صدور ۹۰۰ هزار ویزا و روند کند صدور روادید، توصیه‌های بهداشتی و درمانی به زائران و وعده‌های مسئولان برای ارائه خدمات ارتباطی مناسب در اربعین برخی از عناوین این بسته خبری است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: در بسته خبری اربعین آخرین رویدادهای مرتبط با پیاده‌روی اربعین را مرور خواهیم کرد، مواردی از وضعیت صدور ویزا و مشکلات رخ‌داده برای زائران تا جزئیات اخبار مرزهای چهارگانه کشور برای تردد در ایام اربعین.

روز چهارشنبه رئیس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه از صدور ۹۰۰ هزار روادید بعد از عاشورا خبر داد و به مردم توصیه کرد که هرگونه تأخیر بیش از ۷۲ ساعت را اطلاع‌رسانی کنند.

علی‌رغم صدور روادید بسیاری هنوز از روند صدور روادید راضی نیستیم، مقامات عراقی قول‌هایی مبنی بر سرعت بخشیدن به این روند داده‌اندمجتبی کریمی از روند صدور روادید ابراز نارضایتی کرد و افزود:  علی‌رغم صدور روادید بسیاری هنوز از روند صدور روادید راضی نیستیم، مقامات عراقی قول‌هایی مبنی بر سرعت بخشیدن به این روند داده‌اند.

وی با اشاره به صدور یک‌روزه روادید در سفارت عراق در تهران گفت: این روند برای دفاتر خدماتی حدوداً ۷۲ ساعته بوده و علت آن صرف زمان برای جمع‌آوری مدارک است.

سفیر عراق در ایران هم با تأکید بر ضرورت دریافت روادید از دفاتر قانونی کنسولگری عراق توسط زائران اربعین، گفت: ۱۶دفتر کنسولگری موقت و دائمی عراق صدور روادید را بر عهده دارند و زائران ایرانی برای تهیه روادید باید به ۱۲ دفتر کنسولی موقت و چهار کنسولی دائمی عراق در ایران مراجعه کنند.

image

راجح الموسوی افزود: هزینه روادید به پول رسمی ایران ۱۷۰ هزار تومان است و مردم باید مراقب  حضور دلالان در این میان باشند.

وی تاکید کرد: لازم است که مردم برای تهیه روادید به دفاتر رسمی و قانونی مجزا مراجعه کنند چراکه طی روزهای گذشته در مرز مشاهده‌شده که عده‌ای از زائران روادید تقلبی همراه داشته‌اند که دچار مشکل شده‌اند.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: audio/mp3

توصیه‌های سفیر عراق به زائران

اسکان زائران، توصیه های بهداشتی و وعده اینترنت رایگان

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات از اسکان ۷۰ هزار نفر هم‌زمان با اربعین امسال در صحن حضرت زهرا(س) خبر داد و گفت: حرم امام حسین(ع) کم‌تر از ۱۰ هزار مترمربع و حرم امیرالمؤمنین(ع) زیر ۱۲ هزار مترمربع است و این مساحت، پاسخگوی جمعیت امروزی نیست و توسعه حرم‌ها یکی از مأموریت‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات است، در کربلا، نجف و سامرا طرح‌های خوبی در خصوص توسعه حرم مطهر در حال اجرا است.

اسماعیل بیگی افزود: بخشی از پروژه‌های نجف در سال جاری افتتاح می‌شود، در ایام اربعین سال گذشته ۷۰ هزار نفر در صحن و شبستان حضرت زهرا(س) اسکان دادیم، امسال نیز برنامه برای اسکان دادن همین تعداد زائر را داریم، اگر صحن و شبستان حضرت زهرا(س) تکمیل شود، امکان اسکان ۲۰۰ هزار نفر در این صحن وجود خواهد داشت.

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین هم به زائران توصیه کرد دفترچه‌های بیمه خود را در ایام اربعین همراه داشته باشند. پیر حسین کولیوند بر آماده‌سازی کمیته درمان اربعین هم تأکید کرد و افزود: دارو به میزان کافی دپو شده و خون و فراورده‌های خونی در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی مرزی قرار داده‌شده است و با کمک معاون درمان وزارت بهداشت، زیرساخت‌های بیمارستان‌های قصر شیرین و سرپل ذهاب توسعه یافت.

معاون طرح و توسعه و فناوری‌های نوین شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به امکان استفاده رایگان زائران از اینترنت وای فای در مرزها، از تلاش برای رفع نقاط کور ارتباطی خبر داد.

مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن هم با اشاره به اینکه ۱۸۰۰ مرکز معتبر برای فروش بلیت قطار اربعین تعیین‌شده است، از افزایش ۲۱ درصدی ظرفیت صندلی‌ها در ایام اربعین امسال خبر داد. به گفته اسماعیل رادکانی از کرمانشاه تا مرز خسروی و همچنین مهران، ایلام تا مهران و به همین ترتیب مرز چذابه و شلمچه تلاش شده که نقطه کوری در بحث ارتباطات وجود نداشته باشد و خطوط ارتباطی این نقاط تقویت‌شده است.

توقف موقت کاروان‌های زیارتی شرکت‌های خدماتی و زیارتی در روزهای آینده به علت آغاز پیاده‌روی اربعین حسینی (ع)ننماینده سازمان حج و زیارت در کشور عراق هم از توقف موقت کاروان‌های زیارتی شرکت‌های خدماتی و زیارتی در روزهای آینده به علت آغاز پیاده‌روی اربعین حسینی (ع) خبر داد.

 به گفته سید مرتضی حسینی با توجه به آغاز سفرهای زائران ایرانی برای همایش بزرگ پیاده‌روی اربعین حسینی(ع) به‌صورت موقت اعزام کاروان‌های زیارتی متوقف می‌شود و آخرین روز حضور کاروان‌های عتبات در عراق روز ۱۳ آبان است و  تا ۲۵ صفر اعزام کاروان زیارتی متوقف و به مدت ۱۰ روز هیچ زائری در قالب کاروان‌های زیارتی در عراق حضور ندارد.

برخی از اخبار مرزها را در زیر می‌خوانیم. برای خواندن مشروح خبر می‌توانید روی لینک موجود در تیترها کلیک کنید.

استقرار ایستگاه‌های پلیس در ایلام

سردار نورعلی یاری در گفتگو با مهر اظهار کرد: خوشبختانه از ماه‌های گذشته تدابیر لازم برای خدمات‌رسانی مناسب به زائران و کاروان‌های زیارتی اربعین در ایلام برگزارشده است.

image

وی با بیان اینکه در نخستین گام قرارگاه امام علی(ع) چند کمیته تخصصی و چهار قرارگاه فرعی تشکیل داده‌اند، افزود: این اقدام برای ارائه خدمات مناسب در طول ۱۵۰ کیلومتر استان ایلام و کرمانشاه است.

فرمانده انتظامی ایلام با اشاره به استقرار ایستگاه‌های پلیس اعم از راه، پیشگیری و امنیت در این مسیر، گفت: تمامی امکانات لازم برای کنترل ترافیک و امنیت فراهم‌شده است.

پاک‌سازی پارکینگ اتوبوس‌های شهری ایلام

فرمانده انتظامی شهرستان ایلام از پاک‌سازی پارکینگ اتوبوس‌های شهری ایلام از وجود افراد اراذل ، معتاد و ولگرد خبر داد.

سرهنگ حمید فتاحی گفت: پلیس در ادامه اجرای طرح پاک‌سازی مناطق آلوده و ارتقای امنیت و آرامش شهروندان، پارکینگ اتوبوس‌های شهری ایلام که به محل پاتوق افراد ولگرد و معتاد تبدیل‌شده بود را در یک عملیات پلیسی پاک‌سازی شد.

۳۰۰ هکتار پارکینگ آماده در مرز مهران

سرپرست معاونت عمرانی استانداری ایلام گفت: ۳۰۰ هکتار پارکینگ آماده پارک خودروهای زائران اربعین در مرز مهران است.

سید کمال‌الدین میر جعفریان گفت: دو پارکینگ بزرگ با مساحت ۳۰۰ هکتار شامل پارکینگ بزرگ اربعین با مساحت تقریبی ۲۷۰ هکتار در ورودی مهران ساماندهی شده که برای پارک زائرانی است که با خودروهای شخصی قصد حضور در راهپیمایی اربعین را دارند.

وی ادامه داد: پارکینگ دوم به نام «برکت» با ۳۰ هکتار وسعت برای اتوبوس‌های برون‌شهری جانمایی شده و برای کسانی که با وسیله حمل‌ونقل عمومی قصد خروج از مرز مهران را دارند آماده شده است.

تردد یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار زائر از مرز مهران

سخنگوی کمیته مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین در استان ایلام گفت: مجوز پروانه ۲۰۰ موکب شناسنامه‌دار برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین در استان ایلام صادرشده است.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

حجت‌الاسلام علی چراغی پور اظهار کرد: امسال نزدیک به یک تا یک و نیم میلیون زائر قرار بر این است که از مرز بین‌المللی مهران عبور کنند و مردم ولایت مدار استان ایلام پذیرای این زائران شوند.

۸۳ ایستگاه فوریت‌های پزشکی در مهران

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایلام از استقرار ۸۳ ایستگاه مرکز فوریت‌های پزشکی در مسیرهای منتهی به مرز بین‌المللی مهران هم‌زمان با ایام اربعین ۹۶ خبر داد.

دکتر صید نورعلی مرادی اظهار داشت: ۳۸ ایستگاه از این تعداد ثابت بوده که شامل ۱۲ ایستگاه شهری و ۲۶ ایستگاه جاده‌ای است، همچنین ۴۵ ایستگاه نیز به‌صورت سیار به حادثه دیدگان و بیماران احتمالی خدمات‌رسانی می‌کنند.

تردد ۳۲۰ هزار زائر از اول محرم در مهران

مراد ناصری فرماندار مهران با اشاره به اینکه مردم و مسئولان استانی و شهرستانی با جان‌ودل آماده استقبال و پذیرایی از زوار هستند، گفت: از اول محرم تاکنون ۳۲۰ هزار زائر از مرز مهران به عتبات عالیات تردد داشته‌اند.

فرماندار مهران با اشاره به اینکه تمامی امکانات و تجهیزات در مرز برای تسهیل در رفت‌وآمدها مهیا شده است و امسال در بحث پارکینگ و آب‌رسانی هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

کشیک عوامل قضایی در مرز مهران

رئیس دادگستری ایلام از کشیک عوامل قضایی طی ایام اربعین در پایانه مرزی مهران خبر داد.

محمد رزم گفت: در پایانه مرزی مهران طی ایام اربعین دادسرای عمومی مهران شامل دادیار، بازپرس، دادرس به‌صورت کشیک برای بررسی تخلفات احتمالی حضور دارند.

آمادگی اسکان ۱۱ هزار زائر در شهر ایلام

معاون هماهنگ‌کننده سپاه امیرالمؤمنین(ع) استان ایلام از آمادگی اسکان ۱۱ هزار زائر در شهر ایلام خبر داد.

سرهنگ قدرت کریمیان اظهار داشت: هماهنگی لازم با حدود ۲۴۰ آشپزخانه خانگی نیز انجام‌شده و در روزهای آینده با همکاری همکارانمان در بهداشت و درمان کلاس آموزشی ویژه این افراد نیز برگزار می‌شود.

۳۶ امدادگر اصفهانی در مرز خسروی

مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: ۳۶ امدادگر از استان اصفهان برای امدادرسانی به زائرین کربلا در آستانه اربعین حسینی، به مرز خسروی اعزام شدند.

غفور راستین با اشاره به اقدامات اورژانس اصفهان در روزهای اعزام زائران به کربلای معلی در آستانه اربعین حسینی، اظهار داشت: تیم‌های امدادی اورژانس اصفهان در قالب ۱۰ آمبولانس و سه خودروی پشتیبانی و ارتباطات به همراه ۳۶ نفر پرسنل در مرز خسروی مستقر خواهند شد.

روزی ۱۰۰۰ ویزا حداکثر ظرفیت مرز خسروی

مدیر حج و زیارت کرمانشاه، حداکثر ظرفیت کنسولگری عراق در کرمانشاه را صدور روزی یک هزار ویزا اعلام کرد.

image

حامد دارابی اظهار داشت: با توجه به شرایط و روال خاص سامانه صدور ویزا در کنسولگری عراق در کرمانشاه، عملاً این مجموعه علی‌رغم تلاش بی‌وقفه امکان صدور روزانه بیش از ۱۰۰۰ ویزا را ندارد.

راهور کرمانشاه آماده برای خدمت به زائران اربعین

رئیس پلیس راهور استان کرمانشاه گفت: در آستانه شروع پیاده‌روی بزرگ اربعین حسینی، پلیس راهور تمامی امکانات خود را برای خدمت‌رسانی به زائران سید و سالار شهدا بسیج کرده است.

سرهنگ «فضل‌الله شیری: گفت: بر اساس تمهیداتی که جهت مأموریت مهم اربعین اندیشیده شده است، با تمام توان برای خدمت‌رسانی به زائران مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی  آمادگی داریم.

زائران در کرمانشاه گرفتار شدند

کنسولگری عراق در اقدامی غیرقابل‌توجیه و به بهانه بالا رفتن درخواست‌ها، صدور ویزای اربعین را متوقف کرده است.

کنسولگری عراق در کرمانشاه به بهانه بالا رفتن درخواست‌ها، صدور ویزای اربعین را متوقف کرده است.

image

عراقی‌ها اعلام کرده‌اند که ۶ هزار پاسپورت برای صدور ویزا را دریافت کرده‌اند و به دلیل کمبود نیرو پاسپورت جدیدی را تا اطلاع ثانوی دریافت نمی‌کنند.

کاروان بزرگ اقلام و کمک‌های مردمی دزفول عازم چذابه می‌شود

مسئول ستاد اربعین دزفول از آمادگی موکب شهرستان دزفول با مساحت دو هزار و ۱۰۰ مترمربع در مرز چذابه برای پذیرایی از زائران اربعین خبر داد و گفت: کاروان بزرگ اقلام و کمک‌های مردمی و اداری دزفول صبح پنجشنبه به مرز چذابه اعزام می‌شود.

 به گفته ابوالحسن صادقی پنجشنبه ۴ آبان ‌ماه رأس ساعت ۹ صبح، کاروان بزرگ اقلام و کمک‌های مردمی و اداری موکب دزفول در چذابه در قالب۲۰ دستگاه اتوبوس از مقابل گزار شهدای شهیدآباد دزفول به سمت مرز حرکت می‌کند.

سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از برگزاری نخستین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی با هدف تبیین ارزش‌های دینی و مفاهیم عاشورایی، شهدای مدافع حرم و رونق بخشی به جریان مردمی پیاده‌روی اربعین حسینی  خبر داد.

 به گفته محمد جوروند این سوگواره برای اولین بار در استان خوزستان و در سطح ملی با حضور هنرمند ارزشی «مصطفی بوعذار» از ۱۳ آبان تا ۱۹ آبان در مرز چذابه و در قالب ایستگاه‌های نمایشی برگزار می‌شود که تا به امروز ۷۰ اثر از استان‌های لرستان، فارس، تهران، ایلام، کرمانشاه، هرمزگان، مرکزی، اصفهان، بوشهر و کرمان به دبیرخانه این سوگواره ارسال‌شده است.

مشارکت ۳۶۰۰  امدادگر و نجات گر خوزستانی در اربعین

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان از حضور سه هزار و ۶۰۰ امدادگر و نجاتگر در ایام پوشش امدادی پیاده‌روی اربعین حسینی در مرزهای چذابه و شلمچه و مبادی ورودی استان خوزستان خبر داد.

image

به گفته علی خدادادی در اجرای این طرح ویژه امدادی که به مدت ۱۵ روز از ۷ تا ۲۱ آبان ادامه دارد امدادگران درمجموع ۱۳ پست امداد و نجات در مرزها و مسیرهای منتهی به آن‌ها و چهار پست در مبادی ورودی استان در شهرستان‌های اندیمشک، ایذه، بهبهان و هندیجان مستقر می‌شوند.

برگزاری مسابقه عکس جهانی اربعین

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان از برگزاری  «مسابقه عکس جهانی اربعین» برای پوشش این حماسه بزرگ خبر داد که در جریان اپلیکیشنی طراحی‌شده و علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه می‌توانند این اپلیکیشن را از طریق بازار و یا ایستگاه اینترنت موجود در منطقه شلمچه دانلود کنند و عکس‌های خاص اربعین را تا یک ماه پس از اربعین و از طریق آن به اشتراک بگذارند.

به گفته اسفندیار دائم‌الذکر علاوه بر این مطالبی همچون عکس شهدا و زندگینامه آن‌ها، آداب زیارت، فرهنگ مردم عراق و دیگر مطالب ضروری و موردنیاز را نیز از طریق همین اپلیکشین در اختیار  زائران قرار می‌گیرد.

آمادگی بالای مرزهای خوزستان برای استقبال از زائران اربعی

استاندار خوزستان از آمادگی بسیار بالای هر دو مرز خوزستان، یعنی شلمچه و چذابه برای استقبال از زائران اربعین حسینی خبر داد و گفت: مرزهای شلمچه و چذابه از آمادگی کامل برای پذیرش زائران حسینی برخوردارند.

به گفته  غلامرضا شریعتی خدمت‌رسانی به مردم در این دو مرز در مسیر تردد زائران به سمت کشور عراق در جریان است و پارکینگ‌ها، راه‌ها، محل مواکب، پایانه‌های مرزی همه مهیا هستند و مشکل خاصی وجود ندارد تنها مشکل کوچکی در ارتباط با پست وجود دارد که ارسال پاسپورت‌ها برای کنسولگری عراق با کندی صورت می‌گیرد و آن‌هم قرار است رفع شود.

بیش از ۴۰۰۰ هزار نفر از چذابه به کربلا سفر کردند

 به گفته فرمانده انتظامی پایانه مرزی چذابه تا روز گذشته بیش از چهار هزار زائر از مرز چذابه و همچنین بیش از پنج هزار از مرز شلمچه عبور کردند.

سرهنگ نقیب فاطمی افزود: از ۹ آبان بیشترین ترددها شروع می‌شود و تا بعد از اربعین ادامه دارد در این مدت  پایانه تجاری شلمچه باید تعطیل شود چون امکانات عراق نمی‌تواند پاسخگو باشد و خودروها را پاس کنند. سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار تبعه خارجی از مرزها عبور کردند و امسال پیش‌بینی می‌شود که این تعداد به بالای ۳۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کند.

خدمات‌دهی ۲۲ دستگاه آمبولانس و اتوبوس آمبولانس در مرز شلمچه

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان از خدمت‌رسانی ۲۰ دستگاه آمبولانس و دو دستگاه اتوبوس آمبولانس در ایام منتهی به اربعین حسینی در مرز شلمچه  خبر داد.

به گفته علیرضا آموزنده سال گذشته  ۳۳ هزار نفر در مرز شلمچه ویزیت شدند و امسال کار خدمات‌رسانی درمانی و بهداشتی به زائران اربعین در مرز شلمچه زودتر از سال قبل آغاز خواهد شد.

"مسکو با تهران هماهنگ نیست"| در نشست ضدایرانی امارات چه گذشت؟

تبعیت ترکیه و لبنان از تحریم‌های آمریکا علیه هواپیماهای ایرانی| سازمان هواپیمایی: صنعت هوایی کشور با تحریم ناآشنا نیست| وقفه‌ای در پروازها به‌وجود نمی‌آید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۸/۲۲

منبع: مهر

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۲۵۸۵۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سردرگمی کامیونداران در مرز مهران
 • عاملی که باعث معطلی چند ساعته خبرنگاران در مرز مهران شد + عکس
 • بسته شدن مرز مهران شایعه یا واقعیت؟
 • رضایت زائرین از خدمات بهداشتی اربعین / افزایش ۳۰ درصدی خدمت‌رسانی به زائران اربعین/ نظارت بر عملکرد آمبولانس‌های بخش خصوصی تشدید می‌شود
 • افزایش ۳۰ درصدی خدمات درمانی به زائران اربعین
 • ایرانی ها بدون ویزا می توانند به کدام کشورها سفر کنند؟
 • اربعین امسال هیچ بیماری واگیر و غیرواگیری نداشتیم/ شبکه آب‌رسانی عراق کلرزنی شد
 • شایعه بسته شدن مرز مهران اصلا صحت ندارد
 • صدور ویزای عتبات الکترونیکی می شود
 • دم های پایانی برای اجرایی شدن راه آهن در ایلام
 • افزایش ۳۰ درصدی خدمت‌رسانی به زائران اربعین
 • شایعه بسته شدن مرز مهران صحت ندارد
 • اسکان زائران اربعین در استان سمنان نیازمند برنامه‌ریزی است
 • از خادمی زائران اربعین تا ساخت مدرسه خیریه +عکس
 • ثبت ۳۰ موقوفه جدید در ایلام
 • تیم پزشکی موسسه مرهم ۶۰۰ عمل جراحی در ایلام انجام می دهد
 • زائران اربعین در مهران 600 هزار خدمت پزشکی دریافت کردند
 • قدم های پایانی برای اجرایی شدن راه آهن در ایلام
 • ۲۵ هزار زائر اربعین با ناوگان حمل و نقل عمومی در قزوین جابجاشدند
 • بیش از 15 ملاقات برای ارائه تسهیلات میان ایران و عراق برای زائرین انجام شد/ صدور دو بار ویزا برای اتباع خارجی برای ورود به ایران از اقدامات مهم وزارت خارجه بود/ افزایش گذرگاه‌های مرزی در میرجاوه باعث کاهش تلفات، اتباع پاکستانی شد