خبرگزاري آريا - مجله منزل - شيرين کرمي: هيچ چيز بد يا خوب نيست. درست يا نادرست هم نيست، بلکه مناسب يا نامناسب است». اينها را محمدرضا ماندني مي گويد؛ يکي از بچه‌هاي خوش‌ذوق و محبوب اينستاگرام. کافي است صفحه او را دنبال نماييد تا اين مسئله را درک کنيد که چقدر پويا بودن فضاي زندگي برايش مهم است، چراکه يکنواخت‌شدن محيط را بلاي جان خانه‌ها مي داند! در همين راستا مدام در حال جست‌و‌جو براي کشف ايده‌هاي جديد است.

image
او اعتقاد دارد: زيبايي در جزئيات است و اينکه يک مسئله را در کليات بررسي کني لطف چنداني ندارد. اگر به تصاوير خانه او در صفحه‌هاي پيش رويتان دقت کنيد متوجه خواهيد‌شد که نه تنها در گفتار، بلکه در عمل هم اين ذهنيت را ثابت کرده‌است. با محمدرضا ماندني، عکاس و ايده‌پرداز از علل افسردگي خانه گرفته تا راه و رسم مبادله کالا در عصر حاضر به گفت و گو نشستيم. اين شما و اين هم گزارشي مفصل از يک خانه به ياد ماندني
تور خانه گردي در يک نگاه
تعداد افراد ساکن: يک نفرسبک خانه: تلفيقيموقعيت: تهران، شهرک اکباتانتعداد اتاق‌خواب: 3 عددمتراژ: 170 مترتعداد سرويس بهداشتي: 2 عددشغل ساکن خانه: عکاس و ايده پردازملک: شخصيرنگ قالب و ويژگي برجسته طراحي: طيف‌هايي از رنگ‌هاي مختلف که دائم در حال تغيير است و حضور پررنگ مصالح چوبيطراح: محمدرضا ماندني يک نيم روز در شهرک اکباتان با هنرمندي که معتقد است براي خلق زيبايي، نسخه‌اي ثابت وجود ندارد؛ محمدرضا ماندني به شما مي‌گويد چه کار کنيد تا خانه‌تان دچار افسردگي نشود!
image
نور را دست‌کم نگيريد
بي‌اغراق در يک فضاي آشفته که هيچ‌چيز با هم هماهنگ نيست نمي‌توانيد دوستانتان را دعوت کنيد، کتاب بخوانيد و به کار خود بپردازيد، چه برسد به اينکه بخواهيد با آرامش خاطر زندگي کنيد! به‌عنوان‌مثال، انتخاب نور د‌ر ظاهر کم‌اهميت به نظر مي‌رسد، اما بسيار تأثيرگذار است. ازآنجايي‌که خانه من پرده ندارد، تقريبا در تمام طول روز، روشن است. ضمن اينکه نورهاي مصنوعي خانه‌ام، قابليت تنظيم (ديمري است) نيز دارد.
image
ارزش‌آفريني!
وقتي دنبال چيزهاي عجيب‌وغريب مي‌گردي و اين مسئله را با ديگران در ميان مي‌گذاري، آن وسايل، خودشان به سراغت مي‌آيند و درِ خانه‌ات را مي‌زنند! قبول دارم که انتظار ديدن چنين چيزي را در خانه نداريد. اين نوشته با نور نئون متعلق به رستوران يک فرد ايراني در آمريکا بود که زمان بازگشت به ايران از او خريدم و بخش مناسبي از يک ديوار خانه را به آن اختصاص دادم.
image
اولين گزينه را خط بزن
بايد اعتراف کنم که آشنايي و مجاورت با افراد حرفه‌اي در حوزه‌هاي مختلف، جزء خوش‌شانسي‌هاي من بوده! مهم‌ترين چيزي که از اين افراد ياد گرفتم اين است که زماني که در حال خلق يک اثر و يا حتي تصميم‌گيري هستيد به اولين چيزي که به ذهن مي‌آيد اعتماد نکنيد؛ چون احتمالا همان چيزي است که به ذهن بقيه هم رسيده است!
image
هر چه خوار آيد، يک روز به کار آيد
همه مي‌پرسند اين چمدان‌ها را از کجا آورده‌اي؟ اول اينکه در خانه اکثر مادربزرگ‌ها پيدا مي‌شود. ضمن اينکه همه اينها را به‌يک‌باره جمع نکرده‌ام. جالب است بدانيد که حتي برخي از آنها را از گوشه خيابان پيداکرده‌ام، چندتايي را از سايت ديوار خريده‌ام و تعدادي را هم هديه گرفته‌ام.
image
خلق يک صحنه نمايش در خانه
ايده آيينه از اتاق‌هاي گريم آمده است. تنها تفاوتش قابليت تنظيم نور آن است که مي‌تواند کم و يا زياد شود. در کل مي‌خواستم اين قاب شبيه يک صحنه نمايش باشد؛ به همين خاطر پوشش اين ديوار با آجر قرمز تکميل شد.
راه و رسم مبادله کالا در عصر حاضر!
قطعا تعويض وسايل، ايده بهتري از دور انداختن آنها است. خيلي از وسايل خانه‌ام را با دوستانم تعويض مي‌کنم؛ مثلا اين دو صندلي زردرنگ را از دوستم گرفته‌ام. او کافه دارد و وقتي با پيشنهاد تعويض صندلي از جانب من مواجه شد خيلي هم استقبال کرد. درنهايت، هم خانه من شکل و شمايل ديگري پيدا کرد و هم حال و هواي کافه او به نسبت قبل متفاوت شد.
image
ساز مخالف مي‌زني!
زيبايي در جزئيات است. اينکه يک مسئله را در کليات بررسي کني لطف چنداني ندارد. توجه به جزئيات تفاوت آدم‌ها را مشخص مي‌کند. کافي است جزئيات همين ساعت روي ديوار که الآن با وسايل اطرافش هماهنگ به نظر مي‌رسد تغيير کند تا ديگر مناسب اين ديوار و محيط آن نباشد. فرض کنيد رنگ ساعت، سفيد براق و قاب فلزي دورش طلايي باشد. قطعا اعتراف مي‌کنيد که در چنين شرايطي چقدر با اطرافش ساز مخالف مي‌زد!
تعريفي جديد از واژه هارموني
صندلي‌هاي ميز ناهارخوري شبيه هم نيستند. به نظرم از آن تفاوت‌هاي جذاب است که همه وسايل قرار نيست هماهنگ باشند. تعدادي از اين صندلي‌ها را خريده‌ام، اما چندتايي را هم از خيابان پيدا و بعد تعميرشان کرده‌ام... هماهنگ بودن، هميشه نشان‌دهنده شکيل بودن نيست؛ ضمن اينکه گاهي برخي واژه‌ها را اشتباه معنا مي‌کنيم. هارموني يعني هماهنگي بين اجزاي نامربوطي که در کنار هم، معنا و هويت پيدا مي‌کنند و يک پکيج زيبا را مي‌سازند.
image
مزيت استفاده از مبلمان سبک
وسايل خيلي سنگين را نمي‌توان به‌راحتي جابه‌جا کرد؛ به همين خاطر است که مبلمان سنگين براي مدت‌ها و بدون تغيير در يک فضا باقي مي‌مانند. پيشنهادم به مخاطب‌هاي مجله منزل اين است که به هر قيمتي سراغ وسايل سنگين نروند؛ چون جابه‌جا کردنش سخت مي‌شود.
احتمالا در ايران کمتر Loft design ديده‌ايد
يکي از سبک‌هاي دکوراسيون که خيلي دوستش دارم Loftdesign است. سبکي که بيشتر در شهرهاي صنعتي قابليت اجرا دارد. معمولا وسايل صنعتي، نقش و کاربرد ديگري در اين سبک خانه‌ها مي‌گيرد؛ مثلا قرقره صنعتي به ميز تبديل مي‌شود. در اين سبک دکوراسيون از فضاهايي که شبيه خانه نيست، خانه مي‌سازند؛ مثلا انبار يا کارخانه قديمي را بدون تغيير زياد تبديل به خانه مي‌کنند. در اين سبک، ساختار، سقف، لوله‌ها و... باقي مي‌مانند و حتي ديوارها نيز رنگ نمي‌شود.
image
به کشف‌نشده‌ها بنگر
اگر مي‌خواهي متفاوت باشي يا تصميم بهتري بگيري، نبايد قانع باشي، پس به اولين چيزي که به ذهنت مي‌آيد اکتفا نکن. ازاين‌پس تمرين کن که به هر اتفاق، جور ديگري هم مي‌توان نگاه کرد؛ بنابراين قدم در راهي بگذار که شايد تابه‌حال کشف نشده يا کمتر به آن پرداخته‌شده است. اين يک تمرين خوب ذهني نيز هست.
image
يک جابه‌جايي‌کوچک، يک تغيير بزرگ
يکي از اين سبک تغييراتي که من در خانه‌ام ايجاد کرده‌ام، جابه‌جايي اتاق‌خواب شخصي به فضاي ديگري در خانه بود. اين مسئله حتي در لايف استايل من هم تغيير ايجاد کرد. اتاق قبلي چون رو به آفتاب بود باعث مي‌شد سريع‌تر از خواب بيدار شوم، اما فضاي جديد براي فصل تابستان مناسب‌تر است و به آن شدت اتاق خوب قبلي نورگير نيست. ضمن اينکه کوچک‌تر و صميمي‌تر هم هست.
يک تاب، يک خيال و هزاران ايده
تخت خواب( ننو) با دو قلاب محکم و توسط طناب‌هايي ضخيم به ديوار متصل شده است. اين ننو هديه دوستم است. آن را رو به پنجره و فضاي سبز گذاشته‌ام. زماني که مي‌خواهم فکر يا ايده‌پردازي کنم روي آن مي‌نشينم. کمپاني توليدکننده آن هم ايکيا است.
image
يکنواخت شدن، بلاي جان خانه‌ها است
در ابتدا ما خانه را دکور مي‌کنيم، اما در مرحله بعد اين انرژي‌خانه است که بر انتخاب‌هاي ما غالب مي‌شود. به اين معنا که اگر فضايي را براي دور هم جمع شدن، ناهار خوردن، خوابيدن و... طراحي کرده‌ايم، اغلب بعد از مدتي، شرطي مي‌شويم. آن‌وقت است که همه‌چيز روتين مي‌شود. همين‌جا است که انرژي خانه بر ما غلبه مي‌کند، پس چه‌بهتر که هرچند وقت يک‌بار، تنوع ايجاد کنيم تا آن‌قدر به يکنواخت بودن هر چيزي دل نبنديم و عادت نکنيم. شايد يکي از رموز خلاق بودن همين باشد.
image
خودت لحظه‌هاي آينده‌ات را بساز
به نظرم يک طراح داخلي باهوش يا فرد خوش‌ذوقي که خودش خانه‌اش را طراحي مي‌کند، از همان ابتداي ورود به محيط، بايد آينده فضا را در ذهنش تصويرسازي نمايد؛ چون اتفاقات آينده‌اش را با انتخاب‌هاي حالا رقم خواهد زد. او همين حالا بايد فضايي که قرار است دوستانش در آن دور هم جمع شوند، جايي که مي‌توان فيلم ديد، کتاب خواند يا غذا خورد را تصويرسازي کند. بهتر است بگويم بايد ساختن حس و حال لحظه‌هايي که قرار است در آينده رخ دهد را از قبل ببيند.
براي تهيه مجله منزل مي توانيد به صورت حضوري از کيوسک هاي روزنامه فروشي سراسر کشور و براي خريد نسخه الکترونيک از وب سايت taaghche.ir اقدام نمائيد.
ضمنا براي اشتراک نسخه چاپي مجله منزل روي تصوير زير کليک کنيد:
image

"مسکو با تهران هماهنگ نیست"| در نشست ضدایرانی امارات چه گذشت؟

تبعیت ترکیه و لبنان از تحریم‌های آمریکا علیه هواپیماهای ایرانی| سازمان هواپیمایی: صنعت هوایی کشور با تحریم ناآشنا نیست| وقفه‌ای در پروازها به‌وجود نمی‌آید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۸/۲۲

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۱۷۴۱۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چگونه از وسایل چرمی خود نگه‌داری کنیم؟
 • ثبت ۷ هزار ایده در سامانه خلاقیت و فناوریهای نوین شهرداری اصفهان
 • مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان در سمت خود ماندنی شد
 • تغییر دکوراسیون منزل با ایده‌های خلاقانه
 • وعده‌هایی که هیچ‌وقت سرانجامی نداشت/ حمایت از ایده تا تولید محصول در کشور معنا ندارد
 • این بار حمله توهین آمیز ترامپ به ایده «ارتش اروپایی» ماکرون
 • حمله مجددترامپ به ایده تشکیل ارتش اروپایی مکرون
 • تخصیص ۵۰ درصدی فضای جشنواره فجر به آثار گالری‌داران
 • تخصیص نیمی از فضای جشنواره تجسمی فجر به آثار گالری‌داران
 • نیمی از جشنواره تجسمی فجر به آثار گالری‌دارها اختصاص می‌یابد
 • کالیبراسیون ۳۴۱ باسکول توزین وسایل نقلیه جاده‌ای استان کرمانشاه
 • رویداد ایده‌پردازی با موضوع زعفران در دانشگاه تربت حیدریه برگزار شد
 • گالری سوره میزبان آثار تجسمی هنرمندان کردستانی است
 • ماجرای ازدواج سؤال‌برانگیز محمدرضا پهلوی با فرح
 • گالری فرشته میزبان «دیوار آن خانه» شد
 • به احتمال زیاد در شهرداری مشهد ماندنی هستم/در تمام مدت حضورم در شهرداری بر اجرای قانون تاکید داشتم
 • نمایشگاهی از تصاویر پادشاهان قاجار
 • تقی‌زاده خامسی: به احتمال زیاد در شهرداری مشهد ماندنی هستم؛ خلاف قانون عمل نمی‌کنم
 • محمدرضا کشاورز مديرعامل بيمه دي شد
 • افتتاح «دیوار آن خانه» در گالری فرشته