۱۸ آذرماه سالروز درگذشت فقیهی است که اولین‌ مدرسه‌ علوم‌ دینی‌ به‌ سبک‌ جدید را در قم‌ بنیان‌ نهاد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، 18 آذرماه سالروز درگذشت فقیهی است که اولین‌ مدرسه‌ علوم‌ دینی‌ به‌ سبک‌ جدید و اولین‌ موسسه‌ بزرگ‌ قرآنی‌ را در قم‌ بنیان‌ نهاد.

بیشتر بخوانید

چرا کویت مانع حضور امام(ره) در این کشور شد؟

آیت‌الله سید محمدرضا گلپایگانی از جمله مراجع معظم تقلید بود که بعد از وفات آیت‌الله العظمی بروجردی به مرجعیت رسید.

این عالم بزرگ در روستای گوگد واقع در پنج کیلومتری شهرستان گلپایگان متولد شد. زمانی که دو سال و نیم بیشتر نداشت، مادرش را از دست داد و در سن 9 سالگی در سوگ از دست دادن پدر نشست.

وی زمانی که مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی در شهر قم تصمیم به اقامت گرفت، به همراه جمعی دیگر به دعوت رسمی استادش حائری به سوی این شهر حرکت کرد و در مدرسه فیضیه ساکن شد. هرچند بیشتر تحصیلاتش در قم سپری شد اما مدت چندماهی را در شهر نجف در محضر آیات غروی اصفهانی و سید ابوالحسن اصفهانی تلمذ کرد.

image

آیت‌الله گلپایگانی به‌همراه حضرت امام خمینی و آیات اراکی و مرعشی از شاگردان درس مرحوم شیخ عبدالکریم حائری بودند و از همان زمان آیت‌الله گلپایگانی با امام روابط حسنه‌ای داشت. گفته می‌شود اگر کسی می‌خواست در مجلس آیت‌الله گلپایگانی یک کلمه علیه امام خمینی یا علمای دیگر حرف بزند، ایشان می‌گفتند که مجلس من جای این حرف‌ها نیست.(خاطرات آیت‌الله سیدحسین موسوی کرمانی، ص127)

مواضع انقلابی مرحوم گلپایگانی بود که رژیم پهلوی در تاریخ 20 اردیبهشت 57 به بیت این مرجع عالیقدر شیعه حمله کرد و هتاکی‌های زیادی کردند. شیشه‌های منزل او را شکسته و گاز اشک‌آور انداختند. حتی حال آیت‌الله گلپایگانی نیز بعد از این حادثه بد شد.

 

در دوران تبعید و زندانی شدن امام خمینی نیز مرحوم گلپایگانی با ایشان همواره همراه بود. "هنگامی که امام به پاریس مهاجرت کرد نیز آیت‌الله گلپایگانی پیامی فرستاد و گفته بود هر فرمایشی دارید با من در میان بگذارید."(خاطرات مرحوم صابری همدانی، ص140)

همین مواضع انقلابی مرحوم گلپایگانی بود که رژیم پهلوی در تاریخ 20 اردیبهشت 57 به بیت این مرجع عالیقدر شیعه حمله کرد و هتاکی‌های زیادی کردند. شیشه‌های منزل او را شکسته و گاز اشک‌آور انداختند. حتی حال آیت‌الله گلپایگانی نیز بعد از این حادثه بد شد و به بیمارستان منتقل شدند. 

آن مرحوم بعد از این حمله، پیامی صادر کرد و عنوان داشت "اگر خیال می‌کنند با هجوم به خانه علما و مداری دینی و دانشگاه‌ها می‌توانند جامعه روحانیت و ملت را ار راهی که برحسب وظیفه شرعی پیش گرفته‌اند و به اهداف نامشروع خود برسندسخت در اشتباهند."

image
آیت‌الله گلپایگانی در جمع رزمندگان دفاع مقدس

بعد از پیروزی انقلاب نیز مرحوم آیت‌الله گلپایگانی نیز همواره به تایید راه امام و همراهی با انقلاب پرداخت. آیت‌الله محمدحسن فاضل گلپایگانی عضو مجلس خبرگان رهبری و شاگرد آیت‌الله گلپایگانی در گفتگویی که با تسنیم داشت به ذکر خاطره‌ای از تبعیت ایشان از امام راحل پرداخت و گفت:"خدا حضرت آیت‌الله گلپایگانی را رحمت کند. یک بار مسئله‌ای را من از ایشان سوال کردم. ایشان فرمودند مگر روزنامه نخوانده‌اید. گفتم خیر. گفت جواب این مسئله را امام خمینی فرموده‌اند و ما در مسائل سیاسی غیر از فرمایشات امام حرفی نمی‌زنیم. ببینید آقای گلپایگانی چقدر به امام احترام می‌گذاشتند. بحث سیاسی می‌شد ایشان می‌فرمودند چون مربوط به مسائل سیاسی و اجتماعی است همان چیزی را که امام فرمودند شما نیز آن را انجام دهید."

آیت‌الله فاضل گلپایگانی در گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم

بعد از انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری نیز، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید جواد گلپایگانی، به حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی رسید و با ایشان دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار ضمن ابلاغ سلام آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی، مراتب تائید و حمایت معظم‌له و دعای ایشان برای مقام معظم رهبری را به اطلاع رساندند.

آیت‌الله سیدعبدالجواد علم‌الهدی از اساتید سطوح عالی حوزه در تهران و شاگرد امام راحل، در گفتوگویی با تسنیم می‌گوید: "وقتی ایشان(آیت‌الله خامنه‌ای) به رهبری انتخاب شدند من رفتم خدمت آیت‌الله العظمی گلپایگانی و کنار رختخوابشان نشستم و پرسیدم که نظرتان در مورد رهبری آسیدعلی چیست؟ ایشان گفت: خوب است؛ ما یک انسان جوان و خوش استعداد و فاضل می‌خواهیم که انتخاب شد. این هم تعبیر آقای گلپایگانی بود."

آیت‌الله منتظری قمی نیز در مصاحبه‌ای به تسنیم گفته است: "آقای گلپایگانی می‌گفتند که آقای خامنه‌ای برای این کار مرد لایقی است و امام خمینی هم گفته بود تا سیدعلی آقا را دارید غصه نخورید، اگر من مُردم ایشان هستند و به درد این کار می‌خورند. آقایان مراجع هم مانند آقای گلپایگانی به ایشان ارادت داشتند و با ایشان خوب بودند."

آیت‌‌الله بروجردی گفت آدم ندارم آن پسرک(شاه) را بیرون کنم

 تعبیر آیت‌الله گلپایگانی درباره رهبری

image

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مرحوم گلپایگانی

این عالم ربانی روز پنجشنبه 18 آذر 1372 در بیمارستانی در تهران در گذشت. از سوی دولت هفت روز عزای عمومی و یک روز تعطیل اعلام و پیکر پاک وی روز 19 آذر در تهران و با حضور امام خامنه‌ای و مردم تشییع شد. سپس روز شنبه در قم نماز میت به امامت آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی خوانده شد و در مسجد بالاسر حرم حضرت فاطمه معصومه به خاک سپرده شد.

رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیتی که برای ایشان صادر کردند، فرمودند " آن‌ بزرگوار یکی‌ از اسطوانه‌های‌ انقلاب‌ و نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ بشمار می‌آمد. در دوران‌ اختناق‌ و در مقابله‌ با حوادث‌ سهمگین‌ سالهای‌ تبعید امام‌خمینی‌ قدس‌ سره‌ مواردی‌ پیش‌ آمد که‌ صدای‌ این‌ مرد بزرگ‌، تنها صدای‌ تهدید کننده‌ای‌ بود که‌ از حوزه‌ علمیه‌ قم‌ برخاست‌ و به‌ نهضت‌ شور و توان‌ بخشید. پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌، همواره‌ در قضایای‌ عمومی‌ کشور، حضوری‌ بارز و پشتیبانی‌ای‌ صریح‌ از نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و از مقام‌ منیع‌ رهبری‌ و شخص‌ شخیص‌ امام‌ راحل‌ قدس‌الله‌ نفسه‌ الزکیه‌ داشت‌ و مورد تکریم‌ و احترام‌ بلیغ‌ آن‌ حضرت‌ بود. فقدان‌ این‌ بقیه‌ السلف‌ اعاظم‌، و این‌ ملجاء و مرجعه‌ مؤمنان‌، ثلمه‌ای‌ بزرگ‌ و ضایعه‌ای‌ جبران‌ناپذیر است‌." 

در ذیل فیلم‌های کمتر دید شده‌ای از وضو و عبادت آیت‌الله گلپایگانی مشاهد می‌کنید.

image

imageانتهای پیام/

R1381/P1361/S1,10/CT1 موضوعات مرتبط امام خمینی

۵۰ درصد مجلس به دنبال فروپاشی نظام؟| چرا قوه قضائیه مستندات کریمی‌قدوسی را مطالبه نمی‌کند؟

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

عکس/ مراسم ختم پیام صابری

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۹۷۴۱۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خوزستان| رونمایی از کتاب عصمت زندگینامه شهیده عصمت پورانوری در دزفول برگزار شد+ تصویر
 • آیت الله شبیری زنجانی دنبال راضی کردن این و آن و مرید جمع کردن نیستند
 • آیت الله علوی بروجردی: بی انصافی است که آیت الله وحید خراسانی را در جبهه مقابل انقلاب و نظام قرار دهند/ از نظر ایشان در مرجعیت «تو باش و تو نباش» معنا ندارد؛ خود مردم به‌تدریج کسی را انتخاب می‌کنند
 • دفاع مردم از آیت‌الله دستغیب در برابر ماموران رژیم پهلوی
 • ناگفته هایی از مصباح یزدی و یاران/ آیت الله خطاب به عضو جبهه پایداری:استنباط خودت را به رهبری نسبت نده
 • پرتره آیت‌الله مصباح بر پرده سینما
 • فیلم کمتر دیده شده از لحظه بعد از شهادت آیت الله دستغیب
 • نشستی تخصصی در نکوداشت آیت الله موسوی اردبیلی
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد فرزند خوانده
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث فرزندى كه از لقاح مصنوعى متولد مى شود
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث صغیر
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث محجور
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث دیه
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) د رمورد نماء ارث
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد نزاع در ارث
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد میراث غائب و مفقود الاثر
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله)در موردارث کسانی که در یک حادثه کشته شده اند و تقدم و تاخر فوت آنها معلوم نیست
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد احکام ارث زوجین
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) د رمورد طبقات ارث
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد تقسیم ارث