به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ افسانه توسلی معاون پژوهشی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصاد دانشگاه الز‌هرا در همایش زنان، دخانیات و سلامت امروز در دانشگاه الز‌هرا برگزار شد با بیان اینکه متاسفانه بیش‌ از 7 میلیون انسان در جهان به علت مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند اظهار کرد: طبق مطالعات صورت گرفته استفاده از دخانیات از سال 2007 میلادی تا 2016 در زنان و مردان کاهش پیدا کرده است و ایران در بین 140 کشور جایگاه 21 را در استعمال دخانیات دارد.

 وی با اشاره به اینکه ما هر سال با کاهش مصرف دخانیات مواجه هستیم اظهار کرد: علی‌رغم کاهش مصرف دخانیات در زنان، مصرف سیگار در دختران نوجوان از 1 به 1/2 درصد افزایش پیدا کرده است و میزان مصرف قلیان در دختران 13 تا 15 ساله هم به 6/6 درصد رسیده است و این یعنی مصرف سیگار در دختران نوجوان و جوان افزایش پیدا کرده است.

معاون پژوهشی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصاد دانشگاه الز‌هرا با بیان اینکه از سن 13 سالگی به بعد به ازا‌ی افزایش هر یک سال به سن دختران نوجوان میزان گرایش به مصرف دخانیات نیز بیشتر می‌شود اظهار کرد: در شرایطی با افزایش تحصیلات نیز شاهد گرایش بیشتر به استعمال دخانیات هستیم، گرایش به مصرف دخانیات در زنان متاهل در مقایسه با زنان مجرد کمتر است.

 

افراد در خانواده سیگاری گرایش بیشتری به مصرف دخانیات دارند

توسلی با بیان اینکه افرادی که در خانواده فرد سیگاری دارند، گرایش بیشتری به مصرف دخانیات نشان می‌دهند اظهار کرد: تاثیرپذیری افراد از خواهران و برادران سیگاری در مقایسه با والدین سیگاری بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه به طور کلی در شهر‌ها میزان استعمال دخانیات بیشتر است اظهار کرد: در روستا‌ها نیز شاهد این هستیم که هر سال نسبت به سال گذشته استعمال دخانیات رشد پیدا کرده است.

معاون پژوهشی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصاد دانشگاه الز‌هرا خاطرنشان کرد: دانش‌آموزانی که در مدرسه معدل پایینی دارند، هم گرایش بیشتری به استعمال دخانیات نشان‌ می‌دهند.

 

استعمال دخانیات در دانشجویان غیر‌خوابگاهی بیشتر از دانشجویان خوابگاهی

وی با اشاره به اینکه میزان استعمال دخانیات در دانشجویان غیر‌خوابگاهی در مقایسه با دانشجویانی که در خوابگاه به سر می‌برند بیشتر است یادآور شد: هرچه پیوند اجتماعی افراد بیشتر باشد و در گروه‌های مختلف علمی و هنری عضویت داشته باشند گرایش آنها به مصرف دخانیات کمتر می‌شود.

در حال تکمیل/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

نگرش بانوان نسبت به ورزش تغییر کرده است/ توفیقات دختران در سال 97 چشم‌گیر بود/ قامت‌سنجی در روستاها یکی از کارهای ارزشمند وزارت ورزش و جوانان است

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، معاونت ورزش بانوان در سال 97 فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرد ولی با سیاست‌گذاری‌ و خط مشی‌هایی که داشت  و توانست  موفقیت‌های چشم‌گیری را به دست بیاورد. در همین راستا و در آستانه عید نوروز با زهرا موسوی، معاون وزارت ورزش و جوانان در امور بانوان، گفتگویی را انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

*برنامه قامت‌سنجی در روستاها یکی از توفیقات ما در سال 97 بود

 ما در سال 97 توانستیم برنامه ملی ارتقا نشاط و تندرستی را که از طرف ستاد ملی زن و خانواده عنوان شده بود و پیشنهاددهنده ما بودیم و پیگیری شد از طریق این ستاد و توانستیم آن را به تصویب هیئت وزیران برسانیم که این برنامه 14 اقدام ملی داشت. این 14 برنامه در حال حاضر در استان‌های ما در  مراکز ما اجرا می‌شود. یکی از توفیقاتی که ما در این سال در این موضوع داشتیم برنامه قامت سنجی بود که در روستا‌های ما اجرا شد و بسیار توفیقات خوبی از این موضوع حاصل شد. برنامه‌هایی برای شاغلین و غیر شاغلین هم داشتیم. برنامه‌های جشنواره نشاط و شادی که سعی کردیم این برنامه‌ها را بیشتر به خانواده‌محور بودن تبدیل کنیم. این برنامه‌ها در طول سال و در هر ماه در تمامی استان‌ها در حال اجرا است.

در بخش ورزش قهرمانی مدال‌های با ارزشی به دست آمد

ما برنامه‌های تطبیقی محل محور را داشتیم و توانستیم در این زمینه موفقیت‌هایی را کسب کنیم و کسانی که بعد مسافت دارند نسبت  به سالن‌های ورزشی و امکان حضورشان نیست مثل سالمندان، معلولین و یا در گروه‌های مختلف دیگری که در این برنامه دیده شده توانستیم در همان محله‌های خودشان سالن‌هایی را تهیه کنیم، چه از طریق بسیج و چه در شهرستان حتی خانه‌های بهداشت توانستیم این سالن‌ها را فعال کنیم و اینها بتوانند ورزش کنند. در زمینه قهرمانی هم توانستیم مدال‌های خوبی را کسب کنیم. ورزشکاران ما با حفظ هویت ایرانی و حجاب خودشان  توانستند در بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی مدال‌های خودشان را کسب  کنند و این نشان‌دهنده این بود که ما در ورزش قهرمانی هم توانستیم موفقیت‌های خوبی را داشته باشیم.

*نگرش بانوان را نسبت به ورزش تغییر دادیم

تغییر نگرش و اصلاح نگرش بانوان را نسبت به ورزش بیشتر کردیم. همین طور توانستیم در خصوص زمینه‌های فعالیت آنها زیرساخت‌های خوبی را برای بانوان چه در بخش همگانی و چه در بخش قهرمانی فراهم کنیم. سعی کردیم مشارکت حداکثری بانوان را در تمامی زمینه‌های ورزش داشته باشیم و این بسیار خوب بود و توانستیم آنها را به این باور برسانیم که می‌توانند و ما موفقیت‌های بسیار خوبی داشتیم و در  بعضی از فدراسیون‌های ما بانوان از آقایان مدالشان بیشتر است و آنها بیشتر در  بخش قهرمانی کسب مدال کردند و معروف‌تر از آقایان هستند  و این باعث خوشحالی آقایان شد که توانستیم به اینجا برسیم.

*امیدوارم در المپیک 2020 هم این موفقیت‌ها را کسب کنیم

برنامه‌هایی که در بخش همگانی داریم همین طرح‌هایی که من خدمتتان عنوان کردم که 14 طرح بوده و همچنان در سال 98 ادامه دار است. چون ما این برنامه را تا 1400  برنامه ریزی کردیم. در بخش قهرمانی هم با توجه به در پیش بودن المپیک 2020 شروع کردیم و رصد می‌‌کنیم تمام اردوهایی را که در زمینه ورزش‌هایی که حضور پیدا کنند. بخشی الان در  حال سهمیه گرفتن هستند. در خصوص اینکه اردوها مرتب باشد و حضور ورزشکاران ما در این اردوها زمینه‌هایش فراهم شود با فدراسیون‌ها همکاری می‌کنیم و به همین شکل تمام کارها رصد می‌شود انشالله بتوانیم در المپیک 2020 هم این موفقیت‌‌ها را کسب کنیم.

*در سال جدید توفیق کسب سهمیه المپیک را برای همه ورزشکاران آرزومندم

فرا رسیدن نوروز 98 را به تمام هموطنان عزیزم تبریک عرض می‌کنم و انشالله سالی پر از سلامتی و تندرستی داشته باشند و برای همه  ورزشکاران عزیز توفیق کسب سهیمه برای راهیابی به المپیک 2020 را آرزومندم.

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۶۲۲۳۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف ۲۵ هزار نخ سیگار خارجی قاچاق در عباس آباد
 • سومین جشنواره منطقه‌ای آواز و موسیقی کودک و نوجوان به کار خود پایان داد
 • تاکید مشاور وزیر کشور بر ضرورت توجه ویژه به زنان و کودکان سیل‌زده
 • گزارش رویترز از چشم انداز تیره صلح برای "زنان افغانستانی"
 • سکانس‌هایی از فیلم آشنایی با لیلا
 • بازی یوونتوس-فیورنتینا رکورد پر تماشاگرترین مسابقه فوتبال زنان در رده باشگاهی کشور ایتالیا را شکست
 • عوارض سوء مصرف مکمل‌ها/ بلاهایى که استفاده زیاد ویتامین‌ها سرتان می‌آورد
 • آتش‌سوزی در مراتع به علت پرتاب ته‌سیگار از خودرو
 • آتش‌سوزی در مراتع به علت پرتاب ته‌سیگار از اتومبیل به بیرون
 • عوارض سوء مصرف مكمل‌ها/ بلاهايى که استفاده زياد ویتامین‌ها سرتان می‌آورد+ حد مجاز مصرف
 • بلایی که با سوء مصرف ویتامین‌ها گریبانگیرتان می‌شود + حد مجاز مصرف
 • بلایی که با سوء مصرف ویتامین‌ها گریبانگیر شما می‌شود + حد مجاز مصرف
 • مخالفت اسلام با شی‌ء انگاری زنان
 • بررسی بازار کار رشته جغرافیا
 • دخالت زنان در سیاست‌گذاری موجب حفظ محیط زیست می‌شود
 • دختر ترامپ خواستار حضور زنان افغان در مذاکرات صلح شد
 • ایوانکا ترامپ خواستار حضور زنان افغان در مذاکرات صلح شد
 • یک «خودی» عامل بازداشت آیت‌الله خامنه‌ای
 • داستان ناتمام آزار زنان در کشور‌های اروپایی