وبلاگ > بهشتی، سید محمد - حرف زدن با این حضرات هیچ فایده‌ای ندارد اما بگذارید دوباره امتحان کنیم. ماجرا از این قرار است که یک حیوان خانگی می‌میرد. صاحبش تصویری از او در محیط مجازی می‌گذارد و با جملاتی عاطفی، غصه‌ی خود را بروز می‌دهد.

این رفتار کاملا قابل درک است. کنش خودنمایانه‌ای در این سوگواری دیده نمی‌شود.

صاحب گربه با این کار، نه تنها تنهایی مفرط خود را افشا می‌کند بلکه می‌کوشد با انتشار غم خود، قدری همدردی ببیند و تسکین یابد. اما چندان طول نمی‌کشد که گروهی انبوه به صفحه‌ی او هجوم می‌برند و کارناوالی از هجو و تمسخر و توهین و نصیحت و هشدار پدید می‌آورند.

البته اگر به سبک کشورهای غربی، برای همچو حیوانی تشییع جنازه‌ای مفصل برگزار می‌شد یا صاحبش بخشی از ثروت خود را برای ساخت بنای یادبود او اختصاص می‌داد، می‌شد عکس‌العمل منفی بعضی از طبقات مردم را درک کرد، اما چنین اتفاقی نیفتاده نبود. ما با پدیده‌ای روبه‌رو هستیم که می‌توان آن را «هیستری جمعی» نامید و چاشنی غالب این رویه، دیگرآزاری است. زمانی با بحران تماشاچیان ساکت مواجه بودیم. دهه‌ی شست را به یاد بیاورید. وقتی کنار میدانی یا سر خیابانی، دوربین صدا و سیما حاضر می‌شد به دشواری می‎توانست گفت‌وگو یا گزارش خود را به پایان برساند. مردم جلوی دوربین جمع می‌شدند و می‌کوشیدند دیده شوند. به ندرت از کسی صدایی در می‌آمد. ظاهرا همین قدر که در حاشیه‌ی گزارش می‌توانستند «دیده» شوند، برای‌شان کافی بود. این اقلیت خاموش، نه مبتلا به هیستری بودند و نه دیگرآزاری داشتند. وارث یگانه‌ و تمام‌عیار آن جماعت، آقای دوربینی است که ناچار طعم گستاخی خود را چشید و دانست که در مسابقه‌ی «دیده» شدن نمی‌توان با سوژه‌های دهه‌ی نود مشارکت کرد. برای این‌که دیده شوی، باید بیشتر از این زحمت بکشی.

هیستری جمعی و دگرآزار دوران ما زاده‌ی همین نیاز است. با این تفاوت که خاموش نیست، مهاجم و فعال است. نخ تسبیحی که این گروه را به هم متصل می‌کند و در صفحات مجازی گرد هم می‌آورد این خواسته است: «حالا که من نمی‌توانم مثل تو دیده شوم، پس کاری می‌کنم که تو هم نتوانی بی‌دردسر دیده شوی!» چنین است که مرگ یک گربه، دستاویزی می‌شود برای حمله‌ای همه‌جانبه به صفحه‌ی مجازی زنی تنها و گریان.

با این همه، اگر به کامنت‌های این جماعت هتاک نظری می‎افکندید می‌توانستید آثاری از تظاهرات به اصطلاح ایدئولوژیک را نیز ببینید. بسیاری زیر عکس آن گربه‌ی ملوس چنین مضمونی نوشته بودند: «خجالت بکش! گربه نجس است!» در این‌جا درک نادرست و ناروا از شریعت، محملی است تا هیستری فرد مبتلا را بپوشاند و توجیه کند. فارغ از این‌که در آداب شریعت اسلام، گربه «نجس» نیست، میزان توجهی که در بعض آراء فقهی به این حیوان شده حیرت‌آور است. مثلا زنی به امام حسین(ع) گفته که گربه‌اش به غذا و آب وضویش زبان زده. چه کند؟ حضرت در پاسخ می‌فرماید: «نه نوشیدنی‌ات را دور بریز، نه آب وضویت را. گربه، چیزی را نجس نمی‌کند»/حکمت‌نامه‌ی امام حسین(ع)/ محمد محمدی ری‌شهری/ ص۲۸۹ بدیهی است که با حیوانات خانگی می‌توان انس گرفت و به آن‌ها محبت ورزید. دوست تازنینی یادآوری کرد که چطور رسول اکرم، امام حسن مجتبی و حتی سیدالشهدا(علیهم‌السلام) بر اسب و استر خویش، نامی خاص نهاده بودند که نمایانگر ارتباطی عاطفی است. محبت به حیوانات در منظر شرع (تا آن‌جا که بهداشت فرد رعایت شود) ناپسند نبوده و نیست.

اما بودند کسانی که با لحنی بد و زشت، معترض شده بودند که چرا باید بر یک گربه، دل سوزاند؟ «پس کودکان گرسنه‌ی یمن چه می‌شوند؟» ما این گروه را نیز به خوبی می‌شناسیم. اگر این بازیگر خوب ما عکسی از کودکان قحطی کشیده‌ی یمن می‎گذاشت زیر این تصویر می‎نوشتند: «هه! چرا کودکان کار ایرانی را رها کرده‌ای و به آن سوی دنیا رفته‌ای؟!» و اگر تصویری از کودکان کار ایرانی برمی‌گزید باز هم کوتاه نمی‌آمدند: «کودکان کار مهم‌ترند یا حجاب؟!»

این خصلت «هیستری جمعی دگرآزار» است. من این حقیقت را از یاد برده‌ام و دارم استدلال می‌کنم. در واقع، نمی‌توان با هیستری جمعی دگرآزار استدلال کرد. اصلا این عارضه، گوش را کر می‌کند. حرف زدن با این حضرات، هیچ فایده‌ای ندارد.

منبع: خبرآنلاین

خبر بعدی:

بیمه شخص ثالث جدید و نقره‌ داغ شدن رانندگان داری نمره منفی

سرهنگ محمد ترحمی در گفتگو با فارس در خصوص جزئیات راننده محور شدن بیمه شخص ثالث اظهار داشت: بر اساس ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث مصوب سال ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی، محاسبه حق بیمه پایه باید بر اساس فاکتورهای راننده محور مورد سنجش قرار گیرد.

رئیس اداره حقوقی پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی تصریح کرد: بر این اساس شاخص‌هایی برای دخالت رفتار انسان نظیر پرخطر بودن، نوع رانندگی یا محتاط بودن فرد برای تعیین حق بیمه پایه بر اساس آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون بیمه تعریف شده که مورد تصویب قرار گرفته است؛ لذا هم اکنون با در نظر گرفتن فاکتورهای شامل قانون پذیر بودن راننده و خطرات ناشی از پیمایش وسیله نقلیه، حق بیمه تعریف شده است که لازم است شهروندان در آن خصوص اطلاعات لازم را داشته باشند.

وی به مورد مهمی در این خصوص پرداخت و گفت:‌ در صورتی که راننده‌ای مرتکب تخلفات حادثه‌ ساز موضوع ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی شود با توجه به تصریح بودن قانون مشمول نمرات منفی می‌شود؛ در صورتی که مجموع نمرات منفی به ۳۰ نمره برسد گواهینامه به مدت سه ماه ضبط می‌شود.

سرهنگ ترحمی تصریح کرد: در صورتی که گواهینامه ضبط شود، رانندگی فرد در حکم رانندگی بدون گواهینامه محسوب شده و در صورت بروز تصادف برابر ماده ۱۵ قانون بیمه، خسارت و دیه به زیان دیده پرداخت می‌شود لیکن از مقصر حادثه بازیافت می‌شود.

وی ادامه داد: برابر ماده ۱۴ بیمه شخص ثالث در صورتی که راننده‌ای مرتکب تخلف حادثه‌ساز شده و تصادف کند برای بار اول ۲ و نیم درصد، بار دوم ۵ درصد و بار سوم ۱۰ درصد از میزان دیه و خسارت پرداخت شده از مرتکب بازیافت می‌شود.

این مقام ارشد اداره حقوقی راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی افزود: مضاف بر همه این موارد بر اساس ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث و آئین‌نامه اجرایی آن به ازای هر نمره منفی در زمان خرید بیمه نامه یک درصد و تا حداکثر ۳۰ درصد به حق بیمه پایه اضافه می‌شود.

سرهنگ ترحمی اظهار داشت: اگر شخصی ۳۰ نمره منفی داشته باشد ضمن اینکه گواهینامه‌اش ضبط شده و حق رانندگی ندارد در زمان تمدید بیمه نامه ۳۰ درصد به حق بیمه پایه اضافه می‌شود؛ در ضمن به ازای هر تخلف حادثه‌ساز ثبت شده در دوره اعتبار بیمه‌نامه قبلی غیر از تخلفات موضوع ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نیز نیم درصد و تا حداکثر ۳ درصد به حق بیمه پایه مرتکب تخلفات حادثه‌ساز اضافه می‌شود.

وی اجرای این موارد را به خاطر نقش ارتکاب تخلفات حادثه‌ ساز در تهدید برای سلامتی، جان ومال شهروندان دانست و گفت: اشخاصی که مرتکب تخلفات حادثه‌ ساز می‌شوند علاوه بر اینکه خود را به خطر می‌اندازند موجب آسیب به جان و مال سایر شهروندان را نیز فراهم کرده و به شدت ایمنی ترافیک را به خطر می‌اندازند.

رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا، جدول نمره منفی برای تخلفات رانندگی پرخطر را به شرح ذیل ایلام کرد:

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۳۷۸۰۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فیلمی دردناک از کشتن گربه‌ها توسط صاحب بی‌رحم مغازه
 • توصیه‌ای به کمیته امداد برای اصلاح مقرراتش: زنان مهاجر آسیب‌دیده را فورا پوشش دهید
 • نقره داغ تماشاگران گنبدی توسط کمیته انضباطی
 • نقره داغ صادرکنندگان متخلف
 • پلاسکو؛ داغ سنگینی که سرد نمی شود
 • آغاز اولین مرحله امهال جریمه دیرکرد وام کشاورزان خسارت دیده
 • نقره داغ صادرکنندگان متخلف / کمیسیون تلفیق مجازات تعیین کرد
 • از سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ تا نقره‌داغ صادرکنندگان متخلف
 • تجاوز به حقوق انسان‌ها عادت آمریکاست /نقشه ترامپ برای جهان /نقره داغ صادرکنندگان متخلف
 • تجاوز به حقوق انسان‌ها عادت آمریکاست /نقشه ترامپ برای جهان /نقره داغ نقره داغ صادرکنندگان متخلف
 • نقره داغ شدن یک مجتمع تجاری در غرب تهران توسط تعزیرات/ جریمه میلیاردی و ارائه خدمات با ۸۰ درصد تخفیف به شهروندان
 • «آغاز حرکت کاروان قرآنی انقلاب» در صفحات معارفی رسانه‌ها
 • پست مشترک بازیکنان تیم ملی: یک ملت، یک ضربان قلب
 • کیارستمی محبوب گربه ها!
 • فرار گربه‌سیاهِ پرسپولیس از استقلالی‌ها!
 • شاعر «کوچه» کمتر به خانه می‌آید
 • واکنش صفحات فیفا و AFC نسبت به مهار پنالتی بیرانوند +تصاویر
 • چاپ کاتالوگ
 • «عشق ثگی» برای اجرای مجدد تمدید نشد