خبرگزاری شبستان: سبک معماری آستان امامزاده سید ابراهیم(علیه السلام) در نشاط شهرستان ابهر مربوط به قرن نهم هجری است که در دوره ی صفوی، الحاقاتی بدان افزوده شده است، تذکره نویسان، دفن خود امامزاده را به قرن ششم هجری نسبت داده اند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، آستان امامزاده اسماعیل (علیه السلام) درشهرستان ابهر، بخش مرکزی، شهر ابهر، شناط واقع شده است.

 

بنای زیبای بقعه امامزاده اسماعیل (علیه السلام) درسمت شمالی شناط قرارگرفته است پلان بنا از بیرون هشت ضلعی می باشدکه از درون به مربع تبدیل گردیده و طول هر ضلع 4/5 متر قابل اندازه گیری است.

 

در اضلاع هشت گانه به طور قرینه و یک در میان چهار ایوان تعبیه گردیده و هر کدام با یک ورودی با شبستان ارتباط پیدا می نماید، سقف این ایوان ها را قوس های جناغی پوشش نموده است.

 

شناط درسمت شمالی شهر ابهر قرار دارد که در قدیم مرکز جمعیتی مستقل به شمار می رفته ولی با توسعه و گسترش ابهر و شناط به همدیگرمتصل شده و حکم واحد را پیدا نموده اند.

 

در شمال شهرستان ابهر، بنای تاریخی و زیبایی وجود دارد که تماماً آجری بوده و گنبد زیبایی بر فراز آن به چشم می خورد که از نوع دو جداره است.

 

بنای تاریخی و زیبای امام زاده اسماعیل که او را از نوادگان امام حسن مجتبی (علیه السلام) می دانند، دارای تزیینات داخلی و خارجی با ارزشی است.

بر اساس نوشته ی تذکره نویسان، نسب این امامزاده به امام حسن (علیه السلام) می رسد، نمای بنا از بیرون هشت ضلعی و از داخل، مربع است، مصالح بنا تماما از آجر است.

 

در چهار ضلع اصلی بنا، چهار ایوان قوس جناغی با ورودی هایی به داخل شبستان تعبیه گردیده است، این ایوان ها با مقرنس ها، کار بندی های گچی و گره سازی تزیین شده و در قسمت بالای ورودی ها در هر ضلع، پنجره ی چوبی پر کار و زیبایی کار گذاشته شده است.

 

اضلاع چهارگانه ی دیگر بنا از بیرون با طاقنماهایی نماسازی شده که در وسط هر کدام، کلمه ی ((الله)) و ((محمد)) را نگاشته اند، داخل بنا با گچکاری در آیینه کاری زیبایی مشتمل بر گل و بوته و طرحهای اسلیمی و جانوری و رنگ و گره سازی تزیین شده است.

 

در گرداگرد بقعه، سوره ی جمعه به خط ثلث جلی نوشته شده است، بر فراز شبستان، گنبد بسیار زیبایی به سبک دو پوش با قوس پنج و هفت با ساقه ی بلند قرار دارد.

 

پوشش گنبد توسط کاشی و به رنگ های سفید، مشکی، زرد و سبز اجرا شده است. در این پوشش، علاوه بر کتیبه ی خط کوفی نام ((علی))، طرحهای هندسی نیز کار شده است.

با توجه به سبک معماری می توان گفت که اصل بنا مربوط به قرن نهم هجری است که در دوره ی صفوی، الحاقاتی بدان افزوده شده است، تذکره نویسان، دفن خود امامزاده را به قرن ششم هجری نسبت داده اند.

 

نسب شریف امامزاده اسماعیل شماع مدفون در شهر زنجان با 9 واسطه به امام حسن مجتبی علیه السّلام منتهی می شود که از قرار ذیل است:

 

ابوطاهر اسماعیل بن ابی محمد حسن (ابوحسن محمد) بن ابی زید عیسی بن ابی علی محمد بن عبدالله بن احمد بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن امام حسن مجتبی علیه السّلام.

 

وی سیدی جلیل القدر و عظیم الشأن بود، او نوادة بزرگوار برادر حضرت عبدالعظیم حسنی مدفون در شهر ری می باشد، نخستین بار نام او را علامه نسابه سید ابوطالب مروزی از اعلام قرن هفتم هجری در کتاب انسابش ذکر می کند و می نویسد او یک پسر به نام ابوزید جعفر داشت که معروف به سرآهنگ (سید بزرگ) بود. از آنجایی که یکی از چشمانش نابینا بود به او ابو زید الاعمی می گفتند .

 

علامه نسابه ابن طباطبا از اعلام قرن 5 هجری، جد سید اسماعیل یعنی امامزاده ابوعلی محمد بن احمد بن عبدالله بن احمد بن عبدالله را از نخستین مهاجرین حسنی ساکن در «ابهر» ذکر می کند و می نویسد، مادرش فاطمه دختر زید بن عیسی بن زید بن حسین بن زید شهید، فرزند امام زین العابدین علیه السّلام است .

 

او می افزاید که وی چهار فرزند به اسامی ابوزید عیسی (جد امامزاده مذکور) و ابوالحسین زید و ابوالحسن علی و ابوعلی حسن داشته است که در ابهر می زیسته و برخی از نوادگان آنان در زنجان مهاجرت نموده اند . بنابراین این امامزاده اسماعیل از طرف جد مادری از سادات حسینی به شمار می آید.

عمیدی نسابه نیز از سکونت ابوزید جعفر و پدرش امامزاده ابوطاهر اسماعیل، در زنجان خبر داده و از آنان تجلیل به عمل می آورد.

 

در اینکه آیا امامزاده اسماعیل به غیر از جعفر فرزند دیگری داشته باشد در منابع مذکور گزارشی ثبت نشده اما کنیة ابوطاهر مقتضای فرزندی به نام طاهر است؛ از آنجایی که در بقعه کنونی امامزاده اسماعیل شماع، قبور چند تن دیگر از سادت مشاهده می شود، این احتمال که از آنِ همسر و یا دختران او باشد، بعید نیست، زیرا در بیشتر کتب انساب، نام دختران و همسران علویان ذکر نمی شد.

 

متاسفانه از تاریخ وفات امامزاده اسماعیل، مطلب دقیقی در منابع نیامده است؛ اما با وجود واسطه ها در نسب شریف او می توان احتمال داد که وی در نیمه اول قرن چهارم هجری می زیسته است.

 

 

پایان پیام/73

منبع: شبستان

خبر بعدی:

طرح آرامش بهاری در همه بقاع متبرکه کهگیلویه و بویراحمد برگزار می‌شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد از برگزاری طرح آرامش بهاری در همه بقاع متبرکه استان خبر داد. ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸ استانها کهگیلویه و بویراحمد نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، حجت‌الاسلام سید نورالله جنتی‌پور صبح امروز در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: امسال در بحث جذب اعتبارات برای ساخت و ساز بقاع متبرکه و اماکن مذهبی، ارتقاء، احیاء و بهره‌روی از موقوفات و ارتقای قرآن‌‌آموزان اقدامات خوبی صورت گرفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد افزود: اقداماتی که در سال 97 در بحث بهره‌وری از موقوفات انجام شد بهره‌وری موقوفات ما را در سال آینده 80 درصد افزایش می‌دهد.

 جنتی‌پور با بیان اینکه در گذشته بهره‌وری موقوفات استان به 250 میلیون تومان در سال نمی‌رسید اما در سال 98 رشد بالای دو میلیارد تومانی را خواهیم داشت، عنوان کرد: جهت بهره‌وری و ارتقای موقافات استان تا سطح 12 میلیارد تومان ظرفیت وجود دارد که امیدواریم محقق شود.

وی از اجرای طرح آرامش بهاری در همه بقاع متبرکه استان در ایام نوروز خبر داد و گفت: این ایام مردم حضور چشمگیری در بقاع متبرکه دارند که زیرساخت‌های لازم برای آرامش آنها فراهم شده است.

برای اجرای برنامه‌های فرهنگی محدودیت مالی در کهگیلویه و بویراحمد داریمکهگیلویه و بویراحمدی‌ها بیش از 34 میلیارد ریال به نیازمندان کمک کردندکهگیلویه وبویراحمد جزو پنج استان فعال و برتر حوزه عکاسی است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بقاع متبرکه قطب فرهنگی هستند، ابراز کرد: یکی از شاخص‌ترین برنامه‌های ما در ایام نوروز برپایی خیمه معرفت است که در 14 بقعه متبرکه استان برپا می‌شود.

جنتی‌پور از اعزام 35 روحانی به بقاع متبرکه استان در ایام نوروز 98 خبر داد و گفت: طرح آرامش بهاری از 28 اسفندماه 97 آغاز می‌شود و تا 15 فروردین 98 ادامه دارد.

وی برپایی هفت‌سین‌ نوروزی، برگزاری میلاد امام علی(ع) و روز پدر، برگزاری مراسم شهادت حضرت موسوی بن جعفر(ع) و برگزاری جشن روز مبعث پیامبر را از دیگر برنامه‌هایی عنوان کرد که در ایام نوروز در بقاع متبرکه استان برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در ایام نوروز سال گذشته بیش از چهار میلیون نفر در بقاع متبرکه استان حضور پیدا کردند، گفت: امسال افزایش 30 درصدی بازدید از بقاع متبرکه استان پیش‌بینی می‌شود.

انتهای پیام/ن

R41452/P/S6,69/CT11

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

پیش بینی هواشناسی در نوروز 98

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۹۶۲۴۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اجرای طرح آرامش بهاری در سطح ۹ بقعه متبرکه ایلام/۱۴۸ زائرسرای بقاع متبرکه ایلام آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی
 • آمادگی امام زادگان و بقاع متبرکه قزوین برای پذیرایی از میهمانان نوروزی
 • آستان مقدس امامزاده عبدالله غبار روبی شد
 • شناسایی 225 امامزاده و بقعه متبرکه در کهگیلویه و بویراحمد
 • پیش بینی برای اسکان ۵۰ هزار نفر در بقاع متبرکه در نوروز/برگزاری طرح آرامش بهاری در ۳۶ بقعه متبرکه قم
 • موتور سیکلت قاچاق به نفع دولت ضبط شد
 • طرح آرامش بهاری در 500 بقعه متبرکه فارس اجرا می شود
 • طرح آرامش نوروزی در امامزاده‌ها و بقاع‌ متبرکه ایلام اجرا می‌شود
 • حضور بیش از ۴ میلیون نفر روز در بقاع متبرکه کهگیلویه و بویراحمد/پیش بینی افزایش ۳۰ درصدی حضور زائرین در سال جدید
 • اجرای طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه لرستان
 • جشنواره استانی هنرهای تجسمی شکوفا / سنت ها و آیین های بهار و نوروز در استان زنجان
 • طرح آرامش بهاری در ۵۰۰ بقاع متبرکه استان فارس
 • خراسان جنوبی| ۷۱ زائرسرا در بقاع متبرکه شهرستان قاین آماده خدمات دهی به مسافران نوروزی است
 • بقاع 36 امامزاده در قم میزبان طرح آرامش بهاری است
 • آرامش نوروزی هدیه امامزادگان به مسافران
 • برگزاری طرح آرامش بهاری در 36 بقعه متبرکه قم
 • اجرای طرح «آرامش بهاری» در بقاع متبرکه استان همدان
 • تور قم گردی با همکاری شهرداری قم در ایام نوروز برگزار می‌شود/در ۳۶ بقعه متبرکه قم طرح آرامش بهاری برگزار می‌شود
 • طرح آرامش بهاری در ۲۰ بقاع متبرکه و امامزاده اردبیل برگزار می‌شود