به گزارش وانانیوز، 

ورزش دانش‌آموزی از چند سال پیش با شکل‌گیری فدراسیون مخصوص ورزش‌های دانش‌آموزی شکل گرفت و موجودیت رسمی در بین محافل آموزشی و ورزشی پیدا کرد.

اکنون تمام مسابقات ورزشی دانش‌آموزان در داخل و خارج از کشور با برنامه‌ریزی این فدراسیون انجام و ورزش آموزشگاهی کشورمان در سال‌های دور را با یک اسلوب و برنامه جامع دنبال می‌کند.

اما موضوع انتخابات این فدراسیون، انتخاب رئیس و دیگر ارکان و همچنین اساسنامه آن به یکی از معضلات دستگاه تعلیم و تربیت و همچنین ورزش کشور تبدیل شده است.

برگزاری یک انتخابات ساده و قانونی بر اساس اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی با آیین‌نامه مصوب و مشخص آن اصلاً کار سخت و پیچیده‌ای نیست، اما ظاهرا برگزاری این انتخابات به یک کلاف سردرگم تبدیل شده است.

بررسی پنج اتفاق در فرایند انتخابات فدراسیون ورزش دانش‌آموزی

1.در سال گذشته قرار بود انتخابات فدراسیون ورزش دانش‌آموزی که 20 کاندیدا برای پست ریاست آن ثبت‌نام کرده بودند، برگزار شود و حتی اطلاعیه برگزاری آن در مردادماه نیز منتشر شد اما به دلایل نامعلومی این موضوع محقق نشد.

2.در ابتدای سال جاری قرار شد تا انتخابات این فدراسیون پس از نام‌نویسی از کاندیداها در چهارم مردادماه برگزار شود؛ در شرایطی که تمام تشریفات برای برگزاری این مجمع انتخاباتی فراهم بود، این مجمع برگزار نشد.

3.پس از آن در هفتم مردادماه سال جاری به دلایل نامعلومی رئیس فدراسیون ورزش دانش‌آموزی که با حکم وزیر آموزش و پرورش جهت استقرار فدراسیون منصوب شده بود، با حکم وزیر ورزش و جوانان عزل و فردی دیگر به عنوان سرپرست با ابلاغ وزیر ورزش و جوانان منصوب شد.

4.در ادامه و در 22 شهریورماه 96 و مطابق نامه سرپرست جدید فدراسیون ورزش دانش‌آموزی به استان‌ها، مجدداً فرایند برگزاری انتخابات هیأت‌های ورزشی استانی با آیین‌نامه جدید ابلاغ شده از سوی وزارت ورزش و جوانان که خلاف مفاد اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی مصوب هیأت دولت است، کلید خورد تا دوباره و بر اساس آن استان‌ها نسبت به برگزاری انتخابات مبادرت کنند.

5.تا امروز انتخابات تمام هیأت‌های ورزشی استان‌ها برگزار و بر اساس اعلام محمدرضا داورزنی معاون وزیر ورزش و جوانان، مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش دانش‌آموزی روز 22 آذرماه تشکیل جلسه خواهد داد.

اما به نظر می‌رسد در این بین تخلفات پیچیده‌ای نیز رخ داده است که با ورود دستگاه‌های نظارتی، احتمال تعویق این مجمع انتخاباتی تقویت می‌شود.

«نخستین مورد»

*رئیس قبلی فدراسیون با حکم وزیر آموزش و پرورش به فدراسیون آمده بود.

**وزیر ورزش و جوانان حکم وزیر سابق آموزش و پرورش را قبول ندارد؟

در تاریخ 7 مردادماه 1396 و با حکم وزیر ورزش، حمیدرضا صائبی به عنوان سرپرست فدراسیون ورزش دانش‌آموزی منصوب شد.

نکته نخست اینکه آیا رئیس قبلی فدراسیون استعفا داده است؟ که اگر استعفا داده چرا هیچ جایی صحبتی از این موضوع در میان نیست.

نکته دوم، آیا رئیس قبلی فدراسیون برکنار شده است؟ چرا هیچ موضوع یا نامه‌ای در خصوص برکناری او وجود ندارد؟

نکته سوم، حکم ریاست قبلی فدراسیون ورزش دانش‌آموزی یعنی «فرشید ارمیان» در تاریخ دی ماه 1392 توسط علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امضا شده بود.

نکته چهارم، چطور امکان دارد که حکم قبلی یک رئیس فدراسیون را وزیر آموزش و پرورش صادر کند، و وزیر ورزش و جوانان بدون اعتنا به حکم وزیر آموزش و پرورش و بدون برگزاری مجمع عمومی فوق العاده، رئیس را عزل حکم انتصاب جدیدی صادر کند؟

«دومین مورد»

*رئیس مجامع انتخاباتی استانی، رئیس فدراسیون یا مدیرکل ورزش و جوانان استان است.

**سرپرست فدراسیون، مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها را رئیس مجامع انتخاباتی معرفی کرد!

نامه سرپرست فدراسیون به مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها!

مطابق ماده 15 اساسنامه فدراسیون‌های آماتوری که توسط هیأت وزیران مصوب شده است، شرایط تشکیل و وظایف هیأت‌های ورزشی استانی به موجب آیین‌نامه‌ای خواهد بود که توسط سازمان تربیت بدنی (وزارت ورزش و جوانان) تهیه و ابلاغ می‌شود و این آیین نامه در تاریخ 20 اردیبهشت 1383 توسط سازمان تربیت بدنی وقت تهیه و ابلاغ شده است.

سوال نخست، آیا وزارت ورزش و جوانان می‌تواند رأسا برای یک اساسنامه بدون تصویب هیأت وزیران، 2 آیین نامه تدوین و ابلاغ کند؟

سوال دوم، با توجه به اینکه آیین نامه جدید تحت عنوان آیین نامه هیأت فدراسیون صنفی ورزش دانش‌آموزی ابلاغ شده است، فدراسیون صنفی بر اساس قانون مربوط به کدام مصوبه هیأت دولت است؟

سوال سوم، با توجه به اختیارات قانونی وزارت ورزش و جوانان در تدوین و ابلاغ آیین نامه هیأت‌های ورزشی با رعایت کامل مفاد اساسنامه، ابلاغ آیین نامه هیأت‌های فدراسیون صنفی ورزش دانش‌آموزی باید از تاریخ ابلاغ ملاک عمل تمامی فدراسیون‌های ورزشی قرار گیرد و آیین نامه‌های قبلی بلا اثر شود؟

سوال چهارم، حال با توجه به مفاد آیین نامه جدید، امکان ملاک عمل قرار گرفتن این آیین نامه صنفی برای تمام فدراسیون‌های ورزشی وجود دارد؟

 با توجه به اینکه بدون بررسی و کارشناسی لازم ملاک انتخابات فدراسیون و هیأت‌های تابعه ورزش دانش‌آموزی اساسنامه فعلی فدراسیون‌های ورزشی است، و از طرفی آیین نامه‌ها نباید مغایر با مفاد اساسنامه تدوین شود، لذا بر اساس تبصره 2 ذیل ماده 15 اساسنامه، رئیس مجامع انتخاباتی استانی رئیس فدراسیون یا مدیرکل ورزش و جوانان استان است. در صورتیکه سرپرست فدراسیون مدیران کل آموزش و پرورش را رئیس مجامع انتخاباتی معرفی کرده است که مغایر با اساسنامه است.

ماده 15 اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی که تمام فدراسیون‌ها باید بر این مبنا باشند

متن قانونی آیین نامه مصوب هیأت وزیران

مطابق نامه شماره 111087 به تاریخ 22 شهریورماه 1396 که توسط حمید رضا صائبی سرپرست فدراسیون ورزش دانش‌آموزی به مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها ارسال شده است، ریاست مجمع انتخاباتی استان‌ها به مدیران کل آموزش و پرورش تفویض شده است.

«مورد سوم»

*وزارت ورزش آیین نامه جدید انتخاباتی تهیه کرد!

**بدون تصویب هیأت وزیران هرگونه آیین نامه و اساسنامه قانونی نیست

 

آیین‌نامه معاون وزیر به سلطانی فر در خصوص آیین‌نامه فدراسیون صنفی! 

 

تأیید وزیر ورزش و جوانان برای آیین نامه‌ای که مغایر قانون است

در حال حاضر یک اساسنامه واحد برای برگزاری انتخابات فدراسیون‌های ورزشی وجود دارد که پس از آن نیز یک آیین‌نامه واحد برای برگزاری تمام انتخابات تهیه شده است.

هرگونه تغییر و تحول در اساسنامه یا آیین نامه اجرایی برگزاری انتخابات نیازمند تصویب در هیأت وزیران دارد و هیچ فردی نمی‌تواند با اعمال نظر شخصی یک اساسنامه و یا آیین نامه مجزا تهیه و ابلاغ کند.

اما، در نامه شماره 5402/3/د به تاریخ 28 مردادماه 1396 که توسط محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان به وزیر این وزارتخانه ارسال شده است، تدوین آیین نامه صنفی فدراسیون ورزش دانش‌آموزی با یک تفاهم نامه بین کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان مورد اشاره است.

در ادامه نیز و در نامه‌ای به تاریخ 6 شهریورماه 1396، وزیر ورزش و جوانان آیین نامه مورد اشاره را تأیید و برای اجرا ابلاغ می‌کند.

سوال یک، آیا هر فدراسیون ورزشی در کشورمان می‌تواند برای برگزاری انتخابات خود یک آیین نامه مجزا تهیه و مطابق آیین نامه خودشان انتخابات برگزار کنند؟

سوال دوم، آیا مطابق قانون، هرگونه دخل و تصرف در اساسنامه و آیین نامه انتخابات فدراسیون‌های ورزشی قابل انجام است؟ اگر جواب بله است، آیا مصوبه هیأت دولت دارد و اگر جواب خیر است، چرا این اتفاق روی داده است؟

«مورد چهارم»

*مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش دانش‌آموزی 22 آذر برگزار می‌شود

**کدام انتخابات هیأت‌های استانی فدراسیون دانش‌آموزی را وزارت ورزش و جوانان برگزار کرد؟!

محمدرضا داورزنی معاون وزیر ورزش و جوانان چندی پیش اعلام کرد که مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش دانش‌آموزی 22 آذرماه برگزار می‌شود.

بر اساس اطلاعات دریافتی، در دو یا سه ماه گذشته که انتخابات هیأت‌های فدراسیون ورزش دانش‌آموزی در استان‌ها برگزار شد، سرپرست فعلی فدراسیون در 12 مجمع انتخاباتی شامل استان‌های، شهر تهران، شهرستان‌های استان تهران، اردبیل، البرز، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، قم، مازندران و هرمزگان شرکت کرده است و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌های آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، ایلام، بوشهر، یزد، لرستان، مرکزی، کردستان و زنجان ریاست جلسه استان خود را به عهده داشته و در استان خوزستان مشاور معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش حاضر بوده و در مابقی نیز معاونان تربیت بدنی آموزش و پرورش حاضر بودند.

سوال نخست، مگر انتخابات هیأت‌های استانی فدراسیون ورزش دانش‌آموزی را وزارت ورزش و یا ادارات کل ورزش و جوانان استان‌ها برگزار کرده‌اند که اعلام می‌شود در تاریخ 22 آذرماه مجمع انتخاباتی این فدراسیون برگزار خواهد شد؟

سوال دوم، آیا وزارت ورزش و جوانان نظارت بر برگزاری انتخابات هیأت‌های فدراسیون ورزش دانش‌آموزی در استان‌ها را انجام داد؟ اگر جواب بله است، کدام نماینده در جلسات حضور داشته و اگر جواب خیر است، بر چه مبنایی قصد برگزاری مجمع انتخاباتی دارند؟

سوال سوم، هیأت‌های ورزشی پس از برگزاری انتخابات ابتدا باید در استان‌ها استقرار پیدا کنند و جایگاه حقوقی آنها مشخص شود، سپس مجمع عمومی فدراسیون تشکیل شود. آیا برگزاری انتخابات هیأت‌های استانی فقط برای تعیین ریاست این فدراسیون بوده است؟ یا هدف دیگری از این موضوع وجود داشته است؟

بنابراین ضروری است وزیر آموزش و پرورش و وزیر ورزش و جوانان شخصاً به موضوع ورود کرده تا اینکه ورزش دانش‌آموزى به رسالت اصلى خود که سلامت و تندرستى همه جانبه دانش‌آموزان است بپردازد.

«خبرهای رسیده از استان‌ها»

برخی از افراد شرکت کننده در انتخابات هیأت‌های فدراسیون ورزش دانش‌آموزی اعتقاد دارند که در موضوع اطلاع رسانی برگزاری انتخابات کم لطفی صورت گرفته و بسیاری از افراد واجد شرایط امکان ثبت نام پیدا نکردند.

همچنین گفته می‌شود که در بسیاری از استان‌ها، کارشناس مسئولان تربیت بدنی و یا کارشناس تربیت بدنی استان با حداکثر آرا به عنوان ریاست هیأت انتخاب شده است که اگر وزارت ورزش و جوانان در این خصوص نظارتی داشته و یا دارد می‌تواند این موضوعات را هم مورد بررسی قرار دهد.

البته موارد دیگر نیز وجود دارد که در صورت نیاز منتشر می‌شود.

«پیشنهاد اول به وزارت آموزش و پرورش»

وزیر آموزش و پرورش به عنوان مدعی در این موضوع ورود کند و اجازه ندهد که کیان ورزش دانش‌آموزی به یک وزارتخانه دیگر واگذار شود.

اساسا فدراسیون ورزش دانش‌آموزی از آموزش و پرورش ارتزاق می‌کند و برنامه‌های آموزش و پرورش را پیاده سازی می‌کند، لذا باید تمام امور آن در وزارت آموزش و پرورش پیگیری شود.

آیا سیدمحمد بطحایی وزیر کنونی آموزش و پرورش اطلاع دارد که حکم سرپرست جدید فدراسیون ورزش دانش‌آموزی را وزیر ورزش و جوانان امضا کرده است، در حالی که تا پیش از این حکم سرپرست این فدراسیون توسط وزیر آموزش و پرورش امضا می‌شد؟

«پیشنهاد دوم به وزارت ورزش و جوانان»

وزیر ورزش و جوانان به عنوان عالی‌ترین فرد ورزش کشور حتما در خصوص قانون اطلاعات کافی را دارد، اما اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی مصوب هیأت وزیران است و اگر قرار است تغییری در اساسنامه یا آیین نامه قرار گیرد حتما باید وزارت ورزش و جوانان در قالب پیشنهاد آن را ارائه کند و در نهایت هیأت وزیران در خصوص آن تصمیم گیری کند.

اگر وزارت ورزش و جوانان قصد برگزاری انتخابات سالم و قانونی فدراسیون ورزش دانش‌آموزی را دارد، باید از سرپرست این فدراسیون توضیح بخواهد که چرا ریاست مجمع انتخاباتی هیأت‌های استانی را به مدیرکل آموزش و پرورش استانها تفویض کرد و این موضوع را به مدیران ورزش و جوانان استان‌ها تفویض نکرد.

در شرایطی که مسئولان تربیت بدنی استان‌ها انتخابات هیأت‌های ورزشی را برگزار کردند، وزارت ورزش و جوانان کدام نظارت را در حسن انجام صحیح و قانونی انتخابات داشته است که اکنون تاریخ برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون را اعلام می‌کند.

به نظر می‌رسد که اگر قرار است فدراسیون ورزش دانش‌آموزی سر و سامان داشته باشد و بر اساس قانون انتخابات هیأت‌های استانی آن برگزار و در زمان مقرر مجمع انتخاباتی فدراسیون برگزار شود، لازم است تا تمام امور مطابق قانون باشد و با نوشته و نامه و یا حتی ابلاغ که در قانون پیش بینی نشده است به دنبال برگزاری انتخابات نباشد.

در حال حاضر تربیت بدنی و ورزش دانش‌آموزی نیازمند آرامش است و نباید این معاونت و این فدراسیون وارد مسائل پیچیده مختلف و حتی سیاسی شوند و فقط باید به دانش‌آموزان فکر کنند و هرکاری که در جهت کمک به جامعه دانش‌آموزی است انجام شود.

در این خصوص وزارت ورزش و جوانان، وزارت آموزش و پرورش و کمیته ملی المپیک حتما باید ورود داشته باشند و بررسی‌هایی در خصوص اتفاقات انتخابات فدراسیون ورزش دانش‌آموزی داشته باشند.

تمام مستندات، نامه ها و تصاویر از سایت و کانال اطلاع رسانی فدراسیون ورزش مدارس و معاونت تربیت بدنی و سلامت در تهران و استان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع: وانا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت vananews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «وانا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۱۵۹۰۴۰۷۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/ از کسی نمی‌ترسم و حرف می‌زنم

درخواست روسیه از ایران درباره دریای خزر

احمد توکلی: ۶۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر هستند / وضع مملکت این‌قدر بد نبوده

پاسخ جنجالی مقام وزارت بهداشت درباره واکسن ایرانی؛ «شما نزن، اجباری نیست»!

برگزاری مراسم عروسی 3 تالاردار را در کرمانشاه روانه زندان کرد

خبر بعدی:

برگزاری دویست و هفتاد و پنجمین نشست شورای معاونین وزارت ورزش و جوانان

دویست و هفتاد و پنجمین نشست شورای معاونین وزارت ورزش و جوانان امروز به ریاست دکتر سلطانی فر برگزار شد.

به گزارش برنا و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، دویست و هفتاد و پنجمین نشست شورای معاونین وزارت ورزش و جوانان امروز شنبه 21 فروردین 1400 به ریاست دکتر مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان برگزار شد.

در این جلسه تندگویان معاون امور جوانان به همراهی اعظم کریمی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان در راستای تهیه آیین نامه ها و دستورالعمل های مورد نیاز اجرای قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت، ادامه بررسی دستور العمل " ایجاد، حمایت و نظارت بر مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده" توضیحاتی را ارائه دادند.

در ادامه دکتر کاوه احمدی مدیرکل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ورزش و جوانان گزارشی از اقدامات رسانه‌ای وزارت با موضوع کرونا و همچنین خلاصه ای از گزارش افکارسنجی "بررسی دیدگاه مردم در خصوص کرونا"، موضوع نامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را ارائه کرد.

جلسه شورای معاونین وزارت ورزش و جوانان شنبه هر هفته با محوریت موضوعات روز ورزش برگزار می شود.

دیگر خبرها

 • ورود متفاوت در حوزه فکری و اندیشه ای اعضای انجمن های اسلامی دانش آموزی
 • برگزاری مجمع انتخابی فوتبال زنجان منوط به تصمیم ستاد کرونا
 • برگزاری دویست و هفتاد و پنجمین نشست شورای معاونین وزارت ورزش
 • آخرین‌وضعیت‌بررسی‌صلاحیت‌ها‌در‌هیأت‌اجرایی‌اصفهان
 • دختران در مراکز شبه‌خانواده مهارت شغلی‌ می‌آموزند
 • آخرین وضعیت بررسی صلاحیت‌ها در هیأت اجرایی اصفهان/ سیستانی: انتظار داریم هیأت‌های نظارت با دقت بیشتر احقاق حق کنند
 • رد صلاحیت برخی نامزدهای انتخابات شورای شهر اصفهان گمانه‌زنی است/ آرای هیأت‌های اجرایی محرمانه است
 • موفقیت همیشه با مهارت آموزی شروع می شود
 • با کارو، پهپاد و ربات دانش‌ آموزی بساز
 • مهارت آموزی نیاز تمام جویندگان کار/ ایجاد ۱۴۰۰ مرکز جوارکارگاهی در دستور کار
 • انتصاب مشاور عالی و مدیر رسانه ای هیأت انجمن های ورزش های رزمی لرستان
 • غلامرضا رفیعی: نماینده ایران در مراجع بین ‌المللی باید توانایی بررسی ایمیل خود را داشته باشد
 • رییس فوتبال در دادگاه غیابی؛ ابهامات و اتهامات
 • مشاور حقوقی فدراسیون فوتبال: نماینده ایران در مراجع بین‌المللی باید توانایی بررسی ایمیل خود را داشته باشد
 • ریشه‌کنی بی‌سوادی نیازمند استفاده از تمامی ظرفیت‌ها است/ کسب رتبه برتر کشوری در حوزه سوادآموزی
 • ایجاد پویش «من حاضرم»/ اهدای گوشی هوشمند به دانش‌آموزان محروم
 • اجرای پویش «من حاضرم» برای کمک به دانش آموزان محروم به سراسرکشور
 • رتبه برتر هرمزگان در ایجاد اشتغال و حرفه آموزی برای زندانیان
 • رتبه برتر استان هرمزگان در ایجاد اشتغال و حرفه آموزی برای زندانیان