در همین چند روز اخیر و در شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام، تصویری منتشر شده که حاکی از حضور محمدرضا پهلوی به همراه فرح دیبا در میان مردم زلزله‌زده طبس در سال ۱۳۵۷ است و به واسطه همین عکس، این چنین القا می‌کنند که شاه در زلزله طبس میان مردم رفت اما اصل ماجرا چه بوده است؟

بعد از جنایت خونین ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ و کشتار گسترده مردم تهران در میدان شهدا (ژاله سابق)، رژیم پهلوی با انتقادات و مشکلات گسترده‌ای روبرو می‌شود به نحوی که هیچ‌کس از درون رژیم مسئولیت حادثه هفدهم شهریور را قبول نمی‌کند، در همین اثنا، زلزله طبس در ۲۵ شهریور اتفاق می‌افتد و بهترین فرصت برای رژیم پهلوی در جهت سرگرم کردن انقلابیون و مردم خشمگین به وجود می‌آید، اما اینکه شاه و دربار پهلوی چه استفاده از زلزله طبس کردند و چه تفکری درباره کشته شدن مردم ایران در زلزله طبس داشتند، موضوعی است که باید به آن اشاره شود.

«آلبرتو بلیجی» یکی از روزنامه‌نگارانی که شرحی درباره زندگی اشرف نوشته، به وی لقب «ام‌الفساد» داده است؛ وی در قسمتی از شرح حال اشرف، در کتاب «زندگی و عیاشی‌های اشرف» درباره گفت‌وگوی وی با محمدرضا درباره زلزله طبس اشاره می‌کند. بلیجی در ادامه از شادی «اشرف» از وقوع زلزله در «طبس» خبر می‌دهد و نوار مکالمه «اشرف» و «محمدرضا» که از طریق رابط خود در ساواک به دست آورده را بازگو می‌کند، جایی که اشرف در کمال شقاوت و بی‌رحمی حادثه زلزله طبس را به برادر تاجدارش تبریک می‌گوید:

«اشرف: داداش من برای شما یک خبر خوب دارم، یک مژده…

شاه: چیه این خبر؟ چی شده؟!

اشرف: (با هیجان) زلزله اومده، طبس با خاک یکسان شده…

شاه (با تعجب): این که مژده نداره!

اشرف: چرا مژده نداره داداش؟! کشتار آنقدر زیاده که هم مذهبی‌ها و هم کمونیست‌ها چه بخواهند چه نخواهند باید به آنها برسند…

شاه (کمی خوشحال): مگر چقدر کشته شدند؟

اشرف: خیلی، خیلی زیاد (با هیجان) داداش تو خوشحال نیستی؟

شاه (مأیوس): نه گمان نمی‌کنم با خبر این زلزله شورش متوقف بشه… ولی تو راست میگی، زلزله همه رو مشغول می‌کنه، ما می‌تونیم فوری دست به کار بشیم.

اشرف (با خوشحالی): دیدی گفتم داداش…

شاه: خبر کی به تو رسید؟

اشرف (با هیجان): همین الان، مژده هم دادم، شما هم باید به من مژدگانی بدهید.»

بعد از این خبر بود که محمدرضا شاه بعد از اعلام عزای عمومی همراه با دوربین‌های تلویزیونی به طبس رفت تا علاوه بر گمراه ساختن افکارعمومی، با نمایش صحنه‌های تلویزیونی دلجویی از زلزله‌زدگان، ضلع سوم مثلث شوم خود یعنی تزویر را نیز تکمیل نماید و مردم را برای مدتی از تظاهرات انقلابی منصرف کند و فرصتی برای تجدید قوا و تجدید آرایش سیاسی – نظامی فراهم نماید.

اما حضرت امام خمینی – رحمه الله علیه – پس از این اقدام رژیم، از نجف پیامی صادر نموده و ضمن احساس همدردی با زلزله‌زدگان و فراخوان جهت کمک به آنها، به افشای ماهیت رژیم شاه پرداختند.

منبع: ساتین

خبر بعدی:

آب پشت سدهای کوثر و شاه قاسم درکهگیلویه و بویراحمد آزاد شد

یاسوج- ایرنا- شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد پس از هشدار هواشناسی مبنی بر بارندگی های سیل آسا در اطلاعیه ای از آزادسازی آب پشت سد های کوثر گچساران و شاه قاسم یاسوج خبر داد.

به گزارش ایرنا، در اطلاعیه آب منطقه ای از هموطنان خواسته است با توجه به آزادسازی آب سدهای' کوثر' و 'شاه قاسم' و احتمال پر شدن حجم مخازن انها ،از اسکان، اقامت و گردش در سطح مسیل ها و رودخانه های سطح استان به خصوص پایین دست دو سد 'کوثر' گچساران و 'شاه قاسم' یاسوج برای کاهش خطرات احتمالی اکیداً خودداری کنند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد که رها سازی آب سد شاه قاسم مستلزم تجقیق پیرامون روستاهای پایین دست و برآوردی از میزان آب ذخیره شده در سد و تعیین میزان خسارت اجتمالی است.
علی داوودی مهر یادآوری کرد: ظرفیت سد شاه قاسم 9.2 تا 13 میلیون متر مکعب است .رها سازی سد شاه قاسم به احتمال زیاد بعد از ظهر امروز دوشنبه اتفاق می افتد.
وی درباره سد کوثر نیز گفت:بارش باران در سال زراعی جاری سبب ورود 391 میلیون متر مکعب آب در پشت سد کوثر در این شهرستان شد که از این میزان 300 میلیون تر مکعب آن ذخیره شده است.
داوودی مهر ادامه داد: ظرفیت آب سد کوثر 80 میلیون متر مکعب دیگر به تراز نرمال خواهد رسید و به دلیل پیش بینی بارندگی ها رها سازی آب از روز گذشته 10 متر مکعب در ثانیه آغاز شده است.
براساس اطلاعیه سازمان هواشناسی ، از امروز دوشنبه سامانه بارشی قوی وارد استان شده که در نتیجه آن احتمال بروز سیل، آب‌گرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها، کاهش دید افقی بالا و خسارت در مناطق مختلف استان وجود دارد.
همچنین اختلال و لغزندگی در ترددهای جاده‌ای و کوهستانی ناشی از کاهش دید افقی، طغیان رودخانه‌ها و مسیل‌ ها، آب‌گرفتگی معابر عمومی با توجه به شدت و ماهیت بارش‌ها، احتمال آسیب به تأسیسات با توجه به وقوع رعد و برق و بارش تگرگ و وزش باد شدید، دور از انتظار نیست.

**بسیج امکانات استان
استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز از بسیج تمامی امکانات استان برای مدیریت ،پیشگیری و کاهش خسارات احتمالی ناشی از بارندگی های سیل آسای روزهای دوشنبه و سه شنبه خبر داد.
علی محمد احمدی از مردم استان خواست تا پایان بارش ها از سفرهای غیر ضروری پرهیز کرده و اگر در مناطق در معرض سیلاب قرار دارند از حضور در مسیرهای با خطر سیلاب و خطرساز اجتناب کنند.
وی ادامه داد: بر اساس پیش بینی ها بارش های پیش رو گسترده است و پیشگیری از خسارات احتمالی در گرو مشارکت و همکاری مردم و توجه به هشدارهای دستگاه های خدمات رسان است.

**هشدار مدیریت بحران استان
ستاد بحران کهگیلویه و بویراحمد هشدار داده است که براساس پیش بینی صورت گرفته ،احتمال بارش سیل آسای 150میلیمتر باران طی 4 ساعت در روزهای دوشنبه و سه شنبه در استان وجود دارد.
سازمان مدیریت بحران کشور نیز با ارسال پیامکی از مردم خواسته است در مواجهه با خطرات احتمالی ضمن حفظ آرامش به هشدارهای مسئولان محلی توجه کنند.
در این پیام تاکید شده مردم از استقرار و نصب چادر در مناطق ساحلی، رودخانه ها و مناطق کوهستانی به خصوص در مناطق با شیب زیاد و مسیل ها خودداری کنند.
سازمان مدیریت بحران از رانندگان و سرنشینان خودروها در خواست کرده از پل ها و مسیر های منتهی به رودخانه هایی که سیل در آنها جریان دارد تا زمان فروکش کردن سیل تردد نکنند.
در این اطلاعیه تردد در مسیر های کوهستانی که امکان ریزش سنگ و یا بهمن وجود دارد نیز بحران زا عنوان شده است.
سازمان هواشناسی پیش بینی کرده از روز دوشنبه تا چهارشنبه آینده یک موج بارشی قوی از جنوب غرب وارد کشور می شود که در
در کهگیلویه و بویراحمد موجب بارش شدید باران می شود.
این سازمان از مردم ،نهادهای خدمات رسان و ستاد بحران خواسته برای جلوگیری از بروز خسارت های احتمالی ناشی از سیل ،تمهیدات لازم را بکار گیرند.
ستاد بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد هم از دستگاه های خدمت رسان و مدیران سازمان های متولی خواسته با تامین امکانات و تجهیزات لازم در آماده باش کامل به سر ببرند و سازمان های خود را در هیج شرایطی ترک نکنند.
9929/1662

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۷۲۵۵۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • صالحی اصفهانی : سال ۵۱، پول کرایه خانه در اطراف تهران را نداشتم/تصویری که از زمان شاه در ذهن ماست با کلیپ‌های شبکه‌های خارجی متفاوت است
 • طبس یکی از مقاصد گردشگری کشور / افزایش میزان اقامت در شهرستان
 • افزایش ۱۰درصدی اقامت مسافران در طبس/۷۷۴هزارنفر بازدید از جاذبه ها
 • تردد در مناطق گردشگری طبس تا اطلاع ثانوی ممنوع شد
 • تردد در مناطق گردشگری طبس ممنوع شد
 • عکس/ کانکس‌های مردم زلزله‌زده سرپل ذهاب در سیل فرو رفت
 • افزیش 10 درصدی بازدیدکنندگان از موزه ها
 • ادای احترام ویژه محمدرضا گلزار به شرکت کننده «برنده باش» +فیلم
 • (ویدئو) در قسمت جدید "برنده باش محمدرضا گلزار" چه گذشت؟
 • نمایشگاه طبس شناسی با عکس‌هایی از ۱۱۶ سال قبل
 • امامزاده «علی اشرف» سمنان را بیشتر بشناسیم
 • امامزاده علي اشرف سمنان ؛نواده‌ی سید الساجدین
 • جایگاه پتروشیمی ایران در جهان
 • ماجرای قهر شرکت کننده «برنده باش» با محمدرضا گلزار چه بود؟+فیلم
 • اشرف غنی: حملات تروریستی اخیر با مذاکرات صلح مرتبط است
 • برگزاری تورهای طبس‌گردی در استان خراسان جنوبی
 • کمک‌ مردم زلزله زده سر پل ذهاب به مردم مناطق سیل زده گلستان + فیلم
 • بررسی جایگاه پتروشیمی ایران در جهان
 • عطر بهار نارنج در میانه کویر لوت/ زیارت و سیاحت در طبس گلشن