خبرگزاري آريا -

ازدواج انتخاب مهمي است. شايد بتوان گفت مهم تر از هر انتخاب ديگري در زندگي. از تحصيل و کار گرفته تا تصميم هاي ريز و درشت ديگري که مي گيريد. ازدواج آخرين برگ برنده اي است که در زندگي رو مي کنيد. پس بايد درست انتخاب کنيد تا خوشبخت باشيد.
ما در اينجا معيارهاي همسر خوب را براي شما عنوان مي کنيم.
معيارهايي که مي توانند برگ آخر شما را زرين تر کنند.
1) شايستگي خانواده
محيط رشد و نمو در فکر و روح و اخلاق و اعمال انسان تأثير به سزا دارد. وقتي براي گياه فرق مي کند در چه خاک و آب و هوايي رشد کند، چطور براي انسان فرقي نکند؟ پس اين مهم است که همسر آينده ي يک جوان در چه خانواده اي و با چه ديدگاه ها و گرايش هايي بزرگ شده است.
امام صادق (ع) مي فرمايند: « از خاندان صالح و شايسته همسر انتخاب کنيد که نطفه و وراثت اثر (پنهاني و ناخواسته در فرزند و نسل شما) دارد.»
2) اخلاق
بعد از باورهاي ديني شايد هيچ عاملي در خوشبختي انسان و شيريني زندگي به اندازه ي اخلاق تأثير نداشته باشد. اخلاق خوب، کمبودهاي جسمي و جمال و زيبايي را جبران مي کند. بارها مشاهده شده همسراني که از جهت مالي و جمال در حد متوسط بلکه پايين تر بوده اند، به سبب اخلاق نيکويي که داشته اند از زندگي گرم و صميمي برخوردار بوده اند؛ تا آنجا که زبان زد ديگران واقع شده اند. در نقطه ي مقابل، چه بسيارند همسراني که با داشتن رفاه مادي فراوان در بهترين اتومبيل ها سوار و به سوي زيباترين ويلاها در حرکت بوده اند، اما از دست اخلاق بد يکديگر و نيش و کنايه ها و زخم زبان ها آرزوي مرگ کرده اند....
براي تأکيد بر اهميت اخلاق توجه به اين سخن پيامبر اکرم(ص) لازم است که فرمودند: « کامل ترين فرد از جهت ايمان آن کسي است که اخلاقش از ديگران بهتر است و نسبت به خانواده خود بيشتر مهر و مدارا مي کند. »
3) عقل و درايت
نقش عقل در زندگي بر کسي پوشيده نيست و ناداني و نفهميِ شريک زندگي، زندگي را بر انسان سخت مي کند تا آنجا که قديمي ها مي گفتند: « صد سال گوشه ي زندون، يک ساعت با آدم نادون »!! و در روايت هم مي خوانيم:
« بپرهيز از ازدواج با احمق و کم عقل، چرا که همنشيني با او تباه کردن عمر است.»
اما چگونه مي توان عقل و درايت را در کسي تشخيص داد؟ اول از روش و منش خانواده و بستگان نزديک، چون درصد قابل توجهي از عقل و درايت تحت تأثير وراثت و محيط است. و بعد از آن، با دقت در رفتار، گرايش ها و سخنان شخص مي توان به ميزان عقل او پي برد.
براي تأکيد بر اهميت اخلاق توجه به اين سخن پيامبر اکرم(ص) لازم است که فرمودند: « کامل ترين فرد از جهت ايمان آن کسي است که اخلاقش از ديگران بهتر است و نسبت به خانواده خود بيشتر مهر و مدارا مي کند.»
4) روحيه ي حق پذيري
گاهي کسي حقيقتي را نمي داند و به همين جهت به آن عمل و از آن پيروي نمي کند. اما همين که متوجه گمراهي و ناآگاهي خود شد، ديگر از آن دست بردار نيست و به راحتي طريق نادرست گذشته را کنار مي گذارد. با اين روحيه ارزشمند همه ي کاستي ها قابل جبران است. اما اگر انسان بر اثر جهل يا تعصب بيجا بر سخن يا عمل خود پافشاري کند و حتي بعد از روشن شدن نادرستي خط مشي خود هم از آن دست برندارد، با چنين روحيه اي نمي توان زندگي کرد. لذا با دقت در رفتار خانواده و شخص مورد نظر و با پرسيدن برخي مسائل از او و نيز تحقيق از اطرافيان، تا جايي که ممکن است از حق پذير بودن همسر آينده اطمينان پيدا کنيم.
5) هماهنگي و تناسب ( کُفويت )
ضرورت اين ويژگي نا گفته پيداست، که هرچه دو همسر با هم هماهنگ تر و متناسب تر باشند زندگي شيرين تر خواهد بود. البته تناسب و هماهنگي هم دو بخش مي شود: 1) ضروري و واجب 2) بهتر و مستحب
بخش اول همان هماهنگي در باورهاي ديني و اعتقادات، تعهدات ديني و اخلاق است و بخش دوم مواردي مثل تناسب در وضع مالي، تحصيلات و ميزان تفاوت سني را در بر مي گيرد.اگر شخص مقابل از جهت ايمان و اخلاق فوق العاده باشد و از فخرفروشي و غرور به دور باشد، بايد در موارد دسته ي دوم کوتاه آمد و از آنها صرف نظر نمود.
6) زيبايي نسبي و دل نشين بودن
گرچه زيبايي نمي تواند انگيزه ي اصلي انسان براي ازدواج باشد و شرايط ديگر در اولويت است،طبيعي است که زيبايي نسبي و از آن مهم تر دلنشين بودن لازم است.اگر ملاقات و گفتگو با فرد مورد نظر براي انسان دلنشين نباشد، مي توان ديدار و گفتگو را تکرار کرد و اگر باز هم نتيجه ي مطلوب حاصل نشد ازدواج توصيه نمي شود، حتي اگر اطرافيان اصرار کنند. شخصي به امام صادق(ع) عرض کرد: « من مي خواهم با زني ازدواج کنم ولي پدر و مادرم علاقه دارند زن ديگري را به همسري خود در آورم.» حضرت فرمودند: « زن دلخواه خودت را بگير و آن را که پدر و مادرت مي خواهند( و به او علاقه نداري) ترک گو.» ( البته روشن است که حضرت در موقعيتي اين توصيه را فرموده اند که همسر داراي شرايط مناسب بوده است، ولي پدر و مادر مخالفت مي کرده اند.
منبع: راه روشن


منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

شما که عقل کل نیستید؛ احکام شرعی را برای حوزه بگذارید

خبرگزاری میزان- آیت‌الله سبحانی گفت: آقایانی که در رأس کار هستند، یک مقدار از مسائل را برای حوزه بگذارند؛ شما که عقل کل نیستید؛ اقتصاد، سیاست و ... برای شما؛ ولی احکام شرعی را برای حوزه بگذارید. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ آیت‌الله جعفر سبحانی  امروز در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم با اشاره به آیه ۲۵۶ سوره بقره، اظهار داشت: خداوند متعال در این آیه فرمودند: لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ قَدْ تَبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ/ در قبول دین، اکراهی نیست. (زیرا) راه درست از راه انحرافی، روشن شده است».

وی با اشاره به اینکه اسلام از دو بخش «عقائد» و «اعمال و تکالیف» تشکیل شده است، ابراز داشت: آیه‌ای که می‌فرماید «لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ»، ناظر به عقیده است؛ عقیده با اکراه درست نمی‌شود؛ عقیده، جذب قلب می‌شود و قلب انسان اگر بخواهد قلب چیزی را جذب کند، نیازمند دلیل و برهان است.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساخت: باید منبری ها، رسانه‌ها و مؤلف‌ها عقائد را برهانی بیان کرده تا مردم آرام آرام معتقد شوند.

این استاد برجسته حوزه با اشاره به اینکه احکام جنبه اجرایی دارد، تصریح کردند: حجاب از قبیل: مسائل تکلیفی است؛ حجاب، چماقی بر سر زنان نیست؛ بلکه مرتبط با عفاف آنان است.

 آیت‌الله سبحانی بیان داشت: امام سجاد (ع) فرموده است حق چشم این است که آن را از حرام حفظ کنید و اگر بخواهید کمک بگیرید، بر نامحرم نگاه نکن؛ اگر نگاه کردی دامنتان آلوده می‌شود.

وی اظهار داشت: آقایانی که در رأس کار هستند، یک مقدار از مسائل را برای حوزه بگذارند؛ شما که عقل کل نیستید؛ اقتصاد، سیاست و ... برای شما؛ ولی احکام شرعی را برای حوزه بگذارید.

این مرجع تقلید ابراز داشت: حجاب تنها با نصیحت درست نمی‌شود؛ ۵۰ درصد با نصیحت است؛ اما ۵۰ درصد دیگر اجرا می‌خواهد، امر به معروف می‌خواهد، نهی از منکر می‌خواهد.

این استاد برجسته حوزه در پایان خاطرنشان ساخت: باید جنبه‌های اجرایی برای اجرای احکام حجاب در جامعه عاقلانه باشد.   انتهای پیام/

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قدس: فروش گوشت سگ در مشهد!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۱۲۸۰۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • طرح ساماندهی کانون های هواداران فوتبال زیر نظر کمیته اخلاق اجرایی خواهد شد
 • ساماندهى وضعیت کانون‌های هواداران و مشوقین با نظارت کمیته اخلاق
 • ماجرای انتشار تصویر اشتباه از همسر شاهزاده سعودی چه بود؟
 • اولین حضور علنی همسر ولیعهد عربستان در انظار عمومی
 • کشف حجاب همسر محمد بن سلمان
 • اشتباه رسانه‌ها در انتشار تصویر همسر شاهزاده سعودی+ عکس
 • این زن، همسر بن سلمان نیست+عکس
 • طردِ دانشمندی که به‌ ژن‌ خوب معتقد است
 • اولین حضور علنی همسر بن سلمان در انظار عمومی
 • مسئولان عقل کل نیستند / مسائل شرعی را برای حوزه بگذارید
 • مطهری: مخالفان FATF به مردم بگویید چه مشکلاتی در انتظارشان است/ برخی در مورد برجام حرفهایی می زنند که اساسا با عقل جور در نمی آید / به جای سرزنش امریکا، به روحانی و ظریف حمله می‎کنند
 • بانکداری اسلامی با بانکداری فقهی متفاوت است
 • استغفار کلید حل مشکلات زندگی انسان است
 • واکنش آیت‌الله سبحانی به اظهارات روحانی درباره حجاب: شما که عقل کل نیستید؛ احکام شرعی را برای حوزه بگذارید| حجاب تنها با نصیحت درست نمی‌شود
 • آیت‌الله سبحانی: شما که عقل کل نیستید؛ احکام شرعی را برای حوزه بگذارید/حجاب تنها با نصیحت درست نمی‌شود
 • اخلاق حرفه‌ای در تئاتر/ هنرمندان مدیریت اخلاقی داشته باشند
 • تئاتر زیباترین و نزدیکترین هنر به عرفان و اخلاق است
 • رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه گیلان: استغفار کلید حل مشکلات زندگی انسان است
 • محسن کیایی؛ مردی که همه جور نقشی را خوب در می‌آورد