به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، در هنگ کنگ استانی به اسم Lam Tsuen در ناحیه «تای پو» هست که از ۷۰۰ سال پیش شکل گرفته و امروز به خاطر داشتن دو درخت آرزو همچنان ساکنان و گردشگران زیادی دارد. دعا برای خوش شانسی در درخت آرزوی Lam Tsuen یکی از جذاب ترین سنت هایی است که از دیرباز پابرجا بوده است.

 

 

در زمان های گذشته هر زمان که در روستا جشنی برگزار می شد روستاییان آرزوهایشان را بر روی کاغذهایی می نوشتند و به درخت می دادند.

این دو درخت امروز تبدیل به جاذبه گردشگری معروف هنگ کنگ شده اندو گردشگران زیادی برای رسیدن به آرزوهایشان به کنار این دو درخت می روند.

 


امروز، در اولین روزهای سال نوی قمری گردشگران و محلی ها به اینجا می آیند تا آرزوهای خودشان را برای سال جدید بنویسند آن ها این کاغذها را به پرتقال گره می زنند و از درخت آویزان می کنند. طبق افسانه ها اگر این پرتقال به خوبی در میان شاخه های درخت جا بگیرد آرزو برآورده می شود ولی اگر به زمین بیفتد دیگر باید برای همیشه خیال رسیدن به این آرزو را از سرتان بیرون کنید!

 

 

در فرهنگ چینی، آرزو برای خوش شانسی، ثروت و موفقیت در سال جدید بخش مهمی از سال نوی قمری است. برای همین به محض این که سال نو می شود مردم هنگ کنگ برای اینکه به آرزوهایشان برسند راهی روستای کوچک «فونگ ما پو» می شوند تا درخت آرزوها رااز نزدیک ببینند. به گفته مردم محلی، این درخت انجیر هندی یک قدرت جادویی دارد که می تواند آرزوها را برآورده کند.

 

 

 

 

در هنگام سال نو این روستا به روستایی پر از گردشگر تبدیل می شود و همه برای رسیدن به آرزوهایشان به اینجا می آیند. روستای «فونگ ما پو» در منطقه «تانگ پو» بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و مهاجران اولیه آن ماهیگیرانی ساده بودند. در اصل درخت آرزوها از دو درخت بزرگ تشکیل شده که یکی از آن ها در ورودی روستا و دیگری در نزدیکی مکان مقدس «تین هائو» قرار دارد.

 

 

اینکه این درخت چگونه به درخت آرزوها تبدیل شد به زمانی برمی گردد که محلی ها برای عبادت به مکان مقدس «تین هائو» می رفتند و همین که عبادتشان تمام می شد اسم، تاریخ تولد و دعای خودشان را که معمولا درخواست ماهی های بیشتر در هنگام ماهی گیری بود بر روی یک کاغذ رنگی می نوشتند و آن را از درخت آویزان می کردند. زمان گذشت و گذشت و کم کم این درخت در میان مردم به درخت جادویی معروف شد.

 

 

 

 

بر طبق یک افسانه، روزی زنی بیماری سختی می گیرد او در خواب فرشته ای را دید که به او سفارش کرد به سمت درخت آرزوها بود و در آنجا آرزوی خودش را برای رساندن به خدا بر روی کاغذ بنویسد و به درخت آویزان کند. بعد از اینکه این زن از خواب بیدار شد و همین کارها را انجام داد به طرز معجره آسایی خوب شد. داستان این افسانه عجیب و غریب در شهر پیچید و این باعث شد که افراد زیادی برای رسیدن به آرزوهایشان به سمت درخت آرزوها بروند.

 

 

داستان دیگری هم درباره این درخت وجود دارد و آن این است که روزی مردی به سمت مکان مقدس «تین هائو» رفت و برای پسرش دعا کرد تا در درس هایش موفق شود بعد از اینکه او در مقابل درخت مکان مقدس آرزویش را گفت پسرش به موفقیت های تحصیلی زیادی دست پیدا کرد و از آن زمان افسانه درخت آرزوها شکل گرفت.

 


در سال ۱۹۹۸ درخت اصل آرزوها که در ورودی روستا قرار داشت به طور اتفاقی آتش گرفت و از بین رفت به طوری که به جای آن یک درخت انجیز هندی کاشته شد. در سال ۲۰۰۵، چند تا از شاخه های این درخت آسیب دید و مقامات را وادار به دخالت کرد. آن ها بعد از بررسی درخت آرزوها به این نتیجه رسیدند که درخت به خاطر حجم زیاد آرزوها بیمار و حساس شده است!

 

 

برای حفاظت از درخت، شاخه های آسیب دیده اش هرس شدند و چند تا درخت آرزوی مصنوعی در نزدیکی درخت قرار داده شد که باعث می شد مردم سنت آرزوها را ادامه دهند. در سال ۲۰۱۱، یک کانال آب مستطیلی به نام چاه آرزوها هم در این محل قرار گرفت و مردم کاغذ آرزوهای خود را بر روی لامپ هایی به شکل گل قرار می دادند و آن را به آب می سپردند تا این آرزو به سمت کانال Lam Tsuen برود.

 

 

کاغذهای رنگارنگی که مردم آرزوهای خود را بر روی آن می نویسند «پو دیپ» نامیده می شود و یک پرتغال پلاستیکی هم با یک نخ به آن بسته شده است. شما می توانید یا آرزویتان را بر روی این کاغذ بنویسید و یا در صفحه بعد آن در کنار چیزهایی که می خواهید تیک بزنید. گزینه هایی که با آن روبرو می شوید شامل موفقیت تحصیلی، سفری ایمن، موفقیت، سلامتی و حتی صلح در دنیاست.

 

 

بعد از این کار کاغذ را لوله کنید و آن را با بندی که به آن آویزان است گره بزنید و تا می توانید آن را در بالاترین نقطه درخت آویزان کنید. اجازه دهید که پرتغال پلاستکی به آسانی حرکت کند. هر چه کاغذ در نقطه بالاتری از درخت قرار بگیرد احتمال برآورده شدن آرزو بیشتر است البته اگر پرتغال به زمین بیفتد دیگر چندان منتظر برآورده شدن آرزویتان نباشید!

 

 

برای رفتن به بازار«تای پو» از ام آرتی استفاده کنید و از خروجی A3 خارج شوید تابه سمت ترمینال اتوبوس ها بروید.درطول ۴ روزاول سال نوی قمری ۸ تا ۱۱ بهمن) اتوبوس مخصوص ۶۳R گردشگران را مستقیم به سمت درخت آرزوها می برد.

 

خبرنگاران جوان

2025

منبع: جام نیوز

خبر بعدی:

تلاش برای ثبت جهانی خیابان ولیعصر

شهردار تهران از تلاش شهرداری برای ثبت جهانی خیابان ولیعصر خبر داد و اظهار کرد: با تلاش سازمان میراث فرهنگی به دنبال تحقق ثبت جهانی خیابان ولیعصر هستیم و در حال حاضر توسط دبیرخانه میراث فرهنگی درخواست ثبت این خیابان ارسال شده است.

به گزارش ایسنا، پیروز حناچی در مراسم ساماندهی و احیای درختان کنار خیابان ولیعصر گفت: به تاسی از فرمایش‌های رسول اکرم (ص) که قطع درخت را مشابه قتل انسان می‌داند و به احترام جمله ایشان تلاش می‌کنیم توسعه فضای سبز در تهران را محقق کنیم.

وی افزود: امروز در پروژه احیای درختان کنار خیابان ولیعصر ۱۱۰۰ درخت احیا می‌شوند. این در شرایطی است که می‌توانیم به جرات بگویم خیابان ولیعصر یکی از خیابان‌های نادر در دنیا است. تعداد چنارهای این خیابان در ابتدا ۱۸ هزار اصله بود که امروز به ۱۵ هزار اصله رسیده است. در سال گذشته ۷۴۰ درخت در این خیابان احیا شد و امسال نیز ۱۱۰۰ درخت در این خیابان در محدوده پارک وی تا راه آهن هرس خواهند شد.

حناچی ادامه داد: به‌طور قطع فضای سبز در شهر تهران از اهمیت زیادی برخوردار است. از پنج باغ در تهران، سه باغ متعلق به شهرداری است و دو باغ با همکاری بنیاد از محل وجهی که به خاطر قطع درخت از شهروندان دریافت شده است خریداری می‌شوند. بی تردید این برنامه را در شهر تهران ادامه خواهیم داد.

شهردار تهران با اشاره به این که آمارها نشان می‌دهد آلودگی هوا نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته است،اظهار کرد: قطعاً توسعه فضای سبز در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته است.

وی در خصوص بن درختانی که امروز در طرح احیای و ساماندهی درختان کنار خیابان ولیعصر مورد استفاده قرار گرفته است، گفت: بن این درختان ۱۶ سال است و نهال نیستند علاوه بر این هم یک سال نگهداری می‌شوند چرا که نگهداشت این درختان بسیار پراهمیت است و در مورد آن دقت بسیاری انجام می‌شود.

حناچی ادامه داد: از ۷۴۰ درختی که در سال گذشته احیا شد تنها ۱۶ درخت نگرفتند و مابقی همه سبز شدند.

وی از توسعه ۱۲۵۱ هکتار از کمربند سبز شهر تهران در هفته درختکاری سال جاری خبر داد و گفت: این ۱۲۵۱ هکتار در هفته درختکاری کلنگ زنی می‌شود و در آن ۸۰۰ هزار نهال هرس خواهد شد.

انتهای پیام

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۷۱۶۱۰۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کاشت 1100 اصله درخت چنار در خيابان وليعصر (عج)
 • کاشت 40 اصله درخت چنار در بلندترين خيابان مشجر کشور
 • اینجا آرزوها حرف اول را می زند
 • حکمت عملی در میانه واعظ کاشفی و محقق سبزواری
 • خیابان ولیعصر (عج) ثبت جهانی می‌شود/ کاشت ۱۱۰۰ درخت چنار در بلندترین خیابان خاورمیانه
 • 2 ميليون اصله درخت در شهر تهران کاشته مي‌شود
 • کاشت ۱۱۰۰ درخت کهنسال در خیابان ولیعصر (عج) آغاز شد + تصاویر
 • کاشت ۱۱۰۰ درخت ۱۶ ساله در بلند ترین خیابان خورمیانه/ درختان باعث می شود آلودگی هوا ۲۰ درصد گمتر شود
 • ثبت جهانی خیابان ولیعصر (عج) تهران
 • میزان آلودگی هوا ۲۰ درصد کاهش یافته/ دنبال ثبت جهانی خیابان ولیعصر (عج) هستیم
 • پیگیری برای ثبت جهانی خیابان ولیعصر(عج)/ هرس ۸۰۰ هزار نهال در هفته درختکاری
 • احیای چنارهای خیابان ولیعصر(عج) با کاشت 40 درخت آغاز شد
 • اقدام برای ثبت جهانی خیابان ولیعصر (عج) تهران
 • ۲ میلیون اصله درخت در شهر تهران کاشته می‌شود/ رشد ۱۶ برابری سرانه فضای سبز نسبت به پیش از انقلاب
 • توزیع ۲ میلیون نهال درخت در هفته درختکاری
 • خیابان ولیعصر (عج) ثبت جهانی می‌شود/ آغاز کاشت ۱۱۰۰ درخت چنار در بلندترین خیابان خاورمیانه
 • کاشت ۴٠ اصله درخت چنار در بلندترین خیابان مشجر کشور
 • فرکی: ما به سقوط فکر هم نمی کنیم / آرزو می کنم ماشین سازی در لیگ بماند
 • رزمندگان دفاع مقدس؛ سفیران گفتمان ایثار و مقاومت