دریافت 4 MB کربلا- برپایی موکب های مردمی در مسیر پیاده روی اربعین تا مرزهای کشور پذیرای زائران حسینی است.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به کربلا، راه اندازی موکب در شهر حمیل با ظرفیت اسکان دو هزار نفر زمینه خدمت رسانی در این شهر را برای دوستداران حسین مهیا کرده است.

منبع: مهر

خبر بعدی:

اصفهان| امامزاده شاهرضا(ع) پذیرای گردشگران نوروز ۹۸+ تصاویر

امامزاده شاهرضا(ع) در شهرضا هر روزه مسافران و گردشگران زیادی را می‌پذیرد و ایام تعطیلات نوروز نیز فرصت مغتنمی برای زیارت این مزار این امامزاده جلیل‌القدر است. ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰ استانها اصفهان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازشهرضا، امامزاده شاهرضا از جمله بقاع متبرکه مشهور و معتبر در کشور است این مکان مقدس تا به امروز به سبب ارادت مردم با اهمیت مذهبی در راستای ساخت و ساز در دوره‌های مختلف و برخی قبور علما و شخصیت‌های مؤثر در تاریخ ایران اهمیت تاریخی نیزدارد.

مردم شهرضا لحظه‌های تحویل سال را در جوار امامزاده شاهرضا به انتظار می‌نشینند تا سال نو را در یک مکان عزیز و متبرک آغاز کنند.

سال‌ها است که مردم شهرضا انس و الفتی با امامزاده شاهرضا دارند، مردم اینشهر با افتخار خود را میزبان حضرت شاهرضا(ع) دانسته که نشانه‌های اردات‌شان به میهمان در گفتار و کردارشان همواره نمود دارد.

امامزاده شاهرضا که در شمال شهرستان شهرضا قرار دارد به روایتی یکی ازبرادران امام رضا(ع) و به روایت دیگر یکی از سادات حسنی است و ساختمان آن دردوران سلطنت شاه اسماعیل صفوی ساخته شده است که در سال‌های اخیر بازسازیاساسی شده است.

سال‌ها پیش امامزاده شاهرضا(ع) ساختمانی قدیمی و سنتی داشت، ورودی ساختمان مثل بیشتر خانه‌های قدیمی دالان و راهروی سرپوشیده‌ای داشت که بازارچه ‌کوچکی بود که حجره‌ها و مغازه‌های سنتی با درهای چوبی هلالی داشت و در مدخلبازارچه سنگ‌آبی به سبک سنگ‌آب‌های مسجد امام اصفهان بود.

گرداگرد صحناتاق‌هایی قرار داشت که بیشتر مقبره‌های خانوادگی بودند، در وسط صحن هم حوض بزرگی قرار داشت، این صحن با راهروی باریکی به صحن دوم که در واقع حیاطاندرونی بود می‌رسید، در گوشه‌ سمت قبله صحن دوم ساختمان اصلی مزار امامزاده قرارداشت کهدارای گنبدی به سبک مساجد اصفهان بود.

حضرت شاهرضا(ع) بنا به اعتقاد بیشتر مردم از فرزندان امام موسیبن جعفر(ع) است و از برادران امام رضا(ع) که سر مبارکش را عمال بنی عباس از تن جدا کرده و پیکر بی‌سرش را در این شهر به خاک سپرده‌اند.

شاهرضا(ع) از فرزندان بلافصل حضرت امام موسی کاظم(ع)است

بنا بر آنچه از اسناد در دست است قول صحیح‌تر این است که شاهرضا(ع) از فرزندان بلافصل حضرت امام موسی کاظم(ع)بوده و در دامنه کوهی که امروز در جوار حرم است به شهادت رسیده‌ است.

ساختماناولیه بقه شاهرضا(ع) متعلق به عهد شاه اسماعیل است که در آن مدفن حدود 600 شهید و مفقود الاثرهشت سال دفاع مقدس نیز است.

در میان آن آرامگاه و مزار بزرگانی چون شهید همت، شهید حیدرپور، شهید طباطبایی است که مورد عنایت و زیارتزائران قرار دارد.

این امامزاده دارای 3 صحن جنوبی، شمالی ومرکزی و صحن علمای حرم است که در صحن شمالی حرم که 400 متر مساحت دارد کتابخانه وموزه حرم قرار داشته و در آن کتب و آثار قدیمی و تاریخی در معرض بازدیدکنندگان و زائران قرار گرفته است.

در این موزه علاوه بر نسخ و کتب خطی وچاپی قدیمی، دو درب صحن قدیم امامزاده یکی به تاریخ ساخت 1309 و دیگری بهتاریخ ساخت 115، بصورت معرق‌کاری شده و بسیار زیبا که اهدایی نوه ناصرالدین(اکبر میرزا) رصام الدوله و وقف اوست، نگهداری می‌شود.

در اینکتابخانه علاوه در کنار اشیای عتیقه و قدیمی، نسخ خطاطی چاپی و دست‌نویساشیایی نیز از وسایل شخصی شهدا گرانقدر هشت سال دفاع مقدس نگهداری و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.

در ضلع جنوبی حرم تعداد 8 باب زائرسرا ودر ضلع غربی 12 باب برای رفاه حال زائران دور و نزدیک که به پابوس اینامامزاده عظیم‌الشأن مشرف می‌شوند، ساخته شده است.

ملهمدره، روستای پلکانی غرب کشور و منبع غنی گیاهان دارویی در همدان+تصاویربهار 98- 102|استان بوشهر دارای ظرفیت مهم گردشگری است+فیلمبهار 98- 99| مازندران مقصد اصلی گردشگران نوروزی است

مساحت زیربنای حرم به علاوه 4 رواق آن حدود 540 متر است، گنبد دوپوش و کاشی‌کاریشده فیروزه‌ای رنگ حرم از کف 24 متر ارتفاع دارد و دو گلدسته درطرفین گنبد حرم به ارتفاع گنبد و 24 متر قرار داشته و زیبایی و چشم اندازحرم را دوچندان نموده است.

ضریح زیبای حرم با ترکیبی از معرق چوب و فلز بهابعاد 4×3 روی سنگ مزار داخل حرم قرار دارد.

تزیینات داخل حرم شاملآینه‌کاری، گچ‌بری زیبایی دیوارهای آن است که تا سقف ادامه دارد.

مردم شهرستان و استان چون نگینی درخشان این امامزاده شریف را در برگرفته و از اقصی نقاط استان و حتی کشور به پابوس این امامزاده بزرگوار مشرف می‌شوند.

بانی تزئینات داخلیحرم «بانوی عظمی» دختر ناصرالدین شاه قاجار است

آئینه کاری داخل حرم مربوط می‌شود به دوران قاجاریه و بانی تزئینات داخلیحرم «بانوی عظمی» دختر ناصرالدین شاه قاجار است و دو در خاتم‌کاری نفیس درورودی رواق‌ها نصب شده که به دستور قهرمان میرزا صارم‌الدوله ساخته شده استو هر دو در موزه آستانه مقدسه در معرض دید عموم واقع شده است.

در گذشته بازار سنتی نیز منتهی به حرم وجود داشته و بانی آن جعفرخان بود، امروز بازار سنتی تخریب و بازار دیگری به جای آنساخته‌اند که هیچ شباهتی به بازار سابق ندارد.

بقعه حضرت شاهرضا(ع) چون بر سر راه اصفهان به شیراز واقع است، در گذشته مسیری بوده پر تردد هم برای تاجران،نظامیان و سیاحان بوده، در پی سیاست گسترش راه‌ها و امنیت تجارت، شاه عباس اول صفوی اقدام به ساختکاروان‌سراهایی در کنار جاده‌ها می‌کند و در این بین یک کاروان‌سرای شاه عباسینصیب شاهرضا شده که در قسمت شمالی حرم واقع شده است.

کاروانسرا توسط ملک التجار اصفهانی خریداری شده و امروز به کاروانسرای ملک مشهور است اما کاروانسرا در حال حاضر به صورت هتلی مجلل به نام هتل منتظران در آمده که محلاستراحت مسافران است.

مسئول امامزاده شاهرضا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درشهرضابا اشاره به آمادگی امامزاده شاهرضا(ع) در پذیرایی از میهمانان نوروزی، اظهارداشت: هر ساله در آستانه نوروز امامزاده شاهرضا(ع) پذیرای هزاران نفر از مسافران نوروزی است که از شهرضا عبور می‌کنند و ساعاتی را برای استراحت و زیارت این امامزاده را بر می‌گزینند.

مهدی ورپشتی بیان کرد: وجود پارک‌ها و فضاهای سبز بسیار وسیع اطراف آن و مجموعه‌های فرهنگی،تفریحی محیطی آرام و در عین حال فرح بخش را برای مسافران و رائران فراهمآورده است.

وی با بیان اینکهشیخ شاه‌نظر علیا متخلص به نذری قمشه‌ای نخستین متولی امامزاده است، خاطرنشان کرد: پس از شیخ شاه‌نظر اعقاب او متولی امامزاده بوده‌اند و سپس جعفرخان نامی در زمانقاجاریه دکاکین بازار را که امروز به شکلی دیگر است وقف امامزاده کرده وسند وقف‌نامه موجود است.

مسئول امامزاده شاهرضا(ع) با بیان اینکه امامزاده شاهرضا دارای 20 اتاق و 8 سوئیت است، اظهارداشت: عرضه محصولات فرهنگی و کتاب، پریایی نماز جماعت سر وقت، اتاق پرسش و پاسخ‌های مذهبی توسط کارشناسان مذهبی و برپایی خیمه معرفت از جمله برنامه‌های فرهنگی در ایام نوروز در امامزاده شاهرضا(ع) است.

انتهای پیام/ ع

R41346/P4001/S6,51/CT7

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۴۴۳۹۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برپایی نمایشگاه فرهنگی هنری در ۵شهرمازندران/کانون های مساجد مبادی ورودی دیارعلویان پذیرای مسافران نوروزی
 • بهار ۹۸|بوشهر، سرزمین نخل، آفتاب و دریا پذیرای گردشگران نوروزی+فیلم
 • چالدران با 104 اثر تاریخی پذیرای گردشگران نوروزی است
 • اردوگاه امام علی (ع) جاده کوار پذیرای مسافران نوروزی
 • اعلام آمادگی سپاه کربلا برای ساخت و تحویل سه ماهه 500 واحد مسکونی حادثه سیل در مازندران/ سپاه 5 استان کشور در یاری به سیل زدگان مازندران
 • مقبره 'سرداران مکری' در بوکان پذیرای گردشگران نوروزی است
 • مساجد و بقاع متبرکه شیراز و فارس پذیرای سیل زدگان است
 • فارس پذیرای مسافران نوروزی برای مقابله با حوادث بارندگی است
 • اعلام آمادگی سپاه کربلا برای ساخت و تحویل سه ماهه 500 واحد مسکونی حادثه سیل در مازندران
 • 19 مجتمع بین راهی امام رضا(ع) پذیرای زائران نوروزی هستند
 • شاهد «اعترافِ» شهاب حسینی در منزل باشید
 • موزه هفت‎تپه با رنگ‎وبوی موزه لوور پذیرای گردشگران نوروزی+عکس
 • بهار ۹۸| خانه کلانتر سمنان؛ دارالحکومه دیروز و سفره‌خانه امروز پذیرای مسافران نوروزی+فیلم
 • عکس/ حضور هدیه تهرانی در جمع خادمان موکب علی بن موسی الرضا(ع) جهت پخت غذا برای سیل زدگان
 • چهارمین نمایشگاه گروهی بهار ایرانی در گالری تاروپود دایر است
 • پارک وحش اراک پذیرای گردشگران نوروزی
 • سیدجلال حسینی: مقابل استقلال فقط برد می‌خواهیم
 • در ایام نوروز مناطق حفاظت شده استان اصفهان پذیرای گردشگران خواهدبود
 • بازدید فرمانده سپاه کربلا مازندران از مناطق سیل‌زده