یزد - ایرنا - معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: تعدادی از دارندگان مدرک کارشناسی در برخی رشته های تحصیلی با عنوان سرباز امریه ، در اجرای طرح های آمایش سرزمین و آموزش مردم مناطق روستایی برای ایجاد اشتغال پایدار جذب می شوند.

سید ابوالفضل رضوی روز چهارشنبه در حاشیه نشست تخصصی توسعه و سرمایه گذاری در روستاهای استان یزد به خبرنگار ایرنا افزود: یکی از اقدامات مثبت حوزه اشتغال زایی در مناطق محروم روستایی و عشایری کشور ، انعقاد تفاهم‌ نامه با ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح است تا بتوانیم برای سربازانی که مهارت اشتغال ‌زایی دارند، امریه حضور در روستاها دریافت کنیم.


وی افزود: استان هایی که برای اجرای طرح آمایش در کمترین زمان، نیاز به نیرو داشته باشند، بر اساس این تفاهم نامه به ازای هر دهستان 10 نیروی امریه در رشته های مختلف از جمله برنامه ریزی ، اقتصاد و جغرافیا جذب خواهند شد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: در اجرای این طرح افراد علاقه مند پس از آموزش در یگان های مسلح، بقیه دوران خدمت سربازی خود را در روستا، به آموزش مردم در ارتباط با طرح اشتغال‌زایی و راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک انجام خواهند داد.
رضوی با تأکید به لزوم حمایت از برخی شغل های خرد همچون تولید پوشاک در روستاها اظهار کرد: هم اکنون ارزش واردات پوشاک خارجی به ایران سالانه حدود 100هزار میلیارد ریال به صورت رسمی و قاچاق برآورد می شود که می توان با آموزش های فنی حرفه ای به روستاییان شاهد ایجاد اشتغال پایدار در این بخش از صنعت نساجی کشور باشیم.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه ای با انجمن قماش ایران برای خرید تضمینی تولید پوشاک با کیفیت از سوی روستاییان یادآور شد: این طرح در چند روستا اجرا شد و در کمتر از 6 ماه منجر به مهاجرت معکوس جمعیت به این روستاها شده است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری در ادامه از طرح ایجاد یک ناحیه صنعتی در هر روستا خبر داد و افزود: در کنار این فعالیت ، قرار است با نظر مساعد وزیران مرتبط و مشورت فرمانداران و بخشداران ، در هر دهستان یک مجتمع آموزشی با کیفیت و سرویس رایگان ، یک مرکز درمانی با آمبولانس ، یک مجتمع کتابخانه ای ، یک مجتمع ورزشی و نیز یک مجتمع امداد و نجات برای مواقع بحرانی ایجاد شود.
همچنین نشست تخصصی توسعه و سرمایه گذاری مناطق روستایی استان یزد امروز با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، استاندار ، فرمانداران، بخشداران، نمایندگان بانک های استان برگزار شد.
به گفته رضوی از مجموع بودجه تخصیصی برای اشتغال ، توسعه پایدار مناطق روستایی، عشایری و نیز سایر طرح های اشتغالزایی مشارکتی و غیرمشارکتی در کشور، سه هزار و 170 میلیارد ریال آن به استان یزد اختصاص یافت.
وی، اشاره ای به مجموع بودجه تخصیصی نکرد، اما تاکید کرد : امروز، هیچ سیاستی مهمتر از ایجاد شغل و مردمی کردن اقتصاد نیست، از این رو باید برنامه ریزی و توسعه را به جای کلان نگری به صورت جزء به کل و از محله ها و مناطق به ملی انجام داد.
به گزارش ایرنا، وی یادآورشد: تا زمانی که برنامه ریزی از مناطق و محله های کشور و با نگاه اقتصاد مردمی و غیردولتی دنبال نشود، تحقق رشد اقتصادی هشت درصد ممکن نیست، همچنان که در پنج برنامه قبلی به نتایج پیش بینی شده نرسیدیم.
هم اکنون 26 درصد از 80 میلیون نفر جمعیت کشور را روستاییان و عشایر تشکیل می‌دهد.
از جمعیت یک میلیون و 138 هزار نفری استان یزد بر اساس سرشماری آبان ماه سال 1395، 15 درصد در روستاها و 85 درصد در 27 شهر زندگی می کنند و بر اساس آمارها نرخ بیکاری در مناطق روستایی استان 9.2 درصد است.
1968/ 2047/ خبرنگار : محمودرضا رحمانی ** انتشار: عباسقلی اشکورجیری
@irnayazdd

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

شریعتمداری: ‌‌۱.۵ میلیارد دلار از ‌صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی‌ اختصاص یافت

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز پرداخت منابع مرحله دوم طرح اشتغال فراگیر روستایی خبر داد و گفت: ‌‌۱.۵ میلیارد دلار از ‌صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی‌ اختصاص یافت. ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹ استانها خوزستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شوش دانیال، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به استان خوزستان حکم بازنشستگی کشاورزان، روستائیان و عشایر زیرپوشش صندوق بیمه‌های تامین اجتماعی شوش را به آنها اعطا کرد.

در حاشیه این برنامه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وزرا و معاونان وزرا به صورت منظم در نقاط مختلف کشور حضور می‌یابند و از پرژه‌ها بازدید می‌کنند تا از نزدیک با وضعیت پروژه‌ها و برنامه‌های دولت آشنا شوند.

وی افزود: در این سفرها عملیات اجرایی برخی از پروژه‌ها نیز آغاز می‌شود که بنده هم به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در همین راستا به استان خوزستان سفر کردم.

شریعتمداری بیان کرد: بعد از ظهر امروز نیز در جلسه شورای اشتغال خوزستان در اهواز حضور می‌یابم و سیاست‌های اشتغال به ویژه در موضوع اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر را مورد بررسی بیشتر قرار می دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: امروز پرداخت منابع مرحله دوم طرح اشتغال فراگیر روستایی را آغاز می کنیم زیرا با کسب اجازه از مقام معظم رهبری 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی به تفکیک استان ها و شهرستان در اختیار مناطق قرار گرفت تا تحت نظر شوراهای اشتغال استانی به ریاست استاندار به طور کامل در اختیار واحدهای تولیدی که در مراکز روستایی و بخش های زیر 10 هزار نفر هستند قرار دهیم.

وزیر کار: دستمزد کارگران باید افزایش معقولی داشته باشدشریعتمداری: آیین‌نامه اجرایی قانون نظام جامع آموزش فنی‌حرفه‌ای و مهارتی تصویب شددستمزد کارگران باید همانند قیمت‌ها شناور شود

وی با بیان اینکه 750 میلیون دلار در مرحله نخست پرداخت شد، خاطرنشان کرد: در مرحله دوم نیز مبلغ 750 میلیون دلار باقیمانده را پرداخت می کنیم و از تبدیل آن به ریال 12 هزار و 800 میلیارد تومان از منابع برای اشتغال پایدار در اختیار استان های مختلف قرار خواهد گرفت.

شریعتمداری گفت: در استان خوزستان هم خوشبختانه 400 میلیارد در مرحله اول مربوط به طرح های ملی و 240 میلیارد هم مربوط به طرح های کوچک استانی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: در استان خوزستان قدم های خوبی برداشته شده ‌که امیدواریم این مسیر را ادامه دهد و از منابع مرحله دوم هم بهره مند شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برنامه های دیگر سفر خود به خوزستان یادآور شد: در سفر مسجدسلیمان هم یکی از طرح های مهم پتروشیمی برای تولید اوره و آمونیاک در منطقه در جریان است و مراحل آخر را طی می کند و ساخت آن 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که بازدیدی از آن هم انجام دادیم.

شریعتمداری بیان کرد: امیدواریم که هر چه سریعتر این طرح به پایان برسد و در برنامه بندی خود یعنی طی چند ماه آینده به بهره برداری برسد و در پایین دست آن نیز مردم سرمایه گذاری کنند.

انتهای پیام/ش

R41468/P/S6,57/CT11

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۰۳۹۵۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کبگانیان: نماینده وزارت علوم در جلسات آمایش آموزش عالی شرکت نمی‌کند
 • لزوم ورود دانشگاهیان به تدوین طرح آمایش سرزمینی یزد
 • نماینده وزارت علوم در جلسات آمایش آموزش عالی شرکت نمی کند
 • افشاء نقص امنیتی واتس‌اپ در گوشی‌های آیفون
 • مدیران استانی جهت سند آمایش سرزمین گیلان ساز و کار ارائه‌‌ دهند
 • آمادگی دهیاری ها برای استقبال از مسافران نوروزی با پاکسازی محیط روستا/ممنوعیت کنده کاری در روستاها تا پایان فروردین ماه
 • اجرای اولین دوره طرح آمایش استعدادیابی ووشو در مدارس مهاباد
 • سند آمایش سرزمین باید راهکارهای توسعه استان را مشخص کند
 • شریعتمداری: ‌‌۱.۵ میلیارد دلار از ‌صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی‌
 • وزیر نیرو در کرمان: وضعیت بسیار خوبی در سطح کشور در آب و برق‌رسانی به روستاها داریم
 • اختصاص 10 درصد از اعتبارات اشتغال روستایی به بخش بوم‌گردی و گردشگری / ایجاد اشتغال در روستاها پایدار باشد
 • سند توسعه شهرستان های خراسان جنوبی بازنگری می شود
 • شوری منابع آب بزرگترین تهدید آبی خراسان جنوبی است
 • پذیرش مشمولین متقاضی امریه سربازی در قوه قضاییه
 • اجراي طرح جمع آوري سلاح و مهمات غيرمجاز در خوزستان/ کشف 342 قبضه سلاح
 • جذب تسهیلات اشتغال روستایی نیاز به سرمایه گذار دارد
 • 10 درصد اعتبارات توسعه اشتغال روستایی در گردشگری و بوم‎گردی هزینه شود
 • ‌فروشگاه‌های مرکزی بزرگ در نزدیک روستاها احداث می‌شود
 • بخش خصوصی در اجرای سند آمایش سرزمین مشارکت کنند