Web Analytics Made Easy - Statcounter

وقتی کم خوابی می‌کشید، خون کمتری به آن قسمت از مغز که کار تفکر و تصمیم‌گیری را انجام می‌دهد، می‌رسد. در نتیجه شخص در هنگام تفکر و تصمیم گیری دچار مشکل می‌شود.به گزارش بلاغ، بشیر قلی‌زاده سرچشمه: همانطور که می‌دانید علائم کم خوابی، با کسالت، بی‌حوصلگی و خمیازه زیاد همراه است. البته این موارد بیشتر برای کم خوابی‌های شدید رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

جالب است که بدانید، بدن ما به کم‌خوابی‌ها واکنش‌های دیگری نیز نشان می‌دهد و به شیوه‌ای، ما را از کمبود خواب که در بیشتر موارد جدی گرفته نمی‌شود و می‌تواند روی سلامتی‌مان تاثیرگذار باشد، مطلع ‌کند. به خطر افتادن سلامت روان هر شخصی گاها با نخوابیدن رابطه مستقیم دارد. از این رو دکتر Joseph Ojile مدیر موسسه خواب کلیتون می‌گوید:«اگر شما به مدت چند شب متوالی خوب نخوابیدید، در طول این مدت احساس کم‌خوابی شما به شیوه‌ای برطرف می‌شود و بدنتان دیگر به آن، عکس‌العمل‌های عادی مثل خمیازه کشیدن و یا چرت زدن نشان نمی‌دهد.» وقتی بدن‌مان در دراز مدت به کم خوابی عادت کند، طبیعتا به شکل طبیعی درباره کم خوابی هشدار نمی‌دهد، اما در این بین علائم و رفتارهای عجیبی از بدن سر می‌زند که نشان می‌دهد، بدنتان از کم‌خوابی رنج می‌برد. در ادامه این مطلب شما را با برخی هشدارهای عجیب و غریب بدن که به خاطر کم‌خوابی ایجاد می‌شود، آشنا می‌کنیم.

 

 

 

۱. استفاده از کلمات کلیشه‌ای در مکالمات روزمره

چنین مواردی شاید برای شما هم پیش بیاید که در زندگی روزمره رفتارهایی از شما سر بزند که کاملا غیره منتظره و غیر عادی باشد و این گونه علائم باعث تعجب شما می‌شود. چنین اختلالات در عملکرد رفتاری ما می‌تواند ناشی از کم خوابی شدیدی باشد که بدنمان به آن در دراز مدت عادت کرده و در نتیجه با بروز دیگر رفتارهای غیر معمول به ما هشدار می‌دهد که کم خوابی می‌تواند باعث اختلالات پیچیده‌تر در بدن شود. جوزف در ادامه می‌گوید:«وقتی بدن ما دچار اختلال طبیعی در عملکرد خود روبرو شود. بر روی کلمات و رفتارهایی که معمولا در نهان و آشکار از ما سر می‌زند ولی در یک جمع از بروز آن‎ها سر باز می‌زنیم، تکیه می‌کند. این بدان معنا است بیان کردن کلمات کلیشه‌ای و گاها شرم آور در شما زیاد می‌شود، چرا که دوست ندارید برای حرف زدن انرژی زیادی مصرف کنید و به دنبال کلمات مناسب برای حرف‌های عامیانه خود باشید. با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که شخصی اگر در مکالمه روزانه خود از حرف‌های کلیشه‌ای که معمولا بیشترین کاربرد را در مکالمات ما دارد، استفاده کند، نشانه کم خوابی و محروم بودن بدن او از خواب کافی است.

تری کراول، سخنگوی ملی شورای Better Sleep و نویسنده کتاب کودکان می‌گوید: افرادی که از کم‌خوابی رنج می برند حرف های بریده بریده می‌زنند، صدایشان را در هنگام صحبت کردن بالا می‌برند و انگار شبیه به افراد مست حرف می‌زنند. این گونه افراد معمولا کلمات را به صورت کامل و واضح بیان نمی‌کنند و همچنین مشکلات کم‌خوابی‌شان، به صورت سردرد نیز بروز می‌کند. شما نباید انتظار داشته باشید، اشخاصی که با کمبود خواب روبرو می‌شوند، فقط از کلمات کلیشه‌ای در مکالمات‌شان استفاده کنند.

 

۲. بروز رفتارهای غیر متعارف

کسانی که از کم‌خوابی شدید رنج می‌برند، در آستانه رفتارهای پر خطر و تهاجمی قرار دارند. دکتر رابرت روزنبرگ متخصص بیماری‌های خواب که خود نیز یک نویسنده در این زمینه است می‌گوید:«این امر کاملا طبیعی است که وقتی می‌خواهیم افراد را اول صبح بیدار کنیم با رفتارهای تهاجمی روبرو می شویم اما اشخاصی که از کم‌خوابی شدید رنج می‌برند، ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه‌ای نیز از خود بروز دهند که کاملا قابل توجیه است.» یک مطالعه در مورد بیدار کردن افرادی که از کم خواب رنج می‌برند، نشان می‌دهد؛ چهره کسانی که شخص دارای کم خوابی را بیدار می‌کنند، نزد کسی که خواب بوده، بسیار منفور می‌شود. این امر تا جایی می‌رسد که شخص دارای کم خوابی چهره شخص بیدار کننده را به عنوان یک تهدید کننده واقعی فرض می‌کند. چنین برداشتی می‌تواند در زندگی روزمره افراد تاثیرات بسیار نامطلوبی بگذارد. به یاد داشته باشید؛ چنین افرادی در دراز مدت با ضربه احساسی شدیدی روبرو می‌شوند و هر کسی را به شیوه‌ای دشمن خود فرض می‌کنند، چرا که کم خوابی علاوه بر جسم، روی روان افراد نیز تاثیرات نامطلوبی برجا می‌گذارد و آرامش شخص را در طول روز مختل می‌کند.

 ۳. کسانی که کمبود خواب دارند، همیشه در معرض بیماری هستند

مسلما شما در طول عمر خود با چندین نوع بیماری روبه‌رو شده‌اید و اصلا دوست ندارید که دوباره با آن بیماری‌ها مبتلا شوید. یادتان نرود کم خوابی می‌تواند سیستم ایمنی بدنتان را ضعیف کند، به صورتی که بیشتر از حالت عادی در معرض انواع بیماری قرار بگیرید. چرا که وقتی سیستم ایمنی بدنتان ضعیف شود؛ توان مبارزه با انواع میکروب‌ها و ویروس‌ها پایین می‌آید و این امر خود به خود باعث می‌شود زودتر بیمار شوید. مطالعه‌ای که اخیرا صورت گرفته، نشان می‌دهد؛ کسانی که ۵ ساعت در طول شب می‌خوابند، احتمال ابتلا به سرماخوردگی در آنها نسبت به کسانی که ۶ ساعت می‌خوابند، بیشتر است.

 

۴. کم‌خوابی و رابطه آن با پرخوری

کسانی که کم خوابی دارند، زودتر گرسنه می‌شوند. مطالعه‌ای در این باره نشان می‌دهد؛ کسانی که زمان خواب‌شان کوتاه است، سطح لپتین leptin خون آن‌ها کاهش می‌یابد (لپتین هورمونی است که اشتها را کاهش می‌دهد) این درست مقابل هورمون گرسنگی است؛ یعنی با کاهش هورمون لپیتین، هورمون گرلین ghrelin (هورمون گرسنگی) افزایش می‌یابد، پس می‌توان نتیجه گرفت که وقتی شخصی با کم خوابی روبه‌رو شود، ناچارا بیشتر گرسنه می‌شود و همین امر بین کم‌خوابی و پرخوری رابطه مستقیم برقرار می‌کند.

۵. کم‌خوابی و رابطه آن با تصمیم گیری

تصمیم‌گیری در بیشتر موارد با دشواری‌هایی همراه است. حال اگر کم خوابی داشته باشید، این مشکل دوچندان خواهد شد و کار تصمیم گیری بسیار حوصله بر و خسته کننده خواهد شد. وقتی کم خوابی می‌کشید، خون کمتری به آن قسمت از مغز که کار تفکر و تصمیم‌گیری را انجام می‌دهد، می‌رسد. در نتیجه شخص در هنگام تفکر و تصمیم گیری دچار مشکل می‌شود. روزنبرگ در این باره می‌گوید:«کم خوابی نه تنها روی بخش تفکر و تصمیم گیری تاثیر گذار است، بلکه می‌تواند روی برنامه ریزی، سازماندهی کارها و حتی توجه کردن تاثیر نامطلوبی بگذارد».

 

 

۶. کم‌خوابی و کاهش روابط زناشویی

کم‌خوابی می‌تواند روی رفتارمان تاثیرگذار باشد تا جایی رابطه زناشویی را نیز تحت شعاع قرار ‌دهد. مطالعه روی مردان نشان می‌دهد که وقتی آن‌ها دچار کم‌خوابی می‌شوند، علاقه‌ای به همسر خود نشان نمی‌دهند؛ چرا که کم خوابی در مردان باعث کاهش سطح تستوسترون در بدنشان می‌شود و همین امر می‌تواند در دراز مدت روی روابط زناشویی تاثیرات بسیار مخربی بگذارد.

۷. کم‌خوابی و رابطه آن با چین و چروک روی پوست صورت

کسانی که با کم خوابی روبه‌رو هستند، وقتی اول صبح از خواب بیدار می‌شوند، ممکن است روی صورتشان آکنه‌هایی را مشاهده کنند. این آکنه‌ها برای دوران بلوغ شما نیست، بلکه به خاطر کم‌خوابی به وجود آمده است. دکتر جنیفر ریشل متخصص جراحی و مشاور RealSelf می‌گوید:«این واکش پوست در قبال کم خوابی کاملا طبیعی است، چرا که عادت کردن به خواب کم، می‌تواند باعث کم آب شدن پوست شما، به ویژه پوست صورت شود.» کسانی که از کم‌خوابی رنج می‌برند، هورمونی توسط بدنشان تولید می‌شود که می‌تواند کلاژن پوستشان را نابود کند، همین از دست رفتن مقداری از کلاژن پوست می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک و خشکی روی پوست شود.

 

نتیجه گیری

همانطور که می‌دانید، خواب کافی برای بدن بسیار ضروری و مهم است. ما با خوابیدن کافی می‌توانیم احساس خوبی را تجربه کنیم. از دیگر مزایای خوابیدن کافی این است که بدن ما در طول خواب دست به تعمیر سلول‌های آسیب دیده پوست و از بین بردن سمومی که وارد مغز شدند، می‌زند. توجه داشته باشید اگر در خودتان علائم فوق را مشاهده کردید، این امر در بیشتر موارد به کیفیت خواب شما برمی‌گردد. خوشبختانه شما اکثر این گونه مشکلات را می‌توانید با خوابیدن کافی برطرف کنید. یادتان نرود تا تنی سالم و شاداب نداشته باشیم، زندگی کردن لذت بخش نخواهد بود.

صرافی ارز دیجیتال

منبع: بلاغ مازندران

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.bloghnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بلاغ مازندران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۱۵۶۹۹۷۷۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

آشنایی با انواع مدل‌های تشک خوشخواب

آفتاب‌‌نیوز :

برای داشتن خواب راحت باید از تشکی استفاده شود که بعد از بیدار شدن از خواب احساس خوبی داشته باشیم و احساس کوفتگی و یا درد در قسمت ستون فقرات خود نداشته باشیم. تشک خوب باید ویژگی‌هایی داشته باشد از جمله اینکه دارای ارتفاع مناسب باشد، کمی از روی سطح تخت خواب بالاتر باشد. از بین تشک‌های طبی موجود در بازار، تشک خوشخواب طرفداران زیادی دارد. این تشک در ابعاد و مدل‌های گوناگونی از بهترین مواد اولیه با کیفیت تولید و روانه بازار می‌شود.

برخی از انواع مدل‌های تشک خوشخواب

تشک‌های خوشخواب فنری

تشک خوشخواب مموری فوم

تشک خوشخواب لاتکس

تشک‌های طبی خوشخواب

تشک بادی

تشک‌های خوشخواب فنری

تشک‌های طبی فنری در بین مدل‌های مختلف تشک خوشخواب بسیار محبوب است و بسیار طرفدار دارد. این نوع مدل تشک ساختار بسیار ساده دارد و از قیمت پایین‌تری هم برخوردار می‌باشد و به دو دسته فنری متصل و منفصل تقسیم می‌شود. پیشنهاد می‌شود افراد با وزن بالا از این نوع مدل تشک خوشخواب استفاده نکنند.

تشک فنری متصل: ساختار این تشک از فنر‌های به هم متصل تشکیل شده است به همین جهت انعطاف بسیار بالایی دارد و از درد مفاصل خصوصا کمر درد جلوگیری می‌کند این مدل تشک برای افرادی که درد مفصلی هم ندارند مفید میباشد دارای وزن سبک می‌باشد انحراف و اصطکاک در فنر‌ها از معایب این مدل می‌باشد؛ و این موضوع در تشک‌های دو نفره بسیار مشهود می‌باشد.

تشک فنری منفصل: در این نوع مدل مشکلات و معایب تشک فنری متصل برطرف شده به همین خاطر بسیار طرفدار دارد و در ساختار آن‌ها از فنر‌هایی که داخل پاکت هستند استفاده شده است. هر قدر تعداد فنر‌ها بیشتر باشد کیفیت تشک بالاتر است البته جنس فنر‌های بکار رفته در کیفیت تشک اثر گذار می‌باشد. این تشک‌ها ضد حساسیت هستند و گرمای زیادی را در خود نگه نمی‌دارند.

تشک خوشخواب مموری فوم

تشک‌های مموری فوم دارای ساختار بسیار متفاوتی نسبت به انواع دیگر می‌باشد این تشک از موادی بنام ویسکواِلاستیک تشکیل شده است که نسبت به دما حساس می‌باشد به همین دلیل از قیمت بالایی برخوردار است این تشک بسیار منعطف است و متناسب با شکل بدن تغییر می‌کند در نتیجه به بهبود درد مفاصل و داشتن خواب خوب کمک می‌کند.

تشک خوشخواب لاتکس

در میان انواع مدل‌های تشک خوشخواب، تشک لاتکس از همه قدیمی‌تر می‌باشد این نوع مدل از دوام و طول عمر بالای برخوردار است و از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است اگر به صورت مداوم از تشک لاتکس استفاده شود درد‌های مفصلی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. تشک لاتکس حرارت بدن را به هیچ عنوان جذب نمی‌کند. این مدل تشک برای تخت‌های دو نفره گزینه بسیار خوبی می‌باشد. از مهمترین ویژگی‌های آن میتوان به ضد باکتری بودن، بدون لرزش و صدا بودن را اشاره کرد.

تشک‌های طبی خوشخواب

تشک‌های خوشخواب برای همه افراد مناسب می‌باشد نوع فنر و اسفنج به کار رفته در آن بر کیفیت نهایی تشک تاثیر بسزایی دارد. این تشک بسیار راحت است و از طول عمر بالایی برخوردار است و تا سالیان طولانی می‌توان از آن استفاده کرد.

انواع دیگری از تشک‌های طبی وجود دارند که در ساختار آن‌ها به جای فنر از یونولیت استفاده شده است و به تبع آن از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند و طول عمر کمتری دارند، ولی برای افرادی که از درد مفاصل یا عضلات رنج می‌برند گزینه مناسبی می‌باشد.

تشک بادی

در گذشته از تشک‌های بادی بیشتر در تفریحات و استخر‌ها استفاده می‌شد و بسیار ساده و کم حجم بودند، اما امروزه تشک‌های بادی دارای یک محفظه داخلی هستند که به وسیله پمپ باد برقی با هوا پر میشود و از یک روکشی بنام فوم روی آن استفاده می‌شود.

انواع دیگر تشک‌های خوشخواب

تشک خوشخواب سوپر استار

فرست کلاس

کلاس مموری

طبی پاکتی

طبی فنری

آناهیتا

کلاسیک

باراباس

کامفورت

و ...

اگر نیاز به خرید انواع کالای خواب از جمله تشک خوشخواب را دارید ما به شما فروشگاه آنلاین مهد تشک را معرفی می‌کنیم.

دیگر خبرها

  • توجیه عجیب روزنامه دولت برای کمبود دارو: تقصیر مردم و پزشکان است
  • تشک نرم بهتر است یا تشک سفت، چرا؟
  • شزنی: برای مهار پنالتی لیونل مسی به کمی شانس هم نیاز دارید
  • اگر این علائم را دارید کبدتان خوب کار نمی‌کند
  • طرح جدید مجلس چه خوابی برای مهریه دیده است؟ / نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس: مهریه باید نقد باشد
  • وقتی دیر می‌خوابید چه بلایی سرتان می‌آید؟
  • تصاویر | حرکت عجیب بایدن پس از شکست ایران | ذوق زدگی باورنکردنی بایدن خواب آلود؛ خدا دوستشان داشت! | من قبل بازی به آنها گفتم ...
  • آشنایی با انواع مدل‌های تشک خوشخواب
  • «اتحاد نامبارک»؛ «پاریس» از طریق «دوشنبه» چه خوابی برای افغان‌ها دیده است؟
  • پیش بینی تماشاگران غیر ایرانی از نتیجه بازی ایران و‌ آمریکا / با کدام تیم احساس قرابت بیشتری دارید؟