به گزارش سرویس بسیج جامعه زنان کشور خبرگزاری بسیج، کامیاب صدری در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، درباره لزوم توجه نهادها به رفتارهای پُرخطر دانش آموزان در مدارس اظهار کرد: ما در جامعه ای زندگی می کنیم که بحث تهاجم فرهنگی مقوله بسیار جدی شده است و این امر خود را به شکل رفتارهای پُرخطر، تغییر هویت دانش آموزان، گرایش به مصرف سیگار و قلیان، ارتباط با جنس مخالف و کتک کاری در بیرون از خانه نشان می دهد.


 

رئیس انجمن اولیاء و مربیان شهر تهران با بیان اینکه تغییرات فرهنگی عمدتا از طریق رسانه ها صورت می گیرد، گفت: هر کار تربیتی باید از دل خانواده برخیزد و پدر و مادر موظف هستند مهارت های زندگی مانند مهارت حل مساله، مهارت ارتباط موثر، خودشناسی و سبک های مختلف خانواده را بشناسند زیرا اگر والدینی درباره این مسائل آگاهی نداشته باشند در برقراری ارتباط با فرزند دانش آموز خود دچار مشکل می شوند و البته نسل جدید که از نظر فکری، دانش و مهارت ها نسبت به نسل قدیم، جلوتر است نیز دچار تعارض و تناقض رفتاری می شود.

 

وی افزود: از آنجایی که دانش آموزان با صدمات دنیای تکنولوژی مدرن کمتر آشنا هستند، قطعا مدرنیته عوارض خود را بر آنها خواهد گذاشت. براین اساس پیش‌نیازهایی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در مدارس نیاز است اما پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پُرخطر، تنها با تمرکز بر مدرسه، نمی‌تواند اثربخش و کارآمد باشد. آموزش و پرورش زمان محدودی برای کارهای تربیتی دانش آموزان در اختیار دارد و ظرفیت ها برای رسیدگی به همه امور دانش آموزان محدود است.

 

صدری گفت: قطعا تمامی نهادها ازجمله آموزش و پرورش و همه نهادهایی که با نسل جوان و خانواده هایشان در ارتباط هستند باید نهضت پیشگیری از آسیب های اجتماعی را مهم تلقی کنند. انتظار می رود وزارت علوم، وزارت ورزش، صداوسیما و همه سازمان ها سهم خود را نسبت به خانواده تعریف کنند تا با تشکیل کارگروهی، نظرات کارشناسانه خود را در چارچوب بسته های آموزشی به خانواده ها ارائه داده شود.

 

رئیس انجمن اولیاء و مربیان شهر تهران در خاتمه عنوان کرد: وزارت بهداشت در تفاهم نامه ای که با آموزش و پرورش دارد، یک سری دوره هایی را برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دوره متوسط برگزار کرده است و همچنین تفاهم نامه هایی با نهاد ریاست جمهوری و بهزیستی در سطح مدارس برای دانش آموزان و اولیا دارد اما باید به شکل سیستماتیک و منسجم، همه نهادها و تشکیلات برای زیرمجموعه های خود بودجه ای را تخصیص دهند و سازمانی در کشور متولی شود تا بسته های آموزشی مناسب شامل فیلم های کارتونی و سریال ها با محوریت آسیب های اجتماعی تهیه شود.

منبع: بسیج نیوز

خبر بعدی:

علت بدرفتاري کودکان و نحوه برخورد با آنها

خبرگزاري آريا -

ترس، هراس و اضطراب کودک که به شکل بدرفتاري ظاهر مي شود
بدليل توجه نکردن به کارهاي مثبت و بازگو کردن رفتارهاي منفي آنها براي ديگران، کودک به مرور مي آموزد با رفتارهاي منفي بهتر مي تواند جلب توجه کند.
از رفتارهاي فرزندم مستاصل شدم و نمي‌دانم چه بايد بکنم؟ اصلاً چرا چنين رفتارهاي انجام مي‌دهد؟ آيا همه کودکان اينگونه هستند يا فقط فرزند من رفتارهاي ناخوشايندي دارد؟ اگر اين سوالات براي شما هم مطرح است بايد بدانيد که مراحل رشدي کودک در رفتار او تعيين کننده است.
کودکان در مراحل رشد، فرايندهاي شناختي، عاطفي و رفتاري سنين خود را دارند که با بزرگتر شدنشان مسائل و ديدگاهها را بهتر درک مي کنند و توانايي آنها گسترش مي‌يابد. بعنوان مثال در سنين 1/5 – 2 سالگي کلمه "نه" را زياد مي شنويد که نشاندهنده شکوفايي اراده آنهاست. که به دنبال خواسته هاي خود هستند. عدم شناخت والدين از فرايند رشد سنين مختلف موجب برداشتهاي غلط از رفتار کودک مي شود.
علت بدرفتاري کودکان
مسائل و مشکلات کودکان دامنه وسيعي را در بر مي‌گيرد. بسته به موقعيت و بافت خانوادگي و نوع تعاملاتي که با او داريد متفاوت است. در بسياري مواردمشکلات و بدرفتاري کودکان از مسائل شايع آنهاست. البته بعضي اوقات بدليل اختلالات رفتاري است که بايد بررسي دقيقي در مورد آنها انجام شود.
بي توجهي به کودک:
بدليل توجه نکردن به کارهاي مثبت و بازگو کردن رفتارهاي منفي آنها براي ديگران، کودک به مرور مي آموزد با رفتارهاي منفي بهتر مي تواند جلب توجه کند. بهتر است توجه مثبت به فرزند خود داشته باشيد تا او با کارهاي منفي نخواهد آنرا به دست آورد. توجه و تحسين کارهاي مثبت کودک، او را از انجام کارهاي منفي دور مي کند. تغييرات کوچک او را مورد تحسين قرار دهيد. تا متوجه شود که شما به کارهاي مثبت او علاقه داريد.
ترس در کودک:
ترس، هراس و اضطراب کودک که به شکل بدرفتاري ظاهر مي شود.
به صحبتهاي آنها گوش دهيد و از نگراني آنها بکاهيد و روشهاي برطرف کردن ترس و هراس را به آنها بياموزيد و يا از متخصص کمک بگيريد.
بي تجربگي والدين:
والدين آگاه سعي مي کنند نيازهاي رشدي هر مرحله را تشخيص دهند و درباره آنها به کودک آموزشهاي لازم را بدهند. بعنوان مثال با ورود کودک به مدرسه ممکن است در ارتباط برقرار کردن با ديگران مشکلاتي داشته باشد. با صبر و حوصله و برطرف کردن موانع، او را در اين مسئله ياري کنيد.
خشم و پرخاشگري:
بايد به کودک اجازه داد تا احساساتش را بيان کند. در عين حال با او تمرين کنيد تا نحوه صحيح بروز احساسات خود را ياد بگيرند يعني مهارت کنترل خشم را در خود و کودک تقويت کنيد.
انتظارات نامتناسب:
بدليل عدم بلوغ جسماني شما شاهد دستپاچگي و ناشيگري کودک هستيد، سطح انتظارتان را با توجه به شرايط جسماني کودک تعديل کنيد و موقعيت او را در نظر بگيرد تا با انتظارات بيجا باعث بد رفتاري او نشويد. بازيها و فعاليتهايي که در جهت بهبود آنهاست، انجام دهيد. بعنوان مثال بازي دارت ،دقت و توجه کودک و هماهنگي حرکتي چشم و دست را افزايش ميدهد.
کودک به دليل نابلدي، احساس و رفتار خود را به شکل نادرستي بيان ميکند. زمينه بيان احساسات او را فراهم کنيد. از طريق آموزش حل مسئله و دادن مسئوليت مناسب سنش، شايستگي او را تقويت و افزايش دهيد.

کودکان همه با هم فرق دارند و پدر يا مادر بايستي باهرکدام شيوه خاصي را بکار برند
تعيين حدود رفتاري
کودکان حدودي لازم دارند. آنها به مقررات (ضوابطي) که مستلزم سلامتي آنها باشد نياز دارند تا در محدوده اين ضوابط حق انتخاب و احساس مسؤليت داشته، موفقيت را تجربه نمايند.
اين حدود بايستي روشن، پا برجا و بدون دگرگوني باشد. دگرگونگي اين حدود باعث مي شود که کودکان مطمئن نباشند که چه کاري را ميتوانند و چه کاري را نمي توانند انجام دهند.
مقرراتي را که تعيين مي کنيد ساده و براي همه باشد و دليل وجودي اين مقررات را هم بيان کنيد. بدانيد که چرا يک محدوديت خاصي را قائل مي شويد و منطقي بودن آنها را رعايت نمائيد. دائما به فرزندان خود اين مقررات و حد و حدود را يادآوري کنيد.
نتيجه عدم رعايت اين مقررات بايد:
-اسرع وقت باشد
- کوتاه و سريع باشد وگرنه اثر خود را از دست مي دهد.
- با مسئله اصلي ربط داشته باشد.
- هميشه بارعايت احترام و سلامتي کودک باشد.
- جدي ولي منصف باشيد.
شما از راه هاي زير مي توانيد به کودکان ياري نمائيد:
- سخن آنان را گوش داده و راه گفتگو را همواره باز نگهداريد.
- احساسات انان را درک کنيد.
- هميشه بر مقررات و حدود خود پابرجا باشيد.
- توجه داشته باشيد که انتظارات شما واقع بينانه باشد.
- وقت و توجه خود را براي آنان صرف کنيد.
- آنان را تشويق کنيد تا مسائل خودشان را خود حل کنند.
- از رفتار پسنديده آنان تمجيد کنيد.
يادتان باشد
کودکان همه با هم فرق دارند و پدر يا مادر بايستي باهرکدام شيوه خاصي را بکار برند.
هميشه ممکن است يک روش خاص نتيجه بخش نباشد! خلاقيت به خرج دهيد.
شيوه پدري و مادري کردن با بالا رفتن سن فرزند، توانائيها و نياز هاي او بايستي فرق کند.
گردآوري: بخش کودکان بيتوته
منابع:
bringingupgreatkids.org
jamaran.ir


مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۲۹۱۱۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راهیان‌نور از مهمترین عملیات‌های فرهنگی در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن است
 • دانش آموزان در ایام عید چند روز استراحت کنند و چند روز مطالعه؟
 • راه‌اندازی مراکز افق با رویکرد اجتماعی/ احداث مدارس اسلامی از عواید وقف
 • جشنواره فجر ۳۷ زیر تیغ نقد «دولت»/ ایرانی که روی پرده سینما دیدیم
 • در قالب طرح نشاط اجتماعی بیش از 500 برنامه متنوع در بوشهر اجرا می شود
 • کسب عنوان برتر دانش آموز بهبهانی در جشنواره ادبی فردوسی
 • اسکان ۲۷هزار مسافر فرهنگی در مدارس استان اصفهان
 • بیش از 500 برنامه متنوع در قالب طرح نشاط اجتماعی در بوشهر اجرا می شود
 • سه هزار دانش آموز نیازمند کشور لباس نو پوشیدند
 • آمادگی دانش آموزان تربت جامی برای روز‌های بحرانی
 • حباب ساعات آموزشی در مدارس ایران
 • 90 درصد دانش آموزان رشته ریاضی اردکان در کنکور قبول شدند
 • عکس/ عاقبت رفتارهای افراطی در چهارشنبه سوری+۱۳
 • دانش آموزان 46 درصد آسیب دیدگان چهارشنبه سوری در آذربایجان غربی
 • مقابله با آسیب‌های اجتماعی رویکرد اصلی قم در سال ۹۷ بود
 • درخشش دانش آموزان استان کردستان در المپیاد‌های علمی
 • واکنش دانش‌آموزان خراسانی به حوادث چهارشنبه آخر سال؛ ترقه بازی نمی‌کنیم!
 • ۵۰۰ برنامه در قالب طرح نشاط اجتماعی در استان بوشهر اجراء می‌شود
 • با پول ترقه، یک آجر از یک مدرسه را می‌خریم