آتش سوزی در تالاب کویری میقان اراک عصر جمعه پس از ۱۶ ساعت مهار شد اما شاخص کیفی هوای اراک به دلیل این آتش‌سوزی به شدت افت کرد.

آتش سوزی در تالاب کویری میقان اراک عصر جمعه پس از ۱۶ ساعت مهار شد اما شاخص کیفی هوای اراک به دلیل این آتش‌سوزی به شدت افت کرد.

به گزارش «انرژی امروز» از بامداد امروز تالاب میقان اراک دچار حریق شده است.

به گفته معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: از آنجایی که در فصل سرما قرار داریم و آتش از نیمه‌های شب آغاز شده، علت آتش سوزی نمی‌تواند طبیعی باشد و بررسی برای کشف علت آتش سوزی ادامه دارد.

رضا میرزایی گفته بود که اگرچه آتش‌سوزی بخش بسیار اندکی از تالاب را درگیر کرده است اما این حادثه در قسمتی از تالاب به وقوع پیوسته که دارای عمق کم است و به همین دلیل امکان تردد خودرو  یا حرکت با قایق وجود ندارد و همین شرایط، کار خاموش کردن آتش را سخت‌تر کرده است.

میرزایی افزود: خشکسالی و عدم بارش مناسب منجر به خشک شدن نی‌ها و آمادگی آن‌ها برای گسترش آتش شده است و همه این عوامل منجر به ارسال درخواست استان برای اعزام بالگردهای اطفاء حریق شده که موضوع در دست بررسی است.

معاون خدمات شهری شهرداری اراک گفت: با وجود باتلاقی بودن محوطه تالاب میقان و شرایط سخت منطقه از بامداد روز جمعه نیروهای آتش نشانی و شهرداری تلاش جدی برای پیشروی و نفوذ به آتش داشتند و اکنون تا هشت متری محوطه آتش سوزی به پیش رفته اند.

سعید بیاتیان ظهر جمعه افزود: امکانات و تجهیزات سنگین شهرداری نظیر لودر، بیل مکانیکی و سایر ماشین آلات سنگین برای شرکت در عملیات اطفای حریق در تالاب میقان اراک انتقال داده شده است.

وی اظهار کرد: مدیریت بحران استان تقاضای چرخبال برای پوشش اطفای حریق هوایی کرده است.

سعید فرخی مدیرمدیریت بجران استانداری استان مرکزی هم گفته بود که سطح آتش سوزی در تالاب میقان به ۱۰ هکتار رسیده است.

از طرفی اعلام شد که آتش سوزی تالاب میقان باعث آلودگی هوای اراک شد. صبح امروز هوای اراک در وضعیت سالم قرار داشت، پس از آتش سوزی در تالاب میقان و با توجه به جهت آتش که به سمت شهر است، پارامترهای آلودگی هوا در اراک افزایش پیدا کرده و کیفیت هوا در اراک دچار افت محسوسی شده است.

رضا میرزایی گفت: از ساعت ۱۲ امروز به سبب آتش‌سوزی گسترده در تالاب میقان اراک و تغییر جهت وزش باد به سمت اراک رشد محسوسی در میزان آلاینده‌های جوی به‌ویژه ذرات معلق مشاهده شده است. 

معاون پایش و نظارت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: آلاینده های منواکسیدکربن و ذرات معلق در هوای اراک افزایش یافته و هوا را برای گروه‌های سنی حساس ناسالم کرده است.

در نهایت با اعزام هواپیمای آب پاش از تهران به اراک عملیات آتش نشانی هوایی تالاب میقان در حال انجام است. این هواپیما هم اکنون در حال عملیات خاموش کردن حریق در منطقه تالاب میقان اراک است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری استان مرکزی گفت: آتش سوزی در تالاب کویری میقان اراک عصر جمعه پس از ۱۶ ساعت مهار شد.

وی گفت: از ظهر امروز (جمعه) هواپیمای آب پاش در منطقه حضور پیدا کرد و با پنج پرواز مستمر توانست شعله های آتش را در سطح نیزارهای تالاب میقان مهار کند.
فرخی توضیح داد: در این آتش سوزی ۵۰ هکتار از سطح منطقه به طور کامل سوخته است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری استان مرکزی ادامه داد: دلایل بروز این آتش سوزی توسط کارشناسان در دست بررسی است و هنوز برآورد خسارات زیست محیطی به این منطقه انجام نشده است.

سرهنگ محمود خلجی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده کلیه مسیر‌های ورودی تالاب میقان بسته شده است لذا شهروندان از مراجعه حضوری به محدوده تالاب میقان به جد خودداری کنند.

سرهنگ خلجی افزود: حضور و تجمع شهروندان در عملیات اطفای حریق و کنترل حادثه اختلال ایجاد می‌کند.

تالاب کویری میقان اراک با پیشینه ۲ هزار ساله، از مجموعه های کم نظیر زیستگاهی در کشور و خاورمیانه است که به عنوان یکی از زیستگاه های بین المللی پرندگان مهاجر و گنجینه ای ارزشمند از سرمایه های طبیعی و تنوع زیستی مطرح است.
تالاب کویری میقان اراک یکی از ۱۰ تالاب مهم کشور است که در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی شهر داودآباد واقع شده است.
این تالاب به عنوان یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور محسوب می شود، ظرفیت دریاچه ای و کویری دارد و مامنی مهم و امن برای زیستگاه دایمی، موقت و استراحتگاه تجدید قوای پرندگان مهاجر در مرکز ایران به شمار می آید.
وسعت تالاب میقان اراک حدود ۲۵ هزار هکتار برآورد شده که شامل دریاچه با سه جزیره در وسط، قسمت کویری و دشت های اطراف است.
تالاب میقان اراک به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه خشک در مرکز کشور، از تنوع زیستی قابل توجهی برخوردار است و به صورت دریاچه کوچک و یک منطقه فرو رفته کویری است که از اطراف توسط دشت ها و ناهمواری های مختلف، کوه ها، تپه های شنی، گستره های نمکی و کویری و درختچه زارها احاطه شده است.
این تالاب، آخرین حلقه اکولوژیک حوزه آبریز دشت اراک است که آب های سطحی مسیل های فصلی را جذب می کند.
تالاب میقان اراک یکی از مرتفع ترین نقاط شوره زار ایران است که میانگین ارتفاع آن به یکهزار و ۶۶۰ متر از سطح دریای آزاد می رسد.

No flash player has been set up.‎ Please select a player to play Flash videos.‎

منبع: انرژی امروز

خبر بعدی:

آب سد مهاباد به احیای تالاب «قوپی باباعلی» اختصاص یافت

فاروق سخنور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رهاسازی آب این سد از هفته جاری آغاز شده است و هم اکنون آب از طریق رودخانه مهاباد و زهکش های روستای «گرده گروی» وارد تالاب می شود.
وی یادآور شد: تامین حق آبه تالاب ها از منابع آبی که از مصوبات شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان است، می تواند نقش مهمی در احیای تالاب ها و حفظ محیط زیست داشته باشد.
سخنور اضافه کرد: تالاب قوپی باباعلی با مساحت 500 هکتار در 30 کیلومتری شهر مهاباد قرار دارد که به دلیل خشکسالی های اخیر در فصل تابستان خشک می شود.
وی افزود: این تالاب با ویژگی های طبیعی و پرندگان خاص خود یکی از بهترین زیستگاه های پرندگان آبزی و کنارآبزی و از تالاب های مهم این منطقه محسوب می شود که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.
سخنور گفت: تالاب قوپی باباعلی دارای دیپلم افتخار از یونسکو است و پرندگانی نظیر اردک سرسبز، حنایی، آنقوت، انواع غاز وحشی و تنجه در آن زیست می کند.
وی یادآور شد: وجود تالاب های کانی برازان، قوپی باباعلی، حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق، مهاباد را به یکی از زیستگاه های اصلی پرندگان در آذربایجان غربی تبدیل کرده است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: تالاب های این شهرستان به دلیل امنیت و شرایطی مناسبی که برای پرندگان به وجود آمده استراحتگاه بسیار مناسبی برای انواع پرندگان مهاجری است که همه ساله در مسیر پرواز خود وارد آنها می شوند.
به گزارش ایرنا، طبق آخرین بررسی ها‎ بیش از 150 گونه پرنده آبزی و کنارآبزی در تالاب های مهاباد شناسایی شده اند.
امسال 28 میلیون متر مکعب از آب ذخیره شده در پشت دریاچه سد مهاباد نیز براساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه و با هدف احیای آن به سمت این دریاچه رهسازی شد.
سد مهاباد دارای 197 میلیون مترمکعب ظرفیت اسمی و 172 میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تامین آب شرب شهر، بیش از 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می دهد.
3020/6185/2093
انتهای پیام

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

استخدام ورودی‌‌های ۹۷ دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

منبع این خبر، وبسایت www.iranenergy.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۱۹۴۹۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آتش سوزی مجتمع مسکونی ژاله اراک مهار شد
 • تلفات آتش سوزي برخورد دو کشتي در نزديکي سواحل کريمه
 • جزییات هلاکت شرور معروف شرق کشور
 • شرور معروف شرق کشور امروز به هلاکت رسید
 • رویدادهای ورزشی کویری زمینه ساز جذب گردشگر
 • هلاکت شرور معروف و سرکرده کاروان حمل مواد مخدردر طبس
 • هلاکت شرور معروف شرق کشور
 • آتش‌سوزی در مرکز دمشق ۷ کودک را به کام مرگ کشاند + تصاویر
 • شرور معروف شرق کشور به هلاکت رسید
 • معاون حقوقی رئیس‌جمهور به پرونده تخریب «تالاب میقان» ورود کرد
 • آتش سوزی کارگاه تولید مبلمان در شمال شرق تهران + عکس
 • دست‌کم ۱۱ نفر در آتش‌سوزی در دو کشتی باری کشته شدند
 • ورزش‌های کویری رونق گیرد
 • آتش‌سوزی یک مجموعه اقامتی درمشهد
 • آتش سوزی منزل مسکونی در خرمشهر
 • آتش مغازه خیاطی در قزوین مهار شد
 • صنعت؛ فرصت فراموش شده‌ای برای توسعه کویر
 • رویدادهای ورزشی زمینه‌ساز جذب گردشگر/ورزش‌های کویری رونق گیرد
 • یک کارگاه طعمه حریق شد