به گزارش فرهنگ نیوز، زینب ابوطالبی در «نیمه پنهان ماه» بیش از صد گفتگو با همسران شهدا داشته که هرکدام روایتی خودمانی و شیرین از یک زندگی مشترک است. زندگی هایی که هرچند کوتاه اما یادش همچنان شنیدنی است. ابوطالبی از تجربه گفتگوهایش می گوید.

رمضان امسال سری چهارم از برنامه «نیمه پنهان ماه» درحال پخش است؛ استقبال از برنامه به اندازه ای بوده که چند نوبت ادامه پیدا کرده؟

همانطور که اشاره کردید سری چهارم برنامه هم تولید شد و این روزها درحال پخش است و بازخوردهایی که می رسد نشان می دهد این برنامه توانسته جای خود را بین اقشار مختلف باز کند. شاید مهمترین عامل این باشد که «نیمه پنهان» ماه یک روایت بدون قضاوت از زندگی آدم هایی است که با شاخص شهادت انتخاب شدند. علاوه بر جذابیتی که قصه زندگی اینها دارد، جمع بندی نهایی برعهده مخاطب گذاشته شده و برنامه صرفا نقش روایتگری را برگزیده؛ این اتفاق منجر به تداوم شده است.

هدف اصلی گفتگوها، بیان خاطراتی درباره شهدا از زبان همسرانشان است یا در هر برنامه موضوع از پیش تعیین شده‌ای وجود دارد؟

واقعا قرار این است که روایت عاشقانه ای از زبان همسران شهدا صورت بگیرد؛ موضوع دیگری از پیش تعیین نشده و نمی شود. اما در بین همه گفتگوهایی که با این عزیزان صورت گرفته از شهدای قبل از انقلاب، اوایل انقلاب، جنگ و بعد از جنگ، شهدای علمی و حتی این روزها شهدای مدافع حرم، یک وجه مشترک دیده می شود؛ به نظر می رسد یک سبک زندگی خاص را دنبال می کردند و الان همسرانشان کمابیش همان سبک زندگی را دارند. چیزی که شاید بتوان با عنوان گفتمان انقلاب اسلامی از آن یاد کرد.

این برنامه با برنامه های روتین تلویزیون متفاوت است. شاید سایر برنامه ها برای زمانی حدود 30 تا 40 دقیقه ضبط می شود اما گفتگوهای ما گاه سه ساعت و نیم هم طول می کشد که گاهی من مراعات سایر عوامل را می کنم و کوتاه می کنم. در واقع ما با هم زندگی می کنیم و از این گفتگو گزیده ای پخش می شود.

رفتن سراغ همسران شهدا نگاهی متفاوت به جنگ از منظر زنان است؛ یا اینکه صرف پرداختن به زندگی شهدا همسرانشان به عنوان شخصی نزدیک به آنها انتخاب شدند؟

شاید بتوان گفت در خلال این گفتگوها درواقع سبک زندگی مجاهدانه ظهور پیدا می‌کند. جنس این برنامه زندگی است. من به شخصه از گفتگو با همسران شهدا درس زندگی می‌گیرم. وقتی با تمام جزئیات درباره یک زندگی جذاب و پایان افتخار آمیزش گفتگو می‌کنیم یاد می‌گیرم چطور با فرزندم تعامل کنم، چطور با اقوام و دوستان رابطه ای مؤمنانه برقرار کنم، ساده زیستی در عمل یعنی چه و چه تبعات هیجان انگیزی در زندگی ام خواهد داشت، رها بودن از همه چیز چه قدر لذت بخش است و چگونه محقق می شود و خیلی چیزهای دیگر از این دست... پس شاید درست تر این باشد که بگوییم انقلاب و جنگ کمک کرد تا شاخصی پیدا کنیم برای شناسایی آدم های متفاوت. و قطعا افرادی اینچنین به هنگام ازدواج هم متفاوت و خاص انتخاب می کنند. همسران شهدا، خودشان آدم های بسیار هیجان انگیز و جذاب هستند که شنیدن داستان زندگی شهدا از زبان اینها لطف خاص خودش را دارد؛کما اینکه در برنامه کاملا مشهود است.

از میان گفتگوهایی که داشتید شنیدنی ترین داستان مربوط به زندگی کدام شهید بوده؟

بیش از صد گفتگو تاکنون ضبط شده که انتخاب از بین آنها کار بسیار دشواری است اما اگر ناچار به انتخاب باشم سه شهید را انتخاب می‌کنم؛ شهید دوران از خلبان های فوق العاده خاص، شهید برونسی و شهید اندرزگو. البته این کار واقعا دشوار است؛ همان اندازه که شهدای انقلاب مثل شهید اندرزگو بسیار مظلوم و خاص بودند، زندگی شهدای خلبان هم عجیب است. شهدای بسیجی، ارتشی و... هرکدام به تنهایی دنیایی حرف و درس در خودشان دارند.

احساس خود شما وقتی پای صحبت همسران شهدا می‌نشینید؟

هر سری از برنامه ها واقعا خاص است، مخصوصا سری اول. به نظر من تمام عوامل انتخاب شده بودند. دو هفته ای که برنامه ضبط می‌شد عمیقا احساس خوشی و سرزندگی داشتم که قابل وصف نیست. باید به این نکته هم اشاره کنم که گریه ناخودآگاه من در برنامه خیلی وقت ها از غم و اندوه نیست، جنس اش حسرت و غبطه است، جنس اش را نمی توانم وصف کنم. هر چه هست شبیه از دست دادن های این دنیایی نیست.

زمان برنامه محدود به همان سی دقیقه‌ای است که پخش می‌شود یا اینکه مخاطب خلاصه‌ای از آنچه ضبط شده را می‌بیند؟

این برنامه با برنامه های روتین تلویزیون متفاوت است. شاید سایر برنامه ها برای زمانی حدود 30 تا 40 دقیقه ضبط می شود اما گفتگوهای ما گاه سه ساعت و نیم هم طول می کشد که گاهی من مراعات سایر عوامل را می کنم و کوتاه می کنم. در واقع ما با هم زندگی می کنیم و از این گفتگو گزیده ای پخش می شود. گاهی فکر می کنم کاش می شد تمام لحظات اش را پخش کنیم تا مخاطب کامل در جریان همه جزئیات قرار بگیرد و با همه فرازو فرودهای این زندگی آشنا شود. اتفاق دیگری که در کنار سیر اصلی برنامه درجریان است ثبت تاریخ شفاهی این مملکت است که بسیار ارزشمند است و جای کار دارد. اینها آدم‌هایی هستند که در برهه‌ای تاریخ را ساختند. وقتی زندگی‌شان را می‌شنویم فقط زندگی یک نفر نیست بلکه یک دوره تاریخی است. شاید سی دقیقه پخش شود ولی مهمان ما همه آنچه برایش اتفاق افتاده با جزئیات تعریف می‌کند و این ثبت می‌شود.

منبع: فرهنگ نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برپایی کنگره‌های شهدا در تمام استان‌های کشور

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج از برگزاری کنگره‌های شهدا در تمام استان‌های کشور خبر داد و گفت: چالش‌های امروز جامعه با فرهنگ دفاع مقدس حل می‌شود.

به‌گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو،، سردار احمد حق‌طلب پیش از ظهر امروز در جلسه شورای سیاست‌گذاری کنگره ملی نقش امام(ره) در دفاع مقدس با اشاره به برگزاری کنگره نقش امام(ره) اظهار داشت: برگزاری کنگره نقش ملی شهدا از 10 سال پیش شروع شده تا 1400 نیز ادامه پیدا می‌کند، یعنی هیچ استانی نمانده که کنگره بزرگداشت را برگزار نکرده باشد.

وی افزود: کنگره‌ها هر 10 سال یکبار برگزار می‌شود، برگزاری این کنگره‌ها با وسعت و عظمت بزرگی برگزار می‌شود، درحال حاضر سابقه برگزاری کنگره‌ها به 10 سال می‌رسد که مورد ستایش مقام معظم رهبری قرار گرفته است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج تصریح کرد: اقدامات بسیار مناسب و زیربنایی در رابطه با کنگره شهدا انجام شده که این موضوع قابل توجه و تاثیرگذاری است.

حق‌طلب عنوان کرد: بیشترین فراوانی فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با دفاع مقدس و شهدا است، چالش‌های امروز جامعه با فرهنگ دفاع مقدس حل می‌شود، در واقع الگوی امروز ما در حل مشکلات سیل و سایر موارد همان الگویی است که در دفاع مقدس از آن استفاده می‌شد.

وی افزود: امیدواریم این کنگره با اخلاص بیشتر برگزار شود و این سبب بزرگ و با عظمت بودن آن بشود تا مورد توجه حق تعالی، مقام معظم رهبری و شهدا قرار گیرد.

بزرگترین موضوعی که در یک استان رخ می‌دهد بحث کنگره‌ها است

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج بیان کرد: بزرگترین موضوعی که در یک استان رخ می‌دهد بحث کنگره‌ها است، در این راستا انتظار می‌رود در استان مرکزی همه مسئولان دست به دست هم دهند تا این کار بزرگ به ثمر برسد.

حق‌طلب عنوان کرد: الگوهای دفاع مقدس برای جامعه می‌تواند بسیار کارآمد باشد و امور جامعه را با الگو گرفتن از آنها به درستی پیش ببریم.

وی ادامه داد: نخستین کنگره برگزار شده امسال، در کردستان بود، در دی‌ماه نیز کنگره نقش امام(ره) در استان مرکزی برگزار می‌شود.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج کشور خاطرنشان کرد: اسفندماه این کنگره در بوشهر و کنگره قشری که مربوط به شهدای عشایر است در تهران برگزار می‌شود.

ضرورت پرداختن به کارهای تبیینی بجای تبلیغی در کنگره‌های شهدا

حق‌طلب عنوان کرد: باید در برگزاری این کنگره، به امور اجتماعی و خدمت‌رسانی دقت شود، استان‌هایی که به این موضوع دقت کردند موفقیت بیشتری داشتند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و بسیج کشور تصریح کرد: در روند اجرای کنگره  به جای پرداختن به کارهای تبلیغی باید بیشتر به کارهای تبیینی بپردازیم، البته لزوم اطلاع‌رسانی نیز در این عرصه بسیار مهم است که اگر صدا و سیمای استان مرکزی فعال شود این اقدامات به 80 میلیون نفر انعکاس پیدا می‌کند.

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.farhangnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۰۴۰۵۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اس ام اس هاي عاشقانه و زيبا (25)
 • ترامپ: به رند پل گفتم می‌توان با ایران گفتگو کرد
 • ترامپ و مکرون درباره ایران گفتگو کردند
 • ایستادگی خانواده شهدا چون اجر شهادت شهدا ارزشمند است
 • ظریف بار دیگر به کشورهای خلیج فارس پیشنهاد گفتگو داد
 • سیزدهمین دور گفتگو‌های آستانه در اواسط مرداد برگزار می‌شود
 • عاشقانه علی ضیا
 • فیلم/ شوخی جالب با مجری سمت خدا
 • فرمانده کل ارتش: دیدار با خانواده‌های شهدا برای نیروهای مسلح قوت قلب است
 • خادمین شهدا در جنگ فرهنگی دشمن نقش آفرینی کردند
 • حضور مهین سریال همسران در مراسم بزرگداشت شوهرش!
 • شوخی جالب با مجری سمت خدا در برنامه سلام صبح به خیر +فیلم
 • مرور خاطرات در آخرین تعطیلات تیرماه با فیلم‌های تلویزیون
 • «مواجهه» به دنا رفت/ نمایش «این سری عاشقانه باشه» در هما
 • آخرین هفته تیر ماه و فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی
 • فیلم‌های سینمایی تلویزیون در آخرین هفته تیرماه
 • معرفی فیلم های آخرین هفته تیرماه
 • آخرین هفته تیرماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی
 • آخرین هفته تیر ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی