یافته‌های جدید نشان می‌دهد که مصرف قند باعث ایجاد سریعتر سلول‌های سرطانی می‌شود. برخلاف سلول‌های طبیعی، سلول‌های سرطانی توانایی تولید انرژی را از تبدیل شکر به لاکتات –شکل یونی اسید لاکتیک- توسط فرایندی به نام "اثر واربرگ" دارند. آفتاب‌‌نیوز : محققان کشف کردند که چرا برخی از سرطان‌ها به سرعت گسترش می‌یابند و توسط سیستم ایمنی بدن شناسایی نمی‌شوند، آن‌ها کشف کردند که رشد سریع سلول‌های سرطانی با مصرف شیرینی مرتبط است.

این کشف می‌تواند دیگر دانشمندان را قادر کند تا اسرار نحوه رشد سلول‌های سرطانی را عمیق‌تر کاوش کنند.
یافته‌های جدید نشان می‌دهد که مصرف قند باعث ایجاد سریعتر سلول‌های سرطانی می‌شود. برخلاف سلول‌های طبیعی، سلول‌های سرطانی توانایی تولید انرژی را از تبدیل شکر به لاکتات –شکل یونی اسید لاکتیک- توسط فرایندی به نام "اثر واربرگ" دارند.
 با این حال، این بدان معنا نیست که مصرف شیرینی به طور مستقیم موجب سرطان شود.
این کشف حاصل از یک پروژه 9 ساله است که در سال 2008 در بلژیک به رهبری "یوهان تولین" (Johan Thevelein) انجام شد.
"اثر واربرگ" پدیده‌ای است که ابتدا توسط "اتو واربرگ" در دهه 1920 میلادی رؤیت شد. این اثر در سلول‌های سرطانی، زمانی که سلول‌ها با استفاده از گلیکولیز، گلوکز را به اسید لاکتیک تبدیل می‌کند، مشاهده می‌شود.
گلیکولیز یا قندکافت مجموعه‌ای از واکنش‌های درون یاخته‌ای است که توسط آن یک قند 6 کربنه (معمولا گلوکز) به ترکیبات کربن‌دار کوچک‌تری شکسته می‌شود و بخشی از انرژی آزاد قند در تشکیل حاملین الکترون ذخیره می‌شود. قندکافت شناخته‌شده‌ترین مسیر از مسیرهای سوخت و ساز است.
سلول‌های سرطانی، بر خلاف سلول‌های سالم، نیاز به قند بیشتری برای زنده ماندن دارند.
دانشمندان زمان زیادی در تلاش برای مطالعه این اثر بوده‌اند، اما نمی‌توانستند دریابند که آیا این موضوع با تحریک رشد تومور مرتبط است یا خیر.
محققان توانستند چگونگی مصرف قند توسط سلول‌های سرطانی را در ارتباط با توسعه سرطان با استفاده از مخمر توضیح دهند.
به گفته آن‌ها، مخمر همان پروتئین "Ras" را دارد که معمولا در سلول‌های سرطانی یافت می‌شود.
"تولین" گفت: ما در مخمر مشاهده کردیم که تجزیه قند با فعال شدن پروتئین‌های Ras مرتبط است که باعث افزایش ضریب مخمر و سلول‌های سرطانی می‌شود.
وی افزود: همچنان برای تشخیص علت اصلی "اثر واربرگ" و همچنین اینکه آیا آن در سلول‌های مخمر نیز حفظ می‌شود، تحقیقات بیشتری لازم است.
پیش‌بینی شده است که یکی از کارهایی که دانشمندان می‌توانند برای کشتن سلول‌های سرطانی در بدن انجام دهند، این است که آنها را از گرسنگی بکشند.
 این کار را می‌توان با محرومیت سلول‌های سرطانی از مصرف گلوکز انجام داد. با این حال، گفته شده است که سلول‌های سرطانی همیشه راه‌های دیگری برای پر کردن شکم خود پیدا می‌کنند.
بر اساس تحقیقات منتشر شده در اوایل سال 2015، کاهش سطح پروتئین "PARP 14" در سلول‌های سرطانی می‌تواند به عنوان راهی برای گرسنگی سلول‌ها و مرگ آنها استفاده شود. همچنین، نکته خوبی که در مورد استفاده از مهارکننده‌های PARP 14 وجود دارد، این است که آنها بدون تاثیر بر سلول‌های سالم، تنها سلول‌های سرطانی را می‌کشند.
این پژوهش در مجله "Nature Communications" منتشر شده است.
منبع: افکارنیوز

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

ابتلا به سرطان با این دلایل مهم

رکنا: ابتلا به سرطان دلایل مهمی دارد که در این مطلب به آنها اشاره شده است.

بین چاقی و سرطان‌هایی مثل روده بزرگ، لوزالمعده ،تیروئید، سینه، کلیه ، مری و برخی دیگر از سرطان ها ارتباط وجود دارد.البته چاقی به خودی خود باعث سرطان نمی‌شود اما می توان گفت که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

در ایجاد سرطان عوامل وراثتی (ژنتیک) و محیطی نقش اصلی را ایفا می‌کنند. به علت گسترده و تخصصی بودن بحث عوامل ژنتیکی و اینکه تا حدود زیادی وارثتی و غیرقابل اجتناب هستند. در این جا ما به برجسته ترین عوامل محیطی و در واقع سبک زندگی که باعث سرطان می‌شوند، می پردازیم.

مصرف غذا و مایعات داغ

طبق بررسی‌های انجام شده نوشیدن مایعات داغ، خطر مبتلا شدن به برخی سرطان های دستگاه گوارش نظیر حنجره، مری و معده را به شدت افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود قبل از مصرف مایعات داغ چند دقیقه صبر کنید تا از دمای آن کاسته شود.

چاقی

 

بین چاقی و سرطان‌هایی مثل روده بزرگ، لوزالمعده ،تیروئید، کلیه ، مری و برخی دیگر از سرطان ها ارتباط وجود دارد. البته چاقی به خودی خود باعث سرطان نمی‌شود اما می‌توان گفت که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

 

مصرف بیش از حد گوشت قرمز و فرآورده های آن

مصرف بیش از حد گوشت قرمز و فرآورده‌های آن، احتمال ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان های روده بزرگ‌، لوزالمعده، کلیه‌ ،سینه، پروستات را افزایش می‌دهد‌. توصیه می شود که میزان مصرف گوشت قرمز بیش از ۸۵ گرم نباشد و در رژیم غذایی بیشتر از گوشت ماهی‌، پرندگان و گیاه سویا استفاده شود.

مواد نگهدارنده موجود در برخی از غذاها

مواد نگهدارنده‌ای مثل نیترات و نیتریت بیشتر در فرآورده‌هایی همچون سوسیس و کالباس استفاده می‌شود تا خطر ابتلا به باکتری را کاهش داده و اندکی هم به طعم مطبوع محصول کمک کند اما معمولا در دمای سرخ کردن‌، نیترات به نیتریت تبدیل می شود نیتریت هم با آمین های ثانویه ترکیب شده و تولید نیتروزآمین می‌کند که ماده‌ای بسیار سرطان زاست‌. به این دلیل باید در مصرف مواد غذایی دارای نگهدارنده‌هایی از این دست‌، دقت بیشتری کرد.

غذاهای کبابی و دودی شده

مصرف طولانی مدت غذاهای دودی شده، کبابی و نمک سود می تواند منجر به ابتلا به برخی انواع سرطان از جمله سرطان معده شود. مصرف بخشی از غذاهای کبابی شده و ته دیگ که سوخته و سیاه شده است به شدت منع می‌شود.

بی خوابی

بی خوابی در دراز مدت، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. در واقع هر فرد طی شبانه روز به ۸ ساعت خواب شبانه احتیاج دارد و کم خوابی یا بی خوابی باعث بر هم خوردن تعادل متابولیسمی بدن و در نهایت مهیا شدن زمینه ابتلا به سرطان می شود.

غذا های پر چرب

استفاده از غذاهای پرچرب به خصوص چربی حیوانی باعث افزایش ابتلا به سرطان‌هایی نظیر پروستات، لوزالمعده، روده بزرگ، راست روده و کبد می‌شود. محدود کردن غذ‌اهای پرچرب یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به سرطان است.

امواج و پرتوها

در دنیای مدرن متاسفانه امواج زیادی ما را احاطه کرده‌اند؛ از امواج رادیویی گرفته تا امواج مخابراتی و حتی پرتوهای خورشیدی. امواجی که طول موج کمتر دارند به علت اینکه انرژی بیشتری را با خود حمل می‌کنند، در برخود با بدن انسان در دراز مدت می‌تواند باعث جهش در DNA، تخریب سلول‌ها و ایجاد سرطان شود. افرادی که از تلفن همراه استفاده می کنند ۲/۵ برابر بیشتر در معرض تومور مغزی، کم حافظگی و عوارضی از این دست قرار می‌گیرند.

اخبار 24 ساعت گذشته را از دست ندهید.

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

ماجرای دستگیری حامد کاویانپور چه بود؟ +فیلم دختر جوان معلول در مرکز توانبخشی توسط 4 نگهبان و پرستار متجاوز حامله شد! مرد افغان زن صیغه ای ایرانی خود را در تهرانسر خفه کرد+ عکس کاوه با فیلم های شیطانی که از ارتباطمان داشت همه کار با من کرد ناپدری بدون تجاوز به دختر 13 ساله اش او را باردار کرد / اتفاق باور نکردنی +عکس شب خونین مشهد با قتل 4 زن و مرد رقم خورد / از سلاخی شدن راننده خودرو با تبر تا قتل زن تتها ارژنگ امیرفضلی درگذشت ! + عکس 7 ساعت گریه مرد تهرانی بالای سر جسد عشقش / جمعه برای این مرد کابوس بود ! شیطان دوچرخه سوار ! / او تمام لباس 21 زن و دختر جوان را در محله های خلوت از تنشان در می آورد / + عکس بدون پوشش مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا اعتراف عجیب محبوبه 34 ساله به فرار سلطان بانوی میلیاردر از ایران راننده 206 قرمز زن عابر پیاده را عمدا به دیوار کوبید+فیلم کتک کاری دو جراح بالای سر مریض در اتاق عمل !+عکس بلایی که ظهر امروز در جاده هراز بر سر یک زن آمد مرگ 85 زن و مرد تهرانی در یک اتفاق مشابه

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۳۴۹۶۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خوردني هاي طبيعي کاهش دهنده قند خون
 • اضافه‌گویی و لودگی بلای جان نمایش سلول/بازیگرانی که بداهه را با زیاده‌گویی اشتباه گرفته‌اند
 • سلول های بنیادی می توانند آسیب بافتی ناشی از پرتو درمانی را مهار کنند
 • گلستان رتبه دوم چاقی در کشور /افسردگی ۷۷ درصد بیماران سرطانی
 • شیرینی رزت سیب؛ دسر زمستانی ایده آل!
 • تکنیکی امیدوار کننده برای تولید سلول های عضلانی جدید در آزمایشگاه
 • خوردنی‌های طبیعی که قند خون را کاهش می‌دهند
 • نورون های مشتق از سلول های بنیادی تشنج را متوقف می کنند
 • درمان ديابت با تبديل سلول‌هاي بنيادي به سلول‌هاي مولد انسولين
 • کپسول هوشمند راه درمان بیماران سرطانی
 • کاهش قند خون با این خوراکی های خوشمزه و طبیعی
 • وزیر فرهنگ :استاد ندوشن شیرینی زبان سعدی، فردوسی و حافظ را بازنمایی کرد
 • دستان خالی و نگاه رو به آسمان کارگران کارخانه قند ممسنی / پیگیری حق و حقوق کارگران به عهده چه کسی است؟
 • ارتباط مصرف نمک اضافی و افزایش ریسک ابتلا به زوال عقل
 • خطرات ماده‎غذایی دوست داشتنی
 • (ویدیو) چه اتفاقی می‌افتد اگر شیرینی‌جات مصرف نکنیم؟
 • 555 بیمار سرطانی در بیمارستان امید ارومیه پذیرش شدند
 • 1100بیمار سرطانی در خراسان شمالی تحت درمان هستند
 • نشود// چگونگی مهار سرطان با استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف انسانی