ایران اکونومیست - روند اجرایی این پروژه عظیم به علت موانع و معارض به تاخیر افتاده اما دولت درصدد گشودن طلسم آن است در کمترین زمان است.

آنطور که مسئولان اجرایی می گویند تاکنون بخشی از بزرگراه شهید همت پس از احداث و آسفالت زیر بار ترافیک رفته لیکن این پروژه در فاصله حدود 5 کیلومتری شرق کرج به علت موانع و محدودیت های اعتباری دچار توقف یا کندی شده است.این پروژه بزرگراهی طبق برنامه ریزی قرار است به 2 بزرگراه شمالی و جنوبی کرج متصل شود که عملیات بزرگراه شمالی توسط شهرداری کرج از سال 95 کلید خورده و پروژه تاحدودی پیش رفته است.

بزرگراه شمالی در واقع اتوبان شهید همت را از شمال کلانشهر کرج به آزاد راه کرج - قزوین در محدوده شهرستان ساوجبلاغ به هم متصل می کند.
همچنین آزادراه جنوبی کرج هم قرار است توسط وزارت راه و شهرسازی و باکمک منابع داخلی و ملی اجرایی شود که در سال جاری اقداماتی برای احداث این پروژه به عمل آمده و طبق برنامه ریزی این پروژه، بزرگراه شهید همت را پس از عبور از شهرستان فردیس و جنوب کلانشهر کرج به آزاد راه کرج - قزوین وصل خواهد کرد.
با این حال کندی عملیات اجرای ادامه پروژه شهید همت از مشکلاتی است که سبب ترافیک سنگین به ویژه عصرها و روزهای تعطیل در کرج و ورودهای شرقی آن می شود.
سرازیر شدن ترافیک بزرگراه شهید همت به آزادراه تهران - کرج سبب شده تا عصرگاهان و روزهای تعطیل ترافیک سنگینی ورودی چهارمین کلانشهر کشور فرا گیرد که آسیب های زیست محیطی و خسارت های روحی و روانی آن برای مردم کم نیست و علاوه بر این میلیون ها لیتر سوخت نیز در ترافیک این محدوده به هدر می رود.

در عین حال بازدید های مکرر مسئولان کشوری از پروژه شهید همت و تصمیم گیری ها گویای آن است که مسئولان برای رفع این معضل ترافیکی و گشودن موانع جدی بوده و برای رفع مشکل پای کار آمده اند.

بازدید معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از پروژه شهید همت و وقول مساعد وی برای حمایت از اجرای سریع پروژه امیدی تازه در البرزی ها به وجود آورده است.
به گفته محمدعلی نجفی استاندار البرز، تکمیل این پروژه ملی از برنامه های در دست اقدام است.
وی می گوید: سهم عمده ای که این استان در تعدیل بارترافیکی 14 استان مواصلاتی کشور متحمل می شود،در کنار ترافیک سنگینی که به ویژه ایام تعطیل در محورهای اتوبان تهران - کرج شاهد هستیم،ما را بر آن داشت تا اولویت مهم را به تکمیل مسیرهای نیمه تمام و گشایش گره کور ترافیکی در این استان اختصاص دهیم.

وی با اشاره به ظرفیت های تکمیل پروژه شهید همت و اهمیت آن برای استان البرز خاطرنشان کرد: این پروژه از چند وجه برای استان البرز حایز اهمیت است،نخست آنکه به کاهش ترافیک در مبادی ورودی این استان کمک شایان توجهی خواهد داشت،روان سازی و کاهش ترافیک روزانه محور کرج - تهران، تسهیل دسترسی به مناطق شمالی کرج و استان های شمالی و تهران را نیز باید به امتیازات تکمیل این طرح اضافه کرد.

استاندارالبرز در ادامه با بیان اینکه آزاد راه همت در سه قطعه تفکیکی طراحی شده است، گفت: در جریان بازدید معاون رئیس جمهوری ورئیس سازمان برنامه و بودجه از پروژه شهید تصمیمات خوبی برای تخصیص اعتبارآن اتخاذ شد.

پروژه آزادراه همت-کرج در سال 1389 مطابق با نیاز و ضرورت سنجی صورت گرفته و با هدف کاهش بار ترافیک محورهای موجود مصوب شد و به موازات آن طرح اتصال ادامه اتوبان درون شهری همت در تهران به سمت غرب و در ادامه جاده کرج چالوس به طول 14 کیلومتر در سه قطعه به تصویب رسید.
آزادراه همت- کرج از انتهای حوزه منطقه 22 شهرداری تهران آغاز و با عبور از منطقه گرمدره و کلاک کرج در محدوده منطقه حصار به جاده چالوس متصل خواهد شد و بخش اعظمی از ترافیک استان البرز را تعدیل خواهد داد.
** همت از پروژه های اولویت دار دولت
دکتر محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بازدید پازدهم مهرماه خود از پروژه شهید همت با حایز اهمیت خواندن این پروژه خاطرنشان کرد: پروژه ادامه اتوبان همت تنها پروژه‌ای است که به جهت اهمیت موضوع با پیمانکار پروژه دو جلسه حضوری داشته‌ام این پروژه از اهمیت بالایی برای بنده برخوردار است.
وی درخصوص رفع معارضان نیز بیان کرد: برای رفع مشکلات رفع معارض به‌طور جد وارد عمل می‌شویم و آنچه برای رفع معارض لازم است تعهدی داشته باشیم ارائه خواهیم داد.
معاون رئیس جمهوربا تأکید بر لزوم تسریع در تکمیل این پروژه ملی گفت: مردم می‌خواهند هر چه زودتر از این طرح‌ها استفاده کنند و تلاش رسانه‌های جمعی نیز برای انتشار خبرهای امیدوارکننده در جامعه شایان تقدیر است.
وی بیان کرد: عملیات و زمان بهره‌برداری پروژه ادامه اتوبان همت باید با سرعت بیشتری پیش برود و طبق اظهارات پیمانکار این پروژه با رفع مشکل نقدینگی، تملک و معارضین مواجه است،بنابراین ازنظر مالی نیز باید نیازها تأمین شود.
**مشکلات نقدینگی پیمانکار پروژه امتداد اتوبان همت برطرف شود
محمدعلی نجفی استاندار البرز نیز در این بازدید با تشریح وضعیت ترافیکی این استان گفت: کلانشهر کرج و استان البرز به عنوان چهارمین شهر بزرگ کشور، گلوگاه 14 استان می باشد و همین امر نیز سبب ترافیک سنگینی در مبادی ورودی و خروجی محورهای مواصلاتی این مسیر شده است.
وی با اشاره به اینکه انبوه ترافیک ورودی موجب توقف چندین ساعته خوردوها و آلودگی هوا در این استان شده است،خواستار توجه ویژه نسبت به تکمیل این پروژه شد.

استاندار البرز با اعلام مشکلات نقدی پیمانکاران این طرح عمرانی ملی افزود: بزرگراه همت،آزاد راه تهران-شمال و در ادامه بزرگراه شمالی، سه پروژه ای است که نیاز به نقدینگی مالی دارد و از دولت خواستار صدور دستور ویژه ای برای گشودن مسیرهای این استان هستیم.
وی بیان کرد:مشکلات نقدینگی پیمانکار پروژه امتداد اتوبان همت برای خرید املاک می‌تواند با مساعدت مسئولان هر چه سریع‌تر برطرف شود.
** پیشرفت فیزیکی 75 درصدی سه قطعه اتوبان شهید
خیراله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی نیز دراین بازدید با اعلام آنکه پیشرفت حاصل ‌شده در سه قطعه طرح عمرانی ادامه اتوبان همت به کرج بیش از 75 درصد بوده است، خبر داد: 80 درصد بتن‌ریزی پروژه ادامه بزرگراه همت انجام‌شده و طبق اظهارات پیمانکار این طرح عمرانی، پیشرفت حاصل‌ شده در سه قطعه بیش از 75 درصد و در مجموع 25 درصد از قطعات یک تا سه باقی‌مانده است.
خادمی با اشاره به اینکه سه پروژه اساسی راه در البرز طی دو سال آینده می‌تواند تحولی شگرف را در البرز ایجاد کند، بیان کرد: قطعه اول آزادراه تهران - شمال یکی از طرح های عمرانی بزرگ این استان محسوب می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه کنارگذر جنوبی اتوبان همت تا کرج برای پایتخت حیاتی می باشد و از برنامه زمان‌بندی نیز جلوتر پیش رفته است، گفت: با اجرایی شدن این پروژه ترافیک شرق و غرب کشور از آبیک جداشده و مشکل ترافیکی کرج و تهران را تا حد قابل‌ توجهی برطرف می‌کند.
همچنین محمد سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان در بازدید چهاردهم آبان ماه جاری خود از پروژه شهید همت اعلام کرد که این بنیاد با اجرای بخشی از آزاد راه تهران- شمال درصدد کاستن بار ترافیکی استان البرز است.
وی افزود: آزاد راه تهران-شمال در 4 قطعه در دست ساخت قرار گرفته که قطعه چهارم اکنون زیر بار ترافیک است و قطعات 1و2 به مراحل پایانی نزدیک هستند لیکن قطعه سوم این آزاد راه امسال تعیین تکلیف می شود.
**مدیر کل راه و شهرسازی البرز در این خصوص، گفت:در آخرین بازدیدی که دکتر نوبخت از محورداشتند، قرار شد،35 میلیارد تومان تخصیص اعتبار نقدی به پروژه برای تملکات از طریق سازمان برنامه و بودجه اختصاص یابد.
تقی رضایی افزود: در فاز اول پروژه بزرگراهی شهید همت 21میلیارد تومان نقدی به شرکت ساخت داده شده اکنون بحث تملک در دستور کارقرار دارد که تلاش می شود و در سریع ترین زمان ممکن و تا اواسط سال آینده این پروژه به بهره برداری برسد.
این مسئول با اشاره به اینکه فاز اول بزرگراه شهید همت 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اظهار داشت: قطعه دوم این پروژه بیش از 92 درصد و قطعه 3 آن که دارای تونل می باشد وادامه آن تا مسیر جاده کرج-چالوس بوده 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
رضایی بیان داشت: تاکنون عمده مشکلات این پروژه مربوط به تملک آن بود که تلاش می شود تا اواسط سال آینده شاهد بهره برداری از آن باشیم.

استان البرز دارای یکهزارو 450کیلومتر آزاد راه، بزرگراه، راه اصلی و فرعی است که به علت همجواری با پایتخت و قرار گرفتن در مسیر 14 استان کشور، 18 درصد ترافیک جاده ای کشور را به خود اختصاص داده است.
این بار ترافیکی علاوه بر آلودگی هوا، تردد ها را در استان دشوار کرده ضمن آنکه بر میزان حوادث جاده ای البرز افزوده است.
ماهانه بیش از 80 نفر در جاده های البرز مصدوم و شماری کشته می شوند.

گزارشی تکان‌دهنده از شیوع بیماری لاعلاج در کنار یک نیروگاه: اینجا 80 درصد مردم سرطان دارند!

ماهی گرفتن احمدی‌نژاد از کشتار مردم

منبع: ایران اکونومیست

منبع این خبر، وبسایت iraneconomist.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۶۳۲۳۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ابوالقاسم پور: گلی که همتی زد پاسخ او به اعتماد برانکو بود؛ امیدوارم که پرسپولیس برنده دربی شود
 • امید عالیشاه: بازی با سپیدرود گره خورده بود/ امیدوارم خستگی بازیکنان روی دربی تأثیر نگذارد
 • عالیشاه: بالاخره گره بازی را باز کردیم
 • گذرگاه ساحلی جاینت | معروف ترین جاذبه ایرلند شمالی
 • بسته شدن گذرگاه تجاری کرم ابوسالم
 • پیش‌بینی همتی در مورد آینده قیمت ارز
 • پیش‌بینی همتی در مورد کاهش قیمت ارز
 • پیش‌بینی همتی درموردکاهش‌قیمت‌ارز
 • گره کوری به نام انتخاب شهردار کرج/گزینه‌هایی که به سرانجام نمی‌رسند
 • ترافیک سنگین در آزادراه‌ کرج - تهران
 • ترافیک در آزادراه‌ کرج-تهران سنگین است
 • ترافیک در آزادراه‌ کرج-تهران سنگین است/ انسداد محور ایلام-اسلام آباد غرب
 • ترافیک سنگین در ورودی‌های تهران
 • ترافیک در ورودی‌های تهران سنگین است
 • ترافیک سنگین در ورودی های تهران/ ۷محور پرترافیک
 • عراق: گذرگاه های شلمچه و شیب باز شد
 • درخواست همکاری راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از مردم/ محدودیت های ترافیکی تا پایان مراسم رژه ادامه دارد
 • شهروندان با پلیس راهور همکاری کنند
 • ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران-کرج
 • آخرین وضعیت ترافیکی محورهای مواصلاتی کشور/ترافیک در محور تهران- کرج سنگین است