چند رسانه‌ای > عکس - درحاشیه نهمین جشنواره گردشگری پارس در شیراز، دو زوج ایل قشقایی شامل دو برادر و دو خواهر، بخشی از مراسم عروسی سنتی خود را برگزار کردند.

 

عکس‌ها: برنا
67282

 

کلید واژه‌ها : ازدواج - استان فارس - عشایر -

منبع: خبرآنلاین

خبر بعدی:

توصیه‌های طب سنتی برای درمان کمردرد

 همین الان که در حال خواندن این مطلب هستید، درجه حالتی نشسته، ایستاده با دراز کشیده اید؟ به نظرتان وضعیتی که دارید مناسب است؟ غذا یا نوشیدنی‌ای که نوش جان کرده اید، به نظرتان برایتان مناسب بوده یا برعکس باعثکمردردتان شده است؟ کمی دایره را گسترده‌تر کنیم؛ چند نفر از اطرافیان تان را می‌شناسید که به مشکل کمردرد دچار هستند؟ چند سال شان است؟ وضعیت تغذیه شان مناسب است؟ به اندازه کافی تحرک بدنی دارند؟ چند بار برای درمان به انواع و اقسام متخصصان مراجعه کرده اند و نتیجه نگرفته اند؟ این بار از نگاه طب سنتی سراغ کمردرد، یکی از درد‌های رایج رفتیم و در این باره با دکتر علیرضا عباسیان، متخصص طب سنتی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران صحبت کردیم.

علم پزشکی توانسته تنها ۱۵ درصد از عوامل بروز کمردرد را شناسایی کرده و ۸۵ درصد دلایل بروز این بیماری هنوز از نگاه علم پزشکی جدید ناشناخته باقی مانده است. در طب سنتی دارو‌هایی که برای درمان درد کمر تجویز می‌شود، به صورت تجربی شناسایی شده اند و به طور کلی درمان قطعی برای آن وجود ندارد. با این حال، این طب برای هر یک از انواع درد‌های کمر اصطلاح خاصی را انتخاب کرده و هر یک تعریف متفاوتی دارند.

وجع ظهر: به هر دردی که در ناحیه پشت ایجاد شود، وجع ظهر می‌گویند. این دردی است که از زیر کتف تا ناحیه باسن را درگیر می‌کند.
وجع قطن: دردی است که درست در ناحیه کمر ایجاد می‌شود.
وجع الورک: دردی که ناحیه پایین کمر و باسن را درگیر کند.
عرق النسا: این درد از کمر شروع شده و درد آن به پا‌ها منتشر می‌شود. عرق النسا معادل همان درد‌های سیاتیک است.

نباید‌ها برای داشتن کمر سالم

پرخوری و کمردرد: خوردن غذای زیاد باعثمی شود مازاد بر نیاز بدن در اعضای ضعیف‌تر که به هر دلیل آسیب دیده یا ضعیف شده اند، تجمع یابند؛ بنابراین اگر کسی در ناحیه کمر دچار ضعف باشد، پرخوری قطعاً باعثتشدید کمردرد می‌شود.

سوء هاضمه و کمردرد: اگر غذایی که می‌خورید به خوبی هضم نشود، دچار کمردرد می‌شوید. افرادی که توصیه‌های تغذیه‌ای را رعایت نمی‌کنند، در معرض کمردرد قرار دارند. به این نکته‌ها دقت کنید:

جویدن: افرادی که غذا را خوب نمی‌جوند باید منتظر بروز نشانه‌های کمردرد باشند.
آب: بعضی عادت دارند حین صرف غذا، شیرابه‌های غلیظ گوارشی را رقیق کرده و هضم غذا به خوبی انجام نمی‌شود. در نتیجه غذا به جای اینکه هضم و جذب بدن شود، به ماده اضافی تبدیل شده و فرد را به تفرق اتصال دچار می‌کند.

سکون و کمردرد: بسیاری افراد شغل شان ایجاب می‌کند مدت طولانی پشت میز بنشینند. خانم‌های خانه داری که در منزل تحرک ندارند، باید فکری به حال ورزش بکنند وگرنه ممکن است دچار کمردرد شوند.

فعالیت عنیفه و کمردرد: هر نوع فعالیت شدید در طب سنتی «فعالیت عنیفه» است. بنا به گفته ابن سینا فعالیت زناشویی مکرر و بیش از حد باعثتشدید عرق النسا می‌شود.

مخلوط خوری و کمردرد: ابن سینا می‌گوید در یک وعده غذایی نباید چند نوع غذا خورد، چون بدن به طور خودکار برای هر غذایی آنزیم ویژه‌ای ترشح می‌کند. وقتی کسی در یک میهمانی چند نوع غذا میل می‌کند؛ عملکرد طبیعی دستگاه گوارش دچار مشکل شده و هضم به خوبی انجام نمی‌شود.

احتباس و کمردرد: براساس ساختار بدن هر شخص یا براساس عملکرد طبیعی بدن، بعضی مواد به طور طبیعی از بدن خارج می‌شوند. به خارج نشدن این مواد از بدن در طب سنتی «احتباس استفراغات» می‌گویند. این مسئله یکی از عوامل بروز درد در ناحیه کمر است. به این موارد توجه کنید:

خانمی که عادت ماهانه منظمی دارد، به هر دلیل دیگر دوره عادت ماهانه نداشته باشد و خون اضافی در بدنش باقی بماند در اصطلاح دچار احتباس استفراغات شده است. این مسئله زمینه بروز کمردرد است.
افرادی که عادت کرده اند طبق برنامه مشخص در زمان مشخصی حجامت کنند، اگر به یک باره حجامت را کنار بگذارند، دچار کمردرد می‌شوند.
بعضی‌ها به دلیل مشکلات دستگاه گوارشی از دارو‌های مسهل استفاده می‌کنند. آن‌ها هم نباید بدون مقدمه و بدون مشورت مصرف قرص‌ها را قطع کنند.

ورزش و کمردرد: ورزش کردن بلافاصله بعد از خوردن غذا یکی دیگر از عادت‌های اشتباه است. پس از غذا خوردن، غذایی که برای هضم باید به معده برود، از مسیر طبیعی منحرف شده و به ماهیچه‌ها می‌رود. از آنجا که این غذا مورد استفاده عضله‌ها هم نیست، در بافت تفرق و اتصال ایجاد کرده و باعثبروز کمردرد می‌شود.

حمام و کمردرد: حداقل یک ساعت و نیم تا دو ساعت بعد از خوردن غذا نباید ورزش کرد. می‌توانید پیش از استحمام غذای مختصری که حاوی مواد قندی باشد، بخورید و بعد از استحمام (با فاصله) غذای اصلی را میل کنید.

خستگی‌های روزمره و کمردرد: هر وقت احساس خستگی کردید، کمی استراحت کنید. استراحت نکردن به میزان کافی زمینه ساز ابتلا به کمردرد است. اسب سواری، رانندگی، نشستن یا ایستادن به مدت طولانی در طب سنتی از عوامل ایجاد خستگی هستند.

ضعف عمومی و کمردرد: افراد سالخورده و زنان باردار از جمله کسانی هستند که باید مراقب وضع سلامت خود باشند و با تقویت بنیه مانع ابتلا به کمردرد شوند.

زمین سفت و سرد و کمردرد: فرقی نمی‌کند زمین باشگاه یا آسفالت باشد. معمولاً کسانی که اهل ورزش هستند بعد از بازی یا برای رفع خستگی حین بازی چند دقیقه‌ای روی زمین می‌نشینند. در حالی که نمی‌دانند اثر ورزش را خنثی می‌کنند و خودشان را در معرض درد‌های کمر قرار می‌دهند.

باید‌ها برای داشتن کمر سالم

شال پیچی: قدیم رسم بر این بود که مردم سر تا پایشان را با شال می‌بستند. البته در این کار از روش و اصول خاصی پیروی می‌کردند، اما در هر صورت به این ترتیب از مشکلات جسمی زیادی خلاص می‌شدند. در طب سنتی توصیه می‌شود که در هر چهار فصل وقتی از حمام بیرون می‌آیید، حتماً سر را بپوشانید؛ مچ دست و پا را ببندید تا حین کار‌های سخت و پیاده روی‌های طولانی آسیب نبینند. به همین دلیل هیچ وقت واریس یا کمردرد نمی‌گرفتند.

هوا به هوا نشوید: به طور ناگهانی از یک محیط سرد به یک محیط گرم و برعکس نروید. چند دقیقه‌ای وقت بگذارید تا بدن تان کم کم به هوای تازه عادت کند. جکوزی هم یکی از همین موارد است. معمولاً افرادی که استخر می‌روند از جکوزی استفاده می‌کنند یا بعد از استفاده از حوضچه آب گرم یک باره وارد حوضچه آب سرد می‌شوند و فکر می‌کنند این کار مفید است؛ در حالی که به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. حتی برای یک جوان ورزشکار خوش بنیه هم ضرر دارد تا چه رسد به کسانی که ناراحتی قلبی و تنفسی و دیگر مشکلات جسمی دارند. یک عمل جایگزین وجود دارد که باعثنشاط جسمی می‌شود بدون آنکه به سلامت آسیبی برساند. می‌توانید بعد از استحمام یا استفاده از حوضچه آب گرم استخر، پا‌ها را تا مچ در آب سرد قرار بدهید.

روان سالم: غیر از عوامل جسمی، عوامل درونی هم در کمردرد موثر هستند. خشم ناگهانی و عدم کنترل عواطف شدید می‌تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به کمردرد قرار دهد.

امتلا را رفع کنید: به احساس سنگینی پس از پرخوری «امتلا» می‌گویند. هر وقت احساس امتلا کردید، بلافاصله در جستجوی راهی برای برطرف کردنش باشید. با توجه به احساس و تشخیص خودتان می‌توانید یکی از این راهکار‌ها را امتحان کنید:

دیگر غذا نخورید و در صورت امکان حتی روزه بگیرید.
یک وعده غذایی را حذف کنید. تا وقتی امتلا به طور کامل از بین نرفته، غذا نخورید یا اصطلاحاً سد جوع بکنید؛ یعنی به قدری غذا میل کنید که گرسنه تان نشود؛ نه بیشتر. بهتر است از غذا‌های سبک مانند میوه و سبزی تازه استفاده کنید که راحت هضم می‌شوند.

منبع: مجله تندرستی

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۰۳۱۵۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • با طب سنتی شکم‌تان را آب کنید
 • شیراز| جشن میلاد امام علی(ع) در حرم شاهچراغ(ع) برگزار می‌شود
 • غش کردن مرد جوان در وسط مراسم عروسی! + عکس
 • عشایر شیروان به کشت گیاهان دارویی رونق می بخشند
 • باسوادی بیش از 60 درصد عشایر سیستان و بلوچستان
 • صفحات متفاوت فرهنگ فارس در تقویم 97
 • چادرهای نوروزی عشایر در مسیرهای منتهی به مشهد برپا شد
 • مشکلی در تامین گوشت برای شب عید نداریم/ عشایر 3.5 میلیون رأس از دام‌های کشور را تامین می‌کنند
 • کوچ زودهنگام عشایر به مراتع صدمه می زند
 • کوچ عشایر کرمانشاه از نیمه فروردین آغاز می‌شود
 • نزاع در عروسی رنگ خون گرفت
 • فوتبالیستی که رئیس جمهور را به عروسی خود دعوت کرد
 • اوزیل، اردوغان را به مراسم عروسی‌اش دعوت کرد
 • دعوت مسوت اوزیل از اردوغان برای حضور در مراسم عروسی اش
 • سرمربی مستعفی قشقایی: برای تأمین امکانات و تغذیه هم دچار مشکل هستیم
 • جشنِ نور تهران با نقش‌مایه‌های ایرانی
 • بهترین تالار پذیرایی را باکمترین قیمت در استان تهران رزرو کنید
 • سرمربی قشقایی شیراز استعفا داد
 • عشایر اجازه خروج دام از استان را ندهند