به گزارش جام نیوز، «بسم الله الرحمن الرحیم یا أیها الذین آمنوا إنما الخمر و المیسر و الأنصاب و الأزلام رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه لعلکم تفلحون» (سوره مائده آیه ۹۰)

این آیه و آیه ۹۱ ما را ملزم به ترک نوشیدن شراب مى کند

در روایات اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) روایات متعددى وجود دارد که بر حرمت نوشیدن شراب دلالت دارند بلکه نشستن روى سفره یا میزى که روى آن شراب وجود دارد تحریم شده است و فرقى در حرمت آن بین یک قطره یا بیشتر وجود ندارد.

یکى از گناهان کبیره شمرده شده است، انسانی که امتیازش از موجودات دنیا به عقل و درایت است، با خوردن مشروبات الکلی عقل خود را زائل نموده و ممکن است تا آنجا تنزّل کند که از حیوانات نیز پست‌تر شود و باید انسان بترسد از اینکه مبادا خداى نکرده اجل او در این حال فرا برسد.

 

 

می دانید چرا شراب حرام است؟

علاوه بر آیات و روایات امروزه از نظر علمى نیز مضرات مصرف مواد الکلى به اثبات رسیده است. دانشمندان به این واقعیت اعتراف داشته‏ اند که از جمله آثار زیان بخش شراب، پیامد سویى است که روى مغز و عقل می گذارد و آن را از کار می اندازد. روشن است که با از بین رفتن عقل، پرده شرم و حیا دریده می شود. در نتیجه میدان به دست غرایز حیوانى می افتد. انسان به صورت حیوانى وحشى و لجام گسیخته درمی آید.


نوشابه‏ هاى الکلى پس از استفاده سریعاً جذب خون می شود . خون در مسیر خود مغز را بى نصیب نمی گذارد، در نتیجه عمل سلسله اعصاب رو به ضعف می رود و خویشتن دارى که ارادى و منشأ شرم و حیا در انسان و مانع از بروز کارهاى زشت است، از دست می رود.


همانطور که امام رضا علیه السلام فرمودند: خدا شراب را بدان جهت حرام کرد که مایه فساد و بازداشتن عقل از درک حقایق و از بین بردن شرم و حیا است.


مشروبات الکلى به پنج دلیل از محرّمات شمرده مى شود:


دلیل اول - کتاب (قرآن)
در قرآن کریم آیات فراوانى وجود دارد که حرمت مشروبات الکلى را به زبان کنایه و یا موردى بیان مى کند، ولى ما به صریح ترین آنها مى پردازیم:


1ـ «انّما الخمر و المیسر و الانصاب و الازلام رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه لعلکم تفلحون؛ (مائده (5) آیه 90)
تحقیقاً شراب و انواع قمار و بت پرستى و یا سنگ هایى که براى قربانى نصب شده و چوبه هاى قرعه (براى کشف امور غیبى)، پلیدى از کارهاى شیطان است، از آن دورى گزینید، شاید رستگار شوید.»


2ـ «انما یرید الشّیطان ان یوقع بینکم العداوة و البغضاء فى الخمر و المیسر...؛ (مائده (5) آیه 91) شیطان مى خواهد کینه توزى و دشمنى را از طریق شراب و قمار در میان شما بیفکند و تضادهاى داخلى را تشدید نماید و شما را از یاد خدا و نماز باز دارد، آیا باز هم دست از آن بر نمى دارید.»


3ـ «یسئلونک عن الخمر و المیسر قل فیهما اثم کبیر و منافع للناس و اثمهما اکبر من نفعهما؛ (بقره (2) آیه 219)
تو را از شراب و قمار مى پرسند، بگو: در آن دو گناهى بزرگ است و سودهایى براى مردم و گناهشان از سودشان بیشتر است.»
به اجماع فقهاى شیعه و سنّى، شراب، نجس و حرمت آن محرز است. اکثر عالمان دینى مشروبات را حتى به نام دارو نیز تجویز نمى کنند، چرا که خداوند متعال شفایى در حرام قرار نداده است. تمام فقیهان اسلامى براى شراب خوار اجراى حد شرعى (هشتاد ضربه شلاق) را واجب نموده اند


دلیل دوم - احادیث نبوى و علوى (سنت)
در مجامع شیعه و سنّى، این حدیث معروف است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) ده گروه را لعنت کرده است که به گونه مستقیم یا غیر مستقیم در شراب سازى دخالت دارند: 1 - کسى که درخت انگور را به نیت شراب غرس کند؛ 2 - آن که بدین قصد از درخت تاک پاسدارى نماید؛ 3 - خریدار مشروبات؛ 4 - فروشنده آن؛ 5 - کسى که مى نوشد؛ 6 - کاسبى که از شراب فروشى پولى به دست مى آورد؛ 7 - فشار دهنده انگور به انگیزه ساختن شراب؛ 8 - افرادى که مشروبات را حمل و نقل مى کنند؛ 9 - تحویل گیرنده آن؛ 10 - ساقى یا کسى که شراب براى دیگرى مى برد. ( فروع کافى، چاپ جدید، ج 6، ص 430 – 429)


در اسلام هیچ گناهى تا این حد نکوهیده نشده است. پیامبر (صلی الله علیه و آله) به حضرت على (علیه السلام) فرمود: «اگر همه گناهان را در خانه اى جمع کنند، کلید آن شراب است.» ( وسائل الشیعه، ج 17، ص 271)


امام على (علیه السلام) مى فرماید: «خداوند شراب و مى گسارى را براى سلامت عقل حرام کرده است.» ( نهج البلاغه، حکمت 252)


امام صادق (علیه السلام) نیز فرمود: «اگر کسى دخترش را به شراب خوار بدهد مانند این است که او را در آتش انداخته است.» (وسائل الشیعه، ج 17، ص 249)


نوشاب‏ه هاى الکلى پس از استفاده سریعاً جذب خون مى‏شود . خون در مسیر خود مغز را بى نصیب نمى‏ گذارد، در نتیجه عمل سلسله اعصاب رو به ضعف مى ‏رود و خویشتن دارى که ارادى و منشأ شرم و حیا در انسان و مانع از بروز کارهاى زشت است، از دست مى‏ رود


دلیل سوم - عقل
برخى از عقلاى جهان به خصوص پزشکان متعهد بر اساس موازین عقلى و علمى و بلکه مشاهدات حسى معتقدند الکلِ مسکِر انسان را از حالت عادى خارج مى سازد و براى مدت زمانى او را در مستى و بى خبرى نگه مى دارد و در این حالت هرگونه عمل خطرناک و یا شرم آورى از وى امکان صدور مى یابد.


دلیل چهارم - اجماع
به اجماع فقهاى شیعه و سنّى، شراب، نجس و حرمت آن محرز است. اکثر عالمان دینى مشروبات را حتى به نام دارو نیز تجویز نمى کنند، چرا که خداوند متعال شفایى در حرام قرار نداده است. تمام فقیهان اسلامى براى شراب خوار اجراى حد شرعى (هشتاد ضربه شلاق) را واجب نموده اند.


دلیل پنجم - علوم طبیعى (علم پزشکى)
(منظور از علوم طبیعى، استنتاجاتى است که متفکران از آن دارند. هنگامى که علم خطرات و مضرّات شراب را کشف مى کند، عقل حرمت آن را اعلام مى دارد.)


از نظر علم پزشکى نیز حرمت شراب، محرز است، زیرا کتاب هاى متعددى درباره زیان هاى آن از سوى پزشکان دل سوز نوشته شده است.

منبع: جام نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چالش‌ها و فرصت‌های «بیت‌كوین»

مسئولان مختلف هر یك با ذكر فرصت‌ها یا تهدیدهاى مختلف، در سودمند یا مضر بودنِ این پدیده‌ى نوظهور، اظهارنظركنند. «بیت‌كوین» چیست، «استخراج» آن به چه معناست، چه چالش‌هایى را براى نظام اقتصادى ما به همراه دارد و چه فرصت‌هایى را ایجاد مى‌كند!؟ به گزارش بلاغ، مدتى است استخراج «بیت‌كوین» بر سر زبان‌هاست و رسانه‌اى نیست كه به این رمز ارزِ مجازى نپرداخته باشد. از یك سو، با كشف «مزرعه»هاى بیت‌كوین در گوشه‌وكنار كشور توسط نیروى انتظامى مواجهیم؛ مزرعه‌هایى كه پس از كشف، صاحبانش به جرم استفاده‌ى غیرمجاز از برق براى استخراج، روانه‌ى دادگاه مى‌شوند.

از سوى دیگر، مسؤولین مختلف هر یك با ذكر فرصت‌ها یا تهدیدهاى مختلف، در سودمند یا مضر بودنِ این پدیده‌ى نوظهور، اظهارنظركنند. «بیت‌كوین» چیست، «استخراج» آن به چه معناست، چه چالش‌هایى را براى نظام اقتصادى ما به همراه دارد و چه فرصت‌هایى را ایجاد مى‌كند!؟ در این گزارش سعى شده به دور از اصطلاحات تخصصى و به زبانى ساده به این سوالات پاسخ داده شود.

* ارز فیزیكى و ارز مجازى‌
ارزها در واقع همان پول‌هاى مختلفى هستند كه به‌وسیله‌ى آن‌ها در بازار، مبادله انجام مى‌دهیم. كشورهاى مختلف، ارزهاى متفاوتى دارند. در گذشته، این ارزها، فیزیكى بودند؛ ارز فیزیكى همان پولى است كه مى‌توان با دست آن‌را لمس كرد، در جیب گذاشت، به بازار رفت و با آن خرید كرد. بعدها، با پیشرفت تكنولوژى «ارزهاى مجازى» نیز پیدا شدند. ابتدا ارزهاى مجازى، معادل دیجیتالیِ همان ارزهای فیزیكی بودند. به‌طور مثال وقتی ما در مبادلات روزمره، با كارت اعتبارى و به كمك دستگاه كارتخوان در مغازه‌ها خرید انجام مى‌دهیم، در حقیقت با ریال مجازى مبادله انجام داده‌ایم، نه با ریال حقیقى.

البته كمى بعدتر، ارزهاى مجازى خاصى پیدا شدند كه معادل فیزیكى نداشتند؛ مثلاً پول‌هایى كه در بازى‌هاى اینترنتى مورد استفاده قرار مى‌گیرند. «بیت‌كوین» نیز از این جنس است؛ یعنى نوعى ارز است كه معادل فیزیكى ندارد، منتهى با ارزهاى فیزیكى قابل تبادل است. مثلاً مى‌توان بیت‌كوین فروخت و دلار خرید. تا این‌جا «بیت‌كوین»، مشابه سایر ارزهاى مجازى است؛ مثل ریال مجازى، دلار مجازى یا ارزهایى كه در بازى‌هاى اینترنتى مبادله مى‌شوند. اما چه چیزى این ارز نوظهور را با سایر ارزهاى مجازى متمایز ساخته و آن‌را این همه بر سر زبان‌ها انداخته است!؟

* «رمز ارز»؛ یكى از انواع ارز مجازى‌
وجه تمایز «بیت‌كوین» با سایر ارزهاى مجازى این است كه این ارز، «رمزپایه» است. این بدان معناست كه خرید و فروش با بیت‌كوین به‌صورت رمزى صورت مى‌گیرد و كسى جز خریدار و فروشنده از آن مطلع نمى‌شوند. این درست برعكس سایر ارزهاى مجازى است. در حالت عادى، وقتى ما با كارت اعتبارى خود خریدى انجام مى‌دهیم، پردازش كامپیوترى این خرید، در سرورهاى بانكى كه در آن حساب داریم انجام مى‌شود و آن بانك از مبادله‌ى ما آگاه است، اما در ارزهاى رمزپایه این‌طور نیست. در این ارزها، به جاى آن‌كه پردازش مبادله در یك بانك خاص و با شفافیت انجام شود، در مزرعه‌هاى پراكنده‌اى در دنیا و به‌صورت رمزى انجام مى‌شود.

مزرعه، مكانى است كه در آن تعداد زیادى پردازنده‌ى بیت‌كوین كارگذاشته شده است؛ این مزرعه با اتصال به اینترنت، نقشِ بخشى از دستگاه‌هاى پردازش بانك‌ها را ایفا مى‌كند. در حقیقت مردم تشویق مى‌شوند با سرمایه‌گذارى در خرید این پردازنده‌ها و ایجاد یك مزرعه‌ى بیت‌كوین، به تراكنش‌هاى رمزى مختلفى كه در دنیا به‌وسیله‌ى این رمز ارز مجازى انجام مى‌شود كمك كنند و در ازاى آن، سود دریافت كنند. علاوه بر این كاركردِ مزرعه‌ها (یعنى كمك به تراكنش‌هاى رمزى بیت‌كوین در دنیا)، در مزارع بیت‌كوین «استخراج» یا «ماینینگ» نیز صورت مى‌گیرد و این اتفاق نیز خود یكى از راه‌هاى كسب سودِ صاحبان مزارع از بیت‌كوین است.

* معناى استخراج یا «ماینینگ» بیت‌كوین‌
همان‌طور كه تا كنون روشن شد در تولید و استفاده از ارزهاى رمزپایه براى مبادله بر خلاف سایر ارزهاى مجازى، دولت‌ها نظارت ندارند. در مورد شیوه‌ى پردازش مبادلات، پیش‌تر صحبت شد. اكنون سؤال این‌جاست كه وقتى سایر ارزها را دولت‌ها یا بانك‌هاى مركزى چاپ و تولید مى‌كنند، بیت‌كوین‌ها را چه كسى تولید مى‌كند!؟ در مورد بیت‌كوین، داستان به این صورت است كه سازنده‌ى آن - كه فرد یا گروهى ناشناخته به نام «ساتوشى ناكاموتو» هستند- تنها ۲۱ میلیون بیت‌كوین را در پسِ معادلات رمزیِ ریاضی پنهان كردند.
هر كسى‌كه زودتر بتواند با تشكیل مزارعى از پردازنده‌هاى قوى، این معادلات پیچیده‌ى ریاضى كه براى هر بیت‌كوین، به‌صورت جدا جدا تعریف شده است را حل كند، در واقع یك بیت‌كوین تولید كرده است؛ در اصطلاح به این كار «استخراج» بیت‌كوین یا «ماینینگ» مى‌گویند. بنابراین، كسبِ سود حاصل از استخراج بیت‌كوین نیز،انگیزه‌ى دیگرى براى كسانى است كه در كشور مزرعه‌ى بیت‌كوین ایجاد مى‌كنند. بنابراین «استخراج» در بیت‌كوین، مشابه «چاپ پول» توسط بانك‌هاى مركزى است؛ با این تفاوت كه در مورد بیت‌كوین، اولاً تولیدكننده یك فرد یا نهاد خاص نیست، بلكه مجموعه‌اى از مردم هستند. در ثانى، بر خلاف بانك‌هاى مركزى كه به هر میزان كه مى‌خواهند، پولِ بدون پشتوانه چاپ مى‌كنند، بیت‌كوین در نهایت فقط ۲۱ میلیون خواهد بود كه تا كنون تقریباً ۱۷ میلیونِ آن استخراج شده است و در شبكه‌ى مبادله و توزیع قرار گرفته است.

* رمزى بودن؛ چاقویى دولبه‌
ویژگى رمزى بودن ارزهایى مانند بیت‌كوین، این پدیده‌ى نوظهور را مانند چاقویى دولبه كرده است كه هم مى‌تواند مفید باشد و هم مضر. از یك سو رمزى بودن باعث شده است تا با استفاده از بیت‌كوین بتوان تحریم‌ها را دور زد. روزنامه نیویورك‌تایمز آمریكا در دهم بهمن ۱۳۹۷ گزارشى از توسعه مزرعه‌هاى استخراج بیت‌كوین در ایران منتشر كرد كه در آن عنوان كرد یكى از راه‌هاى مقابله با تحریم‌هاى مالى و بانكى آمریكا براى ایران، استفاده از ارزهاى دیجیتالى و توسعه مزرعه‌هاى استخراج بیت‌كوین است. از سوى دیگر، همین رمزى بودن مقابله با پولشویى و تأمین مالى تروریسم را دشوارتر كرده است و مثلاً ردیابى مالى باندهاى تولید و توزیع مواد مخدر نیز دشوارتر شده است.

* هزینه فرصت اقتصادى بیت‌كوین‌
یكى دیگر از فرصت‌هاى بیت‌كوین براى اقتصاد ایران این است كه قابلیت ایجاد ارزش‌افزوده براى بخش برق را فراهم كرده و هم‌چنین صادرات پرسود و غیرمستقیم برق را نیز برایمان میسر مى‌سازد. براى استخراج هر بیت‌كوین، حدوداً ۲۷۰۰ دلار برق مصرف مى‌شود. این در حالى است كه اخیراً هر بیت‌كوین ۹۸۵۵ دلار معامله شده است و این به‌معناى این است كه حتى اگر خودِ وزارت نیرو به استخراج بیت‌كوین بپردازد، مى‌تواند به ازاى استخراج هر بیت‌كوین، ۷۱۵۵ دلار سود كسب كند.

به‌همین‌دلیل است كه آذرى جهرمى - وزیر ارتباطات- در خصوص استخراج بیت‌كوین در كشور گفته است: «استخراج رمز ارز - در ساعات غیر پیك برق- به‌نوعى صادرات ارز به‌صورت مجازى محسوب مى‌شود؛ یعنى این‌كه بدون سرمایه‌گذارى و راه اندازى شبكه كلان انتقال برق، مى‌توان با استفاده از استخراج رمز ارز این برق را به‌صورت مجازى صادر كرد».

البته نباید نادیده گرفت كه دو ویژگى «عدم ثبات قیمتى» و «عدم قابلیت نقدشوندگى راحت در داخل كشور»، در كنار فرصت‌هایى كه بیت‌كوین براى اقتصاد ایجاد كرده، باعث شده است تا این نوع ارز، فعلاً ابزار خوبى براى ذخیره‌ى ارزش دارایى‌ها و ثروت مردم عادى نباشد و هم‌چنین با توجه به نبودِ قوانین مربوط به ارزهاى رمزپایه در كشورمان، امكان استفاده از آن براى مبادلات داخلى فراهم نیست.

انتهای پیام/

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب‌کردن زنان توسط علم‌الهدی و کمپین «چهارشنبه‌های طلایی»: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند هم تجمع برگزار کنند| سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست

دلارام هاشمی، بازیگر جوان تئاتر درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۰۵۶۲۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مهمترین اعمال در شب‌های ماه ذی‌القعده/ثواب ذکر ۷۰ مرتبه الحمدالله در تمام روزهاى ماه حرام
 • مواد مخدر و مشروبات الکلی، خالق قدرتمند حوادث رانندگی در ایتالیا + فیلم
 • ابعاد اقتصادی جهاد در راه خدا از منظر قرآن کریم
 • مذهب آدم کشی حرمت ندارد
 • تمدن اسلامی، یک تمدن علمی است/ عقلانیت، تمدن‌سازی و نظام انقلابی
 • حرمت شورای نگهبان باید حفظ شود/اخلاق، شرع و قانون سه اصلی اساسی و الزامی در انتخابات
 • نقد «کار کثیف» در فرهنگسرای ارسباران/ نقش روزی حرام در به قهقرا کشیدن زندگی
 • مذهب آدم کش حرمت ندارد/تفاوت به معنای بی عدالتی نیست
 • الکل و مواد مخدر عامل افزايش تصادفات رانندگي در ايتاليا
 • جریمه استعمال مواد مخدر و الکل در رانندگی
 • تاثیر لقمه حلال و حرام در نسل انسان
 • عکس/ الیوم سیگار آمریکا حرام
 • کارگاه تولید مشروب در خارگ کشف شد
 • علائم کبد چرب را بشناسید؟/ همه چیز در مورد کبد چرب و درمان آن
 • کشف کارگاه تولید مشروبات الکلی در خارگ
 • کارگاه تولید مشروبات الکلی در خارگ کشف شد
 • آزادی بیان و عقل‌گرایی؛ زیربنای توسعه فرهنگی/ دانشگاه موتور محرک توسعه جوامع است
 • آزادی بیان و عقل‌گرایی، زیربنای توسعه فرهنگی است
 • روش‌های پیشگیری از رایج‌ترین بیماری کبد