با ابتکاراتی که برخی معادن استان یزد به کار برده اند فعالیتهای صنعتی و معدنی دیگر تهدیدی برای محیط زیست و حیات وحش نیست.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما

ساعت چهار بامداد یک روز پائیزی با گروه خبری راهی منطقه حفاظت شده کالمند بهادران شدیم.

هوا هنوز گرگ و میش بود. به سمت جاده مهریز حرکت کردیم؛ پس از 30 کیلومتر عبور از جاده اصلی، وارد جاده فرعی بهادران شدیم.

سکوت جاده، آرامشی داشت که ما را بیشتر به طرف آن می کشید. به هر طرف نگاه می کردی، دشت بود و جاده ای که در پهنای دشت های بیکران کویر، محاصره شده بود.

60 کیلومتری در مسیر جاده حرکت کردیم تا جائیکه به جاده خاکی رسیدیم، چند متری از جاده گذشتم و از اینجا به بعد با هماهنگی رئیس محیط زیست شهرستان مهریز، دو محیط بان به استقبالمان آمدند.

خورشید به ما رخ نشان داد و هوا کم کم روشن شد. ساعت شش صبح به ایستگاه محیط بانی منطقه حفاظت شده کالمند بهادران رسیدیم؛ بالای تپه ای در حصار دشت ها.

اولین سفرمان به منطقه حفاظت شده حیات وحش بود و شروع زندگی چند ساعته با محیط بانانی که عشق شان حفاظت و نگهداری از محیط زیست است.

کالمند بهادران، زیستگاه گونه های کمیاب جانوری

منطقه حفاظت شده کالمند بهادران در حوزه استحفاظی مهریز قرار دارد و مرز شمالی آن از مجاورت این شهرستان آغاز و مرز جنوبی آن به حوزه استحفاظی استان کرمان نزدیک می شود.

قرارگیری کوهستانها با دره های بزرگ و کوچک در مجاورت تپه ماهورها و دشتهای هموار و گسترده، محیط مناسبی را برای زیست گونه های مختلف جانوری فراهم کرده است.

با محیط بانان به راه افتادیم و با عبور از دشت ها و تپه های منطقه کالمند بهادران چیزی که بیشتر از همه جلب توجه می کرد گله های متعدد کل و بز و قوچ و میش بود که در حال عبور از صخره ها بودند.

جلوتر که رفتیم، حسن آقا محیط بان منطقه جمعیتی از آهو را نشان داد، با دوربین ش چشم ها را به جهت دست او خیره کردیم و آهوهایی را دیدیم که از راسته جبیرها بودند.

رئیس محیط زیست شهرستان مهریز که در این سفر همراهی مان می کرد برایمان گفت: در منطقه کالمند بهادران جانورانی از قبیل یوزپلنگ، کاراکال، پلنگ، کفتار، روباه، گرگ، شغال و پرندگان ارزشمندی همچون زاغ بور، هوبره، کبک، تیهو، باقرقره و خزندگانی مانند بزمچه و مار زیست می کنند.

محمدرضا خدارحمی می گوید: هم اکنون این منطقه امکان زیست هزاران آهو را در خود فراهم کرده است و بی‌گمان ناحیه حفاظت‌شده کالمند بهادران را باید یکی از زیستگاه‌های مهم و کم‌نظیر آهو در ایران نامید.

محیطی امن برای حیات وحش در کوه معدن

در گشت و گذار منطقه حفاظت شده کالمند بهادران به محدوده معدنی رسیدیم که در میان محیط بانان به منطقه کوه معدن معروف شده است.

رئیس محیط زیست شهرستان مهریز می گوید در این منطقه جمعیت گونه های جانوری امسال افزایش داشته، واقعیتی که باعث شد تا با هماهنگی مدیرعامل مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی آباد بهادران به محدوده کوه معدن برویم.

وارد معدنی شدیم که به گفته امین صفری مدیرعاملش با ذخیره 21 میلیون تن ، دومین ذخیره بزرگ سرب و روی دنیا و بزرگترین معدن خاورمیانه است.

سوالی که ذهنمان را مشغول کرد فعالیت معدن و همزیستی مسالمت آمیزش با حیات وحش بود! چطور ممکن است؟ محیط زیست ومعدن! فعالیتی که طبق تجربه تخریب و انقراض حیات وحش را به دنبال داشته است.

آمارهای سرشماری حیات وحش در سالجاری را مرور می کنیم:

معاون محیط زیست استان یزد می گوید: طبق سرشماری حیات وحش در پارک ملی سیاه کوه اردکان جمعیت گونه های جانوری،50 درصد کاهش داشته است.

حسن اکبری می افزاید: این کاهش به دلیل خشکسالی چند سال اخیر در استان یزد است.

وی در ادامه ضمن ابراز تاسف از فعالیت های صنعتی و معدنی در مناطق حفاظت شده استان یزد می گوید: متاسفانه در مناطقی چون انجیرآورد اردکان و دُربید یزد فعالیتهای معدنی به تهدیدی برای حیات وحش تبدیل شده بگونه ای که جمعیت گونه های جانوری بویژه گونه های دشتی منطقه به شدت کاهش یافته است.

فعالیتهای صنعتی و معدنی همیشه تهدید نیست

در حالیکه گروهی از محیط بانان همراهیمان می کردند، در مسیر معدن به راه افتادیم. دو کیلومتری را طی کردیم و از یک جاده فرعی خاکی به سمت کوهی رفتیم که در قسمت پائینی آن کارگران در حال استخراج ماده معدنی بودند.

به جائی رسیدیم که تصویری از کل و بزهای وحشی آنهم در چند متری کارگاه معدنی شگفت زدمان کرد.

حیواناتی که با دیدن انسان اینبار قرار را به فرار ترجیج داده بودند.

محیط بانی را دیدیم که در حال آذوقه دادن به این حیوانات وحشی بود، رابطه صمیمی او با کل و بزهای وحشی چند دقیقه ای ما را مات و مبهوت این صحنه کرد.

با کاظم خالقدادی همصحبت شدیم، او برایمان گفت: پیش از این کارگر معدن بودم، بخاطر عشق و علاقه ای که به حیات وحش داشتم دو سال است که محیط بان شده ام و در خدمت محیط زیست هستم.

از او پرسیدم، حقوق و مزایای محیط بانی بیشتر است یا معدن؟ بدون اینکه حتی کمی فکر کند اینگونه جواب داد: کار در معدن حقوقش بیشتر بود، درست است که در لباس محیط بانی حقوق چندانی دریافت نمی کنم اما به خاطر عشق و علاقه ای که به حیات وحش داشتم از پول گذشتم، هر کجا این حیوانات نیاز به آب و علوفه داشته باشند، سر می زنم و از صمیم قلب دوستشان دارم.

کاظم خالقدادی می گوید: وجود حیات وحش در محدوده معدن بخاطر امنیتی است که حس کرده اند، مسئله ای که باعث شده آنها با وجود فعالیت های معدنی، زیستگاه خود را ترک نکنند.

در ادامه گفتگویی داشتم با معاون مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی آباد بهادران.

حمیدرضا حمایت زاده می گوید: با توجه به قرارگیری معدن در منطقه حفاظت شده کالمند، بر خود واجب می دانیم اقداماتی را در خصوص حفظ محیط زیست و زیستگاههای موجود انجام دهیم.

او به تامین آب و علوفه برای حیات وحش منطقه اشاره و بیان می کند: با توجه به خشکسالی سالهای اخیر، اقدام به ایجاد آبشخورها و انبارک هایی برای حیات وحش کردیم و تامین علوفه بر اساس برنامه ریزی متخصصان معدن با همکاری کارشناسان محیط زیست صورت گرفت.

معاون مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی آباد بهادران می گوید: می خواهیم با بیشترین بهره برداری از ذخایر معدنی، کمترین آسیب را به محیط زیست و حیات وحش منطقه داشته باشیم.

فعالیتهای خوب این شرکت بزرگ معدنی باعث شد تا معاون محیط زیست استان یزد با خبری خوب گزارشمان را کامل کند.

حسن اکبری می گوید: طبق آمار سرشماری حیات وحش استان یزد در سالجاری جمعیت گونه های جانوری محدوده کوه معدن ، 10 درصد افزایش یافته است.

همزیستی مسالمت آمیز معدن و محیط زیست اینجا الگویی برای دیگر معادن کشور است. در کنار معدنی که انفجار و تخریب دارد و با حیات وحش در تعارض است نه تنها جمعیت گونه های جانوری کم نشده بلکه زمینه ای را برای ادامه حیات و زادآوری آنها فراهم کرده است.

و اینجاست که باید با قاطعیت گفت: فعالیت های صنعتی و معدنی همیشه تهدید نیست.

  میر طاهری / خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما     دانلود دانلود          
     
   
 

 

 
 
 
 
منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

رونق صنعت خاکستری ایران در سال ۹۷/صادرات ۱۲ میلیون و ۶۵۲ هزار تنی طی ۱۱ ماه

ایران در سال های اخیر جزو صادرکننده های برتر سیمان شناخته شده است و با توجه به قابلیت های کشورمان در این عرصه توانسته ایم در سال گذشته صادرات ۱۲ میلیون و ۶۵۲ هزار تنی این محصول را داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، مواد معدنی به عنوان زیرساخت ضروری و مهم برای بسیاری از صنایع محسوب می شوند و کشورهای دارنده این منابع دارای اولویت ویژه و ممتازی در این عرصه هستند. کشور ما با داشتن منابع معدنی بیشمار به عنوان یکی از کشورهای برتر در حوزه صنایع و معادن به شمار می رود و از جمله بخش هایی که در سال های اخیر اولویت ویژه را برای کشورمان به همراه آورده است «سیمان» است تا جایی که کشورمان در سال های اخیر جزو صادرکننده های برتر سیمان شناخته شده است.

 

هزینه تولید سیمان در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی بسیار پائین است در حقیقت، ایران به دلیل منابع ارزان انرژی و فراوانی نیروی کار ماهر از مزیت نسبی در کاهش هزینه تولید سیمان برخوردار است از این رو صادرات کشورمان در این حوزه نسبت به سایر کشورها قابل توجه تر است. ایران در صادرات سیمان رتبه اول در منطقه و  رتبه ششم در جهان را دارد. صادرات هر تن سیمان نزدیک به ۳۰ دلار ارز آوری برای کشور دارد و در حال حاضر نزدیک به ۱۲ میلیون تن سیمان به کشور‌های همسایه و عضو CIS صادر می‌شود. از سال ۹۰ میزان تولید سیمان سالیانه ۲ میلیون تن افزایش داشته است و به جرات می‌توان گفت صنعت سیمان، جزو صنایع بزرگ و تاثیر گذار در اقتصاد کشور است.

در حال حاضر به ۲۸ کشور صادرات سیمان و کلینکر صورت می‌گیرد. عمده صادرات به کشور‌های بنگلادش، عراق، افغانستان، کشور‌های حاشیه خلیج فارس، آسیای میانه و آفریقا است این در حالی که با برنامه ریزی روی قابلیت های تولیدی کشورمان در حوزه سیمان بر اساس آمار تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در دوره 11 ماهه 97 صادرات زنجیره سیمان به رقم 12 میلیون و 652 هزار تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال 96 رشد چهار درصدی داشت.

 

آمارهای گمرک ایران حاکی از آن است که ارزش صادراتی زنجیره سیمان در دوره مزبور به رقم بیش از 398.4 میلیون دلار رسید که نسبت به 11 ماهه 96 افت 14 درصدی را ثبت کرد.

 

ایرنا در گزارشی در این باره آورده است: «برابر آمار مورد بررسی در مدت 11 ماهه 97، افزون بر 39.6 هزار تن زنجیره سیمان وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه در سال 96 کاهش 21 درصدی را نشان می دهد. ارزش زنجیره سیمان وارداتی در دوره یاد شده به رقم 30 میلیون دلار رسید که در مقایسه با 11 ماهه 96 کاهش 14 درصدی دارد.

داده های تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی در 11 ماهه 97 حاکی از آن است که بیش از 77.1 هزار تن انواع سفال، آجر، سرامیک و کاشی به بازارهای هدف صادر شد که در مقایسه با دوره مشابه در سال 96 کاهش 90 درصدی داشت. ارزش صادرات انواع سفال، آجر، سرامیک و کاشی در دوره مزبور به رقم افزون بر 10.4 میلیون دلار رسید که افت 91 درصدی در مقایسه با 11 ماهه 96 را ثبت کرد .

 

آمار گمرک ایران گویای آن است که در دوره 11 ماهه 97 بیش از 32.6 هزار تن انواع سفال، آجر، سرامیک و کاشی وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه در سال 96 به میزان 24 درصد کاهش نشان می دهد. ارزش انواع سفال، آجر، سرامیک و کاشی وارداتی در دوره این گزارش افزون بر 98.1 میلیون دلار بود که در مقایسه با 11 ماهه 96 افت هفت درصدی را گواهی می دهد.

 

صادرات سایر اقلام معدن وصنایع معدنی در دوره مورد بررسی حاکی است، افزون بر هشت میلیون و 808 هزار تن به ارزش بالغ بر یک میلیارد و 255 میلیون دلار انجام شد که در مقایسه با 11 ماهه سال 96 از نظر وزنی 18 و از لحاظ ارزشی 15 درصد رشد نشان می دهد.

 

برپایه آمارهای مورد بررسی در 11 ماهه سال گذشته واردات بیش از 602.3 هزار تن دیگر اقلام معدن و صنایع معدنی انجام شد که در مقایسه با دوره مشابه در سال 96 به میزان 34 درصد کاهش یافت. ارزش واردات دیگر اقلام معدن و صنایع معدنی در دوره این گزارش بیش از 522.5 میلیون دلار ثبت شد که نسبت به 11 ماهه 96 کاهش 29 درصدی یافت.»

 

برپایه داده های آماری گمرک ایران در 10 ماهه 96 بالغ بر 24 میلیون و 160 هزار تن مواد معدنی به ارزش یک میلیارد و 771 میلیون دلار صادر شده بود. صادرات مواد معدنی در 10 ماهه 97 نسبت به مدت مشابه در سال 96 از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 16 و 34 درصد کاهش نشان می دهد.

 

گفتنی است: صنعت سیمان در کشور پس از سال ۸۲ بهبود چشمگیری یافت و برنامه ریزی های صورت گرفته موجب رشد بیش از ۱۰۰ درصدی صنعت سیمان کشور شد به طوری که از سال ۸۳ تا ۹۵ ظرفیت سیمان کشور با ۱۵۶ درصد رشد از بیش از ۳۲ میلیون تن به بیش از ۸۳ میلیون تن در سال رسید این در حالی بود که متوسط رشد ظرفیت و تولید سیمان در فاصله سال های ۸۵ تا ۹۵ به ترتیب برابر با ۴.۶ درصد و ۸ درصد بوده است که با وجود کاهش تولید سیمان در سال های ۹۳ تا ۹۵ ظرفیت تولید این محصول همچنان در حال افزایش است و آمار تولید این محصول در سال 95 بیش از ۵۷ میلیون تن و ظرفیت تولید آن نیز بیش از ۸۳ میلیون تن بوده است.

 

در حال حاضر کشورمان دارای 75 کارخانه تولید کننده سیمان است و با ظرفیت تولید 3/85 میلیون تن سیمان از نظر ظرفیت چهارمین رتبه را در کشورهای جهان بعد از چین و هند و آمریکا در اختیار دارد و ب اساس پیش بینی های صورت گرفته با تکمیل کارخانجات در دست احداث تا پایان سال 1398 تولید سیمان در کشورمان به 91 میلیون تن می رسد./

پایان پیام/50

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۵۶۹۶۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پلمپ یک شرکت فولادی در اردکان با پیگیری محیط زیست
 • ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی فعالان صنعتی، معدنی و تجاری گلستان به سیل‌زدگان استان
 • ارسال دومین محموله آب معدنی از چهارمحال و بختیاری به مناطق سیل‌زده گلستان
 • فرمانده یگان حفاظت محیط زیست، مدیر نمونه سازمانی شد
 • چهارمین دوره اعطای جایزه محیط زیست ویژه دانشجویان دانشگاه‌های اصفهان برگزار می‌شود
 • واردات سیمان ۲۱ درصد کاهش یافت
 • رشد صادرات زنجیره سیمان
 • سایه سیاه آلودگی های صنعتی بر سر مردم بندرعباس/حیات پایتخت اقتصادی کشور در تلاطم آلاینده های شیمیایی از بین می رود
 • تالاب بین المللی و پناهگاه حیات وحش کانی برازان
 • برخی از مسئولان درکی از مفهوم محیط زیست ندارند/ مشکلات اقتصادی و اجتماعی موجب عدم تعهد مردم به طبیعت
 • مروری بر برترین تصاویر حیات وحش
 • دخالت زنان در سیاست‌گذاری موجب حفظ محیط زیست می‌شود
 • پارک وحش اراک پذیرای گردشگران نوروزی
 • وزیر محیط زیست پاکستان: روابط ما با ایران فراتر از همسایگی است
 • بی‌ثباتی سیاست‌ها بر ریسک فعالیت‌ها در بخش معدن افزوده است
 • بازدید از موزه تاریخ طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست زنجان برای عموم رایگان خواهد بود
 • تخفيف مجموعه حيات وحش دارآباد به کارکنان شهرداري تهران
 • در ایام نوروز مناطق حفاظت شده استان اصفهان پذیرای گردشگران خواهدبود
 • مناطق حفاظت شده اصفهان آماده پذیرایی از گردشگران