دامون شش‌بلوکی (موزیسین، پژوهشگر و مدیربرنامه‌های گروه دلنوازان آذربایجان «کونول آنسامبلی در ایران») به خبرنگار ایلنا گفت: گروه دلنوازان آذربایجان که با عنوان «کونول آنسامبلی» نیز شناخته می‌شود با آهنگسازی و سرپرستی فرامرز گرمرودی؛ کنسرتی را در سالن مرکز موغام باکو روی صحنه برد که مورد توجه اهالی موسیقی آذربایجان و منتقدان موسیقی روس قرار گرفت.

وی در ادامه افزود: این کنسرت در فضای شور و همایون برگزار شد و در اجرای این قطعات نیز هنرمندانی که «خالق آرتیستی» هستند یا به نوعی نشان درجه یک هنری دارند مانند نزاکت تیمور‌اف، آیرگون بایرام‌اوا، احترام حسین‌اف و عارف بابایوف بخش‌های آوازی کنسرت را اجرا کردند.

این پژوهشگر همچنین عنوان کرد: آقای گرمرودی که آهنگسازی این قطعات را انجام داده هم در حوزه موسیقی ردیفی تطبیقی ایران و هم در زمینه موغام‌های آذربایجان فعالیت‌هایی را انجام داده و حتی کنسرتی را چند سال قبل به همراه ارکستر سمفونیک آذربایجان در سالن میلاد نمایشگلاه بین‌المللی تهران روی صحنه برد.

دامون شش‌بلوکی گفت: سازبندی گروه دلنوازان آذربایجان «کونول آنسامبلی در ایران» براساس حضور سازهای بم و استفاده صحیح از این رنج صدایی صورت گرفته و از بم‌کمانچه، بم‌تار و عود در کنسرت استفاده شده است. نکته‌ای که برخی منتقدان در مورد ساز‌بندی گروه دلنوازان آذربایجان «کونول آنسامبلی در ایران» بر آن تاکید می‌کردند به کارکردی مربوط می‌شود که برای ساز عود در اجرای قطعات درنظر گرفته شده بود. در بسیاری از مواقع در گروه‌ها و آنسامبل‌های مختلف، از عود در نقشی مانند نقش ساز بم‌کمانچه استفاده می‌شود اما در این گروه از عود در نقش و جایگاه واقع این ساز استفاده شده است. ترکیب سازهای بم در بخش کوبه‌ای‌ها نیز دیده می‌شود و از بم نقاره در این زمینه استفاده شده است.

این موزیسین ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی‌‌های این کنسرت اجرای قطعاتی با اشعار شیخ محمد فضولی است. اشعار فضولی به لحاظ پیچیدگی‌های فنی، جزو کارهای سختی محسوب می‌شود که خواننده‌ها کمتر به سراغ آنها می‌روند. البته در این مجموعه از اشعار فولک و همچنین برخی سروده‌های خود گرمرودی نیز استفاده شده است.

وی همچنین درباره واکنش‌هایی که به اجرای گروه دلنوازان آذربایجان «کونول آنسامبلی در ایران» صورت گرفته عنوان کرد: آقای «آفت اسلام» ژورنالیست مشهور روسی در حوزه نقد هنر و موسیقی محسوب می‌شود. او درباره این اجرا تاکید کرده که چنین کنسرتی را می‌توان «نفس تازه موسیقی موغامات» به حساب آورد.

شش‌بلوکی گفت: گروه دلنوازان آذربایجان «کونول آنسامبلی در ایران» را فرامرز گرمارودی (نوازنده عود و آواز)، علی آقا سعدی‌اف (تار)، الشن منصور اف (کمانچه)، فرید بابایوف (بم کمانچه)، شیرزاد فتح‌علی‌اف (بالابان و سرنا و توتک)، کامران کریم‌اف (نقاره آذربایجانی) و حسام‌الدین عزیز‌اف (بم نقاره) تشکیل می‌دهند.

وی درباره سایر فعالیت‌های گرمرودی گفت: فرامرز گرمرودی یک برنامه تلویزیونی با عنوان «موغام و معنویت» در تلویزیون باکو دارد که کارشناس‌مجری و تهیه‌کنندگی برنامه با خود اوست. این برنامه درباره ادبیات و موسیقی است و هر هفته تعدادی از موسیقیدان‌های آذربایجانی میهمان برنامه‌اش هستند. این در حالی است که فرامرز گرمارودی پیشتر نیز با همکاری موسسه ماهور هفت سی‌دی در حوزه تارنوازی باکو با اجرای مالک منصور‌اف را در ایران نیز منتشر کرده است. او طی سال‌های اخیر اجراهایی نیز در برج میلاد و با ارکستر سمفونیک آذربایجان در سالن نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران روی صحنه برده است. البته کنسرت‌های بسیاری نیز در خارج از ایران داشته است.

 از اینجا می‌توانید بخشی از سخنان استاد علی بابا ممداف (آهنگساز مطرح کشور آذربایجان) را درباره فرامرز گرمرودی ببینید و بشنوید:

منبع: ایلنا

خبر بعدی:

قانون کپی رایت حلقه مفقوده ای در حوزه نشر موسیقی

تهران- ایرنا- مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری طی نشستی به ارائه بیوگرافی از وضعیت موجود موسیقی و دغدغه های این حوزه و بررسی چشم انداز آینده آن پرداختند که تبعات فقدان قانون کپی رایت در حوزه نشر موسیقی از جمله مهمترین مسائل مطرح شده در این نشست بود.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، اعضای مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری در نشست شامگاه گذشته خود به گونه ای به آسیب شناسی حوزه نشر موسیقی و ارائه افق و چشم اندازی در این عرصه پرداختند. لزوم تبادل تجربیات مجمع با دولتمردان، تقدیر از پیشکسوتان نشر، تحلیل نشر شهرستان ها و رایزنی برای اعمال دو معافیت مالیاتی بر حوزه نشر از جمله دستاوردهای این نشست بود.
هچنین عضویت در یونسکو، تحلیل تبعات نبود قانون کپی رایت در حوزه نشر آثار شنیداری و راه اندازی سایت مجمع و تشکیل شورای عالی پیشکسوتان تولیدکننده آثار شنیداری دیگر مسائلی بودند که اعضای این مجمع صنفی در نشست خود به آن پرداختند.

**تبادل تجربیات با دولتمردان فرهنگی
سخنران نخست این نشست امیرعباس ستایشگر رییس هیات مدیره مجمع صنفی تولید کنندگان آثار شنیداری بود که در ابتدای نشست گفت: این مجمع در نظر دارد با حضور پرتوان خود بازوی اجرای قدرتمندی برای دولت و مددرسانی برای موسیقی ایران باشد، این مجمع در نظر دارد تا تجربیات خود را در اختیار دولتمردان قرار دهد.

**تقدیر از کریم چمن آرا و محمدرضا شجریان
محسن رجب پور مدیرعامل مجمع صنفی تولید کنندگان آثار شنیداری هم در این برنامه با اشاره به اهداف برگزاری نشست بیان کرد: خالی از لطف نیست در این جلسه یادی از دو ناشر پیشکسوت کشورمان از جمله محمدرضا شجریان و کریم چمن آرا کنیم که طی سال های گذشته فعالیت های بسیار خوبی را در حوزه نشر انجام دادند.
وی افزود: من از جمله ناشرانی هستم که از نظر تجربه، بین پیشکسوتان این حوزه و نسل نو قرار دارم و همیشه خود را شاگرد این بزرگان می‌دانم
وی با اشاره به برخی از اقدامات انجام گرفته مجمع بعد از انتخاب هیات مدیره جدید گفت: ما پس از معرفی هیات مدیره مجمع و آغاز فعالیت های این مجموعه تلاش کردیم تا با ارتباط و تعاملی که با دفتر موسیقی وزارت ارشاد داریم بتوانیم برخی از موانع را از سر راه برداریم.
رجب پور گفت: در این راه تعدادی از مشکلات مرتفع شده، اما مشکلات دیگری هم وجود دارد که هنوز لازم است برای آن پیگیری های لازم صورت گیرد، یکی از این مشکلات در حوزه شعر است که به تازگی رایزنی هایی در این زمینه انجام گرفته و امیدوارم طی چند روز آینده مشکلات شعر ما برطرف شود.

**صدور مجوز در شهرستان ها نیازمند دانش است
وی افزود: ما در حوزه ادارات کل شهرستان ها دارای مشکلاتی هستیم که پس از تفویض اختیارات دفتر موسیقی وزارت ارشاد به اداره کل ارشاد شهرستان ها در ابتدا اتفاقات خوبی افتاد، اما مشکل اصلی اینجاست که چرخه صدور مجوز در شهرستان ها به حرکت درآمده اما دانش این کار در شهرستان ها هنوز نهادینه نشده است.
رجب پور ابراز امیدواری کرد: جناب صالحی در مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هرچه زودتر نسبت به حل این موضوع تلاش هایی را انجام دهند.

**اعمال دو معافیت مالیاتی در حوزه آثار شنیداری/عضویت مجمع صنفی ناشران آثار شنیداری در یونسکو
مدیرعامل مجمع صنفی تولید کنندگان آثار شنیداری ادامه داد: طی پیگیری هایی که بعد از تاسیس مجمع انجام شد، مکاتباتی با هر دو وزیر اقتصاد دولت های یازدهم و دوازدهم داشتیم و بنا بر این شد که علاوه برمعافیت «مالیات بر عملکرد» بتوانیم در حوزه «مالیات بر ارزش افزوده» نیز اقداماتی را انجام دهیم.
رجب پور گفت: در این راه کارهایی انجام شده که به زودی جزییات آن به صورت کامل اطلاع رسانی می شود، جا دارد از اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی و پلیس امنیت تهران در حوزه صدور مجوز تالارهای کنسرت نهایت قدردانی را داشته باشم و امیدوارم این موضوع قدردانی هر چه زودتر در حوزه شهرستان ها نیز اتفاق بیفتد.
وی افزود: این نکته را هم بدانید مجمع صنفی ناشران چند روزی هست که عضو یونسکو شده و این اتفاق خوبی است که می تواند دربرگیرنده اتفاقات خوبی برای اهداف مجمع باشد.

**تشکیل شورای عالی پیشکسوتان تولیدکننده آثار شنیداری
رجب پور در بخش دیگری از صحبت های خود توضیح داد: یکی دیگر از کارهایی که با تصمیم اعضای هیات مدیره مجمع مصمم به انجام آن شدیم، تشکیل شورایی به نام شورای عالی پیشکسوتان مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری است.
وی افزود: این اقدام به واسطه قدردانی و استفاده از تجربیات تهیه کنندگان و ناشرانی است که قبل از ما سالیان سال تلاش کردند بتوانند مجوز صنف دریافت کنند، این دوستان حتی در مقطعی با پلمب دفاترشان مواجه شدند اما خوب به خاطر دارم استخوان خم نکردند تا ما امروز بتوانیم صاحب یک مجمع صنفی باشیم.
رجب پور گفت: ما امروز به پاس همین تلاش ها و زحمات ضمن قدردانی از آنها تصمیم گرفتیم که هشت نفر از دوستان را به عنوان اعضای شورای عالی مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری انتخاب کنیم.

**تقدیر در غیاب
پس از صحبت های رجب پور از محمد موسوی مدیر نشر «ماهور»، علی رستمیان ، محمد علی چاوشی، حق بین ، حبیب الله قدمی، غلامرضا ترابی ، منوچهر آزادی و غلام علمشاهی به عنوان تهیه کنندگان پیشکسوت موسیقی قدردانی به عمل آمد. البته بسیاری از این ناشران پیشکسوت در این مجمع حضور نداشتند.

**راه اندازی سایت مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری
اردوان جعفریان تهیه کننده و مدیر سایت مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری هم در این بخش از برنامه ضمن ارائه توضیحاتی درباره این سایت گفت: مشورت در حوزه مالکیت معنوی، برگزاری کارگاه های آموزشی حرفه ای، نحوه حضور ناشران در بخش بین الملل، چگونگی ارتباط مجمع با حوزه های تصمیم ساز دولتی، بخش های مختلف خبری و معرفی اعضای هیات مدیره مجمع از نکاتی است که ما در فاز اول بارگذاری سایت روی آن تمرکز داشتیم.

**ورشکستگی حوزه نشر معلول فقدان قانون کپی رایت
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی هم در بخش پایانی این برنامه اظهار کرد: آنچه که بسیار واضح و روشن است اینکه اگر حوزه نشر موسیقی موجودیت نداشته باشد کلیت موسیقی لنگ می شود.
وی افزود: البته از زمانی که خانه موسیقی در حال تکمیل و تشکیل بود بیش از 20 سال می گذرد و ما در این مدت تلاش کردیم بتوانیم چنین جمعی از اهالی موسیقی را کنار هم داشته باشیم تا بتوانیم با این مجموعه منافع صنفی را مطالبه کنیم.
نوربخش ادامه داد: خوشبختانه این اتفاق افتاد و بخشی از ناشران موسیقی با کمی تاخیر، کانون ناشران و تهیه کنندگان را تاسیس کردند، جالب است که همین جمعی که در این سال ها مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری را تشکیل داده اند اعضای کانون ناشران هم هستند.
وی گفت: اما من معتقدم حوزه نشر موسیقی با مشکلات زیادی مواجه شده و می توان گفت این بخش ورشکسته است، البته مسائل زیادی به این قضیه دامن زده اما من بر این باورم بزرگترین دغدغه ما و شما باید این باشد که مساله کپی رایت را واقعا پیگیری کنیم.
وی افزود: خوشبختانه در حوزه کپی رایت اقدامات متعددی انجام گرفته اما تا الان دستاورد زیادی حاصل نشده است، به همین جهت لازم است هم خانه موسیقی و هم مجمع در این حوزه تلاش هایی را برای ارائه ساز و کارهای مناسب و چرخش مناسب اقتصاد موسیقی انجام دهند.
نوربخش گفت: خیلی از عزیزانی که امروز از آنها قدردانی شد، متاسفانه امروز حضور پررنگی در حوزه موسیقی ندارند. چرا این اتفاق افتاده است؟ پاسخ به این سئوال هم برای شما ناشران نسل نو موسیقی باید به عنوان یک دغدغه مطرح شود.
وی افزود: به طور حتم نهایت این توجه به بیشترشدن منافع موسیقی منجر می شود، من احساس می کنم اگر کانون ناشران خانه موسیقی و مجمع تولیدکنندگان آثارشنیداری بیشتر با هم باشند تا موسیقی رونق بیشتری بگیرد.

**مدیر موزه موسیقی عضو افتخاری کانون ناشران موسیقی
اهدای کارت جدید اعضای مجمع صنفی تولیدکنندگان آثارشنیداری و قدردانی از علی مرادخانی مدیر عامل موزه موسیقی، معاون هنری سابق وزیر ارشاد و مدیر اسبق دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پاس «یک عمر زحمت و حمایت از تولیدکنندگان و ناشران موسیقی» و اهدای کارت افتخاری عضویت در مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری به عنوان اولین عضو افتخاری بخش بعدی برنامه را تشکیل می داد.
علی مرادخانی پس از دریافت لوح قدردانی و کارت عضویت افتخاری خود بیان کرد: هر کاری کردم اول برای دل خودم بود و دوم وظیفه ای بود که به عهده من گذاشته شد، اما جا دارد در اینجا به چند نکته اشاره کنم، از روزی که بنده و دیگر دوستان شروع به تاسیس خانه موسیقی کردیم تلاش برای حضور موثر اصناف مختلف حوزه موسیقی از مهم ترین دغدغه ها بود.

** تشکیل مثلث هنرمند، تهیه کننده و مدیر دولتی
وی افزود: خوشبختانه بعد از اینکه خانه موسیقی تشکیل شد با تمام فراز و نشیب ها اتفاقات خوبی افتاد که من جا دارد همین جا با پیشکسوتان حوزه نشر و تهیه کنندگی قدردانی کنم که واقعا برای تحقق اهداف صنفی تلاش کردند.
وی ادامه داد: یک تهیه کننده مهم ترین ویژگی اش شناخت اجتماعی و مدیریت اقتصادی است، او باید با در نظر گرفتن این دو مولفه کاری کند که هرگز متوسل به جریان قدرت نشود.
مرادخانی افزود: کاری که من در این سال ها برای تحقق آن تلاش کردم تشکیل یک مثلث هنرمند، تهیه کننده و مدیر دولتی بود که تهیه کننده بتواند بعد از مدتی به صورت کامل در حوزه های اقتصادی موسیقی قدم بگذارد.
وی گفت: من خوشحالم که تنها بخش موفق حوزه هنر در مواردی که به آن اشاره کردم، حوزه موسیقی بوده است، فکر می کنم مهم ترین کاری که شما انجام داده اید انسجام است، ضمن اینکه من می دانم در این راه با چالش های زیادی چون کپی رایت و موضوعاتی در حوزه فرهنگ عمومی مواجه هستید، اما به هر حال باید در این راه استمرار داشت.

** بودن یا نبودن میز مدیریت؛ مساله این نیست
مدیر موزه موسیقی در بخش پایانی صحبت های خود اظهار کرد: پیشنهاد می کنم که دوستان رابطه خود را با خانه موسیقی به صورت قدرتمند و مستمر ادامه دهند، در عین حال بخش هایی که در حوزه های دولتی حضور دارند قطعا با انسجام شما می تواند مسیر را برای بهبود کارها هموار کند. مرادخانی افزود: در این راه توجه به ارتقا سطح شنیداری مخاطبان با حضور اصناف و آسیب شناسی در این زمینه یکی دیگر از مهم ترین کارهاست که می تواند مورد توجه قرار گیرد، به هر حال وقتی پشت میز باشید و حتی وقتی پشت میز نباشید می توانید مفید بوده و منشا اتفاقات مثبتی باشید.
فراهنگ**9494**3009

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۳۳۴۱۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • «از دوار چرخ» رونمایی شد/ یک آرزو قبل از اعلام بازنشستگی
 • کاهش اعتماد به نفس در دختران از چه سنی آغاز می‌شود؟‎
 • مرور ۴۰ نکته جذاب و خواندنی درباره لیدی گاگا خواننده آمریکایی
 • افزایش 65 درصدی صادرات به آذربایجان/حضور گسترده آذربایجانی‌ها در تبریز برای انجام امور درمانی/ آغاز عملیات خط آهن دو کشور از 2 ماه دیگر
 • مهم‌ترین زوج‌های هنری موسیقی ایران
 • آخرین خبرها از جشنواره موسیقی فجر
 • انتشار جدول جشنواره موسیقی فجر تا هفته بعد/گروه‌هایی که قطعی شدند
 • شباهت عجیب خواننده جوان با سیاستمدار معروف خبرساز شد/فیلم
 • بودجه موسیقی درست مصرف نمی شود
 • موسیقی تنها بخش موفق حوزه هنر از لحاظ اقتصادی است
 • پیمان بابایی به تیمی آذربایجانی پیوست
 • جدیدترین قرارداد زنوزی برای تراکتورسازی (عکس)
 • «نفس» کشيدن با الکوثر
 • تمرین ارکستر ملی ایران برای شب موسیقی آذربایجان + عکس
 • شباهت عجیب خواننده تازه‌کار با سیاسمتدار معروف خبرساز شد +فیلم
 • واکنش خواننده مشهور به ماجرای جنجالی یک مچ‌گیری!
 • راهکار‌های افزایش اعتماد به نفس در کودکان
 • پاسخ آقای خواننده به شایعه‌های نگران کننده
 • همه چیز درباره تنگی نفس که از آن بی اطلاع هستید