ماه ربیع الاول آغاز شد ؛ ماهی که در آن حوادث تاریخی مهمی اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آبادان ، از جمله حادثه مهم و تاریخی لیله المبیت، هجرت حضرت محمد (ص) از مکه به مدینه، ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، ازدواج حضرت محمد با حضرت خدیجه ، آغاز امامت امام مهدی (عج) و هلاکت یزید بن معاویه .

 مناسبت های ماه ربیع ‎الاول:

  شب اول ربیع الاول:این شب به نام «لیله المبیت» مزین است، شبی که امیرمؤمنان حضرت علی(ع) برای اغفال دشمنان، فداکارانه در بستر پیامبر خوابید

روز هشتم ربیع الاول: شهادت امام حسن عسکری(ع) طبق روایتی واقع شده است و از همان روز، امامت حضرت صاحب الزمان، حجه بن الحسن (عج) آغاز گردید.

روز دهم ربیع الاول: روز ازدواج رسول خدا (ص) با حضرت خدیجه کبری(ع) است به همین مناسبت روزه این روز به عنوان شکرگزاری مستحب شمرده شده است.

 روز دوازدهم ربیع الاول: این روز مطابق نظر مرحوم شیخ کلینی و مسعودی و همچنین مشهور میان اهل سنت، روز ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) است. همچنین در این روز، رسول خدا (ص) بعد از 12 روز که مسیر راه میان مکه و مدینه را پیمودند وارد مدینه شدند و نیز روز انقراض دولت بنی مروان در سال 132 هجری قمری است.

 روز چهاردهم ربیع الاول: یزید بن معاویه به هلاکت رسید.

شب هفدهم ربیع الاول: طبق روایات مشهور شیعه، شب ولادت حضرت خاتم الانبیاء رسول معظم اسلام (ص) است و شب بسیار مبارکی است. همچنین یکسال قبل از هجرت رسول خدا (ص)، در چنین شبی معراج آن حضرت صورت گرفت.

 اعمال ماه ربیع الاول:

دعای هنگاه رویت هلال، خواندن سوره حمد، نماز اول ماه و روزه گرفتن، اعمال مشترک اول هر ماه قمری هستند .

 روز اول ربیع الاول، علما گفته اند مستحب است، به شکرانه هجرت موفقیت آمیز رسول خدا (ص) این روز را روزه بگیرند و صدقه و انفاق و احسان کنند.

 روز دوازدهم ربیع الاول، در این روز خواندن دو رکعت نماز مستحب است که در رکعت اول بعد از خواندن سوره حمد، سه مرتبه سوره کافرون و در رکعت دوم بعد از حمد، سه مرتبه سوره توحید خوانده می‌شود.

روز هفدهم ربیع الاول ، در این روز غسل؛ روزه؛ دادن صدقه، زیارت رسول خدا (ص) از دور و نزدیک; زیارت امیر مؤمنان، تکریم، تعظیم و بزرگداشت بسیار بجاست.

دانلود دانلود

منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

«محدثه» نامی که خدا بر حضرت زهرا(س) نهاد/ امیرالمومنین(ع)؛ کاتب مصحف فاطمه

محدث و محدّثه‏ (به كسر دال و تشديد آن) به معناى «سخن گوينده» است و بدان‌ جهت كه حضرت زهرا(س) در رحم مادرش با او صحبت كرده، بدين نام خوانده شده است. محدث و محدّثه (به فتح دال و تشديد آن) هم به معناى كسى است كه با او سخن گفته می‌شود؛ در روایت امام صادق(ع) در تعریف محدث آمده است: وَ أَمَّا الْمُحَدَّثُ فَهُوَ الَّذِي يَسْمَعُ كَلَامَ الْمَلَكِ وَ لَا يَرَى وَ لَا يَأْتِيهِ فِي الْمَنَام‏؛ اما محدث کسی است که سخن فرشته را می‌شنود اما او را نمی‌بیند و در خوابش هم نمی‌آید.

سخن گفتن ملائکه با صدیقه کبری(س)

بر اين اساس، حضرت فاطمه(س) بدين‌خاطر به اين نام خوانده می‌شود كه ملائکه با حضرت سخن گفته‌اند، چنان‌كه در روايات زيادى آمده است. سخن گفتن ملائكه با عدّه‌اى از مردان و زنان در امّت‌هاى گذشته و در اين امّت از جمله مطالب مورد اتّفاق شيعه و سنّى است، علّامه امينى در كتاب ارزنده‌اش «الغدير» در اين‌باره می‌گويد:
امّت اسلامى همگى بر اين مطلب اتّفاق نظر دارند كه در اين امّت به سان ديگر امّت‌هاى گذشته کسانی بوده‌اند كه به آنان حديث گفته ‏شده و به اصطلاح «محدّث» (به صورت اسم مفعول و فتح دال) بوده‌اند . رسول خدا(ص) نيز به اين مطلب خبر داده، چنان كه از طريق سنی و شيعه در كتب صحاح و مجموعه‌هاى حديثى معتبر وارد شده است. محدّث كسى است كه بدون اين كه پيامبر باشد، و بدون اين كه صورت ملائكه را ببيند، ملائكه با او صحبت كرده‌اند و يا اينكه در دلش چيزى می‌افتد و به او الهام می‌شود و به صورت كشف و الهام از سوى خداوند متعال علمى به او آموخته می‌شود يا در دل او حقايقى كه بر ديگران پوشيده است، روشن می‌شود.
بنابراين، وجود چنين كسانى، در امّت مورد قبول و اتّفاق همه است، فقط اختلاف در مصداق چنين افرادى است که به عقيده شيعه، حضرت على و ديگر امامان معصوم از محدّثين می‌باشند.

هر محدثی امام نیست

ايشان در ادامه می‌نويسد: در امّت، افرادى محدّث وجود داشتند، همان‌گونه كه در امّت‌هاى پيشين بودند. امير‌المؤمنين و ائمّه معصومين دانشمندانى محدّث هستند ولی نبى نیستند. اين خصوصيّت از ويژگی‌هاى آنان و منحصر به آن بزرگواران نيست، بلكه حضرت فاطمه(س) دختر بزرگوار حضرت رسول(ص) نيز «محدّثه» بود، همچنين سلمان محدّث بود، آرى، تمام امامان از اهل‌بيت و عترت طاهرين محدّث بودند، ولى هر محدّثى امام نيست.

محدثه، نامی که خدا بر فاطمه(س) نهاد

امام صادق(ع) در روایتی که نام‌های حضرت زهرا(س) در نزد خدا را بر می‌شمارند، یکی از نام‌های ایشان را «محدَثه» معرفی می‌فرمایند، محدثه به معنای سخن گفته شده است.
در حدیثی از امام باقر(ع) آمده است که امام صدای ملک را می‌شنود اما او را نمی‌بیند، در روایات دیگر از شخصی که ملک را نمی‌بیند اما صدای او را می‌شنود با عنوان« محدَث» نام برده شده است. روایت دیگری بیان می‌کند که ائمه اطهار(ع) همان «محدثون» هستند، یعنی در واقع ائمه اطهار(ع) نیز مخاطب فرشته و ملک قرار می‌گرفته‌اند.
حضرت زهرا (س) نیز به لقب «محدَثه» در نزد خدا ملقب شده‌اند چون مخاطب ملکی قرار می‌گرفته‌اند و آن ملک به وجود مقدس ایشان خبر‌هایی می‌داده است، در کافی شریف، روایتی موجود است که شخصی از امام صادق(ع) درباره مصحف فاطمه(س) سوال پرسید و حضرت در مورد چگونگی فراهم آمدن این مصحف فرمودند: «حق اين است كه فاطمه(س) پس از رسول خدا(ص) هفتاد و پنج روز زنده بود و اندوه فراوانى از مرگ پدرش در دل داشت و جبرئيل مى‏آمد و او را سر‌سلامتى مى‏داد و در مرگ پدر تسليت مى‏گفت و او را خوشدل مى‏داشت و از پدرش و جايگاه وى به او گزارش مى‏داد و از آنچه پس از وى براى ذريه‏اش پيش آيد به او خبر مى‏داد و على(ع) آن‌ها را مى‌نوشت، اين موضوع مصحف فاطمه(س) است»

امیرالمومنین؛ کاتب مصحف فاطمه(س)

از این گزارش مشخص می‌شود که حضرت زهرا(س) نیز مخاطب ملائکه قرار می‌گرفته‌اند و از آن‌ها خبر‌هایی را دریافت می‌کرده‌اند. از متن بعضی از روایات دیگر مشخص می‌شود که مصحف فاطمه(س) منبع علم ائمه(ع) در بعضی از علوم بوده است و آن ذوات مقدسه از آن مصحف استفاده می‌کرده‌اند.
نکته لطیف در باب مصحف فاطمه آن است که علی(ع) آنچه را بر فاطمه زهرا(س) نازل می‌شده کتابت می‌فرموده‌اند و همین علی(ع) در زمان رسول خدا هم هنگام نزول وحی، آیات را برای پیامبر(ص) کتابت می‌فرمودند، پس علی بن ابیطالب هم کاتب وحی نبی بوده‌اند و هم کاتب وحی بضعه آن جناب.
انتهای پیام

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قدس: فروش گوشت سگ در مشهد!

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۷۱۱۷۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اتهام به سرمربی لبنان به خاطر ربیع عطایا
 • محافظت از برج ميلاد با پيشرفته ترين سيستم ها
 • پرسپولیس دوباره استارت زد/ تمرینات اختصاصی برای انصاری و ربیع خواه
 • برپایی سومین یادواره شهدای «مسجد رسول‌ اکرم (ص)»
 • شنیدن صدا‌های عجیب از سازه‌ی برج داستانسرایی است/برج میلاد در بهترین حالت ممکن نگه داری و محافظت می‌شود
 • وحشت از ترک خوردن برج میلاد! + جزییات
 • شکارچی غیرمجاز پرندگان وحشی در مه ولات دستیگر شد
 • ماجرای صداهای وحشتناک و ترک خوردن برج میلاد چیست؟
 • واکنش مدیر عامل برج میلاد به شنیدن صداهای عجیب از برج
 • واکنش مدیرعامل برج میلاد به شنیدن صداهای عجیب: داستان سرایی است
 • واکنش مدیرعامل برج میلاد به ماجرای صداهای وحشتناک و ترک خوردن برج/داستان‌سرایی است
 • ◄ تکذیب ترک خوردن برج میلاد
 • واکنش مدیرعامل برج میلاد به شنیدن صداهای عجیب از سازه برج
 • «محدثه» ؛نامی که خدا بر حضرت زهرا(س) نهاد
 • بررسی شبهات توهین‌آمیز سیره رسول خدا(ص) در فضای مجازی
 • ماجرای شنیده شدن صدا‌های عجیب از برج میلاد
 • صداهای وحشتناک از برج میلاد چه رازی دارد ؟ / آسانسورها چرا آلارم می دهند!
 • ماجرای صداهای عجیب برج میلاد چیست؟
 • ماجرای ترک خوردن برخی از دیوارهای پارکینگ برج میلاد