مسجد مقدس محدثین که به جمکران ثانی شهرت دارد، مسجدی است تاریخی که در نیمه اول قرن دوازده به فرمان حضرت ولی عصر(عج) و توسط مرحوم محمدنصیر بارفروشی ملقب به ملانصیرا در بابل احداث شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بلاغ، مسجد مقدس محدثین در بخش مرکزی شهر بابل، خیابان شیخ کبیر(افرا داربن) واقع شده است که در نیمه اول قرن ۱۲ هجری حدود ۳۰۰ سال پیش احداث شد.


مساحت مسجد ۱۶۰۰ متر مربع و از قسمت‌های زیر تشکیل شده است: شبستان طبقه پایین و شبستان طبقه بالا، قبرستان(حیاط مسجد)، مقبره چند تن از علمای مشهور شهر، کفشداری، مناره قدیمی و دارای سه درب شرقی، غربی و جنوبی است.

این مسجد از شمال به محله سرحمام و از سمت شرق به محله شهید گدازگر(شمشیرگرمحله) و از سمت غرب به محله شهید روشن ضمیر(طوقداربن) و از سمت جنوب به فاصله تقریبی ۲۰۰ متر به خیابان گلشن منتهی می‌شود، هم‌چنین مسجد محدثین از شمال به مسجد کاظم بیک، از شمال شرقی به مسجد پیرعلم و از شرق به مسجد موسی‌بن جعفر(ع) و از غرب به مسجد کوچک شمشیرگر محله و از جنوب به مسجد گلشن و از جنوب غربی به مسجد خاتم‌الاوصیا(بی‌سر تکیه) مشرف می‌شود.

تاریخچه بنای مسجد

این مسجد بر اساس دستور خاص حضرت مهدی(عج) به عالم جلیل‌القدر و فرزانه دوره صفویه مرحوم محمدنصیر بارفروشی معروف به «ملانصیرا» (متوفّی۱۱۵۰ ق) بنا شده است، ایشان از نوادر روزگار، دارای فضایل و کرامات بسیاری بودند که در بیداری، محضر امام زمان(عج) تشرف یافته‌اند و آن حضرت به ایشان امر فرمودند تا در این مکان مسجدی بنا کنند.

شرح بنای این مکان مقدّس، سینه‌به‌سینه تاکنون نقل شده و بدین شرح است: شبی درب منزل عالم ربانی، مرحوم ملّانصیرا، به صدا در می‌آید و ایشان در را باز می‌کند، شخص بزرگوار و با عظمتی را می‌بیند که از ایشان می‌خواهد همراه وی بیاید! ملانصیرا نیز امتثال امر می‌کند و با هم به راه می‌افتند تا به این مکان(مکان فعلی مسجد محدّثین) می‌رسند.

آن حضرت به ایشان امر می‌فرماید که در این مکان مسجدی بنا کند و نام آن را «محدثین» بگذارد سپس آن شخص بر سر چاهی خشکیده در این مکان می‌ایستد و آب چاه بالا می‌آید و وضو می‌سازد. مرحوم ملّانصیرا نیز از آن چاه وضو می‌گیرد و در نماز به آن شخصیّت والا مقام اقتدا می‌کند و آن شخصیّت را نمی‌بیند.

ملّا نصیرا تازه می‌فهمد که آن شخص امام زمان(عج) بودند، ملّانصیرا هلالی از خشت چیده شده را در گوشه آن زمین می‌بیند که از قبل موجود نبود که حکایت از محراب و قبله می‌کند.

مرحوم ملانصیرا این دستور ولایی را با جمله‌ای عربی بیان می‌کند که به صورت کتیبه‌ای، سالیانی دراز، بر روی محراب مقدس این مسجد نقش بسته است: «لَقَد اَمَرَ الشَّمسُ الخَفی خاتِمُ المَعصُومینَ بِبِناءِ هَذا وَ سَمّاهُ بِمَسجِدِ المُحَدِثینَ»؛ یعنی: "به تأکید آن خورشید پنهان، آخرین معصوم، به ساختن این مکان امر فرمودند و آن را مسجد محدثین نامیدند، شعبان المعظّم ۱۱۳۶ ق".

نامگذاری این مسجد

نامگذاری این مسجد و خود مکان مقدّس مسجد، به مثابه حربه و پایگاهی در مقابل یهودیان و فرقه باطل و ضاله بابیت و برای مقابله با آنان مورد توجه قرار گرفت؛ زیرا چنین نقل گردیده است که در گذشته در این شهر، یهودیان بسیاری زندگی می‌کردند و در ۲۰۰ متری این مسجد در محلّه‌ای سکونت داشتند، هم‌اکنون نیز آن محل در بین مردم به نام «یهودی محله» شهرت دارد.

«محدثین» جمع مکسر سالم محدث در حال نصبی و جری و به معنای «هر چیز تازه واقع شده» و «نوکننده» است، محدثین از یک جنبه به معنای «راویان حدیث» نیز معنا می‌شود.

جلوه‌های معنوی و عرفانی مسجد محدثین

الف) محراب مقدّس

از گذشته دور، مردم شهر بابل به محراب مقدس محدثین اعتقاد بسیار دارند، هر کسی که بار اوّل وارد این مسجد می‌شود، در این محراب دو رکعت نماز برای حاجت خود به جا می‌آورد.از زمان احداث مسجد این محراب مبنای قبله مردم شهر بابل گردید حتی در مشاهدات میدانی و مصاحبه‌ها برخی گفتند که مردم با امتحان قطب‌نمای خود و هماهنگ بودن عقربه قبله‌نشان با راستای محراب، به صحّت قطب‌نما از حیث فنّی اطمینان حاصل می‌کردند.

ب) مرقد علمای فرزانه و مجتهد

این مسجد مقدس علمای فرزانه و مجتهدی را در دل خود جای داده است، در اینجا به برخی از علمای مدفون در حیاط این مسجد اشاره می‌شود:

علامه آیت‌الله ملانصیرا مازندرانی متوفی ۱۳۰۳ یا ۱۲۹۵ این مجتهد فرزانه از بزرگان علمای امامیه و مجتهدین مازندرانی در قرن دوازدهم هجری و اواخر دوره صفویّه بوده است.

علامه آیت‌الله‌ شیخ محمدحسن کبیر معروف به شیخ کبیر متوفی شوال ۱۳۴۵ ق، ایشان عالمی فاضل، فقیهی اصولی، محدثی رجالی و ادیب بود.

آیت‌الله شیخ مهدی طیبی متوفی تیر ۱۳۳۸ ش از عالمان ربانی دوره پهلوی اول بوده است.

ج) مرقد منور دو شهید گمنام

مسجد محدثین هم‌چنین دو شهید گمنام ۲۰ و ۲۱ ساله را از سال ۱۳۸۷ در آغوش خود دارد.د ) ائمه جماعت موفق و اندیشمند

برخی از ائمه جماعات این مسجد در گذشته عبارتند از: علامه ملانصیرا بانی مسجد که پس از بنای مسجد نمازجمعه را در این مکان برقرار کردند، شیخ کبیر، آیت‌الله شیخ هادی روحانی، آیت‌الله طیبی، حجت‌الاسلام ارشادی، حجت‌الاسلام حجتی و حجت‌الاسلام شیخ مهدی مقدسی که چند سالی امامت این مسجد را بر عهده داشتند، این عالمان از اندیشمندان مطرح شهرستان بابل بودند که محور توجه ملاطفت مؤمنان نمازگزار بودند.

تولیت مسجد

از سال ۱۳۸۴تاکنون امامت و مدیریت فرهنگی مسجد را به طور منسجم حجت‌الاسلام عسکر نصیرایی برعهده دارند، ایشان به امر امام‌جمعه بابل حجت‌الاسلام شیخ حسن روحانی، امامت و مدیریت مسجد را بر عهده گرفتند.

وی از روحانیون اهل قلم و نویسنده کتاب مشهور «خورشید پنهان، نگاهی به تاریخچه و کرامات مسجد مقدس محدثین بابل(جمکران ثانی) هستند که در راستای اشاعه فرهنگ اسلامی به طور گسترده فعالیت می‌کند به گونه‌ای که این مسجد مقدس هم‌ اکنون یکی از مساجد موفق، پویا و محوری در استان و شمال کشور محسوب می‌شود.

خاطرنشان می‌کنیم که حجت‌الاسلام نصیرایی به تازگی بعنوان روحانی و امام جماعت برتر در همایش برترین‌های مساجد کشور مورد تجلیل قرار گرفت.

فعالیت‌ها و مراکز فرهنگی مسجد در این مسجد کلیه نماز‌های یومیه به جماعت برگزار و در حواشی نماز جماعت، تلاوت مستمر قرآن کریم، تفسیر آیات شریف، ارائه احکام و قرائت ادعیه‌هایی مانند دعای کمیل، توسل، زیارت عاشورا و زیارات دیگر به همراه احادیث اخلاقی برگزار می‌شود.


مراسم مربوط به سوگواری ایام محرم، آل‌الله، صفر، فاطمیه، اعتکاف، احیای کامل لیالی‌قدر، جشن اعیاد و مناسبت‌ها از برنامه‌های فرهنگی منسجم و فراگیر در(سطح شهرستان) این مسجد است که هر سال بهتر از قبل برگزار می‌شود.

مراکز فرهنگی این مسجد عبارتند از:

کتابخانه تخصصی مهدویّت، که هر روز فعال است و شامل کتابهای متعدد مهدویّت است.– مرکز عرضه محصولات فرهنگی

 
– کانون خانه خورشید: این کانون در جذب جوانان و سازمان‌دهی آنان در برنامه‌های فرهنگی و هنری با برگزاری کلاس‌های علمی و هنری فعالیت‌های چشم‌گیری دارد.

– مجمع قاریان قرآن

– مهد قرآن مسجد محدّثین

مراسم معنوی اعتکاف

انسان همواره به دنبال راهی برای رسیدن به آرامش و گریز از هیاهوی این دنیای مادی است، فرار از اشتغالات زندگی و هوای نفس این فرصت را برای انسان هموار می‌سازد اما برای این دوری نیاز به خلوت است تا در انزوای وجود خویش خانه دل را از زنگار گناهان بشوید، اعتکاف زمینه چنین خلوتی را فراهم می‌کند و چه خلوتی زیباتر از خلوت در خانه آخرین حجت خدا بر زمین!

مسجد محدثین سالانه پذیرای قریب به ۳۱۳ بانوان معتکف از سراسر استان مازندران است و با برنامه‌های معنوی، متنوع و اثر بخش، خدمات‌دهی مناسب، بسته‌های فرهنگی و برنامه‌های رسانه‌ای مناسب نشاط معنوی را برای آنان فراهم می‌آورد.

 


مسجد محدثین در نگاه بزرگان

مرحوم آیت‌الله فاضل(موسس حوزه علمیه فیضیه مازندران و از علمای برجسته کشور): مسجد مقدس محدثین منتسب به ائمه است و باید مانند حرم امام رضا(ع) و ائمه معصومین(س) شود و سرمایه‌گذاری گردد و هر کس به هر مقداری که می‌تواند باید انجام دهد؛ امیدواریم حرکت و تحول بیشتری بشود برای توسعه و عمران آن.

حجت‌الاسلام حسن روحانی(امام جمعه شهر بابل): یکی از وظایف ما در دوران غیبت سر زدن به مکان‌هایی است که یاد و نام حضرت حجت(عج) در آن جلوۀ ویژه دارد و منتسب به حضرت است، نمونۀ آن این مسجد مقدس است که حضور ما در این مکان باید در طول هفته باشد نه فقط در ایام خاص.

آیت‌الله بحرالعلوم میردامادی(مسئول مرکز جهانی تخصصی حضرت ولی‌عصر(عج)): مسجد مقدس محدثین مورد توجه حضرت حجت، بسیار مکان نورانی و معنوی است، یکی از پایگاه‌های فعال فرهنگ مهدویت درکشور است و باید تلاش بیشتری در بالا بردن سطح علمی، فرهنگی و رسانه‌ای آن انجام داد تا جهانی شود و این در صورتی است که برنامه‌های آن ماهواره‌ای شود.

آیت‌الله علم‌الهدی(امام جمعه مشهد مقدس): خدا می‌داند که معنویت این مسجد مرا گرفته است، خصوصاً قبور بزرگانی که در این مسجد مدفونند.

راه‌های ارتباطی با مسجد مقدس محدثین

آدرس: مازندران، بابل، چهار راه گلشن

تلفن تماس: ۳۲۲۹۳۳۲۳-۰۱۱ و کد پستی: ۱۷۶۹۱-۴۷۱۳۸

آدرس سایت اطلاع‌رسانی: http://www.mohaddesin.ir/home.html

آدرس کانال رسمی در فضای مجازی(تلگرام): https://t.me/mohadesin

نظر یکی از مداحان مسجد مقدس محدثین

سجاد مهدی‌پور مداح جوان مسجد محدثین در گفت‌وگو با بلاغ این مسجد را محل آرامش مردم برشمرد و اظهار کرد: با توجه به فضای حاکم بر جامعه و شرایط اقتصادی مردم، مراسمات مسجد محدثین بعنوان پناهگاهی برای آرامش روحی آحاد ملت است.

وی افزود: نکته قابل تامل آن که جلسات با حضور پرشور مردم، فضایی را در جان و روح مردم ایجاد کرده که خواهان جلساتی قوی و معرفتی هستند، این نشانه بسیارخوبی برای یک جامعه منتظر است.

این مداح به نقش مهم خادمان و متخصصان فرهنگی در افزایش آگاهی مردم اشاره و تاکید کرد: تیم فرهنگی جوان، خلاق، متخصص و متفکر در مسجد محدثین موجب شده است تا امورات فرهنگی و آگاهی‌بخشی در فضای جامعه بصورت کاملا تخصصی انجام شود، در این میان می‌توان به سایت، فضاهای مجازی، تلفن گویا، بیلبوردها، برشورها، مجلات و…. اشاره کرد که مبانی معرفتی امام زمانی تولید کرده و در فضای جامعه منتشر می‌کنند.

مهدی‌پور از جلسات و مراسم‌هایی که در این مسجد برگزار می‌شود به نیکی یاد کرد و گفت: تمامی مراسمات مسجد بعلت حضور پرشور مردم برای من خاطره‌انگیز است لکن در این میان می‌توان به دهه مهدویت، شیرخوارگان حسینی، تمنای وصال ویژه‌برنامه لحظه تحویل سال و۳۰ شب مناجات شبهای رمضان اشاره کرد.

نظرات مردم بابل در مورد مسجد مقدس محدثین

مهدی قنبری‌مصیر(خادم مسجد): لذت‌بخش‌ترین لحظاتم را در این مسجد می‌گذرانم و از این بابت بسیار راضی هستم، این حضور و خدمت را لطف امام زمان(عج) می‌دانم و تا به حال از برکات بسیار این خدمتگذاری در زندگی شخصی‌ام بهره بسیاری برده‌ام.

حجت‌الاسلام پورکریم: با وجود این که هرشخصی می‌تواند در هر لحظه ارتباطی قلبی با امام زمان(عج) روحی فداه بگیرد اما نیاز به مکانی دارد تا به لحاظ روانی آرامش پیدا کند، مکانی که بیت‌الله است و به دستور خود امام زمان(عج) ساخته شده، مسجد محدثین مکانی است که هر لحظه فضایش با دعا ومناجات آماده ارتباط گرفتن با معشوقی بی‌نظیر به نام مهدی است، این یک موهبتی بوده که به واسطه وجود علمایی چون شیخ کبیر، ملانصیرا واشرفی و… شامل حال مردم این شهر شده تا این مدال افتخار را به سینه خود داشته باشند.

حسن عسکرنژاد: مردم بابل قدر مسجد محدثین را می‌دانند و سعی می‌کنند از برکات آن استفاده کنند.

عارف حسن‌پور: این بنای مقدس که به دستور امام زمان(عج) ساخته شده و به حق نمایانگر یک مسجد فعال و دل‌انگیز است که هم ظاهرش آرامش‌بخش، هم فعالیت‌های فرهنگی و دینی‌اش تعالی دهنده روح و جان آدمی است.

مهدی ابو‌حسینی: محدثین نماد مساجد بابل است و پیوندی معنوی میان جمکران، مردم بابل و مازندران ایجاد کرده، می‌توان در همین راستا برنامه‌های مهدویت با حضور مروم در شهرستان بابل را قوی‌تراجرا کرد، این مسجد از دیرباز جایگاه ویژه‌ای برای مردم منطقه داشت بطور مثال بنده از کودکی در این مسجد بزرگ شدم و در برنامه‌های مذهبی آن شرکت کردم و شاهد اعتقاد ویژه مردم بابل نسبت به آن بودم و هستم.

خانم صالح طبری: در مورد مسجد محدثین همین بس که افتخار بزرگی می‌دانم همان جایی می‌توانیم نماز بخوانیم که روری امام زمان(عج) آنجا قدم گذاشتند.

به گزارش بلاغ، بی‌تردید مسجدمقدس محدثین که به جمکران ثانی شهرت یافته و میزبان مومنانی از سراسر کشور است، از الطاف ویژه‌ الهی‌ست که این لطف مسئولیتی خطیر را بر دوش مردم، متولیان و خادمان این مسجد نهاده است.

مسئولان و متولیان باید با تکیه بر ایمان و ارتباط عمیق قلبی مردم با مسجد و امام‌زمان(عج) در بصیرت‌افزایی، آگاهی‌بخشی و تربیت جامعه منتظر بکوشند و خود به عنوان الگو چهره‌ واقعی یک مسلمان منتظر را برایشان ترسیم کنند.

مردم نیز باید در عمل، شایستگی دارا بودن این لطف را ثابت کنند، همان‌طور که در طی این سال‌های فراق نگاه منتظرشان را به محراب این مسجد گره زدند و در ندبه‌های پرسوزشان دست به سوی آسمان بردند و امام زمانشان را صدا زدند: یک جمعه بیا محدثین دل ما …

به امید جمعه ظهور
اللهم العجل لولیک الفرج     انتهای پیام/

منبع: دانا

خبر بعدی:

‌گردشگری ماجراجویانه در هراز را از دست ندهید

‌لذت ماهیگیری در آرامش دریاچه ای در دل جنگل های شمال را می توانید تنها در "سنبل رود" تجربه کنید.

‌به گزارش ایسنا، علاقه مندان به ماهیگیری می توانند در کنار تماشای زیبایی‌های بی نطیر سد "سنبل رود" از این لذت کم نظیر بهره مند شوند.

این سد در 5 کیلومتری جاده شیرگاه به بابلکنار واقع شده است.سد با 72متر ارتفاع در دهستان لفور سوادکوه شمالی در منطقه ای به نام "دئوتک" ساخته شده است. دیدن دریاچه ای بزرگ در دل جنگل های انبوه شمال چیزی نیست که در هر کجایی آن را بتوان تجربه کرد. حواستان باشد زیبایی این دریاچه و محیط اطرافش شما را برای شنا کردن پشت سد وسوسه نکند؛این تصمیم می تواند سفر را برای شما و همراهانتان به تلخ ترین تجربه زندگی بدل کند.واحدهای اقامتی چوبی برای کسانی که خواهان شب اقامت در این مکان هستند مهیاست و آلاچیق های اینجا به شما و همراهانتان اجازه استراحت و لذت بردن از خوردن غذا را در محیطی بکر می دهد.

‌اقامتگاه بومگردی اسپرز

تمامی روستاهای سوادکوه و سوادکوه شمالی مکان مناسبی برای بومگردان است.اما اگر ویژه تر می خواهید پییشنهاد ما اقامتگاه بومگردی اسپرز است.با حضور در این اقامتگاه  و تجربه زندگی روستایی به همراه غذاهای سنتی مازندرانی حس سرزندگی خواهید کرد.اسپرز در یکی از مراتع جنگلی در 19کیلومتری شیرگاه و دو کیلومتری روستای کالیکلا واقع شده و دارای دو کیلومتر راه شوسه روستایی است.

با خروج از شیرگاه و ورود به قائمشهر به مسیر انتهایی جاده فیروزکوه نزدیک می شویم.این شهر برآمده از تاریخ است که در گذشته های دور مسیری مهم برای کاروان های تجاری و زیارتی محسوب می شده است.

‌چغازنبیل مازندران

تپه "گردکوه" قائمشهر مکانی مناسب برای رفع عطش کنجکاوی های تاریخی شماست.این تپه  در دشت مازندران در بخش مرکزی جنوب شهر قائمشهر،جنب بیمارستان رازی منطقه "ترک محله" قرار دارد.گردکوه شامل سه تپه بزرگ باستانی است که بلندترین آن ها 26 متر بلندا دارد و دیرینگی آن تا عصر آهن تخمین زده شده است. این تچه در مقایسه با چغازنبیل خوزستان در پنج طبقه‌، سازه دیگر در کاشان با ارتفاع 10متر و تورنگ تپه گرگان با 7متر ارتفاع سازه بی نظیری است.

‌زیباترین نقطه برای عکاسی

جاده نظامی در ورودی غربی قائمشهر در انتهای جاده بابل که بر روی رود "تلار" ساخته شده به طرف جنوب از جاده اصلی جدا شده و در موازات رود امتداد می یابد. پارک جنگلی "تلار" در فاصله 7 کیلومتری شهر در انتهای جاده نظامی قرار دارد.همسایگی جنگل،رود،دریاچه جاده نطامی و امکانات اقامتی و رفاهی این پارک را به یکی از جاذبه های منطقه تبدیل کرده است.اینجا حتما دوربین عکاسی خود را بارها به کار بیندازید.

‌بابل گردی در نوروز

در امتداد جاده فیروزکوه به بابل یکی از شهرستان های مرکزی مازندران می رسیم.بازار محلی بابل هنوز پابرجاست و انواع خوردنی های محلی در آن یافت می شود.به بابل که رفتید از امامزاده قاسم، مساجد جامع و محدثین،کیجا تکیه، برج دیده بانی، پل محمدحسن خان، گنجینه(موزه)، در شهر و از سد شیاده برای قایق رانی و ماهیگیری، آبگرم معدنی و روستای آزو، پارک جنگلی طبیعت بابلکنار،بقعه شیخ موسی و امامزاده عبدالله در اطراف شهر دیدن کنید. مناطق ییلاقی بابل در همه فصول سال دلپذیرند.

اما از مسیر فیروزکوه که بگذریم، اگر از جاده هراز وارد مازندران می شوید باید بگوییم  دنیایی پر ماجرا را در این جاده به چشم خواهید دید.این بار که قصد سفر به شمال کردید، یک روز را برای جاده گردی در هراز بگذارید.

آبگرم لاریجان

اگر اهل آب درمانی، روستا و طبیعت گردی هستید،چشمه های آب گرم لاریجان همین جاست.آب های گرم معدنی لاریجان، با حرارتی حدود 62 درجه سرشار از مواد گوگردی، برای درمان انواع بیماری های پوستی،دردهای استخوان،مفاصل و روماتیسم مفید است.پس از غوطه ور شدن در خزینه های آن به اعجاز این آب پی خواهید برد. برای رسیدن به این چشمه ابتدای جاده هراز که تهران را به آمل وصل می کند، پس از طی 70 کیلومتر به جاده فرعی رینه می رسید، در انتهای این راه باریک روستای آبگرم لاریجان قرار دارد. می توانید صبح به روستا بروید و از ساعت 10 صبح تا 6 بعدازظهر از آبگرم استفاده نمایید.شرایط استراحت و اقامت با اجاره سوئیت وجود دارد.

‌دیو سپید در همین حوالی

در میان دشت های پهناور ایران،"لار"بهترین مکان برای عکاسی و تماشای دیو سپید پای دربند،دماوند اساطیری است.این دشت رنگین با گل های زیبا درقسمت جنوبی قله دماوند خودنمایی می کند و اواخر بهار گل های شقایق چادری سرخ و جلوه ای محشر به تصویر می کشند. سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای متداد یافته و دسترسی به پارک ملی لار را از طریق جاده آسفالته ممکن می سازد.کوهنوردان و علاقه مندان صعود به قله دماوند باید از راهنمایان حرفه ای در این راه استفاده کنند.اگر اردیبهشت به مازندران می آیید شرکت در مراسم "ورف چال" که در مرتع اسک وش بین رینه و پلور انجام می شود را فراموش نکنید.در فصل بهار برف های باقی مانده از زمستان در دامنه دماوند جمع و در گودالی ریخته می شود، این آیین سنتی تا حدودی مردانه است. در "ورف چال" زن ها در روستای اسک می مانند و مراسم و جشن مربوط به خود را برگزار می کنند و مردان با جدا کردن تکه های برف و حمل آن حدود یک کیلومتر به سمت گودالی که حدود ۱۰متر ارتفاع و یک متر عمق دارد، گودال را پر از برف می کنند و معتقدند برای ذخیره و تأمین آب در فصل گرم سال برای رهگذران و حیوانات منطقه قابل استفاده است.

‌گردشگری ماجراجویانه در هراز

اگر به همراهی با تور و امتحان ورزش های آبی علاقه مندید، رفتینگ هراز را از دست ندهید. رفتینگ یا قایقرانی در رودخانه قطعا هیجان انگیز و ماجراجویانه است و با تورهای رفتینگ می توانید خود را به امواج دائمی هراز بسپارید.قایق سواری از مسیر پارک میرزا کوچک خان جنگلی تا آمل دو سه ساعتی طول می کشد. درجه امواج  هرازتا قبل گزنک برای افراد سالم مناسب است اما بخش هایی از رودخانه که امواج بیش از چهارمتر دارند برای قهرمانان رفتینگ و قایقرانان حرفه ای مناسب است.


انتهای پیام

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۶۰۸۲۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آئین تحویل سال جدید با حضور عاشقان امام زمان(عج) در جمکران برگزار شد
 • لحظات تحویل سال در مسجد مقدس جمکران به روایت تصویر
 • آغاز سال نو «با لبیک یامهدی(عج)»/احسن الحال یعنی دست ما را در دست امام زمان(عج) بگذار
 • قم شهری با هفت هزار سال قدمت، میزبان مسافران نوروزی
 • 30 درصد از آب مناطق شهری در بابل قطع است
 • برپایی آئین اعتکاف در مسجد مقدس جمکران با حضور دو هزار معتکف
 • بسیج نیروهای امدادی قم در ایام نوروز 98
 • حضور دو هزار معتکف در مسجد مقدس جمکران
 • بابل نوازش دهنده چشم گردشگران در ایام نوروز
 • انتقال آب خزر ممکن نیست/در عزل و نصب‌ها دخالت نمی‌کنم
 • استقبال قم از مسافران نوروزی با 500 برنامه فرهنگی
 • یک مصدوم در چهارشنبه سوری بابل
 • فوتبال بابل به فراموشی سپرده شده است
 • مسجد پایگاه تربیتی و تقویتی نیروهای انقلابی در دفاع مقدس
 • ظرفیت امسال اعتکاف مسجد جمکران هزار و ۸۰۰ نفر است
 • چهره های مشهور ایرانی درگذشته 28 اسفند+عکس
 • تشریح برنامه‌های نوروزی مسجد مقدس جمکران با محوریت سبک زندگی اسلامی
 • تعطیلی ۳۰ نانوایی اطراف حرم و جمکران لغو شد
 • اعتکاف ۱۸۰۰ نفر در مسجد مقدس جمکران