها  گونه های مهمی از قبیل انواع کاکایی، حواصیل، چکاوک، عقاب های دم سفید و گونه های بسیاری از پرستوهای دریایی محسوب می شود.

پوشش گیاهی جزیره شامل گونه های متفاوت از درختچه‌ ها و بوته های تظیر لیسیوم، سودا، آتریپلکس، سیپروس، ارودیوم و نستورا است همچنین چمن شور پاگربه‌ای، گل جالیزی، نوعی ارمک، آفتاب‌‌پرست ساحلی، زدوک، بارهنگ، چوچ ، پیر گیاه و گل ماهور شرقی از دیگر گونه‌های گیاهی این جزیره کوچک محسوب می شوند.

 

وجود گونه های انواع آبزیان و انواع ماهی موجب شده تا اطراف جزیره به محل صیادی ساکنان لارک و بندرلنگه تبدیل شود همچنین آب های ساحلی شیدور محل مناسبی برای غواصی به شمار می رود.

در سال های اخیر و در ایام نوروز این جزیره بکر میزبان گردشگران و مسافران بسیاری است که با قایق های موتوری کوچک از بندرچارک خود را به شیدور می رسانند و ساعاتی را در این جزیره غیرمسکونی سپری می کنند.

طبیعت بکر و وجود جانوران دریایی در ساحل و عمق جزیره زیبایی وصف ناپذیری را برای گردشگران تداعی می کند که با وجود سختی مسیر و سفر با قایق های موتوری انگیزه حضور دوباره را به گردشگران می بخشد.

اما در سال های اخیر تعارضات انسانی و ماهی‌گیری غیرمجاز موجب تخریب مرجان‌های جزیره شده همچنین آلودگی نفتی ناشی از سکوهای نفتی جزیره لاوان باعث نابودی بخش قابل توجهی از محیط زیست جزیره شده است.

شکار لاک پشت های دریایی و برداشت تخم لاک پشت توسط صیادان موجب شده که بخش اعظمی از حیات این گونه دریایی در خطر انقراض قرار گیرد لذا نبود نظارت های زیست محیطی و دخالت انسان جزیره شیدور را تحت الشعاع قرار داده است.

اواخر سال گذشته مدیر کل برنامه ریزی و حمایت از توسعه گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از طرح توسعه گردشگری دریایی در بیش از 30 جزیره خلیج فارس خبر داد و گفت:در خلیج فارس بیش از 30 جزیره و جود دارد که در اکثر آنها قابلیت فراهم کردن ورود گردشگران وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در اطراف جزایر کیش که مدیریت آن به عهده سازمان منطقه آزاد کیش است، تعداد زیادی جزایر اقماری وجود دارد، بیان کرد: پیشنهاداتی از سوی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری به سازمان منطقه آزاد کیش جهت فراهم کردن امکان بهره برداری گردشگری از این جزیره ارائه شده است.

وی اظهار داشت: رونق گردشگری در جزایر خلیج فارس علاوه بر توسعه گردشگری داخلی، رونق گردشگری خارجی را نیز به ویژه با جذب گردشگران کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به همراه خواهد داشت.

 

انتهای پیام/

 

منبع: دانا

خبر بعدی:

خطر انقراض صدها گونه در پی اجرای ناموفق قوانین جهانیِ حیات وحش

یک مطالعه بزرگ هشدار داده است که صدها گونه جانوری به دلیل تاخیر بسیار در اجرای محدودیت‌های تجارت حیات وحش در معرض انقراض قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، بیش از یک چهارم از حیواناتی که در فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) جزو "در معرض خطرترین" حیوانات جهان به شمار می‌روند، تحت حفاظت معاهده "سایتس"، معاهده‌ای چندجانبه برای حفاظت از جانوران و گیاهان در معرض خطر، قرار ندارند.

معاهده "سایتس" چارچوب بین‌المللی اصلی برای جلوگیری از نابودیِ گونه‌های در معرض انقراض به دلیل تجارت بین‌المللی حیات وحش است. این معاهده در سال ۱۹۷۵ میلادی برای هماهنگی و تنظیم تجارت محصولات حیات وحش اجرایی شد و می‌تواند فروش برخی گونه‌های خاص یا اجزای بدنشان را ممنوع سازد.

مطالعه اخیر نشان می‌دهد علاوه بر تأخیر بسیار در اجرای محدودیت‌های تجارت حیات وحش، مدت زمان قرار گرفتن گونه‌های جانوری در فهرست "سایتس" نیز بسیار زیاد است.

حتی ۶۲ درصد از گونه‌های فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت نیز ۱۹ سال برای به رسمیت شناخته شدن در انتظار قرار گرفتند یا پس از نخستین مرتبه‌ی در نظر گرفته شدن، ۲۴ سال زمان را برای به رسمیت شناخته شدن گذراندند.

یک استادیار دانشگاه شیکاگو و مؤلف این مطالعه با بیان اینکه سیاست‌گذاران باید به علم، اجازه آگاهی بخشی نسبت به یک فرایند حفاظتی سریع را بدهند، گفت: روند جدید تجارت حیات وحش می‌تواند به سرعت توسعه یابد و در همین حال تنها در چند سال اخیر برخی گونه‌ها از وضعیت عادی به نزدیک به انقراض رسیده‌اند.

وی در ادامه گفت: یک فرایند سیاست‌گذاری باید به اطلاعات جدید سریع پاسخ دهد تا از انقراض صدها گونه جانوری و گیاهی جلوگیری به عمل آورد.

به گفته کارشناسان این الگوی تشخیصیِ آهسته حتی برای گونه‌های شناسایی شده در معرض خطر انقراض نیز مشابه است.

این تیم تحقیقاتی اطلاعاتی در مورد ۹۵۸ گونه در معرض خطر ناشی از تجارت بین‌المللی حیات وحش را جمع‌آوری کرده و به چگونگی طبقه‌بندی آن‌ها توسط اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت و رفتار سایتس با آن‌ها نگاهی داشته است.

از کشف‌های برجسته این مطالعه این بود که ۲۸.۲ درصد از گونه‌های فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت در فهرست سایتس قرار ندارند. این در حالی است که به باور محققان این دو از مهم‌ترین ابزارها برای حفاظت از حیات وحش در معرض خطر تجارت بین‌المللی محسوب شده و همکاری نزدیک و سریع آن‌ها برای توقف این کشتارها حیاتی است.

اما این مطالعه هم‌چنین نشان داد ۳۶ درصد از گونه‌های مطالعه شده پیش از قرار گرفتن در فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت تحت حفاظت سایتس قرار داشته‌اند.

بنا بر گزارش ایندیپندنت، این مطالعه در حالی منتشر شده که قرار است در ماه مه میلادی در سریلانکا کنفرانس سایتس برگزار شود و مقامات زیست محیطی و حیات وحش بین‌المللی برای اعمال محدودیت‌های تجارت حیوانات گردهم آیند.

انتهای پیام

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد| آغاز مرحله جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو+جدول

مدارس کدام استان‌ها فردا شنبه ۲۷ بهمن ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۲۰۳۲۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مدل‌های استفاده از «جزیره» در آشپزخانه‌های کوچک
 • 48 هزار و 500 هکتار از مزارع گندم استان تحت پوشش کشاورزی حفاظتی است
 • سلیمی‌نمین: مرحوم صاحبی اندیشه‌ورزی بود که خود را هزینه جریان‌های سیاسی نکرد
 • «توصیف فلسفی علم» منتشر می‌شود
 • چشم طمع شکارچیان به دنبال خرمنه‌سر طارم
 • چهارمین نسل از موش مدل هموفیلی در پژوهشگاه ژنتیک متولد شد/ موفقیت ایران در حوزه پیشرفته سلول درمانی
 • سکوت مدعیان حقوق بشر بر سر مزار شهید خردسال در عربستان/ پشت‌پرده برخورد دوگانه سازمان‌های بین‌المللی با پرونده جنجالی «زکریا» چه می‌گذرد؟
 • اجرای دوره‌های آموزشی فن‌ورزی شبکه‌های هوایی در شرکت توزیع برق همدان
 • موفقیت ایران در حوزه پیشرفته سلول درمانی/ دست ورزی داخل سلول، کاری حساس است
 • کشف گونه جدید قورباغه طلایی در اتیوپی (+عکس)
 • اجرای دوره‌های آموزشی فن‌ورزی شبکه‌های هوایی در شرکت توزیع برق استان همدان
 • کشف گونه جدیدی از قورباغه ها در کوه های اتیوپی
 • دیدبان حقوق بشر: مسئولیت ولیعهد سعودی در جنایت علیه خاشقجی روشن است
 • برگزاری پودمان آموزشی «تشویق خلاقیت و خیال ورزی در کودکان و نوجوانان» در اهواز
 • فوریتی مسکوت
 • پشت پرده برخورد دوگانه مدعیان حقوق بشر در رابطه با شهادت کودک ۶ ساله در عربستان/ سکوت معنادار کرسی‌های حقوق بشری و سازمان‌های بین المللی با طعم دلارهای نفتی
 • آتش بلای جان قدیمی‌ترین گونه‌های گیاهیِ تاسمانی
 • شیعه و سنی دست طمع کاران به سرزمین هزاران گنج را قطع می کنند
 • حدیثی از امام علی(ع) در مذمت طمع +تصویرنوشته