به گزارش «خبربان» و به نقل از ساتین
2019-03-20@04:00:19 GMT

طرز تهیه رب انار شیرین و سیاه خانگی +نحوه رفع تلخی رب انار

طرز تهیه رب انار شیرین و سیاه خانگی +نحوه رفع تلخی رب انار

طرز تهیه رب انار شیرین و سیاه و ترش ، رب انار در چه غذاهایی استفاده میشود ، نگهداری رب انار ، طرز تهیه رب انار صنعتی ، رفع تلخی رب انار ،طرز تهیه رب انار اکبر جوجه ، علت تلخی رب انار ، چرا رب انار تلخ میشود ،ایا رب انار خراب میشود

رب انار در واقع آب انار جوشیده و غلیظ‌شده است که به عنوان چاشنی در بسیاری از غذاها به خصوص رب خورش فسنجان، خوراک مرغ، مرغ سوخاری، اکبرجوجه، ماکارانی از آن استفاده می‌شود.

طعم رب انار ممکن است مایل به ترشی یا مایل به شیرینی باشد و انتخاب آن به سلیقه هر فرد بستگی دارد. رب انار همچنین در رنگ‌های تیره و روشن موجود است که این رنگ به تیرگی یا روشنی دانه‌های انار بستگی دارد.

رب انار مخصوص شمال ایران از نوعی انار به نام ترشه انار (انار جنگلی) به‌دست می‌آید و بسیار ترش و تیره‌رنگ است و فسنجانی که با آن تهیه شود، ترش مزه و تقریبا سیاه رنگ خواهد شد.

اگر انار جنگلی یا انار ترش در دسترس نداربد می‌توانید برای ترش‌ترشدن رب انار خانگی، از مقداری آب انار ترش، آب نارنج یا آبغوره استفاده کنید.

شمالی‌ها نوعی فسنجان محلی تهیه می‌کنند که به آن سیاه فسنجان گفته می‌شود. برای تهیه این غذا معمولا از رب انار سیاه استفاده می‌شود. برای داشتن یک رب انار غلیظ و سیاه‌رنگ باید یک قطعه آهن تمیز را روی شعله گاز سرخ کنید و موقع پخت رب انار داخل رب یا موقع پخت خورشت فسنجان داخل خود فسنجان بیندازید. از ترکیب اکسید آهن با تانن موجود در رب انار، رنگ سیاه تندی پدید می‌آید و در نهایت به این رب، رب انار سیاه گفته می‌شود.

برای تهیه رب انار دو روش کلی وحود دارد که در یکی؛ از دانه‌های انار و در دیگری از آب انار استفاده می‌شود. در ادامه هر دو روش تهیه رب انار خانگی را به شما آموزش خواهیم داد

مواد لازم برای تهیه رب انار:

 انار      ۸ کیلوگرم آب      ۳ لیوان نمک      در صورت تمایل ۱ قاشق غذاخوری

وسایل لازم برای تهیه رب انار خانگی:

صافی پارچه ای یا سیمی خانه ریزگوشتکوبچرخ گوشتطرز تهیه رب انار سنتی با استفاده از آب انار:برای تهیه رب انار خانگی با استفاده از آب انار ابتدا انارها را شسته، از وسط نصف کنید.دستگاه آب انار گیری سنتی را برداشته و انارها را آب بگیرید.نکته: اگه حجم اناری که دارید بالاست، حتما از آقایان برای آب‌گیری انارها کمک بگیرید.اگر آب انار گیر دستی ندارید می‌توانید از آبمیوه‌گیری یا غذاساز استفاده کرده و بعد آب انار را از صافی عبور دهید تا صاف و شفاف شود.وقتی آب همه انارها را گرفتید، آب انارها را صاف کنید.آب انارها را داخل یک دیگ یا قابلمه بزرگ ریخته و روی شعله با حرارت زیاد قرار دهید تا به جوش بیاید.وقتی آب انار به نقطه جوش رسید، حرارت را کم کنید و مراقب باشید تا ته نگیرد و نسوزد.هر چند دقیقه یک بار رب را هم بزنید.مدت زمان حرارت دادن آب انار به قدری است که کم‌کم به غلظت رسیده و شبیه رب‌های حاضری شود. مثلا برای حدود ۴۰ کیلو انار، شاید لازم باشد یک روز کامل آب آن را بجوشانید.

رب انار شما آماده است. رب اناری که با این روش تهیه می‌شود غلظتی شبیه به شربت دارد.

طرز تهیه رب انار خانگی با استفاده از دانه انار:برای تهیه رب خانگی، ابتدا انارها را شسته و سر و ته آن‌ها را با چاقو جدا کرده و انارها را از وسط دو قسمت کنید.سپس انارها را از قسمت دانه، کف دست بگیرید و با استفاده از یک وسیله سنگین مثل گوشت‌کوب یا پشت قاشق، به پوست انارها ضربه بزیند تا انارها دانه شوند و فقط پوست آن‌ها باقی بماند.سعی کنید تمام دانه‌های انار داخل ظرف ریخته شود و چیزی هدر نرود.دانه‌های خراب و زایدات را از داخل ظرف خارج کنید زیرا در غیر این‌صورت، طعم رب شما را خراب خواهند کرد.دانه‌ها را فقط یک مرتبه شستشو دهید.پس از این مرحله، دانه‌های تمیز را داخل قابلمه ریخته و روی آن‌ها مقدار ۲ الی ۳ لیوان آب بریزید و روی اجاق بگذارید تا کمی بپزد و آب انداخته و نرم شوند.حالا یک سبد آبکش بزرگ برداشته و آن را روی یک قابلمه با سایز مناسب قرار دهید به طوری که سبد کاملا دهانه قابلمه را بپوشاند.انار‌های پخته‌شده را داخل سبد بریزید تا آب انار از تفاله‌ها جدا شود.سپس با دست یا پشت یک قاشق، دانه‌ها را به کف سبد آبکش بسایید و کمی با دست فشار دهید تا فقط تفاله و هسته‌ دانه‌ها باقی بماند.آب انار به دست آمده را داخل قابلمه بزرگ و جاداری ریخنه و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد.در حین جوشیدن آب انار، کف روی آن را جمع کنید.آب انار را مرتب هم بزنید تا سر نرود.جوشاندن آب انار باید تاحدی ادامه پیدا کند که آب انار به غلظتی مشابه غلظت عسل برسد.بعد از حدود ۵-۶ ساعت، رنگ آب انار تغییر کرده و شروع به قل‌قل زدن می‌کند و حباب‌های آن به بیرون از قابلمه پرتاب می‌شوند که این یعنی آب انار شما در حال تبدیل‌شدن به رب است و دارد به غلظت می‌رسد.در این مرحله دیگر از پای دیگ تکان نخورید و مرتب رب را هم بزنید تا ته نگیرد و نسوزد.مواظب باشید که حباب‌های رب به سر و صورت‌تان نپاشد و نسوزید.وقتی رب انار به غلظت مناسب رسید قابلمه را از روی حرارت برداشته و صبر کنید تا کمی خنک شود.حالا به آن نمک اضافه کرده و خوب مخلوط کنید.

رب انار آماده‌شده را داخل شیشه‌های کوچک تمیز و خشک بریزید. رب اناری که به روش دوم تهیه می‌شود، به دلیل استفاده از دانه انار غلیظ‌تر و گوشتی‌تر است.

چند نکته بسیار مهم درباره تهیه رب انار خانگی:برای تهیه هر نوع رب مثل رب انار باید از قابلمه بزرگ یا دیگ استفاده کنید تا رب موقع به‌جوش‌آمدن سرریز نشود.بهتر است نمک را رب بعد از غلیظ‌شدن و خنک‌شدن اضافه کنید. به این دلیل که نمک به خاطر واکنش‌های شیمیایی باعث کدرشدن رب می‌شود.اگر می‌خواهید رب انار را به مدت طولانی و به خصوص بیرون از یخچال نگه دارید، غلظت آن را بیش از حد معمول در نظر بگیرید.برای فهمیدن قوام رب انار می‌توانید مقداری از آن را برای تست‌کردن داخل ظرفی بریزید و کمی صبر کنید تا سرد شود. اگر ظرف را تکان دادید و رب انار به سختی حرکت کرد، یعنی قوام و غلظت رب مناسب است و می‌توانید آن را از روی حرارت بردارید.هرچه مقدار انار‌ها بیشتر باشد مسلما مدت زمان جوشیدن و آماده‌شدن رب نیز طولانی‌تر است.هرچه‌قدر به زمان پایان پخت رب انار نزدیک‌تر می‌شوید، رنگ رب شما تیره‌تر می‌شود.اگر از انار شیرین استفاده کنید، تقریبا رب شما به رنگ قهوه‌ای سوخته یا سیاه درمی‌آید و این رنگ به درصد شیرینی انار شما بستگی دارد.اگر انار شما ملس یا ترش باشد، رنگ رب آن تیره‌تر و سیاه‌تر خواهد شد.تا وقتی که رب کاملا سرد نشده، آن را از دیگ به شیشه یا هر ظرف دیگری انتقال ندهید.پس از سرد‌شدن، رب را داخل ظرف دلخواه بریزید و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.تقریبا از هر ۱۰ کیلو انار، حدود ۲ کیلو رب انار غلیظ و خوشمزه تهیه می‌شود.رب انار رقیق و آبکی نیز ماندگاری کمتری داشته و زود کپک می زند. پس رعایت اعتدال در غلظت رب انار بسیار مهم است.از افزودن شکر و هر چیز دیگری به رب انار خانگی خودداری کنید. این کار باعث می شود؛ رب انار زود کپک بزند.

امیدواریم توضیحات ارائه‌شده کافی و مفید بوده و بتوانید با استفاده از هر‌یک از این‌ روش‌ها، یک رب انار خوش‌رنگ، خوشمزه و غلیظ تهیه کنید و از آن برای پخت غذا و … استفاده کنید.

ساتین

منبع: ساتین

خبر بعدی:

طرز تهیه کتلت سیخی / مواد لازم برای تهیه کتلت سیخی

ساعت 24-طرز تهیه کتلت سیخی / مواد لازم برای تهیه کتلت سیخی / نکاتی درباره طعم و بافت بهتر کتلت / طرز تهیه کتلت خوشمزه


مواد لازم جهت تهیه کتلت سیخی برای 3 تا 4 نفر  :
سیب زمینی خام  دو عدد کوچک
گوشت چرخ کرده 300گرم
پیاز متوسط یک عدد
هویج کوچک  یک عدد
نمک ، فلفل سیاه ، پودر سیر ، زردچوبه ، زیره سیاه به مقدار لازم
 کمی پودر گل سرخ به مقدار لازم
پودر سوخاری  کمی
تخم مرغ یک عدد

طرزتهیه  کتلت سیخی:
در ابتدا سیب زمینی خام ریز رنده  می کنیم  ،  سپس پیاز رنده شده ، را اضافه می نماییم در مرحله بعد هویج ریز رنده شده و گوشت چرخ کرده و پودر سوخاری را به ترتیب ترکیب کنید .
نمک ، فلفل سیاه ، پودر سیر ، زردچوبه ، زیره سیاه و تخم مرغ را اضافه کنید سپس کمی پودر گل سرخ  را اضافه و همه مواد رو خوب ورز بدهید تا چسبندگی پیدا کند .
روی حرارت متوسط سرخ کنیند تا هم سرخ و مغز پخت گردد. میتوانید از قالبهای مخصوص هم استفاده کنید .
اگر از سیب‌زمینی پخته استفاده کردید ، حتما سیب ‌زمینی خنک بشود و بعد رنده کنید . چون جنس سیب‌زمینی ها فرق داره ، در صورت وارفتن کتلت یا کوکو از یک یا نهایت دو تا تخم مرغ استفاده کنید .

نکاتی درباره طعم و بافت بهتر کتلت:
-    سیب زمینی های کتلت رو هم خام و هم پخته میتوانید استفاده کنید و به سلیقه خودتون بستگی داره .
-    در صورتی که کتلت رو با سیب زمینی خام درست کنید هنگام سرخ شدن روغن کمتری به خودشون می گیرند .
-    حتما آب پیاز رو بعد از رنده شدن بگیرید . در غیر این صورت کتلت هنگام سرخ شدن وا میرود .
-     بهتره گوشت کتلت کم چرب باشد تا شکل کتلت هنگام سرخ شدن بهتر حفظ بشود .  
-    حتما مایه کتلت رو خیلی خوب و با حوصله ورز بدهید تا منسجم بگردد و موقع سرخ کردن شکل خودش رو حفظ کند .
-     در صورت شل بودن مایه کتلت هم میتوان از آرد نخودچی و هم آرد سوخاری استفاده کرد ولی آرد نخودچی باعث میشه کتلت پوک تری داشته باشیم .
-     شعله گاز در هنگام سرخ شدن کتلت باید ملایم باشه تا کتلت ها علاوه بر سرخ شدن ، مغز پخت هم بشود .
-     لازم نیست درب ماهیتابه در هنگام سرخ شدن کتلت بسته باشد ، چون امکان دارد کتلت حالت خمیری پیدا کند .
-     حتما کتلت ها رو بعد از سرخ شدن روی دستمال قرار دهید تا روغن اضاقه آن جذب دستمال شده و زیاد روغنی نباشد. ( طرز تهیه کتلت سیخی )

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۷۵۷۵۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • طرز تهیه ته چین مرغ و شوید / مواد لازم جهت تهیه ته چین مرغ و شوید
 • طرز تهیه رولت حلوای زعفرانی / مواد لازم جهت تهیه رولت حلوای زعفرانی
 • طرز تهیه کیک ماست فرانسوی / مواد لازم جهت تهیه کیک ماست فرانسوی
 • طرز تهیه شیرینی گردویی / مواد لازم جهت تهیه شیرینی گردویی
 • کاهش تولید جهانی گندم و غلات دانه درشت
 • نقاط تیره‌رنگ روی ناخن خبر از چه بیماری هایی می دهد؟
 • رسم و رسوم‌ شهرهای مختلف ایران برای غذای شب عید
 • طرز تهیه گشنیز پلو برای شب عید با مرغ کره ای
 • طرز تهیه کبه عربی / مواد لازم جهت تهیه کبه عربی
 • طرز تهیه کبه عربی / مواد لازم جهت تهی کبه عربی
 • طرز تهیه کوکو کاهو / مواد لازم جهت تهیه کوکو کاهو
 • شام شب عید نوروز در شهر‌های مختلف ایران
 • طرز تهیه نان سوپ کنجدی / مواد لازم جهت تهیه نان سوپ کنجدی
 • آجیل خورها بخوانند
 • مزایای قهوه سبز
 • مطهری: وقتی می‌خواهند درباره "حصر" رای بگیرند، اول می‌گویند رهبری مخالف رفع حصر است| روحانی باید مصوبه رفع‌حصر را از شورای‌عالی امنیت ملی بگیرد| برخی اعضای مجمع از خود رای مستقل ندارند| مجلس خبرگان همه چیز را مطرح می‌کند غیر از وظایف اصلی خودش
 • مطهری: روحانی باید مصوبه رفع‌حصر را از شورای‌عالی امنیت ملی بگیرد/ برخی اعضای مجمع درباره پالرمو از خود رای مستقل ندارند
 • مانع اصلی رفع حصر از زبان علی مطهری / رأی آزاد بگیرند شورای امنیت هم موافق است
 • واژگونی سواری سمند در محور انار،رفسنجان یک کشته داد