تدریس حکایت‌های گلستان تجربه موفق سه ساله در مدارس استان فارس است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان فارس گفت: این طرح که به صورت کارشناسی برنامه ریزی شده، حدود نیمی از دانش آموزان مقطع ابتدایی در کلاس‌های چهارم، پنجم و ششم که تعدادشان بیش از ۲۰۰ هزار نفر است حکایت‌های گلستان سعدی را در مدرسه می‌آموزند. جمشیدی افزود: در هر دوره حکایت‌هایی متناسب با سن دانش آموزان در یک کتاب گرد آوری شده است.
وی، دستاورد این آموزش را علاوه بر آموزش ادبیات تعلیمی سعدی شکوفایی استعداد‌های دانش آموزان در زمینه ادبی و سخنوری خواند. دانلود دانلود

منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

نظام آموزش پیشرو در ارتقای توانمندسازی زنان

تهران- ایرنا- 500 هزار بانوی فرهنگی و حدود هفت میلیون دانش آموز دختر، وزارت آموزش و پرورش را به این سمت هدایت کرده که در راستای توانمندسازی و ارتقای شغلی زنان پیشرو باشد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، از آنجا که زنان در بخش‌های مختلف دستگاه تعلیم و تربیت اعم از معلم، مربی و در سطوح مدیریتی حضور پررنگ داشته و ایفای نقش می کنند، مسئولیت توجه به خواسته‌ها و نیازهای آنان به دفتر امور زنان و خانواده این وزارتخانه سپرده شده است.
این دفتر نیز کمر همت بسته و همواره تلاش کرده تا در سایه برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها، نسبت به توانمندسازی و ارتقاء جایگاه شغلی زنان فرهنگی اقدام کند موضوعی که «فرحناز مینایی‌پور» مدیر کل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به آن اشاره کرد و گفت: توجه بیشتر به زنان به لحاظ نقش‌ خانوادگی و ضرورت‌های اجتماعی برای مدیریت جامعه، واقعیتی اجتناب‌ناپذیر است.
وی ادامه داد: گسترش فعالیت بانوان نه تنها گامی به سوی عدالت آموزشی محسوب می‌شود بلکه این امر سهم بسزایی در افزایش کارآیی و سرمایه اجتماعی داشته و عامل موثر در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور به شمار می‌رود.
مینایی پور با اشاره به اینکه دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش نیز با این دیدگاه در سال 97 تلاش کرد تا بیشتر به مسائل بانوان شاغل در این وزارتخانه و دانش‌آموزان دختر بپردازد، ادامه داد: انعقاد تفاهم‌نامه، اجرای طرح‌های مختلف، برگزاری سلسله نشست‌های هم‌اندیشی و گردهمایی و تالیف کتاب عمده فعالیت‌های این دفتر در یک سال گذشته است که تمامی آنها در راستای اهداف نظام آموزش و پرورش، سند تحول بنیادین، توانمندسازی و ارتقای شغلی بانوان فرهنگی انجام شده است.

**همکاری‌های مشترک دفتر امور زنان با معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری
مینایی‌پور تصریح کرد: ارتقای مهارت‌های پرورشی مربیان مدارس دخترانه، آگاهی دادن به دانش‌آموزان دختر در رابطه با جایگاه، نقش و کارکرد نهادهای مدنی، تدوین بسته‌های عملیاتی به منظور بازگرداندن دختران بازمانده از تحصیل به چرخه تحصیل، از جمله طرح‌هایی بود که در سال 97 منجر به انعقاد موافقت‌نامه دفتر امور زنان آموزش و پرورش با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری شد.
وی افزود: سفارش انجام سه پروژه با موضوع «بررسی نقش وسیمای زن در محتوای کتاب‌های درسی دوره ابتدایی»، «بررسی وشناسایی مولفه‌های توانمندسازی و ارتقا جایگاه مدیریتی زنان فرهنگی در آموزش‌وپرورش و ارائه برنامه جامع» و همچنین «بررسی وضعیت سلامت معنوی، روانشناختی هویت و رفتارهای مشکل‌آفرین در دختران دانش‌آموز دبیرستان و ارائه برنامه جامع بهبود سلامت» در سال 97 از طرف دفتر امور زنان و خانواده به پژوهشگاه مطالعات آموزش وپرورش داده شد تا گام‌های بلندتری در راستای تعالی زنان فرهنگی کشور برداشته شود.
مدیر کل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش تهیه پیش‌نویس تفاهم‌نامه و شیوه‌نامه آموزش صنایع دستی به دختران با مشارکت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌ جمهوری را از دیگر فعالیت های مشترک این دو دستگاه عنوان کرد.

** تالیف کتاب برای افزایش آگاهی بانوان فرهنگی
بخشی دیگر از فعالیت‌ها و عملکرد دفتر امور زنان و خانواده آموزش و پرورش به تالیف کتاب‌های مختلف برای افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی بانوان فرهنگی معطوف می‌شود موضوعی که مینایی پور درباره آن توضیح داد: کتاب‌های «آموزش حقوق شهروندی»، «آموزش خوب زیستن در مسیر زندگی مشترک»، «مدیران زن آموزش وپرورش در چهل سال انقلاب» و تهیه جزوه‌هایی با موضوع «نهادهای مدنی و مشارکت‌های مدنی» از جمله تالیفات این دفتر بود که در سال 97 به مرحله انتشار رسید.

** برگزاری سلسله نشست‌های هم‌اندیشی با محوریت هویت‌بخشی به بانوان
مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش در ادامه به برگزاری نشست گفت‌وگوی بین نسلی با حضور «معصومه ابتکار» معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و «سید محمد بطحایی» وزیرآموزش و پرورش در سال گذشته اشاره کرد و افزود: نشست‌های نهادینه‌سازی گفت‌وگوی بین نسلی دختران، توسعه آموزش حقوق شهروندی و مشارکت اجتماعی دانش‌آموزان، فضای مجازی و دانش‌آموزان دختر و نشست بررسی نیازها، چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی دختران دهه 80 با رویکرد دوستی و گفت‌وگو از دیگر فعالیت های دفتر امور زنان و خانواده آموزش و پرورش در سال گذشته بود.
مینایی‌پور برگزاری نشست‌های علمی - تخصصی در خصوص تحقق ماده 102 برنامه ششم توسعه که بر موضوع تحکیم بنیان خانواده تاکید دارد، را از دیگر فعالیت‌های این دفتر در سال گذشته عنوان کرد و گفت: نشست علمی - تخصصی غنی‌سازی روابط زوجین با تاکید بر تکنیک‌های نوین روانشناسی، نشست هم‌اندیشی مشترک با انجمن اولیا و مربیان با موضوع خانواده و برگزاری نشست هم‌اندیشی مشترک با دانشگاه شهید رجایی سال گذشته در کارنامه فعالیت‌های این دفترثبت شد.

** اجرای طرح‌های مختلف با هدف تقویت مهارت‌های بانوان فرهنگی
مینایی‌پور درباره طرح‌های اجرا شده توسط دفتر امور زنان آموزش و پرورش نیز اظهار داشت: تقویت مهارت‌های ارتباطی گفت‌وگو میان اولیاء و مربیان با دانش‌آموزان دختر و دانش آموزان با همسالان خود، ارتقای مهارت‌های پرورشی مربیان مدارس دخترانه ویژه 96 نفر از مدرسان کشوری در دو نوبت، ارتقای آگاهی دانش‌آموزان دختر با جایگاه، نقش و کارکرد نهادهای مدنی، آموزش حقوق شهروندی و ساخت سرود دختران و همچنین تهیه تبصره اختصاص 3 ساعت در هفته در وقت اداری (3روز در هفته، هرروز یک ساعت) به منظور انجام فعالیت‌های ورزشی زنان فرهنگی شاغل اداری این وزارتخانه و الحاق تبصره به طرح جامع ورزش از جمله طرح‌هایی بود که به همت این دفتر و حمایت سایر نهادهای مرتبط در سال 97 به مرحله اجرا رسید.
وی سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای حضور زنان در صندوق ذخیره فرهنگیان، تشکیل اتاق فکر متشکل از مدیران سابق امورزنان، استادان و صاحبنظران مسائل زنان، ایجاد پنجره ویژه برای طرح گفت‌وگوی بین نسلی در تلویزیون تعاملی سینا، تشکیل کارگروه گفت‌وگو در سطح ستاد و تشکیل کارگروه‌های مشورتی با عضویت مشاوران امور زنان ستاد وزارت آموزش و پرورش را از دیگر مواردی ذکر کرد که دفتر امور زنان و خانواده آموزش و پرورش توانست در سال گذشته برای اجرای آنها به نتیجه مطلوب برسد.
علمی**9294**1883

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فیلم/ خوانندگی امین حیایی در برنامه تحویل سال

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۶۸۶۱۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کاهش 4 درصدی تصادفات در 5 روز ابتدایی طرح نوروزی
 • برگزاری آیین ویژه نوروزگاه در فارس
 • مهمانان تحویل سال در شبکه چهار: سعدی، فردوسی و حافظ (فیلم)
 • فیلم/ حضور سعدی شیرازی در شبکه چهار !
 • دانش آموزان شیروانی در مرحله اول المپیادهای علمی خوش درخشیدند
 • اسکان ۲۰۰هزار نفر روز میهمان نوروزی در مدارس فارس
 • اسکان 200 هزار نفر از میهمانان نوروزی در مدارس فارس
 • اسکان نوروزی در مدارس فارس به مرز ۲۰۰هزارنفر روز رسید
 • آرامگاه شاعران پارسی گو در شیراز،میعادگاه میهمانان نوروزی
 • 15 هزار کلاس در فارس برای اسکان مسافران نوروزی آماده شده است
 • موسیقی نوروز از آفرین‌خوانی تا کرنانوازی
 • دانش آموزان در ایام عید چند روز استراحت کنند و چند روز مطالعه؟
 • ۲۰ هزارو ۹۶۰ نفر خواستار اسکان در مدارس فارس شدند / اسکان ۶۲ هزار و ۸۸۰ نفر در روز نخست
 • اسکان بیش از ۶۲ هزار نفر روز مسافر در فارس
 • کسب عنوان برتر دانش آموز بهبهانی در جشنواره ادبی فردوسی
 • حکایت تکراری سیل و بی‌خانمانی در مازندران/در مازندران آزموده را چندباره آزمودن خطاست؟
 • آمادگی دانش آموزان تربت جامی برای روز‌های بحرانی
 • تحویل سال با ذره‌بین نجوم/ حکایت اخترشناسی از اعتدال بهاری
 • حباب ساعات آموزشی در مدارس ایران