بازار جهانی نفت خام در هفته‌ کاری گذشته در حالی برای اولین بار در 6 هفته گذشته با افت قیمت همراه شد که همچنان کف قیمت 60 دلاری را حفظ کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ این افت قیمت در حالی تحت تاثیر گزارش روز سه‌شنبه آژانس بین‌المللی انرژی، اخبار منتشرشده از رشد ذخایر نفت خام تجاری در آمریکا و افزایش تردیدها نسبت به باقی ماندن روسیه در توافق کاهش تولید رقم خورد که قطع صادرات نفت خام کانادا به آمریکا در پی بروز نشتی در خط لوله کی استون، قیمت طلای سیاه را در روز جمعه با رشد بیش از ۲ درصدی همراه کرد.

عقبگرد نفت پس از 6 هفته

 هر بشکه نفت خام برنت در جمعه گذشته با ثبت رشد ۳۶/ ۱ دلار بر بشکه، روی قیمت ۷۲/ ۶۲ دلار بر بشکه باقی ماند با این حال در کل هفته گذشته افتی ۹۶/ ۰درصدی داشت. هر بشکه نفت خام آمریکا نیز ۴۱/ ۱ دلار رشد قیمت داشت و به ۵۵/ ۵۶ دلار بر بشکه رسید. به گزارش دنیای اقتصاد، این نفت شاخص در بازار نفت نیز طی هفته کاری گذشته ۳۶/ ۰ درصد افت قیمت داشته است.نوسان نفت در محدوده ۶۰ دلار بر بشکه در حالی برای بازار نفت اتفاقی خوشایند به نظر می‌آید که همزمان می‌تواند محدوده خطر نیز به شمار بیاید. با تداوم ثبات قیمت‌ها در این محدوده نه تنها خطر رشد تولید از سوی کشورهای غیرعضو اوپک تعادل بازار را تهدید می‌کند، بلکه ممکن است در میان ائتلاف کشورهای عضو و غیرعضو اوپک نیز مشکلاتی را پدید آورد. از جمله این مشکلات، خروج احتمالی روسیه از پیمان کاهش تولید است.  در عین حال آژانس بین‌المللی انرژی نیز در آخرین گزارش خود از شکننده بودن کف ۶۰ دلاری و کند شدن رشد تقاضا در سال جاری و سال آینده میلادی خبر داده است.

  کاهش رشد تقاضا از نگاه آژانس

قبل از انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز چهارشنبه گذشته که از رشد یک میلیون و ۸۵۴ هزار بشکه‌ای ذخایر نفت خام تجاری آمریکا خبر می‌داد، گزارش آژانس بین‌المللی انرژی یک روز قبل از آن مقدمات ریزش قیمت در بازار نفت را فراهم کرده بود. آژانس در تازه‌ترین گزارش خود که سه‌شنبه قبل منتشر کرد، در حالی از کف قیمت جدید نفت خبر داد که نسبت به عواملی که ممکن است این کف را بشکند نیز هشدار داد. به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، بازار نفت نشانه‌های رسیدن به یک سطح جدید را از خود بروز داده و کف قیمت‌های نفت از ۵۰ به ۶۰ دلار در هر بشکه رسیده اما عوامل معدودی ممکن است کف قیمت را بشکند. بر این اساس آژانس نگاهی محتاطانه به کف جدید قیمتی برای نفت داشته و تاکید می‌کند بررسی عوامل عرضه و تقاضا نشان می‌دهد که تعادل بازار نفت در سال ۲۰۱۸ آن‌طور که برخی عنوان می‌کنند، محکم نخواهد بود. این گزارش آژانس در حالی بازار نفت را با جوی منفی همراه کرد که از سوی ائتلاف اوپک، همچنان خبرهای امیدوارکننده‌ای نسبت به تداوم توافق اوپک منتشر می‌شود. با این حال گزارش آژانس مورد توجه بازار جهانی نفت قرار گرفت و واکنش منفی آن را به همراه داشت.

آژانس در آخرین گزارش بازار نفت خود اعلام کرد که تاثیر مجموعه‌ای از رویدادها، قیمت‌های نفت برنت را بالا برده است. آمارهای کمتر از حد انتظار تولید نفت در مکزیک، آمریکا و دریای شمال با کاهش تولید در عراق، الجزایر، نیجریه و ونزوئلا همراه شده است. اختلالات مذکور به همراه تنش ژئوپلیتیکی در عراق و به خصوص در عربستان، تنش‌ها در بازار نفت را تشدید کرده‌اند. همچنین ذخایر جهانی نفت خام نیز همچنان رو به کاهش هستند و ذخایر نفت تجاری سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) در سپتامبر برای نخستین بار در دو سال گذشته به پایین ۳ میلیارد بشکه کاهش پیدا کردند. تمام این اتفاقات در حالی کف قیمتی ۶۰ دلار در هر بشکه را برای نفت خام برنت ایجاد کرده است که این اختلالات موقتی و بسیاری از آنها در حال ترمیم هستند. برای مثال تولید دریای شمال و مکزیک بهبود یافته و عراق نیز تلاش می‌کند تولیدش را به سطح قبلی بازگرداند و صادراتش از میادین جنوبی را برای جبران کاهش صادرات از شمال کشور بالا برده است. اما در کنار موقتی بودن عوامل رشد قیمت نفت، اتفاق مهم‌تری که آژانس در گزارش خود آن را پیش‌بینی می‌کند، کاهش میزان رشد تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری و سال آینده است. همین پیش‌بینی بود که واکنش منفی بازار نفت و نزولی شدن قیمت‌ها را در اواسط هفته گذشته به همراه داشت.

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین پیش‌بینی، با اشاره به دلایل مختلف از جمله هوای گرم‌تر در زمستان، تقاضای کمتر در خاورمیانه (عراق و مصر) و تغییرات اندک در نقاط دیگر، کند شدن رشد تقاضا در سه ماه چهارم سال جاری میلادی را اعلام کرده است. آژانس اعلام کرده که تقاضا در مدت زمان یاد شده، احتمالا ۳۱۱ هزار بشکه در روز کمتر از برآورد قبلی خواهد بود.به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، رشد ۲۰درصدی قیمت نفت نسبت به دو ماه قبل نیز به تقاضا لطمه زده است. بر این اساس، آژانس کشش قیمت تقاضا برای نفت را منفی ۰۴/ ۰ برآورد کرده، به این معنا که با در نظر گرفتن تقاضای حدودا ۱۰۰ میلیون بشکه‌ای در روز، هر ۱۰ درصد افزایش قیمت به کاهش ۴۰۰ هزار بشکه‌ در روز از تقاضای نفت منجر می‌شود. آژانس همچنین پیش‌بینی کرده است، تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸ با کاهش ۱۹۰ هزار بشکه‌ای در روز همراه باشد.

  عقب‌نشینی روسیه از توافق

«روسیه به‌عنوان رهبر کشورهای غیرعضو اوپک در توافق کاهش تولید، ممکن است از این توافق خارج شود.» این خبری است که می‌تواند  مانعی جدی برای تداوم قیمت نفت در محدوده ۶۰ دلار در بشکه باشد. با خروج روسیه از توافق تاریخی کاهش تولید، به احتمال زیاد ماموریت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای کاهش سطح جهانی ذخایر نفت خام نا تمام باقی خواهد ماند و بازار دچار عقبگرد قیمتی خواهد شد.

واکنش بازار نفت نیز به تردید روسیه برای حضور در توافق کاهش تولید منفی بوده است، هرچند دلایل این کشور برای عدم حمایت از تمدید کاهش تولید با منافع داخلی این تولیدکننده بزرگ نفت همخوانی دارد. بر‌اساس گزارش‌ها و اظهارنظرهای موجود در حالی احتمال تمدید قرارداد کاهش تولید فراتر از ماه مارس ۲۰۱۸ بسیار قوی عنوان می‌شود که در عین حال، زمزمه‌های خروج روسیه از توافق، به‌عنوان عضوی کلیدی نیز مطرح است. کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از ابتدای سال جاری میلادی برای کاهش ۸/ ۱ میلیون بشکه از تولیدات روزانه نفت توافق کردند. عربستان و روسیه، دو کشوری بودند که با پایبندی بالا به توافق کاهش تولید، باعث اثرگذاری آن در بازار نفت شدند.با این حال به عقیده کارشناسان، چنانچه قیمت نفت بین ۶۰ تا ۶۵ دلار بر بشکه باقی بماند، حمایت مسکو از تمدید توافق کاهش تولید فراتر از مارس ۲۰۱۸، بسیار بعید به نظر می‌رسد. این کارشناسان عنوان می‌کنند که قیمت حدودا ۵۰ دلاری برای هر بشکه نفت‌خام در حالی برای روسیه سودده است که بالاتر رفتن قیمت از این محدوده، رشد تولید نفت شیل را حمایت می‌کند. از طرفی قیمت یاد شده، می‌تواندمنجر  به متنوع شدن اقتصاد روسیه و کاهش وابستگی آنها به نفت خام منجر شود، اتفاقی که در بلندمدت برای اقتصاد این کشور یک مزیت به شمار می‌رود.

بر این اساس در حالی‌که حمایت روسیه از تمدید توافق اوپک، می‌تواند به رشد بیشتر قیمت نفت و تقویت تولیدات شیل آمریکا منجر شود؛ بعید به نظر می‌رسد این تولیدکننده بزرگ نفت با حمایت خود مسیر سقوط قیمت نفت را در سال آینده هموار کند. درحال حاضر آمارها از رشد ۵۲ هزار بشکه‌ای تولیدات نفت خام آمریکا در هفته دوم ماه نوامبر خبر می‌دهند. اما تعداد دکل‌های حفاری نفت خام در آمریکا در هفته یادشده بدون تغییر باقی ماند. از طرفی اگرچه الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در ماه اکتبر از تمدید توافق کاهش تولید حمایت کرده بود، به نظر می‌رسد احتمالا حالا نظر او تغییر کرده باشد، زیرا قیمت نفت در زمان این اظهار ‌نظر بین ۵۰ تا ۵۵ دلار بر بشکه قرار داشت حال آنکه در هفته‌های اخیر به بالای ۶۰ دلار بر بشکه رسیده است.به این ترتیب اگرچه در نگاه نخست ممکن است عقب‌نشینی روسیه از توافق کاهش تولید، به خصوص با وجود حمایت‌هایی که کرده بود، موضع غیرمعقولی به نظر برسد؛ اما تغییر اولویت‌های صنعتی روسیه برای تنوع‌بخشی به اقتصاد این اقدام را کاملا معقول می‌سازد.

  تکیه بازار به نشت لوله کی استون

با وجود عوامل منفی که بر سر راه بازار جهانی نفت قرار دارد، نشت یکی از لوله‌های انتقال نفت در خط لوله کی استون در داکوتای جنوبی، رشد قیمت نفت خام‌ آمریکا در روز جمعه را در پی داشت. در پی این اتفاق که عرضه نفت خام به آمریکا را کاهش داد، هر بشکه نفت خام آمریکا، آخرین روز کاری هفته گذشته را با رشد ۴۱/ ۱دلاری یا ۶/ ۲ درصدی به پایان برد و روی قیمت ۵۵/ ۵۶ دلار بر بشکه ایستاد.در حال حاضر فعالیت این خط لوله متوقف است. برای مشخص شدن اثر توقف فعالیت خط لوله کی‌استون، کافی است بدانیم اگر این خط لوله یک هفته بسته بماند، حداقل مانع ورود ۲ میلیون بشکه نفت خام به شهر کوشینگ آمریکا خواهد شد.این نشتی در حالی باعث توقف فعالیت خط لوله کی استون شد که از طرفی ترنس کانادا، صاحب این خط لوله و مجری طرح توسعه آن را نیز با موج جدیدی از مخالفت‌های گروه‌های زیست‌محیطی همراه کرد. سهام شرکت ترنس کانادا با بروز این حادثه با افت قیمت همراه شد و از طرفی نفت خام کانادا نیز با کاهش قیمت از این نشتی تاثیر گرفت. از دیگر سو نشتی نفت خام بخش قابل توجهی از مزارعی که در مسیر این خط لوله قرار داشتند را با آلودگی‌های وسیع نفتی و در پی آن اعتراض‌های شدید مخالفان همراه کرد.

به گزارش رویترز، این نشتی بزرگ‌ترین‌ حادثه از این دست حوادث در آمریکا شناخته شده است. آن‌طور که ترنس کانادا اعلام کرده است، هنوز مشخص نیست خط لوله کی استون چه زمانی فعالیت خود را از سر خواهد گرفت و احتمالا تا آن زمان نفت خام آمریکا از رشد قیمت بهره خواهد برد. خط لوله کی استون که بین آمریکا و کانادا کشیده شده است، روزانه ۵۹۰ هزار بشکه نفت‌خام را از آلبرتای کانادا به ایالات متحده آمریکا منتقل می‌کند. این خط لوله تا زمانی‌که علت نشتی آن مشخص شود و نهادهای مربوطه در ایالات متحده آمریکا مجوز ایمنی‌ آن را صادر کنند، فعالیتی نخواهد داشت.آخرین رکورد نشتی در خط لوله کی استون به آوریل ۲۰۱۶ باز می‌گردد که حدود ۴۰۰هزار بشکه نفت خام تخمین زده می‌شود. از آنجا که پاکسازی نشتی قبلی حدود ۱۰ ماه به طول انجامید، به نظر می‌رسد نشتی فعلی به زمانی بیشتر یا چیزی بین ۱۲ تا ۲۰ ماه زمان نیاز داشته باشد.  به این ترتیب باید دید حادثه در خط لوله کی‌استون تا چه زمانی عاملی برای حمایت از بازار نفت در مقابل عوامل منفی خواهد بود.

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

یک راز پنهان در تحریم های ایران

ساعت 24 - استرا تژیست های آمریکایی و البته همتایان آنها که بازار جهانی نفت را دنبال می کنند باوردارند یکی از هدفهای دست کم تا 15 سال آینده آمریکا فروش هرچه بیشتر نفت و استیلا بربازار جهانی نفت وحتی گاز است. این گروه باوردارند یکی از رازهای تشدید تحریم های ایران از سوی آمریکا بیرون کردن نفت ایران از بازارهای جهانی است.

نوشته زیر که از سوی مریم پاشنگ، پژوهشگر ارشد و مدیر گروه امنیت انرژی پژوهشکده مطالعات خاورمیانه تهیه و درسایت این پژوهشکده درج شده است شرایط بازار جهانی نفت را از مسیر همین راهبرد دنبال کرده است که می خوانید:

طبق تحقیقات ریستاد انرژی،  هزینه  تولید هر بشکه از نفت شیل آمریکای شمالی طی چهار تا پنج سال گذشته کاهش یافته و حتی زمانی که قیمت نفت چندان بالا نبود، یک منبع رقابتی برای عرضه نفت بوده است. ریستاد انرژی تخمین می زند که قیمت نفت سر به سر تولید هر بشکه نفت شیل در حال حاضر ۴۶ دلار در هر بشکه  می باشد. در ۲۰۱۵، نفت شیل آمریکا با قیمت سربه سر ۶۸ دلار در هر بشکه، دومین منبع گران جهان در منحنی قیمت نفت ریستاد انرژی بود. در ۲۰۱۹، نفت منطقه فلات قاره خاورمیانه ارزان ترین منبع عرضه نفت جهان بود و پس از آن شیل آمریکای شمالی با ۴۹ دلار در هر بشکه قرار داشت. گران ترین منبع عرضه نفت «ماسه نفتی» است، جایی که میانگین قیمت سربه‌سر نفت ۸۳ دلار در هر بشکه است. میانگین قیمت نفت برای حفاری سود ده یک چاه جدید در آمریکا بین ۴۸ تا ۵۴ دلار در هر بشکه است که بستگی به منطقه حفاری دارد.حفاران نیاز به نفت ۵۰ دلاری دارند تا حفاری برایشان سود داشته باشد. میانگین هزینه نفت در میدلند در حوزه پرمین ۴۸ دلار در هر بشکه است که کمترین قیمت در آمریکا و پایین ترین قیمت طی سه سال گذشته است.تاثیر افزایش تولید نفت و گاز امریکا بر الگوهای اقتصادی این بازارها نیز تاثیر می گذارد. به غیر از افزایش تولید شیل های نفتی که امریکا را به یک صادر کننده تاثیر گذار در بازارهای نفت تبدیل کرده افزایش تولید گاز نیز معادلات گذشته در این بازار را تغییر داده است. انجمن نفت امریکا اعلام کرد قراردادهای انعطاف پذیر ال. ان. جی امریکا به ایجاد بازار تک محموله ای جهانی کمک می کند و الگوهای فاینانس پروژه ها را تغییر می دهد. تا پایان سال جاری امریکا سومین عرضه کننده بزرگ ال. ان. جی بعد از قطر و استرالیا خواهد بود و این می تواند گزینه های متعددی را برای قیمت گذاری و مفاد قراردادی ایجاد کند.نکته دیگر، از آنجا که امریکا در حال تبدیل شدن به بزرگترین صادر کننده نفت و گاز جهان است هر گونه تهدید بر علیه تولید و صادرات نفت این کشور نیز تاثیرگذاری بیشتری بر بازارهای انرِژی خواهد داشت. به عنوان مثال آغاز طوفان های موسمی آتلانتیک که هر ساله در این کشور اتفاق می افتد می تواند ریسک بزرگتری را برای جریان جهانی نفت ایجاد کند. از زمانی که طوفان هاروی در اوت سال ۲۰۱۷ منطقه هوستون را در نوردید، صادرات نفت و ال. ان. جی امریکا سه برابر شده است. این طوفان آسیب فراوانی را به تاسیسات و بخش حمل و نقل انرژی وارد کرد و در صورت تکرار می تواند این زیان ها بیشتر شده و تاثیر آن از سطح منطقه ای فراتر رود.

برهم خوردن تعادل قدیم نفت

افزایش تولید در امریکا به مدد توسعه تکنولوژی پیامدهای منفی سیاسی و ژئوپلیتیکی نیز به همراه داشته  و معادلات اقتصاد سیاسی جهان را بر هم زده و بر امنیت انرژی بین الملل تاثیر می گذارد. دولت ترامپ تا حدودی با اتکای به افزایش تولید نفت و روند رو به رشد آن در امریکا فشار بر روی ایران و ونزوئلا را افزایش داده است، دو کشوری که در زمره بزرگترین دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان هستند و نقش مهمی در تامین امنیت انرِژی جهان دارند. هرچند کیفیت نفت خام تولید شده از منابع غیر متعارف در امریکا با نفت خام ترش سنگین و متوسط ایران و ونزوئلا متفاوت است و همین امر مشکلاتی را برای پالایشگران به ویژه در آسیا به همراه دارد، اما تاثیر روانی اختلال در عرضه نفت تولید کنندگان مهم اوپک مثل ایران و ونزوئلا بر قیمت های نفت را محدود کرده است. در اینجا تاثیر سیاسی و ژئوپلیتیکی توسعه تکنولوژی بر روابط بین الملل و امنیت انرژی جهان کاملا مشهود است.اگر تکنولوژی توسعه شیل های نفتی و کاهش هزینه آن تا این حد نبود شاید تحریم های نفتی بر علیه تولید کنندگان مثل امروز اعمال نمی شد  و بازارهای انرژی نیز حساسیت خود را به اختلال در عرضه تا این حد پایین نمی آوردند. البته توسعه جغرافیای تقاضا به آسیای جنوب شرقی و کشورهای در حال توسعه ای مانند چین و هند که برای اهداف توسعه ای خود نیاز به نفت ارزان تر دارند نقش مهمی ایفا می کند و کارایی اهرم فشار نفت بر علیه کشورهایی مثل ایران و ونزوئلا را تعدیل کرده است. به غیر از روش های رسمی فروش نفت در بازارهای جهانی روش های غیر رسمی هم وجود دارد. فروش نفت در این بازارها به مراتب سخت تر از بازارهای رسمی است، اما با این وجود انجام می شود.واقعیت این است که ماهیت بازارهای نفت بسیار پیچیده است و متغیر های متعددی در آن نقش دارند ازاین رو تحریم های اقتصادی از سوی یک کشور، حتی قدرت اقتصادی مثل امریکا، حجم صادرات را کاهش می دهد، پیچیدگی آن را بیشتر می کند اما  متوقف نمی کند. به این ترتیب از نظر منطقی برآورد و پیش بینی میزان صادرات نفت کشوری مثل  ایران با توجه به شرایط ژئوپلیتیکی و به طور خاص جغرافیایی ویژه اش بسیار سخت است و در اعداد و ارقامی که از سوی کارشناسان و مراکز آمار نفتی اعلام می شود تردید جدی وجود دارد و اغلب با اهداف سیاسی اعلام می شود.البته در شرایط فعلی بازارهای نفت عوامل تاثیرگذار دیگری هم مطرح هستند. یکی از این عوامل مهم نیاز دیگر تولید کنندگان عمده نفت از جمله تولید کنندگان اوپک و روسیه به قیمت های بالاتر نفت با هدف پیشبرد برنامه های اقتصادی و یا توسعه اقتصادی است. اغلب کشورها برای ایجاد توازن در بودجه خود به قیمت های نفت بالاتر از ۷۰ دلار نیاز دارند. حتی برای خود امریکا نیز کاهش قیمت های نفت به کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه باعث زیان اقتصادی شرکت های تولید کننده نفت فعال در نفت خام های غیر متعارف می شود. به همین دلیل به نظر نمی رسد حتی با وجود فشار امریکا بر عربستان و هم پیمانان منطقه ای اش در خلیج فارس برای افزایش تولید با هدف جبران نفت خام ایران، قرارداد کاهش عرضه اوپک و غیر اوپک در جلسه بعدی بین طرفهای ذینفع در این قرارداد خاتمه یابد و احتمالا برای مدتی دیگر تمدید می شود به ویژه با توجه به این که میزان ذخیره سازی های نفت بالاتر از متوسط پنج ساله قرار دارد و اعضای اوپک پلاس بر محدود شدن میزان ذخیره سای ها در حد متوسط پنج ساله و ممانعت از افزایش آن تاکید دارند.از سوی دیگر، احتمال تداوم جنگ تجاری بین امریکا و چین آینده اقتصاد چین و امریکا و همچنین تقاضای جهانی نفت را در ابهام قرار داده است. به باور تحلیلگران بالا گرفتن جنگ تجاری بین امریکا و چین و عدم دستیابی به تفاهم نه تنها بر رشد اقتصادی در این دو کشور تاثیر منفی دارد، بلکه بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول رشد اقتصاد جهان را نیز تهدید می کند. کند شدن رشد اقتصادی کاهش تقاضای نفت را در پی خواهد داشت و همین فشار رو به پایینی را بر قیمت های نفت وارد خواهد کرد.در بعد عرضه هزینه تولید نفت خام های غیر متعارف در امریکا به مدد سرمایه گذاری در توسعه تکنولوژی های نوین کاهش یافته و همین امر از یک طرف افت واردات نفت به این کشور و کاهش وابستگی به نفت خام کشورهای دیگر را موجب شده و از سوی دیگر پیامدهای مثبت و منفی سیاسی و ژئوپلیتیکی متعددی را نیز به همراه داشته است. توسعه جغرافیای تقاضا نیز تا حدودی استفاده سیاسی از اهرم نفت برای فشار بر تولید کنندگان عمده نفت را تعدیل کرده است. هرچند تاثیر منفی تحریم ها بر صنعت نفت و تولید و صادرات آن غیر قابل انکار است و نه تنها امنیت انرژی کشور تحت تحریم و مصرف کنندگان آن را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه در نهایت ثبات و توازن بازار نفت را بر هم زده وامنیت انرژی جهان را نیز تهدید می کند. به همین دلیل به نظر می رسد باید برای محدود کردن ابزارهایی مثل تحریم اقتصادی به ویژه در مورد کالای استراتژیکی مثل نفت اجماع جهانی صورت گیرد. چون پیامد های منفی آن از سطح کشور مورد تحریم فراتر رفته و ابعاد جهانی را در بر می گیرد.

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۷۲۰۳۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رسانه‌های همسو با سیاست‌های آمریکا سعی می‌کنند نبود ایران در بازار نفت را کمرنگ نشان دهند
 • تحلیل زنگنه از علل نوسانات قیمت نفت جهانی: آمریکا و صهیونیست دست دارند
 • تحلیل وزیر نفت درباره قیمت نفت در بازار جهانی
 • آخرین برآوردها از بازار نفت‌۲۰۲۰/ فشارها بر اوپک افزایش می‌یابد
 • قیمت نفت‌خام سنگین ایران بیش از ۲ دلار کاهش یافت
 • یورش آمریکایی به بازار نفت
 • قیمت طلای سیاه افزایش یافت/ نفت اوپک بالای 61 دلار
 • سایه نگرانی‌های اقتصادی بر چشم‌انداز رشد تقاضای نفت
 • نفت خام سنگین در بورس انرژی عرضه می‌شود
 • ۲۸ خرداد؛ عرضه نفت خام سنگین
 • نرخ رشد تقاضای جهانی نفت، کاهش می‌یابد
 • قیمت نفت رشد کرد
 • قیمت نفت رشد کرد اما با افت هفتگی مواجه شد
 • ۲۸ خرداد، سومین عرضه نفت‎ خام سنگین در بورس انرژی
 • آژانس بین المللی انرژی پیش بینی رشد تقاضای نفت در ۲۰۱۹ را کاهش داد
 • عرضه ۲ میلیون بشکه نفت‌ در بورس انرژی؛سه شنبه
 • عرضه ۲ میلیون بشکه نفت‌ خام سنگین ایران در بورس انرژی
 • نفت خام سنگین ایران در بورس انرژی عرضه می‌شود
 • پالایش نفت خام چین کاهش یافت