به گزارش جام نیوز، یکی از مسائلی که خانواده ها با آن درگیر می شوند مسئله نام گذاری فرزند است. نکات پیرامونی این مقوله را با هم مرور می کنیم:

 

آيا از نظر دين مقدس اسلام، معيار خاصى براى نامگذارى كودك وجود دارد؟

با توجه به اهميت نام و اثر آن بر شخصيت كودك امامان معصوم عليهم السلام به اين مسأله توجه جدى داشته ‏اند؛ به گونه ‏اى كه حتى پيش از تولد فرزند، براى او نامى بر مى‏ گزيده، و به پيروان خود نيز چنين توصيه كرده ‏اند.


در روايتى از امام صادق عليه‏ السلام آمده است كه «فرزندان خود را پيش از تولد نامگذارى كنيد»؛  همان گونه كه پيامبر گرامى صلى الله عليه و آله، فرزند فاطمه عليه االسلام را پيش از تولد، محسن نام نهاد.

 

در انتخاب نام فرزند خود، نكات ذيل را در نظر بگيريد:
1. به محتوا و معناى نام كودك توجه داشته باشيد. ممكن است نامى از جهت لفظ و آهنگ زيبا باشد؛ اما معنايى نداشته باشد. به طور قطع فرزند شما در آينده از معناى نام خود سؤال خواهد كرد و ديگران نيز از او مى پرسند و اگر بى‏ معنا باشد، از والدين خود شكوه خواهد كرد.


مشكل هنگامى دو چندان مى ‏شود كه نام فرزند معناى زشتى داشته باشد كه به طور قطع احساس حقارت خواهد كرد؛ به همين دليل، رسول گرامى اسلام، نام‏هاى با معناى زشت را تغيير مى ‏داد.
آن بزرگوار با نام‏هايى چون حجر (سنگ)، ذئب (گرگ)، كلب (سگ)، كليب (توله سگ)، هيثم (بچه كركس)، عنتر (خرمگس) و... موافق نبود و آن‏ها را تغيير مى‏ داد.


حضرت نام قليل (كم) را به كثير (فراوان)، عاصيه (گناهكار) را به جميله (زيبا)، عبدالعزى (بنده بت) را به عبدالله (بنده خدا)، و عبدالشمس (بنده خورشيد) را به عبدالوهاب (بنده بخشنده) تبديل كرد.
ممكن است خود نام و معناى آن مشكلى نداشته باشد؛ اما مانند اسكندر و چنگيز و تيمور يادآور جنايت و خونريزى باشد.


2. دست كم يكى از فرزندان خود را با نام زيباى «محمد» بناميد. حضرت فرمود:
كسى كه 4 فرزند داشته باشد و برخى از آن‏ها را به نام من ننامد، در حق من جفا كرده است. نهادن نام امامان و معصومان بر فرزند، باعث بركت زندگى مى‏ شود. براساس روايات، «در خانه ‏اى كه نام محمد، احمد، على، حسن، حسين، جعفر، طالب، عبدالله و فاطمه باشد، فقر داخل نمى ‏شود».


3. بكوشيد نام‏هاى ارزشى و منطبق با فرهنگ ملى - اسلامى را بر فرزند خود بگذاريد؛ البته مقصود از فرهنگ ملى، اسامى ايرانى الاصل عجيب، و فرهنگ اسلامى، نام‏هاى پيچيده و غير متداول نيست.
انتخاب نام‏هاى غربى و ناسازگار با فرهنگ خودى، نشانه خود كم‏ بينى و در واقع براى پر كردن چاله ‏هاى شخصيتى است. گر چه خودباختگان، اين گونه نام‏ها را بيشتر مى‏ پسندند، توجه داشته باشيد كه در جامعه و بين نزديكان شما افرادى ارزش مدار نيز وجود دارند كه اين گونه نام‏ها را نمى ‏پسندند و ممكن است در برخورد آنان با فرزند شما تأثيرگذار باشد.


نام فرزندان ما بايد آنان را به سمت بندگى خداوند بكشاند. شخصى درباره نام فرزند خود با امام صادق عليه ‏السلام مشورت كرد، حضرت فرمود: سمه باسماء من العبوديه.


4. بر فرزندتان نام زيبا بنهيد. امام كاظم عليه ‏السلام فرمود:
نخستين نيكى پدر اين است كه براى فرزندش نام زيبايى را برگزيند.


5. به تناسب نام و نام خانوادگى توجه داشته باشيد و در صورت امكان، نام را بر فرزند خود بگذاريد كه با فاميل، تركيب زيبا و پر محتوايى را بسازند؛ مانند كيمياى معرفت، ريحانه بهشتى، مائده آسمانى، نسيم بهارى، جواد بخشنده، كوثر محمدى و....


براى فاميل دو جزئى، نام يك جزئى و براى فاميل يك جزئى، نام دو جزئى مناسب‏تر است.


6. در انتخاب اسم به اين نكته نيز توجه كنيد كه تا حد امكان، زمينه تبديل و تحريف و دم بريده كردن آن وجود نداشته باشد.


7. از قرار دادن نام‏هاى دشوار و طولانى كه ممكن است به چند صورت نوشته يا خوانده شوند، بپرهيزيد.

 

 

اسم هاي باور نكردني و عجيب ايراني

«عجيب ترين نام هاي ايراني» كوششي است از خلاصه ي تحقيقات مركز آمار ايران در خصوص نام هاي نامتعارف و عجيب و غريب ايرانيان.

آنچه كه در اين نوشتار كوتاه بدان پرداخته مي شود.

۱ - نام هاي در تضاد با جنسيت
تجزيه و تحليل جنسيتي نام هاي نامتعارف نشان مي دهد كه ۷۰درصد نام هايي كه متناسب با زنان است براي مردان و ۳۰درصد نام هايي كه متعلق به مردان است براي زنان به كار گرفته شده است.

مصاديق نام ها:
مهين رضا، زن، زاهدان
سينا، زن، آمل
پري تك، مرد، ميناب
ولي بانو، مرد، تهران
پريا، مرد، زابل
ياسمين خان، مرد، ميانه


۲ - نام هاي جغرافيايي
ساختار برخي ديگر از نام هاي نامتعارف نشان مي دهد كه ۷۰درصد از اين نام ها متعلق به مردان بوده و برگرفته از مكان هاي جغرافيايي است.

مصاديق نام ها:
آمريكا، زن، آبادان
اروپا، مرد، همدان
درياقلي، مرد، شهركرد
بغداد، مرد، بندرعباس
بوشهر، مرد، ممسني
اهواز، مرد، اهر


۳ - نام هاي زماني
در ساختار بسياري از اين نام ها، نشانه هايي از فصل، ماه، هفته، و روز ديده مي شود. در اين نمونه نيز باز هم مردها ۸۲درصد اين فراواني را تشكيل مي دهند.

مصاديق نام ها:
امروز، مرد، ميانه
تيرماه، مرد، سراب
روزعلي، مرد، شهركرد
اذان وقت، مرد، اردبيل
فوري، زن، تهران
شب چراغ، زن، ايذه


۴ - نام هاي حيواني
ساختار اين نام ها برگرفته يا تلفيقي از نام هاي مركب يا مستقل حيوانات است. اين نام ها ۸۰درصد متعلق به مردان و ۲۰درصد متعلق به زنان است. تجزيه و تحليل اين اسامي نشان مي دهد كه ۶۱درصد اسامي پستانداران، ۳۰درصد پرندگان، ۵۱درصد خزندگان است.

مصاديق نام ها:
پشه، مرد، سركان
تيله گرگ، مرد، ياسوج
سيدگرگ الله، مرد، ممسني
ساس، مرد، شيراز
بزعلي، مرد، درگز
كلاغ، مرد، كهنوج


۵ - نام هاي نباتي
اين گونه نام ها از پسوند يا پيشوند نباتي گرفته شده است. در اين بين سهم زنان بيشتر از موارد ديگر در حدود ۴۰درصد است. تفكيك اين نام ها براي مشخص شدن جنسيت بسيار مشكل است.

مصاديق نام ها:
انگور، مرد، ايرانشهر
ترياك، مرد، رامهرمز
زردآلو، مرد، خرم آباد
فلفل، مرد، ممسني
گيلاس، زن، اردبيل
نخود، زن، ميناب


۶ - نام هاي وصفي
اين گونه نام ها از صفات مختف گرفته شده است. نسبت اين گونه نام ها در ميان مردان بيشتر از زنان است.

مصاديق نام ها:
روسپي، زن، مرودشت
قيمتي، زن، سنقر
سوخته، مرد، فارسان
فقير، مرد، لنجان
فتنه، زن، سيرجان
قاچاق، مرد، الشتر!

منبع: جام نیوز

خبر بعدی:

ازدواج مخفیانه مرد جوان با سه زن برایش گران تمام شد! +تصاویر

 به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، راز زندگی جوان چینی که پس از ازدواج با سه زن آن‌ها را در نزدیکی یکدیگر سکونت داده بود، سرانجام فاش شد. این مرد جوان ۳۶ ساله که نام مستعارش «ژانگ» اعلام شده، در مدت ۳ سال (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷) با سه زن ازدواج کرده بود. این مرد جوان از هر یک از زنان خود یک بچه داشت و او برای سهولت دسترسی به هر یک از سه خانواده خود آن‌ها را در فاصله نزدیکی از یکدیگر (۱ کیلومتر) در یکی از مناطق استان «جیانگ سو» سکونت داده بود. او پس از بازداشت توسط پلیس به خبرنگاران گفت نمی‌دانست ازدواج با بیش از یک زن غیرقانونی است و جرم تلقی می‌شود. او به خبرنگاران گفت که در شغل مشاور املاک ماهیانه هزاران یوان درآمد دارد و از این رو هیچ مشکلی برای تأمین هزینه‌های زندگی سه خانواده‌اش ندارد.

ژانگ که اهل استان هنان چین است، به عنوان یک مشاور املاک در منطقه کونشان در شرق استان جیانگسو مشغول به کار بود. این مرد جوان توسط زنان خود که با یکدیگر به صورت تصادفی آشنا شده بودند، به پلیس معرفی شد. او که با اتهام bigamy (ازدواج با دو زن در یک زمان) روبروست، باید در دادگاه حاضر شود. ژانگ در صورت اثبات جرم باید دو سال را در زندان بگذراند.

این مرد چینی در سال ۲۰۱۵ با زن نخست خود با نام «رن» در منطقه کونشان، جایی که کار می‌کرد، آشنا شد و ازدواج کرد. ژانگ با زن دومش که «چن» نام دارد، در سال ۲۰۱۶ در «هنان»، استان زادگاهش آشنا شد و ازدواج کرد. او سپس با زن سومش که «وانگ» نام دارد، در استان زادگاه او «آن هوئی» در سال ۲۰۱۷ آشنا شد و ازدواج کرد. زن دوم و سوم این مرد جوان هنگامی که در جستجوی خانه بودند و به محل کار ژانگ مراجعه کرده بودند، با او آشنا شدند.

گفتنی است؛ قرار است به زودی محاکمه این مرد جوان انجام شود.

انتهای پیام/

راز زندگی مرد جوان سرانجام فاش شد!

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۶۲۱۸۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خوزستان|پدر شهید قنواتی به فرزند شهیدش پیوست
 • باید با فیلترشکن‌ها برخورد کنیم/ کمیته مصادیق مجرمانه در سیاستگذاری موفق نبود
 • پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده است؟
 • دانشگاه شریف هیچ مورد تقلب علمی نداشته است
 • زوج‌های موفق این خصوصیات را دارند
 • 10 شخصیت فیلم‌های‌ سینمای هالیوود که وجود واقعی داشتند!!
 • آشنایی با خواص دعای سمات
 • تابلوهای رشت با نام های عجیب و غریب
 • پول ۳۰ فیلم جشنواره فجر از کجا آمده؟
 • یخ زدن خاک سبب بهبود خصوصیات فیزیکی خاک می‎شود
 • ازدواج پنهانی مرد جوان با 3 زن برایش دردسرساز شد!
 • پیروانی به کی‌روش: وقتی اسم ملت ایران را می آوری حواست را جمع کن!
 • سید مهدی خاموشی: شبکه ملی اطلاعات به معنای مجزا شدن از دنیا نیست/ حمید شهریاری: کمیته مصادیق مجرمانه در سیاستگذاری موفق نبوده است
 • فوتبال جهان| حمله سارقان به فرزند سرمربی تیم ملی چین
 • افشین پیروانی : آقای کی روش! برای آخرین بار هشدار می دهم، اسم پرسپولیس و مردم ایران را می آوری حواست را جمع کن
 • پیروانی خطاب به کی‌روش: وقتی اسم ملت ایران را می آوری حواست را جمع کن!
 • 120 گونه پرنده نادر مهمان تالاب صالحیه البرز
 • شبکه ملی اطلاعات به معنای مجزا شدن از دنیا نیست/ کمیته مصادیق مجرمانه در سیاستگذاری موفق نبوده است
 • لحظه‌‌ی ضربه زدن یک مرد با قیچی به گردن مرد قمار باز + فیلم