گروه دانشگاه خبرگزاری آنا: بسیج یکی از مهم ترین ارکان نظام در تاریخ انقلاب بوده و هست و به واسطه ی همین نقش افرینی ها در عرصه های مختلف، همواره یکی از اهداف نظام سلطه جهت خدشه وارد کردن بر جایگاه آن در افکار عمومی بوده است. نگارنده در این مطلب، با مروری بر دیدگاه های مقام معظم رهبری و فرماندهی کلّ قوا در باره ی بسیج و بسیجی سعی داشته تا ابعاد مختلف این پدیده ی شگرف تاریخ معاصر و یادگار امام ( ره ) را برای خواننده تبیین نماید.

1-آغاز پایه گذاری بسیج
از دیدگاه مقام معظم رهبری ، بسیج درواقع نتیجه ی اعتماد امام ( ره ) به مردم و گذاشتن بار حرکت انقلاب بر دوش آنها می باشد : « امام ( ره ) از روز اول پیروزی یا حتی قبل از پیروزی با کشاندن مردم به عرصه، با گذاشتن بار حرکت به دوش مردم، با اعتماد به مردم، پایه‌ی بسیج را گذاشت. به مردم اعتماد کرد؛ مردم هم به خودشان اعتماد پیدا کردند؛ اعتماد به نفس پیدا کردند؛ پایه‌ی بسیج همان جا گذاشته شد.» (1389/04/02 بیانات در دیدار اعضای بسیجی‌ هیئت علمی دانشگاه‌ها) شاید بشود گفت که در میان یادگارهای ارزشمندِ باقی‌مانده از امام عزیز و عظیم القدر ما، یادگاری که از همه بیشتر گسترش دارد، بسیج است. عظیمترین و ماندگارترین یادگار آن بزرگوار، همین بسیج مردمی است که در همه‌جا حضور دارد؛ در همه فعّالیتها می‌تواند پیشرو باشد و روحیه بسیجی را نشان دهد. (1371/08/27 بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان بسیج)
2-جایگاه بسیجیان
نکته ی مهم دیگری که می بایست در مورد بسیج به آن توجه داشت جایگاه والای آن در نظام است : « در هر مجموعه‌یی که افراد آن عضو بسیج هستند، از جهت خدمت به انقلاب، نسبت به دیگران برتر و مقدمترند.» ( 1368/04/06 بیانات در مراسم بیعت بسیجیان نمونه‌‌ی کشور) جایگاهی که با مطالعه ی فلسفه ی وجودی ، چیستی و معنای بسیج اهمیت آن روشن تر می شود.
3-فلسفه‌ی وجود بسیج
از نگاه مقام معظم رهبری ، فلسفه ی وجود بسیج ، لزوم حضور افرادی فداکار تر برای حرکت در مسیر نیل به اهداف و آرمان ها است : « فلسفه‌ی وجود بسیج این است که در میان یک ملت وقتی آرمانی مطرح است، وقتی هدف بزرگی در پیش است، وقتی توطئه‌ی دشمنی این حرکت و راه را تهدید می‌کند، اگرچه همه‌ی ملت باید حرکت کنند، اما از میان ملت به طور طبیعی و عادی جمعی پیدا می‌شوند که خود را بیشتر به آب و آتش می‌زنند؛ خود را بیشتر آماده‌ی حضور می‌کنند؛ سختیها را به جان می‌خرند؛ رنجها را به جان تحمّل می‌کنند؛ از بسیاری از خیرات می‌گذرند؛ دنبال اجر و مزد مادّی نمی‌مانند؛ دنبال تشویق و تقدیر نمی‌مانند؛ محور اصلی کار را می‌چسبند و به پیش می‌روند.» (1379/05/06 بیانات در دیدار گروه کثیری از بسیجیان اردبیل) و به همین دلیل از اهمیت بسیار زیادی نیز برخوردارند : « از لحاظ بلند مدت، توجه به بسیج، از تمام مأموریتهای سپاه بالاتر است. ملت را آماده کردن، مأموریت بسیار بالا و مهمی است. » (1369/06/29 سخنرانی در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رؤسای دفاتر نمایندگی ولیّ فقیه در این نهاد) برای درک اهمیت بسیج ، ضروری است که چیستی این معجزه ی قرن از دیدگاه مقام معظم رهبری را مرور کنیم.
4-چیستی بسیج
از دیدگاه معظم له :
4-1بسیج یک نعمت است
بسیج یک نعمت بزرگ است که امروز در اختیار ماست. اگر از این نعمت خوب استفاده نشود کفران شده است. هر نعمتی که کفران بشود، خدای متعال آن کفران‌کننده را مجازات خواهد کرد و اولین مجازات این است که از آن نعمت محرومش می‌کند. (1379/02/17 بیانات در دیدار با فرماندهان سپاه و بسیج)
2-4بسیج، یکی از نیروهای مسلح نیست
بسیج، یکی از نیروهای مسلح نیست. بسیج، متن ملتی است که در مراکز نظامی و صنعتی و اجتماعی و دینی و آموزشی حضور دارد. این‌طور نیست که ما ارتش و سپاه داریم و یک نیروی مسلح دیگر هم به نام بسیج داریم. (1368/07/05 بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم) بعضی کسان خیال می‌کنند که «بسیج» یک سازمان نظامی، مثل سازمانهای نظامی دیگر - یعنی ارتش و سپاه - است. این خطاست. بسیج، یعنی نیروی کارآمدِ کشور برای همه میدانها. (1377/09/02 بیانات در دیدار جمعی از پاسداران و بسیجیان) بسیج، یک سازمان سوم نظامی در قبال سازمان سپاه و ارتش نیست. بسیج، بسیج است؛ بدین معنی که آحاد مردم، به وسیله‌ی فرمانده‌ی کل نیروهای مسلح در هر عهدی، برای کار نظامی بسیج میشوند. (1368/12/21بیانات در دیدار مدیران ستاد فرماندهی کلّ قوا) بعضی این طور گمان می‌کنند که بسیج یک مجموعه‌ی نظامی است. این طور نیست؛ بسیج جزو سازمانهای نظامی به معنای خاص آن به حساب نمی‌آید. بسیج یعنی پیشگام و پیشقراول در همه‌ی میدانهای مورد نیاز کشور و نظام اسلامی. هرجا حضور شجاعانه و فداکارانه و مخلصانه ضرورت پیدا می‌کند، بسیج در خط مقدّم قرار می‌گیرد. جنگ، یکی از این میدانها بود. لذا شما ملاحظه می‌کنید در دوران جنگ که صدها هزار بسیجی به میدان رفتند. بعضی از اینها جوان بودند، بعضی پیر بودند، بعضی نوجوان بودند، بعضی شهری بودند، بعضی روستایی بودند، بعضی کارگر بودند، بعضی دانش‌آموز بودند، بعضی دانشجو بودند، بعضی کاسب بودند، بعضی روحانی بودند، بعضی استاد دانشگاه بودند، بعضی هنرمند بودند، بعضی متخصصین بودند، بعضی پزشک بودند؛ اما همه بسیجی بودند. (1379/05/06 بیانات در دیدار گروه کثیری از بسیجیان اردبیل) بسیج لزوماً یک سازمان نظامی نیست؛ یعنی حتماً سازمان نظامی نیست. بسیج، یعنی مردم. من هم ممکن است عضو بسیج باشم؛ اما نظامی نیستم. در دانشگاه، در کارخانجات، در حوزه‌های علمیه، در ادارات، همه جا بسیجی هست. بسیج، یک سازمان نظامی نیست. دانشجویان هم بسیجی بودنشان هیچ اشکالی ندارد؛ بلکه بلاشک یک ارزش است. همه هم بسیجی باشند عیبی ندارد. ( 1377/02/22 بیانات در جلسه پرسش و پاسخ دانشگاه تهران‌) بسیج، نیروی خاصی در قبال نیروهای دیگر نیست.یعنی این‌طور نیست که ما بگوییم یک نیروی زمینی داریم، یک نیروی هوایی داریم، یک سپاه داریم، یک ارتش داریم، یک بسیج هم داریم. اگر این‌طور بگوییم، بسیج را کوچک کرده‌ایم. (1369/09/01 سخنرانی در دیدار با فرماندهان نیروی مقاومت بسیج‌)
3-4بسیج برخاسته از متن ملت است
بسیج، یعنی متن ملت و همه آحاد مؤمن و یک حقیقت گسترده در تمام زوایای جامعه. (1374/09/08 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)
4-4بسیج رمز پایداری و ماندگاری و عزت ملی است. (1388/09/04 بیانات در دیدار جمع کثیری از بسیجیان کشور)
5-4بسیج مجموعه ای از پاک ترین و فداکارترین انسان هاست
بسیج، عبارت است از مجموعه‌ای که در آن، پاکترین انسانها، فداکارترین و آماده‌به‌کارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای به کمال رساندن و به خوشبختی نائل کردنِ این کشور، جمع شده‌اند. (1376/09/05 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)
4-6بسیج مجموعه ای عظیم ، منسجم ، آگاه ، متعهد و بصیر است.
بسیج، عبارت است از تشکیلاتی که در آن، افرادِ متفرّق و تنها، به یک مجموعه عظیم و منسجم و به یک گروه آگاه، متعهّد، بصیر و بینای به مسائل کشور و به نیاز ملت، تبدیل می‌شوند؛ مجموعه‌ای که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطرجمع می‌کند. معنای بسیج، این است. (1376/09/05 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)
7-4بسیج، حرکت برخاسته‌ی از ایمان، از عشق، از اعتماد به نفس و توأم با ابتکار است. (1390/07/22 بیانات در دیدار بسیجیان استان کرمانشاه‌)
8-4بسیج اساس نیروی مردم است
اساس، نیروی مردم، یعنی همین بسیج است. (1370/08/30 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)
9-4همزاد انقلاب است
بسیج همزاد انقلاب است. اولاً این مجموعهی عمومیِ مردمی از اول دارای سازماندهی بود؛ این یک خصوصیت منحصربهفرد است. این سازماندهی کمک کرد به این که این حرکت عظیم مردمی راه خودش را گم نکند. وقتی سازماندهی بود، یعنی هدایت در آن هست، بصیرت در آن هست، تمرکز در تصمیمگیری هست، ارادهی مردم هست؛ اما از تندروی، از زیادهروی، از کجروی، از خطاهای فاحش، جلوگیری میکند. مهمتر از این، خصوصیت ایمان و برخاستن از احساس تکلیف شرعی بود. (1391/07/24 بیانات در دیدار بسیجیان استان خراسان شمالی‌)
10-4فارغ از سن و جنسیت است
یک خصوصیت دیگر این است که همهی قشرها در بسیج حضور دارند؛ شهری هست، روستائی هست، جوانِ نوخاستهی نوسال هست، پیرمرد کهنسال هم هست. (1391/07/24 بیانات در دیدار بسیجیان استان خراسان شمالی‌)
11-4محیط مساعد برای خودسازی است
یکی از خصوصیات، خودسازی است. ما باید خودمان را تربیت کنیم. محیط مساعد، خودسازی را آسان میکند. یکی از محیطهای مساعد، خود مجموعهی حالات دفاع مقدس بود؛ اما محیط مساعد، خود بسیج است. (1391/07/24 بیانات در دیدار بسیجیان استان خراسان شمالی‌)

5-معنای بسیج
مقام معظم رهبری ، علاوه بر تبیین چیستی بسیج ، در موارد متعددی ، بسیج را معنا نیز کرده اند ، معنای بسیج از دیدگاه معظم له عبارت است از :
1-5فعالیت و همکاری در جهاد عمومی
5-2فرهنگ
5-3ذهنیتی برجسته و و الا در جامعه
بسیج، یعنی مجموعه‌ی انسان‌هایی که نیروی خودشان را به میدان می‌آورند تا در جهاد عمومی کشور و ملت‌شان، در جهت رسیدن به قله‌ها، فعال باشند و با آنها همکاری کنند و در کارشان سهیم باشند؛ این، معنای بسیج است. به‌هرحال، بسیج یک فرهنگ است؛ بسیج، یک ذهنیت برجسته و والا در جامعه‌ی ماست. (1384/09/07بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان در سالروز شهادت حضرت امام صادق (ع((
5-4پیشرو بودن در همه ی عرصه های زندگی
بسیجی یک فرهنگ است و اگر بخواهیم این فرهنگ را در یک جمله تعریف کنیم، باید بگوییم پیشرو بودن در همه‌ی عرصه‌های اساسی زندگی. (1384/03/05 بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان بسیجی‌) بسیجی، یعنی دلِ با ایمان، مغزِ متفکّر، دارای آمادگی برای همه میدانهایی که وظیفه‌ای انسان را به آن میدانها فرا می‌خواند. این معنای بسیجی است. (1378/09/03 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان) بسیج، عبارت است از مجموعه‌ی عظیمی از انسانهایی که در میدان خطر، در میدان مجاهدت، در میدان تلاش - هر گونه تلاشی - آن‌جایی که به گذشت، به اغماض از استراحت و آسایش، به اخلاص در اقدام و عمل احتیاج دارد، پیشقدم است. این معنای بسیج است. بسیج، در جنگ پیشقدم بود؛ در آن‌جایی هم که پای سازندگی به میان می‌آید - اگر میدان بدهند - پیشقدم است؛ در آن‌جایی هم که خدمات عمومی مطرح می‌شود - اگر درخواست کنند - پیشقدم است؛ در آن‌جایی هم که مسأله‌ی آبروی نظام در انتخابات و امثال آن مطرح است، پیشقدم است. هرجا یک حضور مخلصانه‌ی شجاعانه لازم است، می‌توان بسیج را در آن‌جا جست و یافت. این معنای بسیج است. بیخود نیست که شخصیتی مثل امام با آن عظمت، که وجود او مرکز توجّه همه‌ی عواطف عاشقانه‌ی این ملت بود، به بسیجیان عشق می‌ورزید و با همه‌ی وجود آنها را گرامی می‌داشت. (1379/05/06 بیانات در دیدار گروه کثیری از بسیجیان اردبیل)
5-5تلاش در جهت استقلال ، آزادی و آبادانی
بسیج یعنی اینکه هر جوانی بداند و بفهمد که باید کشورش مستقل و آزاد و آباد باشد و بخواهد در این راه تلاش کند و نقش بر عهده بگیرد؛ مسئولیت بر عهده بگیرد. (1386/08/09 بیانات‌ در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان بسیجی‌‌)
5-6توأم کردن ایمان و عمل
معنای بسیج، توأم کردن ایمان و عمل است؛ عمل مجاهدانه، نه صرفاً عمل شخصی. (1389/08/02بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان استان قم‌)
5-7آمادگی جهت برآورده کردن نیاز های انقلاب
بسیج به معنای فرد یا مجموعه‌ی آماده‌ی برآوردنِ نیازهای انقلاب است، در هر زمان و از هر نوع؛ این معنای بسیج است. تشکلی به این نام تشکیل شده و شما عضو او هستید. اگر دیگری در یک سازمان دیگر است و همین احساسات شما را دارد، او هم بسیجی است و فقط رسماً جزو سازمان شما نیست. کما این که در محیط کارگاه، هر کس این احساس را دارد بسیجی است. در محیط روحانیت و حوزه‌ی علمیه، هر کس این احساس را دارد بسیجی است. در محیط بازار و در محیط اداره و در محیط روستا، هر کس این احساس را دارد بسیجی است؛ این احساسی که فردی آماده است در هر زمان و در هر عرصه‌ای که به او نیاز باشد، حضور پیدا کند. (1386/02/31 بیانات در دیدار اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه‌ها)
5-8حضور در وقت نیاز
هر جا و در هر زمانی به شما نیاز هست، آن‌جا حاضر باشید. این می‌شود بسیجی؛ بسیج یعنی این. (1386/02/31 بیانات در دیدار اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه‌ها) جوانان عزیز سعی کنند آن‌جایی که کشور به آنها نیاز دارد، در مقام ادای وظیفه حاضر باشند. بسیج یعنی همین. علت این‌که ما برای بسیجی احترام قائلیم، این است که در هر نقطه‌ای که کشور به او احتیاج دارد، در آن‌جا حاضر است (1378/01/09 بیانات در دیدار مردم ایذه) بسیج، یعنی حضور بهترین و با نشاط ترین و باایمان‌ترین نیروهای عظیم ملت در میدانهایی که برای منافع ملی و برای اهداف بالا، کشورشان به آنها نیاز دارد. (1379/07/29 بیانات در جمع بسیجیان حاضر در اردوی فرهنگی رزمیِ یاران امام علی(ع)) هرجا وظیفه‌ای باشد، انسان بسیجی در میدان آن وظیفه، حاضر است. (1378/09/03 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)
9-5احساس قدرت و توانایی ایستادگی در برابر دشمنان
بسیج به این معناست که جوانان ملت و عناصر کاری ملت، در میدانهای سخت، احساس کنند که به امید خدا و با توکّل بر او، دارای چنان قدرت و توانایی هستند که می‌توانند در مقابل دشمنان بایستند. این، معنای بسیج است. (1371/08/27 بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان بسیج)
10-5بصیرت و ایمان
بسیج نه به پول وابسته است، نه به عنوان و جاه و جلال وابسته است، نه به دستور از بالا وابسته است. معیار بسیج، بصیرت است و ایمان. ایمان از دل او میجوشد، او را به کار وادار میکند؛ بصیرت هم به او تفهیم میکند که چگونه حرکت کند، معیارها را چگونه تشخیص بدهد، راه را چگونه طی کند. این معنای بسیجی است. (1388/09/04 بیانات در دیدار جمع کثیری از بسیجیان کشور)
11-5حرکت خود جوش مردمی
بسیج به معنای حرکت خود جوش مردمی است؛ مردمی که خودشان را صاحب مملکت خویش می‌دانند؛ مردمی که - بخصوص جوانانش - با معنویّت هستند و دلشان با خدا آشناست؛ مردمی که اوّلاً از هر گونه انحراف در مشی کلّی کشورشان آگاه می‌شوند، ثانیاً از آن رنج می‌برند و ثالثاً در مقابل آن انحراف می‌ایستند. این، معنای بسیج است. (1374/09/08 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان) بسیج، یعنی مردم. (1369/09/01 سخنرانی در دیدار با فرماندهان نیروی مقاومت بسیج‌)
12-5ایمان و انگیزه
یعنی همه‌ی نیروهای مؤمنِ پرانگیزه‌ی باشورِ با توان در جامعه‌ی اسلامی - اعم از زن و مرد (1369/09/01 سخنرانی در دیدار با فرماندهان نیروی مقاومت بسیج‌)
13-5آماده ی دفاع از انقلاب
بسیج یعنی متن مردم؛ آن مردمی که می‌توان امید دفاع از انقلاب را از آنها داشت. (1369/09/01 سخنرانی در دیدار با فرماندهان نیروی مقاومت بسیج‌) بسیج، یعنی مجموعه‌ی آحاد ملت؛ آنهایی که می‌توانند دفاع کنند. (1369/09/24 سخنرانی در میدان صبحگاه ناوگان منطقه‌ی یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران‌)
14-5نیروهای حزب اللهی
بسیج، یعنی کل نیروهای مؤمن و حزب‌اللهی کشور ما.(1369/09/05 سخنرانی در مراسم ویژه‌ی روز بسیج در پادگان امام حسن مجتبی(ع))

6-بسیجی کیست؟
از دیدگاه مقام معظم رهبری ، بسیجی کسی است که :
6-1مقدورات خود را در راه هدف‌های عظیم به میدان می‌آورد
بسیجی، آن کسی است که مقدورات و امکان خود را در راه هدف‌های عظیم این ملت به میدان می‌آورد؛ خود را سهیم می‌کند؛ خود را مسؤول می‌داند و مایل نیست کنار بنشیند، تا دیگران تلاش کنند، او هم نگاه کند؛ یا آن‌جایی که سودمند است، سودش را ببرد؛ و یا تا یک گوشه‌اش ساییده شد، بنا کند به ایراد گرفتن و اعتراض کردن (1384/09/07بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان در سالروز شهادت حضرت امام صادق (ع((
6-2احساس مسئولیت می کند
بسیج یعنی اینکه هر جوانی بداند و بفهمد که باید کشورش مستقل و آزاد و آباد باشد و بخواهد در این راه تلاش کند و نقش بر عهده بگیرد؛ مسئولیت بر عهده بگیرد. (1386/08/09 بیانات‌ در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان بسیجی‌‌) بسیج یعنی آن عنصر دلسوزی که کشور را متعلق به خود و آینده را وابسته‌ی به تلاش خود می‌داند؛ نگران است،چون صاحبخانه است. (1386/02/31 بیانات در دیدار اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه‌ها)
6-3آماده است
اول، احساس نیاز است. بعد از احساس نیاز، آمادگی است. (1384/03/05 بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان بسیجی‌)
6-4چشمداشت مزد ندارد
شرط دیگر این است که در مقابل این حرکت و کار، از کسی مزد نخواهد. (1384/03/05 بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان بسیجی‌)
6-5مخلص و بصیر است
بسیجی بودن ارکانی دارد. درجه‌ی اول، روحیه‌ی اخلاص و روحیه‌ی بصیرت است. وقتی جاه‌طلبی‌ها و حسادتها و دنیاطلبی‌ها و هوی‌پرستی‌ها و شهوترانی‌ها جلوی چشم ما را بگیرند، واقعیات را هم نمیتوانیم مشاهده کنیم. (1389/09/04 بیانات در جمع 110 هزار بسیجی‌ در روز عید غدیر) در حقیقت همه انسانهای مؤمن، آگاه، بصیر، عاشق، متعهّد، علاقه‌مند و آماده به کار، در هر میدانی از میدانها که برای ملت مفید است،حضور دارند، جزو بسیجند. لذا بسیج، یک نام مقدّس است. (1376/09/05 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)
6-6ارزش ها را قبول دارد و به آن احترام می گذارد
بسیج به نظر ما محدود در همین تعدادی که در سازمان بسیجند نمیشود؛ خیلیها هستند [که] دلهایشان با شما است، شما را تحسین میکنند، به شما احترام میگذارند، قدر شما را میدانند، در داخل سازمان بسیج هم نیستند؛ آنها هم بسیجیاند. آن کسانی که ارزشهای شما را قبول دارند، به آن ارزشها احترام میگذارند، به زحمات شما، به خدمات شما، به مجاهدت شما احترام میگذارند، آنها هم از نظر ما بسیجیاند. حضور در صحنه یکی از مهمترین کارها است؛ تواناییهای بسیج، تواناییهای کارگشا و گرهگشا است. (1392/08/29 بیانات در دیدار پنجاه هزار فرمانده بسیج سراسر کشور)
7-6به دنبال شهرت و نام و نشان نباشد
جوانان مؤمن که خصوصیتشان همین است که مؤمن‌اند، دنبال نام و نشان نیستند، از همه‌ی ظرفیت استفاده میکنند؛ هدف هم آرمانهای نظام اسلامی است. معنای بسیجی این است. (1388/09/04 بیانات در دیدار جمع کثیری از بسیجیان کشور)
8-6به دنبال اهداف والا باشد
آن کسی که دنبال اهداف والاست، آن کسی که حاضر است از وجود خود برای کشورش، برای اسلامش، برای نظام اسلامی و برای آحاد ملتش، با وجود خود، با استعداد خود، با جان و تن خود سرمایه‌گذاری کند، او بسیجی است؛ در هر کجا که باشد. (1379/07/29 بیانات در جمع بسیجیان حاضر در اردوی فرهنگی رزمیِ یاران امام علی(ع))
9-6برای ارزشهای اسلام اهمیت قائل باشد
10-6خاضع و خاشع در مقابل پروردگار باشد
11-6صالح و پاک باشد
بسیجی کسی است که برای ارزشهای اسلام، اهمیت قائل است و معتقد به خدا و خاضع و خاشع در مقابل پروردگار عالمیان است. در دل، مشتاق صلاح است و می‌خواهد صالح و پاک باشد و از رذایل اخلاقی دور بماند. می‌خواهد روز به روز اُنس خود را با خدا بیشتر کند و بنده او باشد و بر طبق فرمان او زندگی کند. (1374/09/08 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)

7-خصوصیات بسیجی
مقام معظم رهبری ، بهترین و بزرگترین الگوی بسیجیان را امام علی ( ع ) می داند : « بهترین و بزرگترین الگو برای بسیجیان مسلمان در همه عالم، علی‌بن‌ابیطالب علیه‌السّلام است» . (1373/09/03 بیانات در دیدار جمعی از مداحان )
و از این منظر ، از دیدگاه معظم له ، برخی از مهمترین خصوصیات بسیجی عبارت است از :
7-1ارتباط با خدا
بسیجِ عظیم ملّت ایران، دارای خصوصیّاتی است. یک ویژگی این است که در بسیج ملت ایران، مایه اصلی، ارتباط با خداست. آن عاملی که موجب می‌شود انسان در میدانها خسته نشود، یاد خداست. آن نیرویی که انسان را در مقابل همه قدرتها با قوّت کامل نگه‌می‌دارد، توکّل به خداست. (1371/08/27 بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان بسیج)
7-2بصیرت
7-3اخلاص
7-4عمل بهنگام و به اندازه
آنچه که برای همه‌ی ما، برای همه‌ی بسیجیان عزیز، برای جوانها در هر نقطه‌ای از این عرصه‌ی عظیم که مشغول کار هستند، باید به عنوان شاخص مطرح باشد، عبارت است از این سه عنصر: بصیرت، اخلاص، عمل بهنگام و به اندازه. این سه عنصر را همیشه با یکدیگر توأم کنید و در نظر داشته باشید. این عناصر سه‌گانه باید برای ما شاخص باشد؛ بصیرت، اخلاص، عمل بهنگام و به اندازه. قدرت تحلیل باید پیدا کرد، قدرت تشخیص باید پیدا کرد. عنصر دوم، اخلاص است. فرمود اگر کسی در میدان جهاد فی‌سبیل‌اللَّه دنبال یک خواسته‌ی شخصی برود، دنبال غنیمت برود و کشته شود، شهید فی‌سبیل‌اللَّه نیست. شرط شهادت و شرط مجاهد فی‌سبیل‌اللَّه بودن این است که حرکت او فی‌سبیل‌اللَّه باشد، للَّه باشد؛ یعنی اخلاص داشته باشد. انگیزه‌های شخصی، انگیزه‌های گروهی، انگیزه‌های فامیلی، رودربایستی‌های رفاقتی اگر در حرکت ما تأثیر گذاشت، این اخلاص را مشوب میکند، مشکل درست میکند. بی‌اخلاصی، یک جائی خودش را نشان خواهد داد. عنصر سوم، عمل بهنگام و به اندازه است. لحظه‌ها را باید شناخت. اگر چنانچه انسان وقت‌شناس نباشد، نداند کدام کار را در کجا باید انجام داد، ممکن است خطاهای بزرگی از انسان سر بزند. (1389/08/02بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان استان قم‌)
7-5حضور
یکی از خصوصیات خصلت بسیجی و جریان بسیجی، حضور است؛ غایب نبودن در آنجایی که باید در آنجا حاضر باشیم. این یکی از اوّلی‌ترین خصوصیات بسیجی است. (1389/04/02 بیانات در دیدار اعضای بسیجی‌ هیئت علمی دانشگاه‌ها)
6-7آگاه
اساس بسیج در جمهوری اسلامی، بر آگاهی است. (1371/08/27 بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان بسیج)
7-7پایبند به قوانی و مقرات و ارزش ها
بسیج با همین خصوصیاتی که گفته شد، پایبند به قوانین و مقررات و ارزشهائی است که در قالب نظام مجسم شدند. یک عده‌ای اشتباه میکنند؛ خیال میکنند بسیجی یعنی کسی که پابند به مقررات نیست، پابند به قوانین نیست، پابند به ضوابط مستقر در جامعه نیست؛ نخیر، این اشتباه است، این خطاست. (1390/07/22 بیانات در دیدار بسیجیان استان کرمانشاه‌)
8-7سیاسی
9-7مجاهد
10-7متدین
11-7متعبد
12-7غیور
13-7-علم گرا
14-7متخلق به اخلاق اسلامی
15-7آبادگر
بسیج سیاسی است، اما سیاست‌زده نیست، سیاسی‌کار نیست، جناحی نیست؛ بسیج مجاهد است، اما بی‌انضباط نیست، افراطی نیست؛ بسیج عمیقاً متدین و متعبد است، اما متحجر نیست، خرافی نیست؛ بسیج بابصیرت است، اما ازخودراضی نیست؛ بسیج اهل جذب است - گفته‌ایم جذب حداکثری - اما اهل تسامح در اصول نیست؛ بسیج غیور است، پاسدار خطوط فاصل است؛ بسیج طرفدار علم است، اما علم‌زده نیست؛ بسیج متخلق به اخلاق اسلامی است، اما ریاکار نیست؛ بسیج در کار آبادکردن دنیاست، اما خود اهل دنیا نیست. این شد یک فرهنگ. (1390/09/06 بیانات در دیدار اقشار نمونه بسیج سراسر کشور)
16-7حضور مستمر
حضور تودهای در انقلابهای گوناگون، یک ماه بود، دو ماه بود، حداکثر یک سال بود؛ بعد تمام شد. (1391/07/24 بیانات در دیدار بسیجیان استان خراسان شمالی‌)
17-7ایثار
استئثار یعنی هرچه که وجود دارد، ما برای خودمان بخواهیم. گاهی در بعضی از دعاهای ائمه (علیهمالسّلام) از مستأثرین شکایت شده است. مستأثرین یعنی آن کسانی که هرچه هست، برای خودشان میخواهند؛ دنبال منافع شخصی و دستاندازی به داشتههای دیگرانند. ایثار، نقطهی مقابل این است؛ یعنی از سهم خود، از حق خود برای دیگران گذشتکردن، و به نفع دیگران از حق خود صرفنظر کردن. این خصوصیت در قلههای بسیج وجود داشته است. گاهی به خاطر منافع خودمان، حاضریم حق دیگران را هم پامال کنیم. باید مراقب خودمان باشیم. خودسازی بسیجی، یکی از خصوصیاتش همین است که بتواند این روحیه را در خود تقویت کند و پرورش دهد که ایثار کند. آن قلههای بسیج که عرض کردیم، آنهائی هستند که جان خودشان را در کف دست گرفتند، رفتند برای دفاع از اسلام، برای دفاع از انقلاب، برای دفاع از امام، برای دفاع از کشور، برای حفظ مرزهای کشور جنگیدند. از خودگذشتگی، بالاتر از این؟ بیش از این؟ این، قلهی ایثار است. پائینتر از این، صرفنظر کردن و گذشتن از منافع کوتاهمدت مادی است که ما برای خودمان تعریف میکنیم. سعی کنیم از منافع شخصی به نفع منافع عمومی، به نفع اسلام، به نفع اهداف والا، صرفنظر کنیم. اما آنجائی که میبینیم رسیدن به یک حق شخصی معنایش این است که از حقوق دیگران عبور کنیم، از قانون عبور کنیم، از انصاف عبور کنیم، اینجا مهار و زمام نفس خود را به دست بگیریم؛ آنچه را که میتوانیم به دست بیاوریم، به نفع دیگران از آن صرفنظر کنیم؛ این میشود ایثار. (1391/07/24 بیانات در دیدار بسیجیان استان خراسان شمالی‌) بسیجی یعنی همه وجودش وقف اسلام است. (1373/09/03 بیانات در دیدار جمعی از مداحان )
18-7بلند همتی
بسیجی بلندهمّت است. خواسته‌های او بزرگ و در حدّ اعتلای کشور است. خواسته او، نجات همه آحاد بشر و رفع فساد و فقر و تبعیض و بی‌عدالتی و سلطه دشمن است. (1374/09/08 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)

19-7سلطه ستیز
او از این که زیر پرچم امریکا یا دیگر قدرتهای بیگانه زندگی کند و مثل حیوانات بچرد، بیزار است. (1374/09/08 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)
20-7منظم
رعایت نظم هم نکته‌ی بعدی است. (1369/09/05 سخنرانی در مراسم ویژه‌ی روز بسیج در پادگان امام حسن مجتبی(ع) )
21-7علاقه مند به سرنوشت کشور
بسیج یعنی عنصر مؤمنِ انقلابیِ علاقه‌مند به سرنوشت میهن، علاقه‌مند به سرنوشت کشور و یک فرد فداکار. (1371/05/21 بیانات در دیدار جمعی از کارگزاران فرهنگی)

8-بسیج نماد چیست ؟
از دیدگاه مقام معظم رهبری ، بسیج یک نقش نمادی و اسطوره ای نیز دارد ، نمادی که یکی از ارکان اقتدار نظام جمهوری اسلامی به شمار می رود .در این خصوص مقام معظم رهبری می فرمایند : « آنچه مهم است، این است که بسیج فقط شور و هیجان نیست؛ بسیج مظهر خصوصیات مثبت بسیاری است. اگر می‌بینید که امام بزرگوار نسبت به بسیج یک رابطه‌ی ویژه‌ای از خود نشان می‌داد و اگر می‌بینید که همه‌ی کسانی که به سرنوشت این کشور و این نظام علاقه‌مند و دلبسته هستند، بسیج را گرامی می‌دارند، این به خاطر همان خصوصیات ویژه است. (1379/05/06 بیانات در دیدار گروه کثیری از بسیجیان اردبیل) از دیدگاه معظم له ، بسیج نماد موارد زیر است :
1-8عظمت ملّت
بسیج مظهر عظمت ملّت و نیروی کارآمد درونىِ کشور ما است. (1392/08/29 بیانات در دیدار پنجاه هزار فرمانده بسیج سراسر کشور)
2-8وحدت مقدس میان آحاد ملّت
بسیج در حقیقت، مظهر یک وحدت مقدّس، میان افراد ملت است. (1376/09/05 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)
3-8عشق
4-8ایمان
5-8آگاهی
6-8مجاهدت
7-8آمادگی
بسیج در واقع، مظهر عشق و ایمان و آگاهی و مجاهدت و آمادگی کامل، برای سربلند کردن کشور و ملت است. (1376/09/05 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)
8-8صفا
9-8بینش
جمع پُرشور بسیجیان در همه جا مظهر صفا و بینش روشن و آمادگی برای مجاهدت و فداکاری است. (1379/05/06 بیانات در دیدار گروه کثیری از بسیجیان اردبیل)
10-8حضور مردم
آنجایی که مردم در صحنهاند و پیوند و اتّحاد میان آحاد مردم هست، پیروزی و پیشروی قطعی است. بسیج یک چنین نمونهای است؛ مظهری است از همین حضور مردمی در صحنه و پیوند مردم با یکدیگر؛ به این چشم به بسیج باید نگاه کرد. (1392/08/29 بیانات در دیدار پنجاه هزار فرمانده بسیج سراسر کشور)

9-برکات بسیج
از ابتدای تشکیل این نهاد مقدس و یادگار امام ( ره ) ، بسیج همواره برکات زیادی برای نظام داشته است: « بسیج آن‌قدر به این کشور خدمت کرده که کسی نمی‌تواند در مفید بودن آن - بلکه ضرورت آن - تردید کند.( 1377/02/22 بیانات در جلسه پرسش و پاسخ دانشگاه تهران‌) از منظر مقام معظم رهبری ، برخی از مهم ترین برکات بسیج برای نظام ، مردم و انقلاب عبارت است از :
9-1تضمین آینده ی کشور
اگر بتوانید بسیج را هرچه فراگیرتر کنید و دل‌های بیشتر و نشاطِ متراکم‌تری را وارد این صحنه‌ی عمل بکنید، آینده‌ی این کشور تضمین‌شده‌تر است. (1384/09/07بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان در سالروز شهادت حضرت امام صادق (ع((
9-2فائق آمدن بر مشکلات و تحولات
فرهنگ بسیجی است که می‌تواند بر همه‌ی تحولات این کشور فایق بیاید و حرکت این کشور را تضمین کند. (1384/09/07بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان در سالروز شهادت حضرت امام صادق (ع((
3-9ضامن عزّت کشور و نظام
بسیج مایهی عزّت کشور و نظام است. چرا؟ چون معنای بسیج حضور متن مردم در عرصههای فعّالیّتهای اساسی برای ملّت و کشور است. هر دولتی و هر کشوری وقتی مردم را داشته باشد، هر جایی که متن مردم حضور پیدا کنند و مردم حرکت بکنند به یک سمتی، پیروزی قطعی است؛ [این] یک چیز مسلّم است. آنجایی کشورها ضربه میخورند، شکست میخورند که مردمشان در صحنه نباشند یا وحدت عمل نداشته باشند. آنجایی که مردم در صحنهاند و پیوند و اتّحاد میان آحاد مردم هست، پیروزی و پیشروی قطعی است. (1392/08/29 بیانات در دیدار پنجاه هزار فرمانده بسیج سراسر کشور)
4-9مانعی مقابل تهدید دشمن
تا بسیج هست، نظام اسلامی و جمهوری اسلامی از سوی دشمنان تهدید نخواهد شد؛ این یک رکن اساسی است. مطمئن باشید تا بسیج در این کشور هست، تا این روحیه‌ی صدق و صفا و خدمت بی‌مزد و منت در میان مردم ما - بخصوص جوانان ما - وجود دارد، دشمن هیچگونه لطمه‌ای به این انقلاب و به این نظام و به این کشور نخواهد توانست وارد کند. (1388/09/04 بیانات در دیدار جمع کثیری از بسیجیان کشور)

10-عرصه های بسیج
سوال مهمی که باید به آن پاسخ داده شود این است که آیا عرصه ی فعالیت و حضور بسیج فقط میادین نظامی و جنگ است؟ از دیدگاه مقام معظم رهبری ، عرصه های حضور و فعالیت بسیج عبارت اند از :
10-1عرصه ی جهاد
بسیج عرصه‌ی جهاد است، نه قتال. قتال یک گوشه‌ای از جهاد است. جهاد یعنی حضور در میدان با مجاهدت، با تلاش، با هدف و با ایمان؛ این میشود جهاد. (1389/04/02 بیانات در دیدار اعضای بسیجی‌ هیئت علمی دانشگاه‌ها)
2-10مدرسه
3-10دانشگاه
4-10اقتصاد و بازار
5-10سیاست
6-10مدیریت
منطقه‌ای که ما نام بسیج را بر آن اطلاق میکنیم و روحیه‌ی بسیجی را در آن گسترش میدهیم، یک منطقه‌ی محدود نیست، فقط منطقه‌ی نظامی نیست؛ همه‌ی بخشهای کشور میتوانند دارای روحیه‌ی بسیجی باشند. علم‌آموزی بسیجی، ثروت‌اندوزی بسیجی، دیپلماسی بسیجی، سیاست‌ورزی بسیجی، مدیریت بسیجی، سازماندهی بسیجی؛ مفهوم بسیج شامل حال همه‌ی این زمینه‌ها میشود؛ معنایش هم عبارت است از نوآوری و ابتکار و اخلاص.پایه‌ی اصلی کار بسیجی، اخلاص است. (1390/07/22 بیانات در دیدار بسیجیان استان کرمانشاه‌)
7-10میادین جنگ
8-10هسته های مقاومت شهری
نکته‌ی دوم این است که شما برای تحرک بسیج، دو میدان اصلی دارید. یکی جبهه و دیگری هسته‌های مقاومت شهری است. پس، شما تنها سازمان نظامی‌ هستید که میدان کارتان - برخلاف بقیه که قطع و بسته می‌شود - دایماً رو به گسترش است. (1369/09/01 سخنرانی در دیدار با فرماندهان نیروی مقاومت بسیج‌)

11-معنای سازماندهی بسیج
با عنایت به گستردگی عرصه های حضور بسیج ، سازماندهی امری ضروری به نظر می رسد : « اولاً این مجموعهی عمومیِ مردمی از اول دارای سازماندهی بود؛ این یک خصوصیت منحصربهفرد است. این سازماندهی کمک کرد به این که این حرکت عظیم مردمی راه خودش را گم نکند. وقتی سازماندهی بود، یعنی هدایت در آن هست، بصیرت در آن هست، تمرکز در تصمیمگیری هست، ارادهی مردم هست؛ اما از تندروی، از زیادهروی، از کجروی، از خطاهای فاحش، جلوگیری میکند». (1391/07/24 بیانات در دیدار بسیجیان استان خراسان شمالی‌) سازماندهی که معنی آن از منظر مقام معظم رهبری این است : « سازماندهی باید به صورتی باشد که هر یک از افراد بسیجی بداند که متعلق به کدام یگان است و کجا باید باشد؛ آن وقتی که مورد احتیاج اسلام و نظام اسلامی شد، بتواند خودش را آماده کند. (1370/08/30 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)

12-وظایف بسیج
حال می پردازیم به وظایف بسیج ؛ وظایف بسیج از دیدگاه مقام معظم رهبری عبارت است از :
1-12حمایت و دفاع از اصول مسلّم اسلامی
از جمله‌ی اساسی‌ترین کارهائی که بر عهده‌ی بسیج است و در بافت درونیِ هویت بسیج دخالت دارد، عبارت است از حمایت و دفاع از اصول مسلّم اسلامی. (1390/07/22 بیانات در دیدار بسیجیان استان کرمانشاه‌)
2-12دفاع مسلح از انقلاب
محور اصلی، دفاع مسلح از انقلاب است و باید هرچه بیشتر تقویت بشود. (1370/08/30 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)


13-انتظار از بسیج
مقام معظم رهبری ضمن تبیین وظایف و مفهوم بسیج ، انتظارات خود را از این نهاد مقدس به روشنی بیان فرموده اند . برخی از انتظارات معظم له در این حوزه عبارتند از :
1-13بسیج مردم و به خصوص بسیج جوانان
دو بسیج عمده در این کشور لازم است: اوّل، بسیج مردم، بخصوص جوانان است. باید برای آماده‌سازی خود و احیای عزّت کشور و ملت و برافراشته نگهداشتن پرچم اسلام بسیج شوند؛ چون همه مشکلات این کشور در سایه اسلام و عمل به قوانین اسلام حل خواهد شد. (1381/08/13 بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان)
2-13بسیج خدمت رسانی
مسؤولان هم باید بسیج دوم را بکنند؛ بسیج در راه خدمت. مسؤولان اجرایی کشور باید توانایی خود را در گشودن گره‌های کار مردم نشان دهند. (1381/08/13 بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان)
3-13آمادگی و حضور دایمی
انتظاری که امام از بسیج داشت، آمادگی و حضور دایمی بود؛ زیرا بسیج، پشتوانه‌ی اصلی انقلاب است. ( 1368/04/06 بیانات در مراسم بیعت بسیجیان نمونه‌‌ی کشور)
4-13جاب احترام و محبت مردم
5-13نمونه ی اخلاق ، تواضع و مهربانی بودن
6-13قانون گرایی
شما بسیجیها باید به گونه‌یی رفتار کنید که احترام و محبت مردم جلب شود. شما باید نمونه‌ی اخلاق و تواضع و مهربانی و رعایت مقررات باشید. آن کسی بسیجیتر است که مقررات را بیشتر رعایت میکند؛ به خاطر آن‌که این فرد بیشتر از همه برای نظام دل میسوزاند و مقررات، لوازم قطعی اداره‌ی درست نظام است. ( 1368/04/06 بیانات در مراسم بیعت بسیجیان نمونه‌‌ی کشور)

14-توصیه به بسیج
مقام معظم رهبری ضمن برشمردن خصوصیات بسیجی ، به بسیجیان توصیه می کنند که این ویژگی ها را در خود حفظ و تقویت کنند : « آنچه که من به شما عرض میکنم - که شما فرزندان من هستید، شما جوانان من هستید - این است که این خصوصیات را باید حفظ کنید؛ نه فقط حفظ کنید، بلکه باید اینها را تقویت کنید. » (1391/07/24 بیانات در دیدار بسیجیان استان خراسان شمالی‌)
برخی از دیگر توصیه های معظم له به بسیجیان عبارت است از :
1-14رعایت الزامات اخلاقی ، رفتاری و عملی
آنچه بنده توصیه میکنم این است که تواناییهای مجموعهی بسیج را باید بالا برد؛ الزاماتی وجود دارد: الزامات اخلاقی، الزامات رفتاری، الزامات عملی. الزامات اخلاقی، یعنی ما در درون خودمان اخلاقیّات نیکوی اسلامی را پرورش بدهیم؛ از جملهی این اخلاقیّات صبر است، از جملهی این اخلاقیّات گذشت است، از جملهی این اخلاقیّات حلم و ظرفیّت داشتن و جنبه داشتن است، از جملهی این اخلاقیّات تواضع است؛ این خصوصیّات را در درون خودمان تقویت کنیم. (1392/08/29 بیانات در دیدار پنجاه هزار فرمانده بسیج سراسر کشور)
2-14خالص‌تر کردن و معنوی‌تر کردن عناصر بسیجی
3-14توسعه‌ی فعالیتهای بسیجی به همه‌ی مناطق زندگی
تقویت بسیج، هرچه خالص‌تر کردن و معنوی‌تر کردن عناصر بسیجی، توسعه‌ی فعالیتهای بسیجی به همه‌ی مناطق زندگی، جزو کارهای اساسی است که مجموعه‌ی دست‌اندرکاران بسیج و مرتبطین با آن و فعالان در آن باید دنبال کنند.از خود شروع کردن هم که دستور اسلام به ماهاست؛ همه‌ی ما در همه‌ی سطوح باید اول از خودمان شروع کنیم. (1391/09/01 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان و فعالان طرح صالحین)
15-دشمنان بسیج
با عنایت به مطالب صدرالاشاره و با توجه به اینکه بسیج یکی از نماد های اقتدار نظام و انقلاب است ، بدیهی است که همواره یکی از اهداف مورد تهاجم نظام سلطه خواهد بود : « چون نقش بسیج را در حفظ استقلال ملی، در حفظ غرور ملی، در حفظ افتخارات ملی، در تأمین منافع ملی و بالاخره و بالاتر از همه در اعلاء پرچم اسلام و نظام جمهوری اسلامی می‌دانند؛ به جدّ با بسیج دشمنند.» (1379/07/29 بیانات در جمع بسیجیان حاضر در اردوی فرهنگی رزمیِ یاران امام علی (ع)) ابراز دشمنی با بسیج، یعنی ابراز دشمنی با مجاهدت و تلاش و نشاط و کار در همه‌ی میدان‌ها. (1384/09/07بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان در سالروز شهادت حضرت امام صادق (ع(( هر کس آرزومند است که این ملت ناکام بشود و شکست بخورد، از حضور بسیج ناراحت است. (1384/09/07بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان در سالروز شهادت حضرت امام صادق (ع((
مقام معظم رهبری جایگاه بسیج را تا اندازه ای رفیع و مهم می دانند که می فرمایند که دشمنی و انکار آن را خیانت می دانند : « انکار بسیج، انکار بزرگترین ضرورت و مصلحت برای کشور است. انکار بسیج و بی‌احترامی به آن، یا نابخردانه است، یا خائنانه است. (1378/06/10 بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان)
*عضو هیئت علمی و مدیرگروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

منبع: آنا

خبر بعدی:

برگزاری یادواره طلبه شهید والامقام‌الیاس نجفی فرد در گتوند

بسیجی محمد یاور فرمانده حوزه امام‌علی (ع) ناحیه گتوند در این خصوص گفت: این یادواره بزرگ با حضورخطیب توانا حجت الاسلام والمسلمین دیانی سخنران مراسم و برادر بسیجی علی تقیان مجری توانمند کشوری در مسجد قبا،پایگاه مقاومت بسیج بلال برگزارخواهد شد .

شهید والا مقام الیاس نجفی فرد در تاریخ سوم بهمن‌ماه سال ۱۳۶۵ در عملیات کربلای ۵ به خیل همرزمان شهیدش پیوست

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قدس: فروش گوشت سگ در مشهد!

منبع این خبر، وبسایت www.ana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۷۳۶۷۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بسیجیان پیشکسوت دستاوردهای انقلاب را برای نسل جدید تبیین کنند
 • بسیج مظهر مردم سالاری دینی در تمام عرصه ها است
 • مهمترین پیام انقلاب اسلامی دشمن شناسی است/ ۳۱ اثر هنری بسیجیان در دست چاپ است
 • توانمندسازی بسیجیان در زمینه‌های ورزشی
 • ماجرای اقدام شیطانی چند بسیجی با دختر بهایی کُرد
 • لیگ انقلاب توسط بانوان بسیجی فریدونکنار در چهل سالگی
 • دیدار مسئولین و فرماندهان بسیج شهرستان گلوگاه با خانواده شهدای شهرستان در چهل سالگی انقلاب
 • اردوی راهیان علم و فن آوری مشهد مقدس
 • بیانات مقام معظم رهبری را فراموش کرده ایم/ باید از خام فروشی پرهیز کرد
 • خدمات موسسه تامین درمان بسیجیان استان البرز به بسیجیان فعال
 • بانوان بسیجی املش بازداشت «مرضیه هاشمی» را محکوم کردند
 • برگزاری نشست بصیرتی سپاه ناحیه عشایری
 • اعزام ۴۵ نفر از بسیجیان بار اولی اردبیل به مشهد مقدس
 • اجرای دوره های تخصصی گردان بیت المقدس دفاعی هندیجان
 • بسیجیان خادمان ملت هستند /تشریح برنامه های اجرایی در دهه فجر
 • بسیجیان پیشگامان توسعه فرهنگ قرآنی در جامعه هستند
 • کسب رتبه سوم گروهان تخریب لشکر 14 امام حسین در بین یگان‌های مردم پایه سپاه
 • مازندران میزبان المپیاد ورزشی دانشجویان بسیجی کشور شد
 • همایش میدان‌دار در مشهد مقدس برگزار می‌شود