خبرگزاري آريا - يکي از دانشمندان کشورمان به نام دکتر ساعدي موفق به اختراع سازه‌اي نوين با "تکنولوژي نانو" شده که با استفاده از اين اختراع مي‌توان يک خانه 50 متري کاملا ضد زلزله و ضد حريق را در کمتر از 24 ساعت ساخت و آماده سکونت کرد. به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبرنگاران پويا؛ امروزه در دنيا، کاربرد تکنولوژيهاي نوين در ساخت بناهاي مسکوني و تجاري به‌شدت افزايش يافته و کشورهاي مختلف در حال پژوهش و توسعه بر روي مصالح و سازه‌هاي نوين هستند که هم در مقابل بلاياي طبيعي مانند زلزله، کاملا مقاوم و هم به لحاظ قيمتي، بسيار مقرون به‌صرفه هستند و در عين حال باعث صرفه‌جويي بسيار زياد در زمان ساخت اين سازه‌ها مي‌شوند.

پيش از اين در قالب گزارشي با عنوان امکان ساخت "خانه‌هاي پيش‌ساخته ضدزلزله" طي 2 تا 6 ماه وجود داردبه بررسي ضرورت روي آوردن مسئولان کشورمان به حوزه اين تکنولوژيهاي نوين پرداختيم چرا که کشورمان جزء کشورهاي زلزله‌خيز در جهان محسوب مي‌شود و هر ساله، زلزله خسارات گسترده‌اي را به مردم و سازه‌هاي مسکوني و ... وارد مي‌کند.
اما متاسفانه بايد گفت که تا به امروز مسئولان کشورمان کم‌ترين ميزان توجه را به اين مسئله بسيار مهم داشته‌اند و در حالي که ظرفيت و پتانسيل بسيار زيادي در کشورمان براي توسعه تکنولوژيهاي نوين در حوزه سازه وجود دارد، اما به دليل غفلت و ... مسئولان امر، عملا در مواقع بروز حوادثي مانند زلزله، طوفان، آتش‌سوزي و ... بيشترين خسارت و صدمات متوجه مردم کشورمان مي‌شود.
به عنوان نمونه در حال حاضر يکي از دانشمندان کشورمان به نام دکتر ساعدي موفق به اختراع سازه‌اي نوين با "تکنولوژي نانو" شده که به راحتي مي‌توان از اين اختراع در ساخت منازل مسکوني استفاده کرد و خانه‌‌هاي ساخته شده با استفاده از اين ماده بسيار سبک، کاملا ضد زلزله و ضد آتش‌سوزي هستند!
دکتر ساعدي درباره اختراع خود که موفق به اخذ گواهينامه ICC امريکا نيز شده است، مي‌گويد: با بکارگيري اين ماده ابداعي، ديگر نيازي به مصالح رايج در ساخت و ساز خانه مانند آجر، سيمان، گچ، چوب و ... نخواهد بود و
از اين ماده ابداعي به راحتي مي‌توان براي ساخت تمام قسمتهاي ساختمان مانند ديوارها، سقف، کف و ... استفاده کرد.
در حال حاضر براي نخستين بار، يک خانه ضدزلزله با استفاده از اين تکنولوژي در مکزيک ساخته شده که در جريان وقوع زلزله 7.2 ريشتري اين کشور، کوکترين آسيبي به اين واحد مسکوني وارد نشد.
لازم به يادآوريست با استفاده از اين اختراع و تکنولوژي مي‌توان يک خانه 50 متري کاملا ضد زلزله و ضد حريق را در کمتر از 24 ساعت ساخت و آماده سکونت کرد.

انتهاي پيام/

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

علائم پیش از زلزله های مهیب، قابل تعمیم به همه زلزله‌ها نیستند

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، زلزله یک رخداد طبیعی قلمداد می‌‌‌‌شود که قطعا با آسیب‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری همراه است و اثرات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. علم بشری هنوز به مرحله‌‌‌‌ای نرسیده که بتواند این حادثه را پیش‌‌‌‌بینی کند، بنابراین باید تدابیر مناسب برای کنترل این بحران توسط مسئولان امر اندیشیده شود.

با توجه به اینکه ایران، در کمربند زلزله قرار دارد و در منطقه زلزله خیزی قرار گرفته، باید نسبت به این پدیده آمادگی لازم در امور مختلف را به دست آورد و یک آگاهی همه جانبه برای جلوگیری از کاهش این پدیده ایجاد کرد تا از آسیب‌‌های احتمالی زمان وقوع زلزله و پس از آن کاسته شود.

اولین زلزله ثبت‌شده در تاریخ برای شهر تهران مربوط به 400 سال پیش از میلاد است که این زلزله با بزرگی 6/7 ریشتر ری و ایوانکی را لرزانده است. گسل‌های بزرگی در تهران داریم که هر لحظه ممکن است فعال شود. قدرت فعالیت این گسل‌ها نیز طبق برآورد کارشناسان تا ۷.۴ ریشتر است. هر گسل بزرگی در تهران که فعال شود ۲ میلیون نفر را به صورت مستقیم و ۸ میلیون نفر را به صورت غیر مستقیم تحت تاثیر خود قرار می دهد.

مهم‌‌ترین راهکارها برای جلوگیری از آسیب‌‌های ناشی از زلزله، آموزش، نظارت بر ساخت و سازها و استفاده از مصالح استاندارد است. در منطقه فولادی در سر پل ذهاب که بیشترین ضربه را در زلزله غرب کشور از آن ناحیه خوردیم، ساختمان‌هایی وجود دارد که بعد از زلزله سرپاست و حتی شیشه‌هایش هم نشکسته است. ما باید به سمتی برویم که چنین ساختمان‌هایی داشته باشیم.

آنچه مسلم است، آموزش و پرورش پتانسیل بالایی برای بالا بردن سطح آگاهی عمومی دارد. ۱۳ میلیون دانش آموز داریم که آنها می‌‌توانند حساسیت به زلزله را به خانه‌‌هایشان ببرند و به تک تک اعضای خانواده منتقل کنند. اما باید این کار با جدیت پیگیری شود و مدارس مقاوم شوند و محل فرماندهی محله در زمینه پیشگیری در وقت زلزله باشند.

متاسفانه، یکی از معضلاتی که بعد از وقوع هر زلزله در کشور رخ می‌‌‌دهد و منجر به ایجاد یک جو روانی می‌‌‌شود، پیش‌بینی‌‌های غیر علمی و غیرکارشناسی متصل به این حوزه است تا جایی که در برخی مواقع از هر نشانه‌‌‌‌ای برای ایجاد شایعه، استرس و ناامنی سو استفاده می‌شود. بعد از وقوع دو زلزله مهیب بم و کرمانشاه، در سال‌‌‌‌‌‌های اخیر یک شائبه‌‌‌‌ای در کشور به وجود آمده و از نشانه‌‌های قبل از وقوع این زلزله‌ها برداشت‌‌‌های متفاوتی ارائه شده است که بعضی افراد از این مساله سو استفاده کرده و عواملی مثل انتشار بوی نامطبوع پیش از وقوع زلزله‌‌‌های مهیب را به بروز زلزله حتمی زلزله نسبت دادند که قطعا این مساله یک حکم کلی نیست و قابل تعمیم به همه شواهد بروز یافته نخواهد بود، در همین راستا و برای بررسی بیشتر ابعاد این موضوع به سراغ کارشناسان این حوزه رفتیم که مشروح آن به شرح زیر است:

دکتر علی اصغر برهمند، رئیس انجمن مخترعان خراسان رضوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره دلایل علمی وقوع زلزله در ایران و ادعای موجود درباره بوی نامطبوع قبل از وقوع زلزله گفت: به دلیل عدم اندازه‌‌‌‌گیری و بررسی دقیق گازهایی که از اعماق زمین در شهر تهران، به سطح آن آمده و منجر به ایجاد بوی نامطبوع شده نمی توان تحلیل علمی درستی از وقوع زلزله داشت اما خروج گازهایی از اعماق درونی زمین که منجر به ایجاد بوی نامطبوع می‌‌شود می‌‌تواند ناشی از حرکات پوسته زمین در لایه‌های زیرین باشد که در نهایت منجر به وقوع زلزله‌‌ای مهیب خواهد شد.

وی افزود: در زلزله بم و کرمانشاه هم بوی نامطبوع حدود 50 روز پیش از وقوع زلزله رخ داده و اصولا این اتفاق قبل از زلزله‌های مهیب رخ می‌دهد و تجربه این اتفاق در دنیا هم وجود داشته اما وجود منابع زیرزمینی مثل گاز و نفت همچنین موارد مربوط به امحا زباله در بیرون شهر و فاضلاب‌ها هم در بروز این بوی نامطبوع بی تاثیر نخواهد بود.

رئیس انجمن مخترعان خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد: زلزله‌‌های بزرگ هم یک شبه به وجود نمی‌‌آید بلکه سال‌‌ها زمان می‌‌برد و در نهایت منجر به تخلیه انرژی زمین خواهد شد که علائمی چون گرم شدن ناگهانی و انتشار بوی نامطبوع از جمله عوامل هشداردهنده قبل از وقوع زلزله است.

دکتر محمدرضا حبیبی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه، دکتری تخصصی عمران (ژئوتکنیک لرزه‌ای) در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره دلایل علمی وقوع زلزله در ایران و ادعای موجود درباره بوی نامطبوع قبل از وقوع زلزله گفت: پیش بینی زلزله از نظر علمی امکان پذیرنیست چون زلزله در اعماق و لایه‌های زیرین زمین رخ می‌‌دهد که دسترسی به اطلاعات حاصل از آن وجود ندارد.

وی افزود: قبل از وقوع زلزله کرمانشاه، بوی نامطبوعی در سطح شهر مشاهده نشد اما روشن و یونیزه شدن رنگ آسمان قبل از وقوع زلزله کرمانشاه وجود داشت و به علت بروز ماگما در اعماق زمین که به دنبال آن زلزله ایجاد می‌شود، ممکن است یک نوری ایجاد شود و آسمان قرمز شده یا متمایل به روشنی شود اما دلیل قطعی هم برای بروز این نشانه پیش از وقوع زلزله نیست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه در ادامه خاطر نشان کرد: اعلام قطعیت پیش از وقوع زلزله بر مبنای شواهد و تجربیات به هیچ عنوان علمی نبوده و ممکن است برخی از علائم در وقوع برخی از زلزله‌‌‌ها وجود داشته باشد و صرفا به دلیل وجود بو قبل از یک زلزله مثل بم، نمی‌‌توان حکم کلی در این مورد صادر کرد.

گفتنی است، خطر وقوع زلزله در کلیه شهرهای کشور وجود دارد و وجود ایستگاه‌های پایش در کل کشور، بسیار ضروری است. این پایش به خصوص روی خط گسل‌ها ابزاری است که می‌توانیم برای جلوگیری از آسیب‌های گسترده روی آن حساب کنیم. در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، کرمان و زنجان این آیین نامه ابلاغ شده است و مطابق این آیین‌نامه ساخت بیمارستان، مدرسه و مراکز ستادی نباید روی حریم گسل‌ها باشد. برج‌های موجود در این حریم‌ها در تهران قبل از ابلاغ این آیین نامه بوده است. مثلا در شمال تهران گلابدره، فرحزاد، دارآباد و تجریش کوچه‌های تنگ و شیب‌دار و مناطق ساخته شده داریم که برخلاف قیمت‌های بالا برای تهیه زمین، موقعیت خطرناکی دارد.

آنچه مسلم است، توجه به نکات ایمنی و بالابردن سطح دانش مردم در مقابله با این بلای طبیعی امری مهم و قابل توجه است که باید مورد عنایت مسئولان امر قرار گیرد و آگاه سازی اصولی مردم از این پدیده، نقش چشمگیری در کاهش اثرات روانی حاصل از این اتفاق دارد.

انتهای پیام/

188 / 167 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه محمدرضا حبیبی زلزله

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۱۷۹۱۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سامانه‌های نوین آبیاری به یک میلیون و ۸۲۴ هزار هکتار رسیده است
 • اختراع روشی جدید برای تشخیص سرطان
 • نسل سوم انقلاب؛ همچنان در کنار مردم/ دانشجویان جهادگر کرمانشاهی از هیچ کمکی به زلزله‌زدگان دریغ نمی‌کنند
 • 90 هزار تن آهن آلات در مناطق زلزله زده توزیع شده است
 • پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به زلزله‌زدگان از سوی آستان قدس
 • دانشگاه آزاد ایجاد تمدن نوین اسلامی را پیگیری می‌کند
 • اختراع با دغدغه محیط زیستی/امیدوار در مسیر فناوری قدم برمی دارم
 • روایتی از زندگی دانشمند شهید دکتر مجید شهریاری
 • با دانشگاه‌های ایرانی پیشرو در ساخت ماهواره آشنا شوید
 • کسب‌وکار‌های نوین از اثرات تحریم‌های اقتصادی می‌کاهد/سفره ایرانی اسلامی حفظ شود
 • طرح توسعه فناوری‎های نوین ژئوشیمیایی اکتشافی بررسی شد
 • ارزش افزوده به عنوان مبنای توسعه صادراتی، در ایران مغفول مانده است
 • پس‌لرزه‌های غرب طبیعی است /تخلیه انرژی بعد از تغییر لایه‌های زمین عامل زلزله‌های پی‌درپی
 • ۱۱۷ واحد مسکونی زلزله‌زده استان کرمانشاه توسط بسیج سازندگی تکمیل شد
 • حجت‌الاسلام دانشمند: فاطمیه باید به ما سبک زندگی بیاموزد
 • بحث ارزش افزوده به عنوان مبنای توسعه صادراتی، در ایران مغفول مانده است
 • مهاجران سهم زیادی در اختراعات آلمان دارند
 • وقوع 4 زلزله درکرمانشاه از بامداد تا‌کنون
 • وقوع 4 زلزله در غرب کرمانشاه از بامداد امروز تا‌کنون