به مالکین خودروهای فرسوده مبلغ بیست و پنج میلیون پانصد هزار تومان تسهیلات پرداخت می شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مرتضی ضامنی، سرپرست اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور در شبکه خبر گفت: در طرح نوسازی تاکسی های فرسوده دستگاه های مختلفی از جمله وزرات کشور که بعنوان مجری طرح نوسازی، گمرک جمهوری اسلامی ایران، شرکت خودرو ساز و بانک های عامل دست اندر کار می باشند.


او گفت: در طرح نوسازی تاکسی های فرسوده 79 نفر ثبت نام کرده اند که از این تعداد حدود 68 هزار نفر فرآیند تکمیل پرونده را انجام داده اند و در حال حاضر 65 هزار  تاکسی فرسوده از رده خارج شده است.ضامنی افزود: 57 هزار و پانصد دستگاه خودروی جایگزین تاکنون تحویل مالکین گردیده است.
 او گفت: مبلغ دویست میلیون ریال تسهیلات با سود 16 درصد به مالکین تاکسی های فرسوده پرداخت می شود و مبلغ پنجاه 5 میلیون ریال ارزش گواهی اسقاط برای مالکین لحاظ شده است و مبلغ پنج میلیون ریال به خودروی اسقاط شده که جمعا بیست و پنج میلیون و پانصد هزارتومان تسهیلات به مالک خودرو داده می شود که الباقی مبلغ را خود مالک باید پرداخت کند.
سرپرست اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور گفت: بانک ها در پرداخت تسهیلات به مالکین خودرو سختگیرانه نیست و اگر رانندگان تاکسی چک برگشتی و اقساط معوقه داشته باشند، تاثیری در پرداخت تسهیلات ندارد.
دانلود

منبع: شبکه خبر

خبر بعدی:

بلاتکلیفی مالباختگان شرکت صدرا

پس از گذشت هفت سال از پرونده شرکت صدرا برخی مالباختگانی که خودروی فرسوده خود را توسط این شرکت به ثبت رسانیدند و قرار بود خودرو جدید دریافت کنند، اما هنوز برای برخی از مالکان خودروی‌های فرسوده مبلغی واریز نشده و پرونده ابعاد جدیدی به خود گرفته است.

به گزارش ایسنا، شفقنا در ادامه نوشت: بعد از گذشت هفت سال از اجرای طرح جایگزینی خودروهای فرسوده و تحویل خودروی نو، همچنان ۲۵۰مالباخته باقی مانده‌اند که هنوز مبلغ خودرو را دریافت نکردند. در حالی که این افراد وام بانکی خود را تسویه کردند.

بنا به پی گیری‌ها، سازمان حمل و نقل سوخت مدعی است منتظر است تا دادگستری جلسه‌ای برای پرونده مالباختگان تشکیل دهد و شعبه دادگاه مربوطه را مشخص کند تا مالباختگان تعیین تکلیف شوند، اما نزدیک به ۶ ماه است که دادگستری این جلسه را تشکیل نداده و علت آن مشخص نیست. این تعداد مالباختگان مدام از سازمان حمل و نقل سوخت پیگیر هستند در حالی که جواب درستی دریافت نمی کنند و این در حالی است که آنها معتقدند ارزش پولشان در حال کاهش است.

نکته عجیب اینکه متهمان این پرونده از زندان آزاد شدند در حالی که هنوز ۲۵۰ نفر بدهکار هستند!

اما مروری بر ۶ سال پیش که بسیاری از مردم اعتماد کردند و اموال خود را در اختیار این شرکت قرار دادند:

ستاد سوخت در سال ۹۰-۹۱ طرح فجر ۳۳ را برای تعویض خودروهای فرسوده اجرا کرد. برای اجرای این طرح، شرکت صدرا معرفی و این شرکت عهده‌دار تعویض ۱۵ هزار خودروی فرسوده شد ولی نه تنها خودرویی تحویل داده نشد بلکه شرکت صدرا با باز نگرداندن پول، متهم به کلاهبرداری شد..

شرکت صدرا از شرکت‌های بخش خصوصی فعالیت خود را با ساخت و ساز ساختمان آغاز کرد و در مرداد ۸۹ با نام شرکت سرمایه‌گذاری و تامین خودروی «صدرا البرز» به ثبت رسید. صدرا قرار بود در حوزه طرح تعویض خودروهای فرسوده فعالیت کند بر همین اساس از متقاضیان ثبت نام کرده تا طرح نوسازی خودروهای فرسوده را اجرایی کند اما پس از مدتی نتوانست به تعهدات خود عمل کند و با شکایت متقاضیان روبرو شد.

روند ثبت‌نام‌ها به این صورت بود که افراد برای اسقاط خودروی فرسوده از طریق شرکت سرمایه‌گذاری صدرا اقدام کرده و ازطرف دفتر پیشخوان دولت به ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت و درنهایت شرکت سرمایه‌گذاری صدرا معرفی می‌شدند. قرار بود در مدت ۶۰ روز کاری خودروها تحویل داده شوند اما 6 ماه گذشت و هیچ خودرویی داده نشد.

همزمان فعالیت در حوزه خودرو و از سوی دیگر زمزمه‌هایی که در خصوص ارتباط نزدیک مدیرعامل این شرکت با مدیرعامل باشگاه پرسپولیس مطرح می‌شد باعث شد خیلی از افراد به این موضوع توجه کرده و این شرکت را دارای پشتوانه مالی بالا قلمداد کنند. این شرکت همچنین در فصل ۹۰-۹۱ فوتبال اسپانسر باشگاه پرسپولیس شد و تبلیغات شرکت بر روی پیراهن بازیکنان قرار گرفت.

مهدی نیکدار رییس ستاد وقت مدیریت حمل و نقل و سوخت در گفت‌وگو با ایسنا در بهمن ۹۴ ، در تشریح تلاش‌های انجام شده برای بازگشت حقوق مالباختگان این پرونده گفته بود: در اسفند سال ۱۳۸۹ فراخوانی برای طرح نوسازی و جایگزینی خودروهای فرسوده توسط شرکت صدرا انجام شد و در مهرماه سال ۹۱ طرح مذکور از طرف ستاد متوقف شد. در این مدت نیز حدود ۴۰۰۰ نفر در طرح ثبت نام کردند.

در این فرآیند متقاضیان بین دو تا پنج میلیون تومان برای اسقاط خودروها و مبلغ ۱۰ میلیون تومان تسهیلات با بهره ۱۴ درصد از بانک ملت دریافت می‌کنند البته وامی که ریالی از آن به دستشان نمی‌رسد ولی اقساط آن را پرداخت می‌کنند. برخی به دلیل تاخیر پرداخت اقساط جریمه شده بودند که با مذاکرات انجام شده این جریمه‌ها بخشیده یا عودت خواهد شد.

براساس مقررات بانک مرکزی این وجوه باید به حساب خودروساز واریز می‌شد که به ادعای بانک ملت با هماهنگی و مکاتبات رییس وقت ستاد سوخت به حساب شرکت صدرا واریز شد و طبق آیین نامه عمل نشده و تخلف صورت گرفته است.

۴۰۰۰ نفر در طرح وارد می‌شوند؛ مقرر بود مابه‌التفاوت خودروها را علاوه بر مبلغ وام و اسقاط نیز به حساب‌های مفتوح شده افراد در بانک ملت واریز کنند. براساس مقررات بانک مرکزی این وجوه باید به حساب خودروساز واریز می‌شد که به ادعای بانک ملت با هماهنگی ستاد سوخت به حساب شرکت صدرا واریز شد.

وی در پاسخ به این سوال که “آیا این موضوع تخلف بانک ملت بوده است یا خیر؟” گفته بود: بانک ملت ارتکاب تخلف را قبول ندارد و ادعا می‌کند رییس وقت ستاد سوخت در این مورد مکاتباتی با بانک داشته است، البته نامه‌ای هم در این ارتباط وجود دارد که در آن قید شده است. در صورت اعلام شماره شاسی و موتور خودروی تحویلی، وجه تسهیلات به حساب شرکت صدرا واریز شود، در صورت وجود این مکاتبات نیز برابر آیین نامه بانک مرکزی باید پول به حساب شرکت خودروساز واریز می‌شد در نتیجه طبق این آیین نامه عمل نشده و تخلف صورت گرفته است.

بر اساس حکم دادگاه کلاهبرداری اعضای اصلی شرکت صدرا مشخص شده و بر اساس رای دادگاه رد مال تعیین شده و به شرط سپردن وکالت رسمی توسط مال باختگان به ستاد برای پیگیری پرونده، از وجوه در اختیار ستاد پرداخت می‌شود.

در این طرح حدود ۱۷۰۰ نفر موفق به دریافت خودرو شدند و حدود ۱۲۰۰ نفر دچار مشکل شدند و شرکت صدرا به تعهدات خود در مورد آنها عمل نکرد. متاسفانه ضمانت نامه معتبر از شرکت صدرا گرفته نشده بود و کل وجوه مردم به حساب این شرکت واریز می‌شود و بیش از چهار سال است که مشکلات بسیاری برای شهروندان ایجاد کرده است.

رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت با اشاره به پیگیری‌های سرپرست قبلی ستاد گفته بود: این پیگیری‌ها منجر به تشکیل جلسه ستاد مبازره با مفاسد اقتصادی کشور شد و پس از دو جلسه مقرر شد اصل پول مال باختگان از وجوه در اختیار ستاد پرداخت شود. در حقیقت بر اساس حکم دادگاه کلاهبرداری اعضای اصلی شرکت صدرا مشخص شده و بر اساس رای دادگاه رد مال تعیین شده و به شرط سپردن وکالت رسمی توسط مالباختگان به ستاد برای پیگیری پرونده ، از وجوه در اختیار ستاد پرداخت می شود.

اما مهدی نیک دار در خرداد ۹۵ از صدور رای برای ۱۲۰۰ مالباخته پرونده صدرا خبر داده بود و به خبرگزاری صدا و سیما گفته بود: دادگاه برای حدود “هزارو ۲۰۰″مال باخته طرح صدرا رای صادر کرده است، ۸۰۰ نفراز آنها برای گرفتن وجه به بانک معرفی شده‌اند.

قرار بود این مشکل اواخر پارسال حل شود ولی به علت مسدود بودن حساب‌های بانکی ستاد سوخت کشور، انجام نشد.

با توجه به مصوبات دولت و با کمک دادستانی تهران، بازپرس پرونده و سازمان راهداری کشور، رفع انسداد حساب‌ها انجام شد و توانستیم مشکل مال باختگان صدرا را حل کنیم.

نیک دار با اشاره به اینکه تعداد محدودی از مالباختگان صدرا نیز تاکنون شکایت نکرده‌اند، گفته بود: این افراد بعد از طرح دعوا باید رأی دادگاه را بگریند تا بتوانیم مبلغ را به آنها پرداخت کنیم.

اینک بعد از گذشت ۷ سال از اجرای طرح جایگزینی خودروهای فرسوده و تحویل خودروی نو، همچنان ۲۵۰مالباخته باقی مانده اند که هنوز مبلغ خودرو را دریافت نکردند. در حالی که این افراد وام بانکی خود را تسویه کردند.

بنا به پی گیری‌های خبرنگار شفقنا، سازمان حمل و نقل سوخت مدعی است منتظر است تا دادگستری جلسه‌ای برای پرونده مالباختگان تشکیل دهد و شعبه دادگاه مربوطه را مشخص کند تا مالباختگان تعیین تکلیف شوند، اما نزدیک به ۶ ماه است که دادگستری این جلسه را تشکیل نداده و علت آن مشخص نیست. این تعداد مالباختگان مدام از سازمان حمل و نقل سوخت پیگیر هستند در حالی که جواب درستی دریافت نمی کنند و این در حالی است که آنها معتقدند ارزش پولشان در حال کاهش است.

انتهای پیام

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.irinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۸۸۳۳۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پرداخت 28 هزار فقره تسهیلات خوداشتغالی بانک ملی ایران برای رونق بازار کار
 • پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت وام تولد فرزند! +جزئیات
 • پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت وام تولد فرزند
 • رانندگان تاکسی بی سیم دزفول خواستار حل مشکلات صنفی خود شدند
 • وام ازدواج ۲۵ میلیون تومان شود/ منابع بانکی کافی برای وام ازدواج ۳۰ میلیون تومانی هم وجود دارد/ پیشنهاد پرداخت وام ۳ میلیون تومانی برای تولد فرزند
 • اعطای تسهیلات بانکی برای نوسازی تاکسیرانی مفید بود
 • بانک ملی ایران ۲۸ هزار فقره تسهیلات خوداشتغالی پرداخت کرد
 • حمایت از راننده‌های تاکسی در رونمایی از بسته ویژه رانندگان حمل و نقل عمومی
 • شرکت‌های تاکسی‌رانی قم به مسئولیت‌های خود عمل نمی‌کنند
 • پرداخت 28 هزار فقره تسهیلات خوداشتغالی بانک ملی برای رونق بازار کار
 • رعایت کیفیت سوخت باید مدنظر مالکین جایگاه‌های عرضه سوخت قرار گیرد
 • ۱۱۲۰۰ مورد تسهیلات برای بازآفرینی بافت‌ فرسوده استان تهران پرداخت شد
 • امتیاز ویژه دولت به وزارت نفت +سند
 • امتیاز ویژه دولت به وزارت نفت برای ندادن مالیات و سود سهام
 • امتیاز ویژه دولت به وزارت نفت برای ندادن مالیات و سود سهام+سند
 • بیش از چهار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در سروآباد پرداخت شد
 • اعتبار بیمه رانندگان تاکسی در لایحه بودجه 98 حذف شد
 • اعتبار بیمه رانندگان تاکسی در لایحه بودجه 98حذف شد
 • تصاویر: مسافران در انتظار تاکسی‌های باورنکردنی پرنده؟!