علت خنده دو دختر اصفهانی قبل از خودکشی

 

به گزارش ایران ناز ، خودکشی مرگبار دو دختر اصفهانی با پرتاب خود از روی پل ، دل بسیاری از مردم را به درد اورد و جامعه را تکان داد. فیلمی از لحظاتی قبل از خودکشی دو دختر نوجوان اصفهانی در فضای مجازی دست به دست میچرخد . این دو دختر نوجوان در حالیکه شاد و خندان به سوی پل میروند آخرین حرفهای خود را در کلیپی برای خانواده و آشنایانشان ضبط میکنند . انتشار فیلمی از لحظه قبل از خودکشی دو دختر اصفهانی از خنده های این دو دختر دارد. اما دلیل این خنده ها چیست؟چرا دختران اصفهانی قبل از خودکشی میخندیدند؟

 

تقریباً اکثر ما فیلم قبل از اقدام به خودکشی دو دختر اصفهانی را دیده ایم. برای بسیاری از شاهدان این فیلم، خنده ها و نوع رفتارهای این دو نفر سوال برانگیز بود

 

 

مگر می شود آدمی در چنین وضعیت پرنشاطی باشد و در عین حال درصدد خاتمه دادن به زندگی خود باشد. چه واقعیت تلخ و هشداردهنده ای در پشت این خنده های تلخ وجود دارد؟

 

 

در کنار تمام تحلیل ها و نظرات کارشناسی مختلفی که این روزها برای پاسخ به چرایی وقوع این موضوع مطرح می شود. لازم است به دنبال پاسخ این پرسش باشیم که چه اقداماتی می توانستیم برای پیشگیری از این وقوع این اتفاق تلخ انجام دهیم که نسبت به آنها بی توجه بودیم و چگونه می توان از بروز حوادث مشابه دیگر پیشگیری کرد؟

 

 

دکتر سیدکاظم ملکوتی، رئیس جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران، روانپزشک، عضو دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این پرسش ها می گوید:”شجاعت ” و “نترسی” که این دو سعی می کنند به رخ بکشند، حکایت از اوج استیصال، ترس، ناامیدی و تنهایی آنان است که با خنده از حال درون خود حرف می زنند. این جملات که ” دیدی انجام دادم … ” ، واقعیت تلخی را آشکار می کند؛ آنان قبلاً چنین تهدیدی را برای دوستان یا والدین و غیره مطرح کرده اند اما انگار کسی گفته بود؛ “جرأتش را نداری یا جگرش را نداری.”

 

وی ادامه می دهد:اتفاقاً بی توجهی اطرافیان به این تهدیدها، نخستین خطای شایعی است که معمولاً در رابطه با خودکشی دیده می شود. در بسیاری از موارد اطرافیان این تهدیدها را شوخی، بازی برای ترساندن، تهدید و غیره تلقی می کنند. آنان با خود می گویند؛ «اگر این حرفها جدی بود تا حالا اقدام کرده بود. این برای چندمین بار است که تهدید می کند.»

 

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تأکید می کند:خانواده و اولیای مدرسه باید همواره به این تأکید متخصصان توجه داشته باشند که بیان فکر خودکشی و تهدید به خودکشی همیشه باید جدی گرفته شود. به ویژه اگر بارها تکرار شود. سابقه اقدام به خودکشی احتمال بروز اقدام را 20 تا 25 برابر افزایش می دهد. هر اقدام بعدی می تواند شدیدتر و مهلک تر از دفعه قبل باشد.

 

ذره بینی بر عملکرد خانواده و مدرسه

 

وقتی نوجوانی تحت فشار روانی قرار دارد، نشانه های آن حتماً در رفتار و کیفیت تحصیلش در مدرسه و خانواده خودنمایی می کند. نشانه هایی که اگر مشاوران و اولیای مدرسه و اعضای خانواده به آن توجه می کردند، می توانستند صدای زنگ خطر را بشنوند و ببینند.

 

دکتر ملکوتی در ادامه تأکید می کند:افسردگی در نوجوانان می تواند به شکل پرخاشگری و بروز رفتارهای خشن نمایان شود.در واقع اقدام به خودکشی در این دختران، وسیله ای برای ابراز خشم آنان بوده است تا به اطرافیان خود ثابت کنند که حرف آنان پوچ نیست بلکه جدی است. خانواده ها می توانستند به محض مشاهده رفتارهای فرزندشان، مشکل را با مشاور مدرسه یا مرکز مشاوره آموزش و پرورش مطرح کنند و چتر حمایتی روانی مناسبی برای فرزندان خود فراهم کنند.

 

مهمترین اقدامات پیشگیری کننده

 

بسیاری از دوستان این دو نوجوان در شک و بهت روانی به سر می برند و این خود مسأله بسیار مهم دیگری است که حتماً باید مورد توجه خانواده ها، اولیای مدرسه و مسئولان قرار گیرد.

 

رئیس جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران معتقد است که مشاوران مدرسه باید نسبت به این موضوع اقدامات موثری همچون ارائه آموزش های لازم و مشاوره های کوتاه مدت به همکلاسی ها، سایر دانش آموزان مدرسه و حتی اولیای مدرسه انجام دهند.

 

دکتر ملکوتی تأکید می کند:آموزش علایم افسردگی و شرایط بحران روانی به اولیا مدرسه، والدین و دانش آموزان می تواند در شناسایی افراد و دانش آموزان در معرض خطر کمک کند و موجب پیشگیری از تکرار حادثه ای مشابه شود. چنین اقدامی می تواند از سوی مرکز مشاروه سازمان آموزش و پرورش و یا کارشناسان بهداشت روان شبکه بهداشت انجام شود.

 

رئیس جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران در پایان تأکید می کند:با توجه به این که خودکشی یک پدیده اجتماعی است و آثار روانی و اجتماعی زیادی بر جامعه تحمیل می کند، کتمان این حادثه دهشتناک نه تنها به پیشگیری از بروز وقایع مشابه کمک نمی کند بلکه خطر بروز آن را نیز می تواند افزایش یاید

 

بنابراین بررسی روانشناسانه و درک آسیب های موجود در فرد متوفی و اقدام کننده به خودکشی می تواند از بروز موارد مشابه پیشگیری کند. البته به شرط آن که این اقدامات به آموزش های مناسب در خانواده و مدرسه منتهی شود.

 

 

منبع: ایران ناز

خبر بعدی:

علت ناکامی تیم ملی در جام ملت های آسیا چه بود؟

پس از شکست، جمله «ما ایرانی‌ها و آن ژاپنی‌ها» شیوع پیدا کرد که علت شکست ایران را «فرهنگ و شخصیت معترض ایرانی‌ها» و علت پیروزی ژاپن را «فرهنگ و شخصیت پُرتلاش ژاپنی» می‌دانست. این تحلیل عامه‌پسند حتی از یک جامعه‌شناس معروف سر زد! او به مشکل «تحریک‌پذیری» ایرانیان پرداخت و برای این مشکل خُلقی ایرانیان، «راهکار عرفانی» نیز ارائه شد!

به گزارش صدای ایران از شمس، پس از شکست فوتبال ایران مقابل ژاپن، با اشاره به چگونگی رخداد گل اول و اعتراض پنج مدافع تیم ایران به داور و غفلت از مهاجم حریف (تصویر 1)، «تحلیل فرهنگی شکست» در شبکه های اجتماعی و دیگر رسانه ها بالا گرفت. تحلیل فرهنگی برای بررسی علت ناکامی، با «ما ایرانی‌ها» آغاز می شود و یک یا چند ویژگی منفی در «شخصیت ایرانی‌ها» پیدا می کند و علت ناکامی را آن ویژگی یا ویژگی های خُلقی منفی می داند. پس از شکست، جمله «ما ایرانی ها و آن ژاپنی‌ها» شیوع پیدا کرد که علت شکست ایران را «فرهنگ و شخصیت معترض ایرانی‌ها» و علت پیروزی ژاپن را «فرهنگ و شخصیت پُرتلاش ژاپنی» می‌دانست. این تحلیل عامه‌پسند حتی از یک جامعه‌شناس معروف سر زد. او به مشکل «تحریک‌پذیری» ایرانیان پرداخت و برای این مشکل خُلقی ایرانیان، «راهکار عرفانی» نیز ارائه شد!


تصویر ۱: صحنه ای که منجر به دریافت گل اول ایران از ژاپن شد

این تحلیل عامه‌پسندِ خُلقیات منفی، از یک سنت غیردانشگاهی و غیرعلمی «جامعه‌شناسی خودمانی»، «چرا ما ایرانیان عقب ماندیم و آن‌ها پیشرفت کردند» و «خلقیات ما ایرانیان» و از این دست عناوین سرچشمه می‌گیرد که می‌توان نام آن را «جامعه‌شناسی عامه‌پسند» گذاشت که از قضا به دلیل سادگی، طرفداران زیادی هم دارد. همزمان با گسترش این تحلیل، تصویری از بازی تیم‌های فوتبال «برنلی» و «منچسترسیتی» از لیگ فوتبال انگلیس در برخی شبکه‌ها پخش شد که در آن مدافعان تیم برنلی همزمان در یک لحظه به داور معترض شدند و تیم منچسترسیتی در همان لحظه به گل رسید. یکی از کاربران به طعنه نوشت: «تفاوت فرهنگی دو ملت: مردم برنلی همیشه به دنبال توجیه و اعتراض بوده‌اند و مردم منچستر بدون هیاهو با تلاش و کوشش به دنبال موفقیت دویده اند!»؛ جالب اینکه این مازوخیسم و خودزنی فرهنگی (ما ایرانی‌ها خلقیات منفی زیادی داریم) همزمان با نوعی خودشیفتگی ملی همراه است: ما ایرانیان خیلی باهوشیم، تمدن 2500 ساله داریم و ...؛ چند ماه پیش در بازی ایران-اسپانیا در جام جهانی، در صحنه‌ای که تعدادی از مدافعان و دروازه‌بان تیم ملی روی خط از دروازه ایران دفاع می‌کنند (تصویر 2)، این تحلیل عامه‌پسند، جامعه ایران را در آیینه این تصویر دیده و شخصیت ملی ایرانیان را بر اساس این تصویر چنین تفسیر کرده بود: «ما ایرانیان می‌ایستیم و جان فشانی می‌کنیم و در سخت‌ترین شرایط، وظیفه‌شناسیم».تصویر 2: صحنه‌ای از بازی ایران و اسپانیا در جام جهانی

در جام ملت‌های آسیا تیم فوتبال ایران ناکام شد، اما این ناکامی با «تحلیل فرهنگی شخصیت ایرانیان» توضیح داده نمی شود و نیاز به تحلیل دیگری داریم. توصیه می شود که برای تحلیل و شناخت پدیده های اجتماعی، این شبه تحلیل های عامه پسند را کلاً کنار بگذاریم. تحلیل مقاله حاضر، مبتنی بر مدیریت و حکمرانی فوتبال ایران است و بر اساس آن، اصلاح ساختار مدیریتی و حکمرانی فوتبال را پیشنهاد می‌کند. این تحلیل مدیریتی و اجتماعی فوتبال، بر اساس تحلیل روندها و تصمیمات مدیریتی و شکل‌گیری فضای اجتماعی ویژه‌ای است که حول تیم ملی شکل گرفت.

مدیران غیرحرفه ای، سرمربی تیم ملی و جَو اجتماعی متأثر از آن
رفتار غیرحرفه‌ای مدیریت فوتبال در ایران در برابر سرمربی تیم ملی، باعث ایجاد موقعیت «فردمحور» و »دوپارگی اجتماعی« ناشی از آن در فوتبال ایران شد. این فضا باعث شد که انتقادات به فرایند مدیریتی و فنی تیم ملی شنیده نشود و منتقدان با برچسب‌های مختلف (خائن و ...) ساکت شوند. اگر فرد و یا گروهی از انتقادات بهره نگیرد و بر اشتباهات خود پای بفشارد، محکوم به شکست است. به نظر یکی از کارشناسان: «کی روش مدیریت نشد و مدیران قوی در فدراسیون وجود نداشت که از ایشان بخواهد وظایفش را به درستی انجام دهد. قرارداد با کیروش یکطرفه و به نفع کی روش بود. او سخنگوی تیم و کمک مربی را نپذیرفت. تمام اردوها را خودش انتخاب می کرد و اجازه نداد که کمیته فنی فدراسیون تشکیل شود. در حالی که تیم های ملی در جهان کمیته فنی دارند و این رفتار سرمربی ایران، روال مربی گری در استاندارد بین المللی نبود. او به اندازه کافی در ایران حضور نداشت و به فوتبال باشگاهی ایران بی اعتنا بود».

به دلیل ضعف مدیریت، از سرمربی تیم ملی استفاده مناسب نشد و همین مسأله باعث بحران‌های بعدی شد. مدیریت فوتبال ایران در نحوه قرارداد با سرمربی و در ادامه با نحوه رفتار منفعلانه با او، به گونه ای عمل کرد که او احساس منحصر به فرد بودن کند و به همین دلیل «از کنترل مدیران خارج شد و او بود که مدیران را کنترل می کرد». سرمربی مشورت کسی را نمی پذیرفت و به فردی تبدیل شد که کسی جز او قدرت نظم بخشی به فوتبال ایران را ندارد و بخش زیادی از مدیران و پیروان او بر این شکل از دیکتاتوری مهر تأیید زدند که پیامدهای مدیریتی و اخلاقی منفی زیادی برای سرمربی و تیم ملی داشت. اینکه سرمربی رفتار نامناسبی داشت، ناشی از بی اخلاقی او نبود بلکه ناشی از بی سازمانی فوتبال و فضای اجتماعی بود که مدیران فوتبال و رسانه حامی او به ویژه «برنامه نود» حول سرمربی و تیم ملی ساختند: رفتار سرمربی در این موقعیت اجتماعی ساخته شده از سوی مدیران و رسانه، به نحو نامناسبی بروز کرد که پیامد آن ایجاد «شکاف اجتماعی» به جای وحدت و «رفع نشدن نقص های تاکتیکی تیم ملی» به دلیل نشنیدن انتقادات بود.

این وضعیت مدیریتی، اجتماعی و رسانه ای، از کی روش نه یک سرمربی، که یک رهبر و منجی وضعیت بی نظم فوتبال ایران ساخت. فوتبال ایران به دو دوره «پیش از کی روش» و «پس از کی روش» تقسیم شد که اولی ناکارآمد، بی نظم و عقب مانده و دومی،کارآمد، منظم و توسعه یافته بود. به همین دلیل تبلیغ شد که اگر کی روش از ایران برود، فوتبال به وضعیت عقب مانده و بی نظم پیشین باز خواهد گشت (هرج و مرج به فوتبال ایران بر می گردد و فوتبال ایران سوریه ای می شود). این تحلیل، نظم فوتبال ایران را به وجود «یک نفر» وابسته می دانست. پرسش این است که اگر سازمان و مدیریت فوتبال ایران منظم نباشد آیا «یک نفر» می تواند به آن نظم دهد و آیا ما باید با زور و دیکتاتوری یک نفر، نظم را به فوتبال تحمیل کنیم یا اینکه باید سازمان و مدیریت فوتبال ایران را اصلاح کنیم؟ پاسخ طرفداران سرمربی تیم ملی، حضور یک فرد مقتدر برای منظم کردن وضع بی نظم و پر هرج و مرج فوتبال ایران بود.

تیم ملی به دلیل مدیریت نامناسب، به جای همبستگی، موجب تفرقه اجتماعی شد
تیم ملی فوتبال بیش از آنکه عامل پیوند و انسجام اجتماعی باشد، عامل گسستگی شد. اولین بار در فوتبال ایران بود که چنین شکاف و دوپارگی اجتماعی عمیقی در مورد تیم ملی فوتبال ایجاد شد. علت این شکاف دوپارگی، حمایت از تیم ملی نبود بلکه شکاف در مورد «سرمربی» بود. از یک سو پیروان سرمربی، او را بی نقص می دانستند و کمترین انتقاد به او با نابردباری شدید مواجه می شد. از سوی دیگر، برخی هواداران پرسپولیس در جدال بین سرمربی تیم ملی و سرمربی پرسپولیس، دومی را مقدس کردند و در مقابل تیم ملی، تیم ملی آن ها پرسپولیس شد. این دعوا باعث تشکیل پیروان مؤمن از هر دو طرف و شکل گیری انشقاق و دوپارگی بی سابقه در فوتبال شد. این شکاف بین منتقدان مستقل سرمربی تیم ملی و پیروان او نیز وجود داشت؛ برخی که مربی تیم ملی را به لحاظ فنی و رفتاری مورد نقد قرار می دادند، با برخورد و تهمت پیروان سرمربی مواجه می شدند. در این «فضای ایمانی»که به وجود آمده بود، هر کسی نقدی بر عملکرد فنی یا رفتاری سرمربی داشت، مورد طرد و لعن پیروان او قرار می گرفت. اگر قرار باشد فرهنگ مورد سرزش واقع شود، باید «فرهنگ منجی گری و ویژه سازی انسان ها و دیکتاتور کردن آن ها» نقد شود: شیوه مدیریت و فضای اجتماعی و فرهنگی متأثر از آن به گونه ای پیش می رود که از افراد، نه یک نقش در نظام اجتماعی، بلکه یک قهرمان فراتر از نظام ساخته می شود تا او نظام ناکارآمد و شلخته را به زور اصلاح کند. مدیران فوتبال ایران، با نحوه رفتار و گفتار و تصمیم گیری خود، حاشیه ها علیه تیم ملی و دوپارگی در بین هواداران را تشدید کردند. مدیران باید از رفتار و گفتار سرمربی و بازیکنان تیم ملی که همبستگی را خدشه دار می کرد جلوگیری می کردند.

باخت ایران مقابل ژاپن «اتفاقی نبود» بلکه ناشی از «حکمرانی ناقص و نقص فنی» بود.
پس از باخت ایران مقابل ژاپن، سعی مدیران فدراسیون فوتبال و پیروان سرمربی تیم ملی این بود که این باخت را ناشی از «تصادف و اتفاق» نشان دهند تا سیستم و نظم فوتبالی که مدعی اش بودند زیر سوال نرود. اما اینکه تیم ملی ایران در بازی هایی که گل اول را دریافت می کرد نمی توانست ابتکار عمل را به دست بگیرد و جبران کند، مشکل فنی و سیستمی تیم ملی بود؛ تیمی دفاعی که برای ایجاد وضعیت تهاجمی به ویژه در مقابل تیم های هم طراز و قوی تر برنامه ای نداشت. اتفاقی قلمداد کردن باخت ایران، حربه ای برای پنهان کردن نقص های مدیریتی و فنی تیم ملی بود. «نقص فرهنگی» قلمداد کردن باخت ایران در مقابل ژاپن و همچنین اتفاقی قلمداد کردن آن، کارکرد پوشاندن ضعف فنی و مدیریتی تیم ملی فوتبال را داشت و برای پیروان سرمربی و مدیران فوتبال، مفری آرامش بخش بود.

مدیریت نامناسب فوتبال، نه تنها باعث فضای نامناسب و گسست اجتماعی و از دست رفتن وحدت اجتماعی حول تیم ملی شد بلکه باعث شد که نقص های فنی تیم ملی در مورد انتخاب بازیکن و نقص تاکتیکی در حالت تهاجمی و... از سوی سر مربی تیم ملی کلاً نادیده گرفته شود. سرمربی تیم ملی هیچ انتقادی را تحمل نمی کرد و از توصیه ها و مشاورت ها بهره نمی گرفت و منتقدان را بر نمی تابید. بسیاری از کمک مربیان تیم ملی به دلیل نقدناپذیری سرمربی کنار گذاشته شدند. او از موضع بالا رفتار کرد و دهان منتقدان را بست و فضای رسانه ای حامی او به ویژه برنامه نود و مجری معروف برنامه در این فضاسازی بر علیه منتقدان، فعال بودند. سرمربی به اندازه کافی در ایران حضور نداشت، کمیته فنی تشکیل نشد و از تیم های باشگاهی به ویژه تیم های شهرستان ها بهره ای برده نشد. اگر مدیریت فوتبال این فضای دیکتاتوری و غیرانتقادی را به سرمربی تیم ملی نمی داد،کمیته فنی می توانست نقص های فنی را بازشناسی کند و به سرمربی انتقال دهد و همچنین انتقادات سازنده از سوی کارشناسان و مربیان به مسائل فنی تیم ملی شنیده و موجب رفع نواقص می شد.

نتیجه: ضعف کارآمدی سازمان و حکمرانی فوتبال ایران
در حالیکه شبکه های اجتماعی و سرمقاله های روزنامه ها پُر بود از نوشته های شبه علمی در مورد فرهنگ تحریک پذیری و اخلاق نفتی و معترض ایرانیان و فرهنگ دقیق و تلاش گر ژاپن، قطر نفتی با مدیریت و حکمرانی و مربیگری مناسب، ژاپن توسعه یافته را قاطعانه شکست داد و قهرمان شد. مجریان تلویزیون بر پول و ثروت قطر تأکید کردند اما این فقط پول نبود که قطر را قهرمان کرد. «حکمرانی قطری» اگر چه دموکراسی نیست اما طی سال های گذشته نشان داده است که کارآمدی دارد و این کارآمدی در مدیریت و سازمان فوتبال خود را نشان داده است. باید به تیم قطر و امارات و همه تیم های دیگر احترام گذاشت و از آن ها درس های حکمرانی فوتبال آموخت نه آنکه آن ها را تحقیر کرد و موفقیت آن ها را فقط به پول نفت گره کرد.

به دلیل عدم موفقیت در برقرای نظام حکمرانی و مدیریت کارآمد و اثربخش و پاسخگو در فوتبال ایران، هنوز هم عده ای به دنبال دیکتاتوری هستند تا در این وضعیت هرج و مرج، سامانی ایجاد کند. برخی گفتند که پس از کارلوس کی روش، هرج و مرج و بی سامانی بر می گردد و دل آن ها برای کی روش تنگ می شود. اکنون پرسش این است که تا چه زمان قرار است که ما در نظام حکمرانی به دنبال افرادی باشیم که به زور، نظم و انضباط ایجاد کنند؟ اگر سازمان فوتبال ایران و نظام حکمرانی آن ناقص باشد، مربیان درجه یک دنیا نیز نمی توانند آن را اصلاح کنند. چرا سازمان و نظام حکمرانی فوتبال را اصلاح نکنیم و به دنبال افرادی باشیم که انضباط موقتی ایجاد کنند؟ مسأله عدم پذیرش مربی ایرانی برای تیم ملی نیز همین است. اینکه به دلیل عدم وجود نظم و انضباط نهادی و سازمانی در فوتبال ایران و نفوذ افراد و گروه های بانفوذ، مربی ایرانی نمی تواند از پس این بی نظمی ها و افراد و گروه های بانفوذ برآید و باید مربی خارجی باشد که همه افراد و جناح ها در فوتبال را کنار بزند و با زور کاریزمایی نظم ایجاد کند؛ بنابراین «سُرنا از سر گشادش نواخته می شود« و به جای اصلاح نهادی و سازمانی فوتبال، راه حل این می شود که فردی بیاد که این بی نظمی نهادی را با زور و تبلیغات موقتاً منظم کند. زمانی برای مسابقه پرسپولیس و استقلال، داور خارجی قضاوت می کرد تا مشکلی پیش نیاید چرا که تصور بر این بود که داور ایرانی نمی تواند این بازی چالش برانگیز را مدیریت کند. در حال حاضر چندین سال است که این بازی را داوران ایرانی قضاوت می کنند و هیچ مشکلی پیش نیامده است. در مورد سرمربی ایرانی برای تیم ملی قضیه همین است؛ اگر سازمان و نظام حکمرانی فوتبال اصولی باشد و سرمربی به عنوان یک نقش در نظام حکمرانی فوتبال جایگاه مشخص و امکانات و اختیارات مناسب داشته باشد و در عین حال ازکمیته فنی و مشورتی و از فضای باز انتقادی بهره ببرد، مربی ایرانی نیز می‌تواند نتیجه بگیرد. اگر غیر از این باشد، بهترین مربیان خارجی نیز نمی‌توانند نتیجه بگیرند.

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

منبع این خبر، وبسایت www.irannaz.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۹۲۸۶۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نانوایان و آشپز‌های اصفهانی راهی مناطق سیل زده شدند
 • صندلی داغ طرفداری: مصطفی وسیع سری؛ کسی که منتظر دمیدن صبح دولت اینتر ایتالیا است
 • دغدغه ام به چالش کشیدن معضلات اجتماع است/ خودکشی در یک فیلم کوتاه
 • تفاوت ضربان قلب جنین پسر و دختر چقدر است؟! + بررسی علت افت ضربان قلب جنین هنگام زایمان
 • افزودن ۲۸۰ مدرسه به ظرفیت اسکان نورزی فرهنگیان در خوزستان
 • تمرینات دو تیم اصفهانی برای دربی نوروزی (عکس)
 • بسیج امکانات پلیس پیشگیری ناجا برای خدمات دهی به مردم
 • مطالبه‌گری نسل امروز دلیلی بر ضدیت با ایران و نظام نیست/ شرط لازم برای موفقیت یک مدرسه/ افراط و تفریط در همه زمینه‌ها در کشور ما وجود دارد
 • پیشگیری از بیماری‌ها یکی از اولویت‌های اصلی دولت و وزارت بهداشت است
 • پیشگیری از بیماری‌ها یکی از اولویت‌های اصلی دولت است
 • بهار ۹۸| قلعه مدرسه؛ محل فراگیری علم و ادب ایرانی اسلامی در دوره صفویه + تصاویر
 • اولین خودکشی سال 98 / دختر 18ساله در خیابان نبرد تهران خود را کشت
 • نقشه پلید 2 دختر کرجی برای مردان پولدار + فیلم گفتگو با این 2 دختر
 • قتل دختر 14 ساله توسط کارگر ساختمانی + عکس
 • حضور بانوی وزنه‌بردار اصفهانی در جمع اردونشینان
 • دختر جوان مرد مست را به باد کتک گرفت / او طاقت ظلم این مرد را نداشت+ فیلم
 • سارا در حال سبزی پاک کردن بود که خواستگار پلید سراغش آمد / این دختر کرمانی 17 سال داشت !
 • تمرکز بر پیشگیری از وقوع جرم اولویت پلیس است
 • روایت دختر ۲۷ ساله از ۹ نوروز در زندان زنان