زنجان - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایجرود گفت: 22 قطعه پرنده سهره طلایی توسط عوامل نیروی انتظامی این شهرستان کشف و توسط محیط بانان در دامان طبیعت رهاسازی شدند.

حامد تقی بیگلو، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جمعه /24 آذر جاری/ 2 فرد متخلف، قصد انتقال 22 قطعه سهره طلایی با یک دستگاه خودروی سواری پراید از مسیر ارتباطی زنجان - بیجار را داشتند که در دام پلیس ایجرود گرفتار شدند.


وی اظهار کرد: این 2 فرد خاطی که غیربومی بودند در تحقیقات به عمل آمده، مدعی شدند که این پرندگان زیبا و خوش الحان را از یکی از استان های همجوار و به منظور فروش و کسب درآمد، تهیه کرده اند.
تقی بیگلو با بیان اینکه این 2 نفر در یک قفس و در فضایی بسیار تنگ و مناسب این سهره ها را منتقل می کردند افزود: در این رابطه پرونده ای تشکیل شد تا متخلفان اعمال قانون شوند.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این سهره ها از شرایط لازم برای رهاسازی در طبیعت برخوردار بودند بنابراین به خاطر ترس از تلف شدن، امروز /شنبه/ توسط محیط بانان درباغات اطراف 'سد گلابر' رها شدند و یکی از دستگیر شدگان، جرم نقل و انتقال این پرندگان را عهده دار شد که تا تعیین حکم، با وثیقه 500 هزار تومانی آزاد شد.
به گزارش ایرنا، 17 آبان امسال نیز 98 قطعه سهره معمولی و طلایی توسط عوامل نیروی انتظامی و محیط بانان این شهرستان کشف و در دامان طبیعت رها شدند.
در این رابطه نیز 2 فرد متخلف که قصد انتقال 93 قطعه سهره معمولی و پنج قطعه سهره طلایی با یک دستگاه خودروی سواری از مسیر ارتباطی زنجان - بیجار را داشتند در دام قانون گرفتار شدند.
این 2 صیاد خاطی با استفاده از پنج عدد قفس سهره ها را به مقصد قزوین حمل می کردند که پرونده ای در این خصوص تشکیل و پرنده ها در دامان طبیعت رها سازی و خاطیان نیز به یک میلیون و 930 هزار تومان جریمه در حق محیط زیست محکوم شدند.
استان زنجان زیستگاه 2 نوع پرنده زیبای سهره از نوع معمولی و طلایی است و محیط زیست برای صید هر قطعه از این نوع پرندگان مبلغ 2 میلیون ریال جریمه به عنوان ضرور و زیان از خاطیان دریافت می کند و از جنبه عمومی جرم نیز رای و نظر قاضی پرونده، شرط است.
سهره، پرنده ای کوچک جثه و اندکی کوچکتر از گنجشک خانگی با اندازه 12سانتی متر، دم چنگالی شکل و منقار مخروطی و نسبتا باریک بوده و پرواز این پرنده موجی و رقص مانند است.
6084/6085
خبرنگار: پرویز غفاری ** انتشار دهنده: رویا رفیعی

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

هدیه فروشگاه اینترنتی اکالا به طبیعت

کیسه نایلون ثمره فناوری دوران امروزی برای آیندگان ما است. یادگار شومی که تا سال‌های سال فرزند فرزندانمان نیز می‌توانند آن‌ها را در طبیعت مشاهده کنند. از زمان تولید اولین کیسه نایلون تا به امروز، تعداد زیادی نایلون در جهان تولیدشده و توانسته جای سبد و زنبیل‌هایی که مادربزرگمان به خرید می‌رفتند، را بگیرد. دیگر در کشوری مانند ایران از زنبیل و سبدهای آن زمان خبری نیست و نایلون و کیسه‌های پلاستیکی در هر مغازه‌ای به‌وفور یافت می‌شود.

آماری در خصوص کیسه های نایلون

آمارها نشان می‌دهد، بریتانیا به‌عنوان یک کشور صنعتی سالانه سه میلیون تن پلاستیک دور‌ریختنی تولید می‌کند که ۵۶ درصد آن منحصراً  مربوط به صنعت بسته‌بندی است. در کشورهای اروپای غربی مصرف پلاستیک هر ساله ۴ درصد افزایش پیدا می‌کند به طوری که هم‌اکنون آمار تولید پلاستیک در اروپا نسبت به ۵۰ سال گذشته حدود۲۰ برابر شده است و این آمار هرروز رو به افزایش است.

تولید پلاستیک در کشور چین نیز به یک آمار نجومی و وحشتناک نزدیک شده است. سرانه مصرف پلاستیک در این کشور هم‌اکنون در حدود ۴۸.۵ پوند (حدود ۲۴ کیلوگرم) است درحالی‌که متوسط کل سرانه جهانی ۵۵ پوند (حدود ۲۷ کیلوگرم) است و این قضیه بسیار ناراحت‌کننده بود.

در ایران نیز آمارها حاکی از تولید سالانه ۱۷۷ هزار تن پلاستیک و نایلون است و در ردیف ۱۰ کشور پرمصرف مواد پلاستیکی و نایلون قرار دارد. علاوه بر این‌ها، حدود ۴ درصد از تولید نفت در جهان صرف تولید مواد پلاستیکی می‌شود که در جایگاه خود رقم قابل‌توجهی است. درواقع تولید پلاستیک در جهان مستلزم مصرف حدود ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون بشکه نفت در هرسال است و این رقم سرسام‌آور شامل هزینه‌های گزاف و هدر دادن سرمایه ملی یعنی نفت است. این در حالی است که سالانه پلاستیک‌ها جان‌ده‌ها هزار پرنده، ماهی‌ها و پستانداران ازجمله سگ و گربه‌های خیابانی را می گیرد.

مضرات استفاده از پلاستیک و نایلون:

ابداع و تولید پلاستیک به اواخر قرن نوزدهم  میلادی برمی‌گردد و قرن بیستم را می‌توان قرن اعتیاد انسان‌ها به نایلون نام برد. شیوه استفاده از پلاستیک البته مختص کشور ایران نیست، بلکه در زندگی مردم جهان این قضیه آن‌قدر جا باز کرده که هم‌اکنون یکی از ۲۰ دغدغه فکری و تولیدی قرن حاضر جامعه بشریت شناخته می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها تجزیه کیسه‌های پلاستیکی در طبیعت ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال زمان می‌برد و خطر بزرگ‌تر اینکه کیسه‌های پلاستیکی به‌مرورزمان به محصولات کوچک‌تر و سمی‌تر که به محیط‌زیست آسیب می‌رساند، تبدیل‌شده است. در امر محیط‌زیست حدود چهار هزار تن ضایعات پلاستیکی هرسال وارد اقیانوس‌ها می‌شود که زندگی آبزیان و انسان‌ها را با خطری جدی روبرو کرده است.بررسی‌های کلی نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته به علت سهولت دسترسی، بسیاری از بخش‌های زندگی شهروندان به‌نوعی با مواد پلاستیکی گره‌خورده است. خرید انواع کالاها به‌ویژه میوه، گوشت و خوراکی، ظروف یک‌بارمصرف برای میهمانی‌ها، استفاده از کیسه‌زباله در خانه، کیسه فریزر، انواع بطری‌های پلاستیکی ازجمله موارد استفاده انسان‌ها است.درواقع روزی نیست که از کیسه‌ها و مواد پلاستیکی استفاده نکنیم و همه زندگی ما در طول روز به‌نوعی با پلاستیک سروکار دارد.

چرا نایلون تجدید پذیر؟

با تکیه بر توضیحات داده شده در خصوص مضرات استفاده از نایلون، امروزه نایلون‌هایی به بازار عرضه‌شده است که به نایلون‌های تجدید پذیر معروف است و برای بقا و ادامه زندگی سالم انسان برای حفظ محیط‌زیست تعبیه‌شده است و در این راستا می‌توان به‌جای استفاده از نایلون‌های پلیمری از ظروف و نایلکس‌هایی که با طبیعت سازگاری دارند، استفاده کرد.

در همین راستا سوپر مارکت اینترنتی اکالا در راستای مسئولیت اجتماعی با خرید اینترنتی شهروندان و تهیه مایحتاج خود، نایلون‌های تجدید پذیر برای حفظ بقای محیط‌زیست را ارائه می‌دهد. کیسه‌های تجدید پذیر با پایه غیرنفتی به‌طور متوسط از یک الی دو سال تجزیه‌شده و به طبیعت برمی‌گردند. این نایلون‌ها با محیط‌زیست سازگار بوده و از منابع اولیه تجدید پذیر و عدم وابستگی به مواد اولیه نفتی تولیدشده است. نایلون تجدید پذیر بدون هیچ‌گونه آثار تخریبی بر محیط‌زیست پس از تجزیه شدن در خاک و مصرف انرژی کمتر در فرآیند تولید برای شهروندان به بازار ارائه می‌شود.

دانلود اپلیکیشن فروشگاه اینترنتی اکالا

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۰۷۸۰۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دیدار دوستانه؛ سایپا 6-0 خوشه طلایی ساوه
 • برداشت از معادن زنجان بدون مجوز محیط زیست ممنوع است
 • کشف ۲ هزار ثوب پوشاک قاچاق در ایجرود
 • طبیعت زمستانی ییلاقات دیلمان گیلان به روایت تصویر
 • کشف و ضبط دوهزار ثوب پوشاک قاچاق در ایجرود/ ارزش محموله سیصد میلیون ریال می باشد
 • دستگیری درحین شروع به شکار در شهرستان ایجرود/ کشف یک قبضه اسلحه قاچاق از فرد متخلف
 • استتار خاص یک پرنده! +عکس
 • رهاسازی یک رأس جبیر در طبیعت سیرجان
 • صالحی: ایران کشوری مستقل در جهان و کلید طلایی منطقه است
 • پرنده‌ای منحصربفرد با تخم‌های آبی فیروزه‌ای + تصاویر
 • کشف ۷۷ قطعه پرنده زینتی در مرزهای خوزستان
 • فعالیت ۶۰۰۰ همیار طبیعت در سیستان وبلوچستان
 • تخم های فیروزه ای پرنده عجیب+عکس
 • کشف بیش از ۱۰۰۰ پرنده زینتی در خراسان جنوبی
 • طبیعت زمستانی خراسان شمالی /تصاویر
 • محیط زیست سیرجان یک راس جبیر را در طبیعت رها کرد
 • زنجان در محاصره ۱۰ میلیون تن پسماند روی / انتقال پسماند‌ها ۷ سال طول می‌کشد
 • لزوم قانونمندی مدارس طبیعت توسط فراکسیون محیط زیست مجلس
 • دادستان ساری: حال محیط زیست استان مازندران خوب نیست + فیلم