به گزارش جام نیوز، انیمیشن شاهزاده روم بی شک جز بهترین انیمیشن‌های تولید شده در ایران است و داستان آن درباره پرنسسی مسیحی و پاک‌دامن به نام ملیکا نوه قیصر کبیر روم است که دست سرنوشت او را به بلاد اسلامی می‌آورد و در نهایت مادر امام عصر عجل‌الله می‌شود. در زیر با شخصیت های حاضر در این انیمیشن بیشتر آشنا می شویم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خلاصه فيلم شاهزاده روم

 

 

داستان این فیلم انیمیشن قسمتی از زندگی حضرت نرجس(س) مادر امام زمان ارواحنا فدا است که در این فیلم اتفاقات سرزمین روم و در پی آن آمدن مادر امام زمان  به سرزمین های اسلامی و ورود ایشان به منزل امام حسن عسکری(ع) و همچنین اتفاقات میلاد با سعادت امام زمان ارواحنا فدا به تصویر کشیده شده است.


از دیگر عوامل تولید این فیلم مهدی پاکدل بوده که مدیریت تولید آن را انجام داده و تدوین آن را حسن ایوبی برعهده داشته است، همچنین موسیقی آن را آریا عظیمی نژاد  ساخته و مدیر دوبلاژ آن را ناصر تهماسب انجام داده است.


هادی محمدیان از هنرمندان جوانی است که  چند سال است در زمینه ساخت انیمیشن فعالیت می کند، محمدیان هنرمندی دغدغه مند است و معمولا سعی می کند آثاری در موضوعات ملی و انقلاب اسلامی  و با حساسیت و ظرافت های خاص محتوایی بسازد و در عین حال از نکافت فنی آن چشم پوشی نمی کند و به جرات می توان گفت وی از بهترین سازندگان انیمیشن در کشور است که از نمونه کارهای موفق محمدیان می توان به "پرواز تا بی نهایت" اشاره کرد.


انیمیشن "شاهزاده روم" در  بخش نگاه نو جشنواره سی و سوم که این روزها در حال برگزاری است اکران شده و می تواند نوید بخش تحولی بزرگ در زمینه انیمیشن در کشور باشد چرا که این اولین انیمیشن جدی در سینمای ایران است که هم از لحاظ محتوایی و هم از لحاظ فنی در بالاترین سطح انیمیشن کشور قرار دارد.


انیمیشنی برای همه سنین
هرچند شاهزاده روم برای سنین نونهالان و نوجوانان ساخته شده اما داستان جذاب و پرکشش آن و بخصوص لحظات آغاز فیلم و بعد از تیراژ ابتدایی با حرکت یه پروانه در جنگل و خفاشی که در تعقیب اوست آغاز می شود و کارگردان با ممزوج کردن این تعقیب و گریز در ضرب آهنگی با ریتم تند نه تنها مخاطب کودک و نوجوان بلکه برزگسالان را نیز محذوب فیلم کرده و پای دیدن ادامه فیلم بنشاند.


کارگردانی عالی با تصویر برداری جذاب
شاهزاده روم به صورت 3D ساخته شده و از لحاظ کیفیت و جذابیت های بصری می توان گفت نمونه منحصر بفردی در داخل ایران محسوب می شود، انتخاب و تلفیق رنگ ها و چهره پردازی و تصویر سازی نسبتا درست و بجای کارگردان با در نظر گرفتن سن مخاطب اصلی این فیلم ازدیگر نکات تحسین برانگیز این فیلم است.


قاب بندی ها و کاردهای زیبا و جذاب از دیگر نکات فنی است که کارگردان با دقت نظر خاصی آنها را رعایت کرده به طوری که تصاویر در کادر دوربین بسیار دقیق و منظم هستند و هیچ تصویر اضافه در آن وجود ندارد و همچنین هیچ یک از تصاویر از کادر بیرون نیستند.
 
داستان جذاب و پر کشش ولی با نقص فیلمنامه
داستان این فیلم که قسمتی از زندگی حضرت نرجس(س) می باشد داستانی جالب و جذاب است که ماجرای اتفاقات روم و در نتیجه آن سفر مادر امام زمان ارواحنا فدا به بغداد را روایت می کند.


کارگردان نه تنها در انتخاب داستان دقت نظر خاصی داشته بلکه در موثق بودن منابع نیز وسواس خاصی به خرج داده است و از آوردن موضوعاتی که بر سر آن شبهه وجود دارد پرهیز کرده و توانسته از نظر روایت تاریخی کاری بدون عیب و نقص انجام دهد و حتی نظر کارشناسان تاریخی را نیز جلب کند.


هرچند طبق آنچه گفته شد داستان فیلم و موثق بودن روایت تاریخی آن از نقاط قوت فیلم است اما در فیلمنامه نکات مبهمی وجود دارد مانند مبهم بودن سرنوشت پدرو مادر ملیکا یا همان حضرت نرجس(س) و زندگی او با پدربزرگش قیصر کبیر روم، که این ابهامات ذهن مخاطب را درگیر خود می کند.


ضعف دیگر فیلمنامه برشی است که در اواسط فیلم وجود دارد و ناگهان داستان یکسال به جلو تر می رود و نحوه ورود حضرت نرجس به خانه امام حسن عسکری و اتفاقات یکساله در هاله ای از ابهام قرار می گیرد.


برتری فاحش نسبت به انیمیش های قبلی جشنواره فجر
سالهای گذشته نیز در برخی موارد انیمیشن هایی مانند "تهران 1500" در جشنواره فجر به اکران در آمده اند اما نه تنها از لحاظ فنی و کیفیت بسیار پایین تر از انیمیشن شاهزاده روم بود ه بلکه از لحاظ محتوایی نیز محتوای تهران 1500 بیشتر به یک فکاهه شبیه بود که از این لحاظ نیز قابل قیاس با اثرفاخری مانند شاهزاده روم نیست.


صنعت انیمیشن در ایران
اگر بخواهیم انیمیشن شاهزاده روم را به عنوان بهترین انیمیشن ایران قلمداد کنیم در مقایسه با صنعت روز انیمیشن دنیا ضعیف تر باشد و برای رسیدن به و رقابت با آنها کار و زمان زیادی لازم است اما با این انیمشن می توانیم در دنیا مدعی داشتن صنعت انیمیشن در ایران باشیم.


همچنین باید توجه داشته باشیم که اولا صنعت انیمیشن در ایران، صنعت نوپایی است و ثانیا برخلاف هزینه های چند میلیارد دلاری برای ساخت یک انیمیشن در دیگر کشورهای دنیا، این فیلم های با هزینه های بسیار کم ساخته می شوند.
اما باتوجه به ظرفیت های زیادی که انیمیشن در رساندن مفاهیم به مخاطب دارد و نیز بازتر بودن دست کارگردان در شخصیت پردازی و ساخت اتفاقات مختلف ضروری است که از این صنعت در ایران حمایت بیشتری شود تا در آینده ای نزدیک شاهد ساخت آثار بهتر و جذاب تری باشیم.

منبع: جام نیوز

خبر بعدی:

ذات افرادی که رهبر می‌شوند، بزرگ است

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی جلیل رحیمی جهان آبادی امروز در اولین نشست کتاب‌خوان نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان خراسان رضوی با عنوان کتاب‌خوان بهارستان در مجتمع آفتاب ولایت اظهار کرد: مشکل اساسی ما این است که در زندگی روزمره زمین‌گیر شده‌ایم. ما 10 پیش سال وقت بیشتری برای اطرافیان خود داشتیم اما هرچه زمان می‌گذرد، گرفتارتر می‌شویم و شرایط جامعه و زندگی به گونه‌ای می‌شود که بسیاری از فرصت‌ها را در اختیار نداریم.

وی با بیان اینکه کتابی که برای معرفی در این نشست در نظر گرفتم، یکی از بی‌نظیرترین آثاری بوده که در این زمینه نوشته شده و مجموعه‌ای از خاطرات خانمی به نام «مارلو مورگان» تحت عنوان «گم‌گشته» است، عنوان کرد: ایشان یک فعال در زمینه‌های زیست‌ محیطی است که از طرف یک قبیله در استرالیا برای سخنرانی دعوت و بعد از آن با شرایطی مواجه می‌شود. به قبیله‌ای می‌رود که اولین خواسته آن‌ها این است که باید تمام تعلقات خود را اینجا بگذاری و او یک سفر عرفانی بی‌بدیل را تجربه می‌کند.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: کتاب گم‌گشته یکی از بی‌بدیل‌ترین کتاب‌ها بوده که ورق به ورق و خط به خط این کتاب زندگی خود ماست. این کتاب به ما این تذکر و هشدار را می‌دهد که چقدر غرق شدیم و خودمان را محدود کردیم. این کتاب یکی از کتاب‌های بی‌بدیلی بود که می‌تواند به زندگی گرفتار امروز ما کمک زیادی کند و دید ما را نسبت به طبیعت، زندگی، رابطه ما با کائنات، هستی و خداوند و شکرگزاری مدام تغییر دهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: این فرد متوجه می‌شود که در طول عمر، خود را محدود کرده و در قید و بند بوده است، به این نتیجه می‌رسد که کره زمین متعلق به ما است و هر رفتار و کرداری در این کاینات و کره خاکی به ما، سرنوشت و فرزندانمان بر می‌گردد. آشتی با محیط زیست، بازگشت به خویشتن و آزادی از قید و بند زندگی مادی و سراسر گرفتاری ما در این کتاب قابل مشاهده است. این انسان زمانی که وارد می‌شود با زمانی که خارج می‌شود، یکسان نیست. بیش از یک میلیون نسخه این کتاب به فروش رفته است.

وی بیان کرد: کتاب «بازجویی از صدام حسین» که توسط دستگاه امنیتی آمریکا منتشر شده، نوشته «جان نیکسون» و یکی از کتاب‌های پیشنهادی دیگر است. این کتاب از این نظر مهم است که شخصیت صدام حسین که جنگ را به ما تحمیل کرد را در غل و زنجیر و بدون سانسور می‌بیند. آرزوها، کینه‌ها، بغض و محبت او نسبت به برخی افراد مشاهده می‌شود. تمام روزها و لحظاتی که صدام حسین دستگیر و تمام کارهایی که انجام شده، بخش به بخش شرح داده می‌شود. البته بخشی از مباحث را سانسور کرده‌اند.

رحیمی جهان آبادی با اشاره به کتاب «بر تبعید» در خصوص خاطرات 285 روزی که مقام معظم رهبری در جیرفت و ایران‌شهر بوده است، تصریح کرد: توصیه می‌کنم که حتما این کتاب را بخوانید. در این کتاب 285 روز همراه مقام معظم رهبری هستید. البته نه مقام معظم رهبری بلکه آقای سید علی خامنه‌ای که دستگیر شده است. پیام کتاب این بود که افرادی که رهبر و بزرگ می‌شوند، شرایط اجتماعی و طبیعی نیست که آن‌ها را به این سمت سوق می‌دهد بلکه ذات این افراد بزرگ است.

نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی گفت: در این کتاب شخصیت آقای خامنه‌ای در تبعید در سیستان و بلوچستان مشاهده می‌شود که اگر رهبر هم نبود، می‌توانست بی‌بدیل‌ترین فرد باشد که این امر به دلیل عزت نفس و شخصیت بی‌بدیع ایشان است.

وی اضافه کرد: کتاب بر تبعید شخصیت مقام معظم رهبری را نه به عنوان یک شخصیت رسمی، رهبری نظام و چهره سیاسی بلکه به عنوان یک مبارز روحانی و فردی که احساس مسئولیت و دِین به جامعه دارد، بیان می‌کند. این کتاب درس‎های بسیاری دارد. افرادی که بزرگ و رهبر شدند، شخصیت های خاصی هستند و دید، عزت نفس و قدرت روحی و معنوی آن‌ها با افراد معمولی متفاوت‌تر است.

برای حفظ نظام گفتمان انقلاب را معرفی کنیم
در ادامه این نشست حسین مقصودی اظهار کرد: من خط قرمزی به نام مردم و ولایت دارم، اینکه اول نام مردم را بیان می‌کنم به دلیل جمهوریت جمهوری اسلامی است، اگر ما مردم را نداشته باشیم، نظام، انقلاب و ولایت را نیز نخواهیم داشت.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی افزود: بالاترین کاری که انجام می‌دهیم، حفظ نظام بوده که یکی از کارهایی که باید در این راستا انجام دهیم، معرفی گفتمان انقلاب است. بسیاری از ما قبل از انقلاب را ندیدیم، جوانان امروز ما انقلاب را ندیدند، فضای مجازی بر گفتمان انقلاب قالب شده زیرا افرادی که می‌خواهند انقلاب را معرفی کنند، آشنایی کامل با انقلاب ندارند و یا جزو 30 میلیون اول جمعیت انقلاب هستند. حدود 70 درصد امروز جمعیت ما انقلاب را ندیدند اما افرادی که امروز انقلاب را معرفی می‌کنند، کسانی هستند که سلایق این 70 درصد را نمی‌دانند.

مقصودی با بیان اینکه امروز مردم نه به انقلاب بلکه به نماینده بی‌اعتماد شده‌اند، عنوان کرد: باید گفتمان انقلاب را معرفی کنیم، نباید هزینه نماییم، بلکه باید سرمایه‌گذاری انجام دهیم. من به عنوان یک فعال فرهنگی به شدت در کارهای فرهنگی سرمایه‌گذاری و از آن دفاع می‌کردم. من به اندازه نمایندگان ۴۰ سال انقلاب در خراسان، کتاب به سبزوار آوردم.

نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص کتاب «هشت میلی‌متر از انقلاب»، گفت: این کتاب در راستای صحبت‌های من است که اگر می‌خواهیم نظام را حفظ کنیم، باید انقلاب را معرفی نماییم. در کنار اینکه انقلاب اتفاقی در دهه فجر 57 بود، باید بومی‌سازی شود.

وی با اشاره به اینکه این کتاب خاطرات انقلاب را قبل از دهه فجر ۵۷ در سبزوار بیان کرده است، تصریح کرد: شروع تالیف کتاب از سال ۸۸ است. طی دو تا سه روز، ۴۰۰ ساعت مصاحبه انجام شد که بعد از آن نیز یک فیلم نیم ساعته از یک عکاس سبزواری پیدا شد که مستندی از راهپیمایی‌ها و تظاهرات بود.

مقصودی بیان کرد: اگر می‌خواهیم گفتمان انقلاب را مطرح کنیم، باید ببینیم که چقدر از دل صحبت می‌شود و درست است. ما گفتمان انقلاب را در سبزوار بومی‌سازی کردیم. برخی از بچه‌های ما در شهرستان‌ها سهم خود از گفتمان انقلاب را نمی‌دانند. در واقع در آن‌ها خودباوری ایجاد نشده که باید آن را ایجاد کنیم.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این کتاب تاریخ شفاهی انقلاب سبزوار است. ما تاکید می‌کنیم که هر کس در شهرستان خود تاریخ خود را مانند این کتاب جمع‌بندی کرده، سهم خود را مشخص نماید و به جوانان معرفی و خودباوری ایجاد کند. نباید نگاه و گفتمان ما به انقلاب گفتمان کلیشه‌ای باشد.

انتهای پیام

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۵۹۹۲۳۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شخصیت‌های «مینو» در تقابل باهم شکل گرفتند/ سختی کار با سلبریتی‌ها
 • آغاز عملیات اجرایی زیرگذر باغ شاهزاده به ماهان از سال آینده
 • ضرورت توجه جدی‌تر به داستان‌های بومی و محلی در جشنواره‌ها
 • داستان جذاب سفر آب در زمین با تصاویر هوایی
 • «شاهزاده و خرس» وارد تالار هنر می‌شود
 • فیلم‌های تلویزیون در تعطیلات
 • افشاگری العهد الجدید از بازداشت یک شاهزاده سعودی
 • فوتبال جهان|جنارو گتوسو: از ترس سرایت ویروس به ایگواین اجازه ندادم با شاهزاده سعودی عکس بگیرد!
 • همراهی «سناتور» با «خواب سفید» در آخرهفته تلویزیون
 • از «گاندی» آرام تا «بروسلی» سرکش مهمانان پایان هفته تلویزیون
 • فیلم‌های تلویزیون در تعطیلات آخر هفته
 • فیلم‌های تلویزیون درتعطیلات آخرهفته
 • همراهی «سناتور» با «خواب سفید» در تلویزیون
 • نوستالژی‌های انقلابی آخر هفته تلویزیون
 • سناتور و تشریفات نوستالژی‌های انقلابی آخر هفته تلویزیون
 • همراه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در آخرین هفته دی ماه
 • فیلم‌های تلویزیون در تعطیلات/ همراهی «سناتور» با «خواب سفید»
 • گزارش فیلم‌های آخر هفته سیما
 • تمثیل طغیان در بازنمایی نوجوانی