Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «خبرگزاری دانشجو»
2024-02-24@08:53:46 GMT

گـرانی کالاهای اساسی مردم در راه است

تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۶ | کد خبر: ۱۵۸۳۶۵۸۲

گـرانی کالاهای اساسی مردم در راه است

به اعتقاد این استاد دانشگاه، در شرایطی که عامل به وجودآورنده این رکود افت تقاضای پول باشد، «یکی از راهکارهایی که در کوتاه‌مدت برای خروج از رکود وجود دارد، افزایش نرخ رشد نقدینگی است که به اصطلاح به آن سیاست انبساطی پولی گفته می‌شود.» به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، آنچنان که اقتصاددانان می‌گویند، رابطه مستقیمی میان میانگین رشد نقدینگی با میانگین رشد تورم وجود دارد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

براساس این تعریف و با توجه به افزایش ۵ / ۲ برابری نقدینگی کشور از سال ۹۲ تا امسال، باید با تورم قابل‌مشاهده‌ای در این سال روبه‌رو می‌شدیم، اما آمارهای بانک مرکزی نشان داد که تورم نه‌تن‌ها افزایش نیافته، بلکه از میزان آن نیز کاسته شده است.
 
با کامران ندری، اقتصاددان وعضو هیات علمی پژوهشکده بانک مرکزی به گفت‌وگو نشستیم تا بدانیم این افزایش میانگین رشد نقدینگی در بلندمدت، چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت.

بانک مرکزی در شهریورماه سال جاری با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی، میزان حجم نقدینگی را بیش از هزار و ۳۸۹ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به اسفندماه سال گذشته، ۱۰. ۹ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳. ۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. این آمار نشان می‌دهد که حجم پول در این دوره به ۱۶۸۲. ۴ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به شهریورماه سال گذشته ۱۳. ۷ و نسبت به اسفندماه سال گذشته ۳. ۲ درصد رشد یافته است.

حال اگر این آمار را با میزان نقدینگی سال ۹۲ مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که میزان نقدینگی کشور طی چهار الی پنج سال گذشته به میزان قابل‌توجهی بالا رفته است. براساس آمارهای رسمی بانک مرکزی، میزان نقدینگی در سال ۹۲ حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با نقدینگی اعلام‌شده در نیمه نخست سال ۹۶، ۸۰۰ هزار میلیارد تومان رشد داشته است.

از دیدگاه بسیاری از اقتصاددانان، این رشد ۲. ۵ برابری نقدینگی می‌تواند در آینده‌ای نه‌چندان دور، تبعات سنگینی بر اقتصاد ایران وارد کند. آنان معتقدند که میان افزایش نقدینگی هر کشور با میزان تورم در آن محدوده جغرافیایی، رابطه مستقیمی وجود دارد، بنابراین هر زمان که میزان نقدینگی در کشوری بالا برود، این احتمال وجود دارد که تورم نیز رشد فزاینده‌ای داشته باشد. با این‌حال، آنچه از آمارهای ارائه‌شده از سوی مرکز آمار ایران برمی‌آید، نه‌تن‌ها میزان تورم افزایش نیافته، بلکه براساس این آمارهای رسمی، تورم کنترل شده و تاحدی نیز کاهش یافته است. حال سوال اینجاست که آیا تعاریفی که در گذشته اقتصاددانان بران تکیه داشته‌اند، تغییر کرده است یا آنکه باید با توجه به این رشد نقدینگی، منتظر تورم فزاینده‌ای در کشور باشیم. این سوالی است که کامران ندری، اقتصاددان و استاد دانشگاه به آن پاسخ می‌دهد.

دولت سیاست انبساط پولی را در پیش گرفت
کامران ندری، مدرس دانشگاه رابطه میان تورم و نقدینگی را رابطه‌ای بلندمدت می‌داند و می‌گوید: «حقیقت آن است که در کوتاه‌مدت رابطه مستقیمی میان تورم و نقدینگی وجود ندارد.» به باور او «میانگین رشد نقدینگی با میانگین رشد تورم در بلندمدت تقریبا یکسان می‌شوند، اما در کوتاه‌مدت ممکن است به دلایل گوناگون از جمله افت تولید و کاهش نرخ تولید اقتصادی، نرخ تورم کاهش یابد.»

به اعتقاد این استاد دانشگاه، در شرایطی که عامل به وجودآورنده این رکود افت تقاضای پول باشد، «یکی از راهکارهایی که در کوتاه‌مدت برای خروج از رکود وجود دارد، افزایش نرخ رشد نقدینگی است که به اصطلاح به آن سیاست انبساطی پولی گفته می‌شود.»

او می‌افزاید: «در شرایط رکودی اگر عامل افت تولید و کاهش نرخ اقتصادی، کاهش تقاضا باشد، در کوتاه‌مدت می‌توانیم با اعمال یک سیاست انبساطی پولی یعنی نرخ رشدی بالاتر از نرخ رشد میانگین به اقتصاد کمک کنیم تا از رکود خارج شود.» به گفته ندری «چون ما در چند سال گذشته با کاهش رشد اقتصادی مواجه بودیم، این سیاست انبساطی که دولت به کار گرفت، تا حدودی باعث شد نرخ تورم کاهش پیدا کند و تا حدودی هم به تولید کمک کرد، اما احتمالا به زودی یک نرخ رشد سه تا ۳. ۵ درصدی را مشاهده خواهیم کرد. از سوی دیگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نرخ تورم ما در سال آینده نسبت به سال قبل تا حدود ۱۰ درصد یا کمی کمتر یا بیشتر افزایش خواهد یافت.

او با اشاره به اینکه در ارزیابی‌های اقتصادی، حجم نقدینگی چندان مهم نیست، بلکه افزایش نرخ نقدینگی مهم است، می‌گوید: «آنچه شما در آمار‌ها می‌بینید، افزایش نرخ رشد نقدینگی است که از سال ۹۲ تاکنون رشد ۲. ۵ برابری یا به عبارت بهتر رشد ۲۴ درصدی در سال داشته‌ایم. همچنین میانگین نرخ نقدینگی در طول سه تا چهار سال گذشته پایین‌تر از میانگین بلندمدت خود بوده است و می‌توان گفت که امسال و تا حدودی سال قبل، کمی بر میزان رشد نقدینگی افزوده شده که به نظر می‌رسد دولت تا حدودی با توجه به آنکه با کاهش رشد اقتصادی روبه‌رو بوده، سیاست‌هایی را نسبت به افزایش نرخ نقدینگی به‌عنوان یک سیاست پولی انبساطی در پیش گرفته است.»

از سال آینده شاهد تورم خواهیم بود
این اقتصاددان در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است اقتصاد کشور در کوتاه‌مدت به دلیل افزایش نقدینگی با مشکلاتی روبه‌رو شود، خاطرنشان می‌کند که «در کوتاه‌مدت و تا پایان سال ۹۶، نسبت به سال ۹۵، برگشت ملایم نرخ تورم به سمت بالا را مشاهده خواهیم کرد. در یک سناریوی خوشبینانه نسبت به سال ۹۵ حدود دو تا سه درصد افزایش تورم خواهیم داشت که البته از نرخ رشد سال ۹۵ پایین‌تر است.» او تاکید می‌کند که «علت موفقیت ما در سال ۹۵، افزایش تولید نفت ما بود، زیرا در سال گذشته موفق شدیم سهمی را که در فروش نفت در بازارهای بین‌المللی داشتیم، بار دیگر احیا کنیم و بنابراین رشد بالا در سال ۹۵ به این دلیل بود، ولی نرخ رشد ۹۶ دیگر آن نرخ رشد صنعت نفت سال ۹۵ را نخواهد داشت و به احتمال زیاد نرخ رشد امسال متعلق به بخش صنعت خواهد بود.»

از سرعت گردش پول غافل نشویم
هرچند بسیاری از صاحب‌نظران اقتصادی بر این باورند که افزایش نقدینگی ممکن است در بلندمدت تبعات منفی داشته باشد، مثلا گاهی این نقدینگی وارد بازار کالا، گاهی بازار مسکن و گاهی در معاملات ارز وارد شود و هر بار شوک یا التهاباتی را در این بازار‌ها ایجاد کند، اما با این حال کامران ندری نگاه دیگری دارد.

او معتقد است همه این اتفاقات بستگی به نرخ سود بانکی دارد؛ در حال حاضر با توجه به اینکه نرخ بانکی هنوز جذابیت خود را برای صاحبان سرمایه دارد و کم‌ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری همین پس‌انداز در بانک‌ها باشد، بنابراین هنوز هجوم به سمت سایر بازارهای موازی را مشاهده نمی‌کنیم.

او می‌گوید: «نکته مهمی که باید درنظر داشت این است که مساله مهم، میزان نقدینگی نیست، بلکه مساله اصلی، سرعت گردش پول است. به محض اینکه نرخ سود بانکی کاهش یابد و نرخ تورم با توجه به رابطه بلندمدتی که بین نقدینگی و تورم هست افزایش پیدا کند، معادلات اقتصادی تغییر می‌کند و به احتمال زیاد سبب خواهد شد که خرید و فروش کالاهای بادوام یا کالاهایی که مردم برای حفظ ارزش پول یا ذخیره سرمایه خریداری می‌کنند مانند ارز و طلا و زمین افزایش یافته و این بازار‌ها ممکن است جهش قیمت را داشته باشند. حتی ممکن است قیمت طلای ما از قیمت بازار جهانی نیز پیشی بگیرد و رابطه بلندمدتی که بین تورم و نقدینگی وجود دارد، خودبه‌خود ایجاد می‌شود؛ یعنی رشد قیمت‌ها در بازار ارز و طلا و زمین و مسکن قطعا افزایش یابد، این درحالی است که درحال حاضر در کشور ما تورم خوراکی‌ها بالاتر از سایر اقلام است.» این اقتصاددان تاکید می‌کند: «در بلندمدت ما نه‌تن‌ها در این بازارهای ذخیره سرمایه، افزایش تورم خواهیم داشت، بلکه در سایر اقلام مانند اقلام خوراکی و مصرفی نیز تورم را تجربه خواهیم کرد. پس در آینده‌ای نه‌چندان دور ما در بیشتر کالا‌ها تورم را شاهد خواهیم بود.» او پیش‌بینی می‌کند که «اگر تنگناهایی را که در تولید داریم، برطرف نشود و مشکلات پیش روی تولید نیز مرتفع نشود، میزان تورم افزایش خواهد یافت و اگر در سال ۹۶ اتفاق نیفتد، اما در سال ۹۷ به احتمال بسیار زیاد تورم قابل‌مشاهده‌ای را خواهیم داشت.»

فساد و رانت در کشور سرمایه‌گذاری را پرخطر کرده است
کامران ندری با اظهار تاسف از اینکه واکنش سیاستمداران ما به مسائل اقتصادی کوتاه‌مدت است، می‌گوید: «سیاستگذاران نگاه می‌کنند ببینند امروز چه مشکلی نسبت به سایر مشکلات حادتر است و کشور با آن مواجه است و در مورد همان مشکل، چاره‌اندیشی می‌کنند. معمولا کم پیش آمده است که مسئولان کشور برای رفع مشکلات بنیادی در اقتصاد برنامه بلندمدت ارائه دهند. مسائلی مانند فساد و رانت در کشور ما فضای کسب‌وکار را به‌شدت در شرایط بدی قرار داده و سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران به‌شدت پر خطر کرده است. اقتصاد کشور درگیرمسائل متعددی است. از مشکلات مربوط به نظام بانکی گرفته تا بدهی‌های دولتی و صندوق‌های اجتماعی و نواقص موجود در نظام مالیاتی همگی مشکلات ساختاری است که اقتصاد کشور را با چالش روبه‌رو کرده و هرچقدر هم که زمان را از دست بدهیم، این مسائل پیچیده‌تر می‌شود و حل کردن آن‌ها تبعات سیاسی و اجتماعی زیادی را خواهد داشت.»

ژاین استاد دانشگاه تاکید می‌کند: «اگر مشکلات بلندمدت پابرجا بماند، طبعا راهکارهای کوتاه‌مدت نتیجه نمی‌دهد و جهش‌های تورمی را که هر از چندگاهی در کشور به وجود می‌آید، بیشتر مشاهده خواهیم کرد. ضمن آنکه اگر نقدینگی که اکنون وجود دارد همراه با سرعت گردش بالا باشد، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و ما را در شرایط تورمی بدی قرار دهد.»
 منبع: فرهیختگان

منبع: خبرگزاری دانشجو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری دانشجو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۱۵۸۳۶۵۸۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

باهنر: میزان مشارکت از نوع انتخاب مهمتر است | دشمنان ما از احمق‌هایند | تورم باید حکیمانه حل شود

محمدرضا باهنر نامزد دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه کرمان و راور ضمن تاکید بر ضرورت مشارکت در انتخابات گفت: من انحصاری با هیچکس ائتلاف نمی‌کنم و حق مردم کرمان نیز باوجود ثروت های عظیم، وضعیت فعلی نیست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدرضا باهنر صبح روز جمعه در جمع خبرنگاران افزود: باتوجه به ظرفیت های زیاد کرمان، مردم استان نه تنها نباید مهاجرت کنند، بلکه باید استان مهاجرپذیر باشیم. وی با بیان اینکه به تمامی کاندیداهای حوزه انتخابیه کرمان و راور احترام می گذارم تصریح کرد: هر کدام از کاندیداها می توانند از اسم، عکس و موقعیت بنده به نفع خودش استفاده کند.

اگر رای بیاورم، با نماینده دیگر کار می کنم

براساس روایت ایرنا، باهنر در ادامه با اشاره به اینکه اختلافات غیرضرور بین نمایندگان در کرمان مشکل ساز شده گفت: تعهد اخلاقی می دهم اگر رای بیاورم با هر کاندیدای دیگری که انتخاب شود، همگرا، هم‌افزا و همراه کار را جلو می بریم.

وی با بیان اینکه اهل اختلاف نیستم ادامه داد: چیزی که نخبگان کرمان را آزار می‌دهد، اختلاف غیرضرور بین نمایندگان است و این باعث توقف پیشرفت کرمان می شود؛ یکی از گلایه های مردم نیز این ناهماهنگی و رقابت های مخرب نمایندگان است.

این فعال سیاسی گفت: قبول دارم که توزیع نمایندگان عادلانه نبوده است و امکان افزایش نمایندگان در مجلس و ایجاد تعادل در سطح استان باید پیگیری شود.

وی افزود: در مرحله ثبت نام و پیش ثبت نام از حوزه انتخابیه تهران مراحل را انجام دادم، اما به دلیلی که این دوره به لحاظ سنی، آخرین دوره نامزدی و نمایندگی‌ام است، علاقه داشتم در خدمت مردم کرمان باشم.

باهنر تصریح کرد: انگیزه اصلی اینجانب برای ثبت نام و حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی در این دوره بیشتر در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای برگزاری انتخابات پرشور و با مشارکت بالا بود.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه در این دوره از انتخابات، میزان مشارکت از نوع انتخاب مهمتر است، البته باید تلاش کنیم افراد اصلح انتخاب شوند، به تاکیدات مکرر رهبرمعظم انقلاب اسلامی برای مشارکت در انتخابات اسفند ماه اشاره و بیان کرد: غیر از اینکه ما باید تابع نظر رهبر انقلاب به عنوان مرجع تقلید و رهبری نطام جمهوری اسلامی باشیم، پشت تاکیدات ایشان منطق و فلسفه جدی نهفته است.

وی تصریح کرد: میزان و کمیت مشارکت در انتخابات می تواند در ساحت اقتصاد، سیاست، فرهنگ، دیپلماسی، امنیت ملی و تحریم های ظالمانه بر ضد کشور ما موثر باشد.

نامزد دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر خدایی نکرده مشارکت فرو کاسته شود تمامی موشک ها، تفنگ ها در عرصه، رسانه ای، سیاسی، جنگ ترکیبی و چنگ شناختی بر علیه ما شروع به شلیک می کنند.

وی افزود: اگر کمیت انتخابات در حد قابل قبول و درخور توجه باشد، می تواند بسیاری از طراحی های دشمن را خنثی کند و حتی در مقوله تحریم ها استدلال و منطق داریم؛ اگر این مشارکت بالا و بالاتر برود، دشمن متوجه می شود این ابزار فشار تاثیر معکوس روی مردم می گذارد.

باهنر بیان کرد: دشمنان ما از احمق ها هستند و هنوز متوجه نشده اند ملت غیور و صبور ایران تحت فشارهای سبعانه و سفاکانه پا پس نمی کشند و جایی که این موضوع را می توان نشان داد، مساله مشارکت در انتخابات است.

وی خاطر نشان کرد: میزان مشارکت در انتخابات‌،میزان وابستگی مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران، تشریح، تفهیم و تببین می کند، البته اقرار می کنیم مردم در اقتصاد و مسائل سیاسی مشکل دارند و برای آینده خود و فرزندانشان نگران هستند، اما مردم پای نظام شان ایستادند.

این فعال سیاسی تاکید کرد: میزان مشارکت هر چه بالاتر برود بهتر است و اولویت اول مشارکت است و پس از آن از بین نامزدها بهترین ها، مجرب ترین ها و آنهایی که برنامه و عملکردشان را نشان دادند ، انتخاب شوند.

مجلس جای آزمون و خطا نیست

وی بیان کرد: مجلس زیاد جای آزمون و خطا نیست، مجلس به آدم های فهیم، تحلیلگر، معتقد، رک و صریح ، تاثیرگزار احتیاج دارد تا روندهای کلی کشور را به سمت و سوی ارتقا و پیشرفت هدایت کند.
باهنر اظهار داشت: اگر اختیارات مجلس شورای اسلامی را با اختیارات قوه مجریه، قوه قضاییه و نهادهای دیگر مقایسه کنیم، وسعت اختیارات نمایندگان مجلس زیاد است و از طرفی به تعبیر رهبر معظم انقلاب مجلس باید نقشه راه کشور را ترسیم کند و دولت در آن نقشه راه برود، اما این نقشه راه محلس باید متناسب با ماشین دولت باشد.

وی افزود: محلس در چارچوب قانون اساسی در راس امور است و در طول ادوار مجلس شورای اسلامی افرادی که به مجلس رفتند از نیروهای مومن، متعهد و علاقه مند به نطام بودند، اما در مجلس ما ۲۹۰ سردار حکمرانی می خواهیم.

مسائل مهم مثل تورم باید حکیمانه حل شود

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین تصریح کرد: مجلس فعلی عموما افراد تحصیل‌کرده، متدین و دانشمند هستتد، اما باید مسائلی نظیر تورم باید حکیمانه و نه عاطفی باید حل شود.

وی با اشاره به تعداد زیاد کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انبوه نامزدهای انتخابات از طرفی مبارک و این برای افزایش مشارکت خدمتی به نظام جمهوری اسلامی است، هر چند افراط در تعداد کاتدیداها نیز مسائل خودش را دارد؛ باید جایگاه ها مشخص و در عالم سیاست سلسله مراتب ها باید رعایت شود.

باهنر با اشاره به قانون افزایش سن بازنشستگی گفت: قبل از تصویب این قانون درخواست های زیادی برای افزایش سن بازنشستگی داشتیم و از طرفی امید به زندگی نیز افزایش یافته و افراد در سنین بالاتر هم می توانند اشتغال داشته باشند.

دیگر خبرها

  • باهنر: میزان مشارکت از نوع انتخاب مهمتر است | دشمنان ما از احمق‌هایند | تورم باید حکیمانه حل شود
  • کمبودی در تأمین و توزیع کالاهای اساسی نداریم
  • ۲۳ میلیون تن کالای اساسی وارد کشور شد/ واردات یک میلیون تن برنج در ۱۱ ماهه امسال
  • جهاد مسکن‌سازی در استان قم با سرعت درحال پیشرفت است
  • ۲۳ میلیون تن کالای اساسی وارد کشور شد/واردات یک میلیون تن برنج در ۱۱ ماهه امسال
  • در تلاش هستیم تورم را به نزدیک صفر برسانیم
  • جهاد ساخت مسکن‌ قم با سرعت مناسبی در جریان است
  • تامین کالاهای اساسی درکهگیلویه وبویراحمد/اقلام شب عیدفراهم است
  • استاندار کهگیلویه و بویراحمد: هیچ گونه کمبود کالای اساسی در بازار نداریم
  • تورم کالا‌های اساسی به علت افزایش صادرات مواد غذایی در پاکستان