با توجه به پیشرفت صنعت، امروزه بیشتر کارهای شخصی ما از جمله شستن لباس، ظرف غذا، و دیگر کارهای شخصی ما را ماشین ها انجام می‌دهند. در بسیاری از موارد دیده شده است که مصرف کنندگان از این گونه ماشین ها به نحو مطلوب استفاده نمی‌کنند. در ادامه این گزارش شما را با ۵ اشتباه رایج در استفاده از ماشین لباسشویی که نباید انجام دهید آشنا می‌کنیم.

سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی‌زاده سرچشمه: با توجه به پیشرفت صنعت، امروزه بیشتر کارهای شخصی ما از جمله شستن لباس، ظرف غذا و دیگر کارهای شخصی ما را ماشین‌ها انجام می‌دهند. در بسیاری از موارد دیده شده است که مصرف کنندگان از این گونه ماشین‌ها به شیوه مطلوب استفاده نمی‌کنند و با توجه به رفتارهای غیر اصولی که با این ماشین‌ها می‌کنند؛ باعث خراب شدن و بالا رفتن هزینه‌ها می‌شوند. شاید اکثر مردم فکر کنند که شیوه درست استفاده از این گونه ماشین‌ها را می‌دانند. اما با کمی دقت به این نتیجه می‌رسیم که آن‌ها با توجه به آن‌چیزی که آموخته‌اند چه غلط و چه درست روی ماشین‌ها پیاده می‌کنند. با توجه به این موارد در ادامه این مطلب شما را با ۵ اشتباه رایج در استفاده از ماشین لباسشویی که نباید انجام دهید، آشنا می‌کنیم. امیدواریم با پیروی از آن بتوانید هم از کاریی مفید آن بهره ببرید و هم عمر مفید دستگاه را افزایش دهید.

 

 

ماشین لباسشویی یکی از ماشین‌های پر کاربرد امروزی است که در بیشتر موارد استفاده اصولی از آن رعایت نمی‌شود. شاید یکی از ابتدایی‌ترین موارد در استفاده از ماشین لباسشویی مقدار ظرفیت آن است. اکثرا سعی می‌کنند تمام لباس‌های چرکی که دارند را درون ماشین لباسشویی قرار دهند، بدون آنکه ظرفیت دستگاه را در نظر داشته باشند و همچنین یکی دیگر از رفتارهای نامناسبی که در استفاده از ماشین لباسشویی در نظر گرفته نمی‌شود مدت زمانی است که باید برای شستن لباس‌ها به ماشین زمان بدهید. علاوه بر این نکاتی که ذکر شد مواردی نیز وجود دارد که با رعایت نشدن آن‌ها هم به ماشین لباسشویی ضرر می‌زنید و هم به آن کارایی که از ماشین‌تان انتظار دارید، نمی‌رسید.

۱. استفاده بیش از حد از مواد شوینده

آلن فلدمن، که خود صاحب یک خشک شویی در ویرجینیای امریکا است می گوید: اولین اشتباهی که مردم پس از قرار دادن لباس‌هایشان درون ماشین لباسشویی انجام می‌دهند این است که از مقدار زیادی شوینده استفاده می کنند. این امر باعث می‌شود که چرخه شستشو در ماشین لباس شویی، دچار اشکال شود و جرم اضافی حاصل از شوینده ها روی لباس باقی بماند و عملا لباس‌ها نمای بسیار زشتی به خود بگیرند علاوه بر این موارد وقتی مواد شوینده بیش از مقدار لازم استفاده شود مواد اضافی آن درون واشرهای ماشین لباسشویی جا خوش می کنند. و در دراز مدت ممکن است به ان آسی برساند. وی در ادامه می گوید امروز شوینده ها به حدی قوی و کارآمد هستند که نیازی به استفاده بیش از حد از آن‌ها نیست. سعی کنید پیش از استفاده از انواع شوینده های خشک و تر دستوالعمل هایشان را مطالعه کنید تا با مقدار مصرف آن‌ها بیشتر آشنا شوید. این کار علاوه بر اینکه به نفع لباس‌ها و ماشین‌تان است همچنین باعث می شود در دراز مدت پس انداز خوبی داشته باشد، یادتان نرود هر چقدر مواد شوینده کمتری مصرف کنید در نتیجه هزینه کمتری را متحمل خواهید شد.

۲. شستن بیش از حد لباس‌ها در بیشتر موارد

دیده شده است که افراد لباس های را که یک بار بر تن کرده اند را بدون داشتن دلیلی خاصی فقط برای پر کردن ماشین لباسشویی درون آن قرار می دهند. این کار علاوه بر بالا بردن مصرف برق بخاطر پرشدن بیش از حد ماشین لباسشویی عمر مفید آن را نیز کم می کند و همچنین بافت پارچه را تحت تاثیرات نامطلوبی قرار می‌دهد. بروس پاسک، مدیر مد لباس مردان در این باره به تازگی به نیویورک تایمز گفته است: «شلوار را دو بار در طول تابستان تمیز کنید این در حالی است که اگر به صورت عادی از شلوارتان استفاده می کنید. اگر بنا به هر دلیلی لباستان چرکین شد دو بار شستن در طول یک فصل نمی تواند جواب گو باشد. اما این مطلب در باره لباس زیر، جوراب و لباس‌های که بچه ها با آن بازی می کنند صدق نمی کند چرا که این گونه لباس ها با توجه به کارایی که دارند همواره باید تمیز شوند تا از انتشار آلودگی جلوگیری شود. لباس هایی که مستقیما با پوست بدن تماس دارند باید همواره تمیز نگه داشته شوند تا شخص، در هنگام استفاده از آن‌ها دچار مشکل پوستی و آلرژیکی نشود.

۳. پر کردن بیش از حد لباس در خشک کن

مردم فکر می کنند هر چقدر خشک کن لباسشویی شان پر تر باشد هزینه کمتری را متحمل می شوند. اما دانستن این نکته بسیار مهم است که خشک کن ها با استفاده از جریان هوا لباس‌ها را خشک می کنند. اگر شما بیش از اندازه مجاز خشک کن ها را پر کنید در نتیجه جریان هوا در خشک کن به خوبی صورت نمی گیرد این بدان معنا است که لباس های به خوبی رطوبت گیری نمی شوند. این کار ممکن است باعث شود شما چند بار از خشک کن برای خشک کردن لباس ها استفاده کنید همین امر می تواند هزینه های استفاده از خشک کن را بالا ببرد. فلد من در این باره می گوید استفاده بیش از حد لباس در خشک کن سبب می شود کارایی آن به نحو چشمگیری کاهش یابد.

۴. شستشوی لباس‌های ظریف و گانبها با ماشین لباسشوی

شاید بی شک ماشین لباسشویی برای تمیز کردن لباس ها بسیار پر کاربرد باشد. اما شما باید دقت کنید که برخی از لباس هاس تزئینی که دارای پولک ها و یا دیگر تزئینات فلزی هستند و همچنین از شستن لباس های خیلی گران‌بها و ظریف بااستفاده از ماشین لباسشویی باید خوداری کنید. اگر به شستن این گونه لباس ها اسرار دارید سعی کنید آن ها را درون کیسه های تمیز قرار دهید و پس از بستن، آن ها را درون ماشین لباس شویی قرار دهید در حد امکان این کار را نکنید، چرا که آویزهای این گونه لباس ها ممکن است به جداره داخلی و رزین های آب بندی ماشین لباسشویی آسیب جدی وارد کنند در ضمن لباس های ظریف ممکن است است پس از شستشو در ماشین لباسشویی لطافت و یا کارایی اولیه خود را از دست بدهند. بهترین راه برای شستن چنین لباس هایی با استفاده از دست است. چرا که می توانید دقت بیشتری برای شستن آن ها اعمال کنید. و ترجیحا مکان هایی از لباس را که بیشتر از سایر نقاط، کثیف شده است را به راحتی تمیز کنید.

۵. تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

همه ماشین های لباسشویی دارای فیلتر هستند این فیلتر در موارد خاص وقتی جسمی سخت به همراه لباس درون لباس شویی ریخته می شود اولین جایی که باید دنبال اجسام سخت باشد فیلتر ماشین های لباس شویی است. شما باید در هر چند بار شستشوی لباس ها، فیلتر را باز کنید و درون آن را چک کنید در صورت وجود اجسام سخت آن ها را از درونش خارج کنید. در ضمن برای اینکه ماشین لباسشویی‌تان بعد از شستشوی لباس ها بو نگیرد سعی کنید مخزن خروجی آن را از وجود آب های مانده دروم وخزن خالی کنید. و همچنین سعی کنید درون رزین های آب بندی را به خوبی نگاه کنید و آن ها را از وجود اجسام خارجی و آب پاک کنید سعی کنید چند ساعتی پس از استفاد از ماشین لباسشویی درب آن را باز بگذارید تا بخارات اضافی از آن خارج شود این بخارات در دراز مدت می تواند روی سیستم لباسشویی تاثیرات نامطلوب ایجاد کند. در مورد خشک کن ها دقت کنید که دریچه خنک کننده آن ها هر سال عوض شود تا از بروز آتش سوزی جلوگیری شود.

نکته

با پیشرفت علم ماشین‌های لباسشویی در بازار ارئه شده اند که می توانند با استفاده از موبایل روشن شوند و حتی شما می توانید برخی تنظیمات را به وسیله موبایل انجام دهید اما یادتان باشد چک و بررسی کردن و نحوی انتخاب لباس در حال حاضر بر عهده شما است از این رو هر چقدرعلم پیشرفت کند ممکن است کار ما راحتر شود اما این کار دلیلی نمی شود که ما استفاده درست از وسایل ماشینی و غیر ماشینی خود، نداشته باشیم.

منبع: mnn

منبع: فردا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.fardanews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فردا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اجازه برخورد شدید با گرانفروشی ایرانسل و همراه اول صادر شد

معمای وعده اقتصادی دولت به مردم؛ خروج از لیست سیاه؟ کمک چینی‌ها یا رفع تحریم؟

نامه پزشکان به مراجع تقلید: از مرگ صدها عزادار حسینی پیشگیری کنید/ مانع برگزاری مجالس حضوری شوید

اظهارات جنجالی فتاح درباره املاک میلیاردی بنیاد در دست سپاه، احمدی‌نژاد، مجمع، حداد عادل و ...

هدیه ویژه کرونایی رایتل به خبرنگاران

خبر بعدی:

تنوع لباس سنتی یکی از زیبایی های اتیوپی است

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ روپوش‌های سنتی در ایام تعطیلات و جشن‌های خاصی رایج است. بعضی از لباس‌ها مخصوص جشن خاصی هستند. به عنوان مثال لباس‌های مخصوص جشن Timket و اپیفانی کمی متفاوت از سایر لباس‌های تعطیلات دیگر است ولی در همه آنها شال سنتی اتیوپیایی استفاده می‌شود.

اتیوپی خانه‌ای برای اقوام چند قومی و فرهنگی است که هر یک فرهنگ و سنت منحصر به فردی با مشترکات زیاد دارد. به همین ترتیب، لباس از قبیله‌ای به قبیله دیگر با شباهت‌های جزئی میان آنها، متفاوت است. بنابراین می‌توان تنوع زیستی، بلکه تنوع فرهنگی را که علت اصلی زیبایی این ملت است را درک کرد.

در برخی مناطق مرکزی و شمالی، لباس سنتی زنان اغلب از پارچه‌ای به نام shemma ساخته می‌شود. در اصل این پارچه، پنبه‌ای است و در حدود ۹۰ سانتی متر عرض دارد که با نوارهای بلند بافته شده و سپس به هم دوخته می‌شوند. گاهی اوقات نخ‌های براق برای دادن جلوه‌ای زیباتر به پارچه بافته می‌شوند. حدود دو تا سه هفته طول می‌کشد تا پارچه کافی برای یک لباس درست شود. قسمت پایین پوشاک یا پیراهن ممکن است با الگوهای خاصی تزئین شده باشد.

مردان معمولاً شلوارک که تا زانو باشد و پیراهنی با یقه سفید می‌پوشند. آنها همچنین غالباً جوراب‌های بلند که تا زانو بالا می‌آید می‌پوشند و این در حالی است که زنان به هیچ وجه جوراب نمی‌پوشند. مردان و زنان معمولاً از شال استفاده می‌کنند، و البته رنگ این شال‌ها به مناسبت جشن‌ها و مراسم تشییع با هم متفاوت است.

هنگام رفتن به کلیسا، زنان موهای خود را با شال می‌پوشانند و انتهای بالایی شال را با نخ‌های براق تزئین می‌کنند که نمادی از بازتولید صلیب است.

در طول مراسم تشییع جنازه هم شال پوشیده می‌شود و به آن لباس‌های زنانه "habesha kemis" می‌گویند و اغلب از پارچه کرم رنگ ساخته می‌شوند. لباس‌ها معمولاً به رنگ سفید با مقداری رنگ متفاوت بالای آن همراه با دستبندها و گردنبندهای نقره یا طلا که بر روی بازوها و پاها پوشیده می‌شود استفاده می‌گردد. انواع لباس‌های شام که طرح‌های ترکیب شده سنتی و سبک مدرن است هم اکنون توسط برخی از خانم‌ها در شهرها پوشیده می‌شود.

ساموئل آرگاو، مدیر تولید و برنامه پوشاک سنتی اتیوپی به روزنامه هرالد گفت که با بهبود کیفیت محصولات، مصرف محصولات محلی و سنتی به مرور زمان در حال افزایش است. برخی از محصولات با کیفیت عالی هستند. وی گفت که آنها از کیفیت صادراتی برخوردار بوده و به کشورهای خارجی ارسال می‌شوند.

ساموئل افزود: قیمت اقلام براساس کل هزینه تحمیل شده در طول تولید محاسبه می‌شود و حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مواد اولیه از خارج وارد می‌شود. این یکی از مهمترین عوامل مؤثر در افزایش قیمت است.

وی گفت که فرایند تولید لباس دشوار، وقت گیر و پر زحمت است و به همین دلیل قیمت لباس در مقایسه با لباس‌های دیگر زیاد است.

اتیوپیایی ها همچنین به استفاده از جواهرات فرهنگی که در اطراف گردن، مچ پا، مچ دست و سر پوشیده می‌شوند، معروف هستند. مهره‌ها و سایر جواهرات ساخته شده از فلزات براق نیز در بین مردم بسیار رایج است.

این گزارش توسط رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی تهیه و در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده شده است.

کد خبر 4997645 فاطیما کریمی

دیگر خبرها

 • آخرین قیمت لوازم خانگی را اینجا ببینید +جدول
 • ◄ خبرنگاران در کمال صداقت و امانت داری، عمر خود را سپری می کنند
 • گیاه بکارید تا از شر حشرات موذی راحت شوید!
 • سودان گرفتار در کشاکش نظامیان و آزادیخواهان
 • صدور حکم تأمین علوفه گوزن‌ها برای دو متهم محیط زیستی
 • یک ماشین لباسشویی خوب در بازار چند؟ +جدول
 • عمر بالای ناوگان حمل و نقل هوایی کشور؛ از ۳۰۰ هواپیما موجود تنها ۱۴۰ فروندفعال هستند
 • حکم جالب یک قاضی: تامین علوفه برای جانوران وحشی
 • حکم قاضی برای متهم: تامین علوفه برای جانوران وحشی
 • قیمت روز انواع لوازم خانگی
 • جابجایی ۶۸۸ هزارو ۵۰۰ مسافر در چهار ماهه اول سال جاری
 • مرگ بدون یک قطره خون
 • جمع آوری پسماند خشک در شرایط کرونایی از سر گرفته شد
 • تامین علوفه برای وحوش؛ حکمی متفاوت برای یک تخلف
 • حکم قاضی برای متخلف محیط زیستی/ تامین علوفه برای جانوران وحشی
 • لوکاس اوکامپوس و حذف وولورهمپتون از لیگ اروپا / کاریکاتور
 • مرگ ماهیان رودخانه «مادیان رود»
 • آسودگی از شر حشرات موذی با کاشت گیاه‌
 • استفاده از ارزهای دیجیتالی در کدام کشورها رایج‌تر است؟/ سهم بالای کشورهای آسیایی و آفریقایی در مالکیت رمزارزها