خبرگزاری شبستان: گنبد حرم مطهر سیدالشهداء در کرمان در حال ساخت است و عاشقان حضرتش این توفیق را یافته‌اند که در این مرحله از تاریخ بلند احداث بنای مرقد پاک امام حسین (علیه السلام) نام کرمان و کرمانی‌ها را در زمره مریدانش ثبت کنند.

خبرگزاری شبستان-کرمان

 

 

تعدادی از خبرنگاران کرمانی که با حمایت استانداری کرمان به زیارت کربلا مشرف شدند؛ از روند اجرای پروژه‌های ستاد عتبات عالیات استان در کربلا بازدید کرده و از نزدیک در جریان آنچه که به عنوان پروژه‌‌ی ترفیع گنبد حرم مطهر معرفی می‌شود، قرار گرفتند.

گنبد در کرمان در حال ساخت است و عاشقان سیدالشهداء این توفیق را یافته‌اند که در این مرحله از تاریخ بلند احداث بنای مرقد پاک امام حسین (علیه السلام) نام کرمان و کرمانی‌ها را در زمره مریدان حضرتش ثبت کنند.

 

image

از آن زمان که پیکر مطهر حضرت حسین (علیه السلام) در این قطعه‌ تدفین و خاک کربلا را بهشتی ساخت تا امروز بیش از هزار سال می‌گذرد و در هر دوره‌ای از این تاریخ هزار ساله، کسانی بوده‌اند که در ساخت این بنا نقش داشته‌اند.

 

 روان‌شاد دکتر باستانی‌پاریزی در کتاب «از پاریز تا پاریس» به استناد کتاب «تاریخ کربلا» تالیف «سید حسین کلیددار» تاریخی از ساخت بنای حرم مطهر امام حسین (علیه السلام) را روایت می‌کند و می‌نویسد: «نخستین بنای این گنبد مربوط به زمان خلیفه محمد منتصر و به سال 227 هجری‌قمری برمی‌گردد. البته پیش از آن هم، مزار مورد اعتنا بوده است؛ روایتی نیز وجود دارد که مختار ثقفی نیز بنایی بر قبر نهاده است. این البته مربوط به چهار، پنج سال بعد از شهادت حضرت حسین (علیه السلام) می‌شود؛ روایاتی هم هست که در زمان حضرت صادق (علیه السلام) نیز بنایی بر مزار شهدا وجود داشته، منتها مسلم است که در زمان امویان کسی جرأت زیارت و حتی نزدیک شدن به این مقابر را نداشته است؛ هارون دستور انهدام آثار قبر را داد و به روایتی درختی سدر در آنجا سبز شد که جای قبر او را باقی نگاه دارد. هارون آن درخت را هم برید ولی چندی بعد، خود او در طوس درگذشت و در این فرصت شیعیان مجددا قبر را تعمیر کردند».

 

 

در ادامه‌ی این روایت آمده است: «مأمون نیز یک چند با شیعیان اهل‌بیت مدارا کرد. متوکل عباسی به علت این‌که یکی از کنیزانش در ماه شعبان از سامراء به زیارت کربلا آمده بود و متوکل از خوانندگی او محروم ماند، تصمیم به خرابی بنای قبر گرفت و آنجا را خراب کرد و به کشت و زرع پرداخت و آب به قبرستان بست، ولی در اطراف حفره‌ی قبر، آب، سرگردان و حیران ماند که این ناحیه از آن زمان به نام «حائر» معروف شده است و منسوب به آن حائری است».

 

در ادامه نوشته شده است: «در زمان مستنصر، شیعه آزادی بیش‌تر یافته و بناهای خود را تعمیر کردند و زمان معتضد، «محمد ابن زید علوی» پیشوای طبرستان آن بنا را تکمیل کرد (283 هجری قمری)». «عضدالدوله در 370 هجری قبر را زیارت کرد و ضریح آن را ساخت، در 407 هجری‌قمری بنای حرم به علت سقوط دو شمع بزرگ بر روی فرش‌ها سوخت؛ تجدید بنا به زودی صورت گرفت و سلطان اویس ایلکانی در 767 هجری‌قمری آن را کامل کرد».

 

بنا به این روایت؛ «در سال 920 هجری‌قمری؛ شاه اسماعیل صفوی صندوق ضریح مقدس را هدیه کرد، شاه سلیمان صفوی قسمت شمالی بنای صحن وسط ایوان بزرگ معروف به «صافی صفا» را به وجود آورد و در 1135 هجری‌قمری دختر شاه سلطان حسین صفوی که همسر نادرشاه بود 20 هزار نادری صرف تعمیر آرامگاه امام حسین (علیه السلام) کرد».

 

براساس آنچه که دکتر باستانی‌پاریزی نقل کرده است؛ «آغامحمد خان قاجار گنبد حرم را طلایی کرد و صباحی شاعر،  تاریخ آن را گفت: «کلک صباحی از پی تاریخ او نوشت / در گنبد حسین علی زیب یافت زر  (1207 هجری/ 1792 میلادی)».

 

در ادامه‌ی این روایت آمده است: «فتحعلیشاه یک ضریح نقره‌ای هدیه کرد و همسرش دو تا مناره را طلایی کرد؛ طلاکاری ایوان مربوط به شاهان ایران نیست و از آثار پادشاهان هند است. بختیاری‌ها بعد از آن به تزئین مسجد حرم و رواق‌های آن پرداختند، شیخ عبدالحسین تهرانی (شیخ‌العراقین) از جانب ناصرالدین‌شاه و امیرکبیر، ایوان بزرگ را به وجود آورد. نام متمکنین و متعینین دیگر ایران به صورت‌های مختلف در گوشه و کنار حرم به چشم می‌خورد که از آن جمله پسر  محمدتقی‌خان یزدی و حاج محمد صادق تاجر شیرازی و استاد محمد معمار است».

 

دکتر باستانی‌پاریزی که در سال 1347 شمسی به این سفر رفته، نوشته است: «آخرین تعمیر، مربوط به دوران اخیر است. ستون‌های بزرگ مرمر سرخ رنگ ایران به کربلا حمل شده است و جانشین ستون‌های چوبی قبلی ـ که بی‌شباهت به ستون‌های چهلستون اصفهان نبود ـ خواهد شد. علاوه بر آن دو درِ عالی وسط و سمت راست حرم حضرت حسین (علیه السلام) از شاهکارهای هنر اصفهان اخیراً ساخته و به کار گذاشته شده که خوشبختانه با شیشه روی آن را پوشانده‌اند و انشاالله سال‌ها باقی خواهد ماند».

 

تغییرات اما در این بنای مطهر همچنان ادامه یافته است. علی مهاجری، رئیس ستاد عتبات عالیات استان کرمان نیز در جمع خبرنگارانِ کرمانی زائر کربلا روایتی از این تغییرات را نقل می‌کند که در ادامه می‌خوانید.

image

 

او به ماجرایی اشاره می‌کند که طی آن به رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور پیشنهاد شده تا اجازه بدهند ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان، یک پروژه‌ را از ابتدا تا انتها در مجموعه‌ی عتبات عراق و به نام مردم کرمان اجرا کند.

 

گنبد از دید زائران پنهان مانده است

 

مهاجری می‌گوید: «آقای پلارک، رییس ستاد عتبات عالیات کشور، با تجربه‌ای که از موفقیت‌های تیپ و لشکر 41 ثارالله در جبهه‌ها داشت با این درخواست موافقت کرد؛ پس از آن، گروهی به عراق اعزام شدیم و پس از سه تا چهار ماه بررسی در شهرهای کربلا، نجف و جاهای دیگری حتی سامرا، نهایتا به کربلا برگشتیم و طی جلسه‌ای با شیخ مهدی کربلایی، نماینده آیت‌الله سیستانی و تولیت عتبه امام حسین(علیه السلام)، موافقت‌نامه‌ی پروژه‌های ترفیع گنبد مطهر و کاهش حجم و مقاوم‌سازی ستون‌های اطراف ضریح مطهر حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) را منعقد کردیم».

 

 

وی درباره‌ی دلیل انتخاب این پروژه توضیح می‌دهد: «تولیت حرم امام حسین(علیه السلام) سال‌های سال مصمم بود دو کار اساسی در این عتبه انجام بدهد که یکی از این اقدامات، بحث ترفیع گنبد بود؛ گنبد فعلی از بالای هتل‌ها و پشت بام‌ها به خوبی مشاهده می‌شود اما از نزدیک و پائین؛ به دلیل ساخت‌وسازهایی که اطراف حرم مطهر صورت گرفته و احداث بناهای مدرن، دورنمای خود را از دست داده و حتی برای زائرانی که در بین‌الحرمین حرکت می‌کنند به خوبی قابل رویت نیست».

 

مهاجری اظهار می‌کند: «گنبد امام حسین (علیه السلام) هم که ویژه است، ویژگی‌های این گنبد در زیارت ناحیه مقدسه آمده به گونه‌ای که استجابت دعا در زیر گنبد امام حسین(علیه السلام) تضمین شده است، نگاه به گنبد حضرت ابی عبدالله (علیه السلام) همچون نگاه به کعبه ثواب دارد، نماز در زیر گنبد را می‌توان چهار رکعتی خواند و ویژگی شاخص حرم حضرت ابی‌عبدالله (علیه السلام) تربت و خاک اینجاست که خوردن آن شفاست؛ لذا حیف است که اینچنین گنبدی در سطحی قرار گیرد که به خوبی قابل رویت نباشد».

 

انتفاضه شعبانیه و آسیب به گنبد مطهر

 

مهاجری در سخنان خود، به حادثه تلخی اشاره می‌کند که در زمان صدام رخ داد. او تعریف می‌کند: «در زمان صدام، در سال 1991 (میلادی) و در جریان انتفاضه‌ی شعبانیه، 16 روز از مقاومت مردم کربلا در برابر نیروهای متجاوز صدام، عتبات عالیات پشت و پناه جامعه بودند. در زمینه‌ی کمک‌های انسانی و مداوای مجروحان و کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان، هر شخصی نیاز مشخصی داشت به عتبات پناه می‌برد که در نتیجه هنگام تشدید حملات توپخانه‌ای، بسیاری از خانواده‌هایی که خانه‌هایشان آسیب دیدند، به عتبات مقدسه پناه بردند اما توحش رژیم و متجاوزان به فرماندهی حسین کامل، احترام هیچ چیز حتی حرم را رعایت نکردند و شروع به گلوله‌باران اماکن مطهر کردند که در این حملات، به بخشی از گنبد امام حسین(علیه السلام) آسیب وارد شد، ترک‌های زیر گنبد نشان از این است که گنبد واقعا متلاشی شده که هم اکنون پوششی روی آن قرار دارد».

image

 

 

وی ادامه می‌دهد: «مستند است که حسین کامل که فرمانده گارد ویژه صدام و داماد آن بود، در آستانه ورود به کربلا، مقابل درب باب‌القبله عتبه حسینیه ایستاد و به رجزخوانی پرداخت و با غرور و جسارت گفت کسی نیست که هماورد وی باشد، او گفت: «من حسین هستم و تو هم حسین هستی، من می‌زنم ببینم تو چکار می کنی، در نهایت تو پیروز می شوی یا من پیروز می شوم»، به یک سال نرسید که حسین کامل با صدام دچار اختلاف شد و دچار جنون شد و وقتی که با دختران صدام به اردن فرار کرد، جنون بازگشت وی را فرا گرفت، بنابراین به عراق بازگشت و به دستور صدام به طرز هولناکی کشته شد؛ همان کسی که برای سید و مولای ما امام حسین(علیه السلام) رجزخوانی کرد».

 

وی با بیان این‌که آثار خرابی‌ها از انتفاضه‌ی شعبانیه همچنان باقی است، یادآور می‌شود: «از زمان حسن‌البکر رئیس‌جمهور حزب بعث، هیچ عملیات عمرانی در عتبات عالیات شکل نمی‌گیرد و مخالفت‌ها علیه شیعیان تشدید می‌شود، جنگ و ماجراهای داخلی هم باعث می‌شود که به شدت عتبات آسیب ببیند لذا حرمین که هویت ما شیعیان هستند، نیاز به بازسازی دارند».

 

رونق عتبات عالیات به برکت حضور شیعیان ایران

 

وی به کمبود و نبود امکانات در کربلا در زمان صدام نیز اشاره و خاطره‌ای را نقل می‌کند: «در زمان صدام با وجود محدودیت‌های بسیار، توفیق شد به اتفاق خانواده دو سفر به کربلا داشته باشم؛ در مجموعه عتبات حتی سرویس بهداشتی وجود نداشت و  مجبور شدیم برای تجدید وضو به درب یکی از خانه‌ها مراجعه کردیم و بندگان خدا اجازه دادند، هم‌اکنون که تصویر آن دوران عتبات را در ذهنم تداعی می کنم، بسیاری از امامزاده‌های ما در دور افتاده‌ترین روستاها وضع حرم‌هایشان از امامان ما بهتر بود، یعنی این مجموعه‌ها از حداقل‌ها هم بی‌بهره بودند؛ الحمدالله با نابود شدن حزب بعث عراق و به برکت حضور شیعیان ایران، عتبات عالیات رونق گرفته است».

 

مهاجری در ادامه، با بیان اینکه بازسازی عتبات عالیات را کسی جزء شیعیان ایرانی نمی‌تواند انجام بدهد؛ می‌افزاید: «از سال 89 توفیق شد به منظور بازسازی عتبات عالیات وارد کربلا شدیم و بیش از هفت سال است که در بزرگترین پروژه صفر تا صد حضور داریم».

 

حضور متخصصان صاحب‌نام کشور در پروژه

وی درباره‌ی آنچه تاکنون در این زمینه انجام شده است، اظهار می‌کند: «مقاوم‌سازی و لاغرسازی سه ستون گنبد امام حسین(علیه السلام) به اتمام رسیده است».

image

 

رئیس ستاد عتبات عالیات استان کرمان ادامه می‌دهد: «در روزهای نخست این پروژه، در بخش مشاوره‌ای و طراحی دچار مسائل و مشکلاتی بودیم؛ لذا دو گروه از مشاورین کرمانی وارد این پروژه شدند که یک سال برای هر کدام زمان مشخص کردیم ولی به دلایلی شرایط مهیا نشد و این امر موجب نگرانی ستاد شد که چه بکنیم؟ اما از عنایت حضرت ابی‌عبدالله(علیه السلام) یک تیم به ما معرفی شد که قریب به چهار سال با این پروژه در حال کار است و تاکنون یک ریال هم حقوق دریافت نکرده‌اند».

 

وی می‌گوید: «تیم 10 نفره‌ای تشکیل شد که پروفسور قهرمان ملقب به پدر خاک ایران، چهره‌ی ماندگار ایران اسلامی، مشاور پروژه‌ی برج میلاد تهران و استاد برجسته‌ی مهندسی کشور  نیز جزو آن است. ایشان حدود 90 سال سن دارند اما از روی عشق و علاقه به این تیم پیوسته‌اند. دکتر مستوفی از دیگر اساتید ارزشی کشور است که کتاب‌هایش در دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور تدریس می‌شود و طراح بتن سایت‌های موشکی است؛ بنابراین بتن‌هایی که هم اکنون در این پروژه در حال اجراست، بیش از هزار کیلو بر سانتی‌متر مقاومت دارند؛ کسانی که اطلاعات فنی دارند می‌دانند که بتن هزار کیلو بر سانتی‌متر، بتنی است که هیچ گلوله‌ای در آن تاثیرگذار نیست و بسیار مقاومت بالایی دارد. علی‌رغم اینکه اجرای آن سخت است اما براساس طرح ارائه شده به بهترین نحو در عتبه حسینیه در حال اجراست».

 

وی ادامه می‌دهد: «در حوزه سازه نیز از اساتید به نام ایرانی تحصیل کرده دانشگاه کالیفرنیا استفاده شده است، این بزرگان خودشان دور هم جمع شدند و نمی‌دانم اصلا چگونه این امر میسر شد، در شرایط عادی اگر می‌خواستیم آنان را دعوت کنیم کرمان، شاید به این سادگی نمی‌شد اما در این موضوع همه دور هم جمع شدند».

 

17 هزار خشت طلا ساخته شد

مهاجری اظهار می‌کند: «بیش‌ترین حجم تربت یک هزار سال گذشته که کسی دسترسی به آن نداشته است، به کرمان آورده‌ایم و قریب سه سال است که در آنجا نگهداری می‌شود، ما تا عمق 26 متری عتبه حسینیه پائین رفتیم، دستگاه اسکن آوردیم که در ابتدا تولیت اجازه نمی‌داد که ستاد بازسازی عتبات عالیات کار خودش را آغاز کند. چون ابتدای امر اعتماد وجود نداشت لذا شش ماهه نخست خیلی اذیت شدیم تا توانستیم هماهنگی ایجاد کنیم و خوشبختانه در حال حاضر یک اعتماد فوق‌العاده‌ای ایجاد شده است».

 

وی با اشاره به استقرار یک گروه تخصصی مستقر برای اسکن از همه‌ی نقاط مدنظر برای اجرای پروژه می‌گوید: «برای مقاوم‌سازی هر ستون‌ در اطراف ضریح مطهر حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام)۶ ماه پیش‌بینی کرده بودیم اما این‌قدر وضعیت ستون‌ها خراب بود که یک سال به برنامه‌ی زمان‌بندی اضافه شد، عملیات قوس گنبد نیز 10 ماه پیش‌بینی شده و توافق آن طی هفته گذشته صورت پذیرفت».

image

 

مهاجری با بیان اینکه گنبد نیز در کرمان در حال ساخت است که در نوع خودش بی‌نظیر است، اظهار می‌کند: «معمولا گنبدها سازه‌های بنایی دارند یعنی از آجر و سیمان است اما طرحی توسط دکتر بنان مشاور پروژه ارائه شد که پس از بررسی‌های فراوان مورد تایید قرار گرفت، در این طرح سازه گنبد فولاد و بتن پیش‌بینی شده و بیش از هفت متر از گنبد کنونی بلندتر است».

 

وی بیان می‌کند: «برای ساخت این گنبد به 24 هزار خشت طلا نیاز است که تاکنون 17 هزار خشت آن ساخته شده به گونه‌ای که برای ساخت و نصب خشت‌های طلا از یک آلیاژ و فلز ماندگاری استفاده می‌شود که این آلیاژ حداقل 500 سال امکان نگهداری و ماندگاری دارد و نیاز به تعمیر مجدد نخواهد داشت».

 

رئیس ستاد عتبات عالیات استان کرمان در ادامه، با تاکید بر این‌که در این پروژه حفظ آثار معماری و گنبد قدیمی بدون هرگونه تغییری مدنظر است، بیان می‌کند: «لذا گنبد جدید به گونه‌ای طراحی شده که به صورت پیچ و مهره برروی گنبد قدیمی قرار می‌گیرد».

 

پروژه‌های جدید در کاظمین و سامراء

 

مهاجری از دیگر پروژه‌های ستاد در کربلا نیز خبر داده و در این‌باره توضیح می‌دهد: «هم‌اکنون ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان نیز با اصرار تولیت عتیه جوادیه پروژه‌ی جدیدی را در شهر کاظمین پذیرفته که در این راستا نیروهای ستاد مستقر و تجهیز کارگاه صورت گرفته است؛ مناره چهارم عتبه جوادیه از سمت باب المراد به سمت دو گنبد 80 سانتی‌متر کج شده است که در زلزله اخیر نگران بودیم که تخریب شود که الحمدالله به خیر گذشت؛ اگر این مناره تخریب شود، به دو گنبد نیز صدمه می‌زند».

 

وی تصریح می‌کند: «اصرار تولیت عتبه جوادیه بدین خاطر بود که اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان را در کربلای معلی از نزدیک دیده بود». «در شهر سامرا نیز مذاکرات اولیه صورت گرفته و طی دو هفته‌ی آینده قرارداد پروژه جدیدی منعقد شود، علی‌رغم این‌که مشکلاتی مشابه روزهای نخستین فعالیت در کربلا وجود دارد اما به زودی تجهیز کارگاه صورت می‌گیرد و نیروها در آنجا مستقر می شوند؛ هم‌اکنون حضور کرمانی‌ها را در این سه مجموعه عتبه شاهد هستیم».

 

راه‌اندازی کتابخانه تخصصی امام حسین علیه السلام در جنوب‌شرق ایران

 

حجت‌الاسلام و المسلمین عسکری، امام جمعه اسبق جیرفت نیز در حال حاضر مشغول مستندسازی و تحلیل این پروژه است. «پس از اتمام پروژه‌ی ترفیع گنبد، مرکز حسین‌شناسی در جنوب‌شرق کشور راه‌اندازی خواهد شد و هر منابعی که در این مسیر نیاز باشد، دریغ نخواهیم کرد».

 

image

 وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای پیدا کردن پیشینه‌ی ساخت بنای مطهر سیدالشهداء یافته‌هایی داشته که در این‌باره اظهار می‌کند: «ظاهراً اولین بنای خشتی که در مرقد مختار ثقفی بنا شده و هم اکنون تخریب شده است مربوط به زمان عضدالدوله دیلمی بوده که پس از فتح کرمان با کمک کرمانی‌ها و شیرازی‌ها، بغداد را فتح کرد و اولین بنا را در مقبره مختار ساخت».

 

مهاجری یادآور می‌شود: «در سه مقطع توسعه در عتبه حسینیه صورت گرفته، در دوره دیلمی‌ها، دوره صفویه و قاجار که در هر سه مقطع که الان مقطع چهارم آن است، کرمانی‌ها نقش کلیدی و اساسی داشتند».

 

وی در بیان علت اینکه چرا در بحث ماندگاری این بنایی که از اجدادمان به ارث رسیده، نباید کوتاهی کنیم، اظهار می‌کند: «نیروهایی که در حال حاضر در این مجموعه فعالیت می‌کنند اکثراً افتخاری هستند و برایشان ویزای یک ماه صادر می‌شود، هر کاری که به آنان واگذار می‌شود، دریغ نمی‌کنند و با فرم خاص ستاد بازسازی عتبات عالیات و با پای برهنه در مجموعه عتبه حسینیه مشغول به کار هستند».

 

رییس ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان می‌افزاید: «تاکنون بیش از هزار نفر توفیق یافتند 28 روز در مجموعه عتبه حسینیه کار کنند و بیش از دو هزار نفر هم در حال حاضر در نوبت اعزام هستند؛ اکثر ائمه جمعه کشور، استانداران و فرمانداران، گروه گروه برای بازدید از این پروژه آمده اند و فقط جای کسانی در اینجا خالیست که اطلاع کافی ندارند». وی می‌گوید: «در خصوص صحن عقیله نیز لازم به ذکر است که این صحن  180 هزار متر مربع زیربنا دارد که در سه طبقه در حال احداث است، فاز اول آن خیمه‌گاه است تا مجموعه‌ی تل زینبیه که به شارع شهدا متصل می‌شود و قرار است طی برنامه‌ی زمان‌بندی پنج ساله ساخته شود که در حال حاضر سه سال از آن باقی مانده و کار با سرعت در حال پیشروی است».

 

وی خاطرنشان می‌کند: «طی مدت 32 سال که در مسئولیت‌های مختلف انجام وظیفه کرده‌ام، همیشه اجرای پروژه‌ها به دلیل این‌که اعتبار آن تامین نمی‌شود با مشکل روبه‌روست و پروژه‌های نیمه تمام بسیاری در کشور وجود دارد که به همین دلیل به اتمام نرسیده اما تنها پروژه‌ای که همه‌‌ی اعتبار آن به صورت یک‌جا تامین شد همین بوده و تنها پروژه‌ای است که بنا داشتیم کرمانی‌ها در آن دخیل باشند و به ما فشار آوردند که سایر استان ها هم سهم می‌خواهند، پروژه ترفیع گنبد امام حسین(علیه السلام) بود که قریب به 30 میلیارد تومان آورده‌ی این پروژه، از خارج استان کرمان است».

 

خبرنگاران حاضر در این جلسه، از پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات در کربلای معلی شامل ضریح حضرت از سمت شش گوشه، گنبد طلا، روند استحکام‌بخشی قوس‌های گنبد، کاهش حجم و مقاوم‌سازی ستون‌های اطراف ضریح مطهر حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) و ... بازدید کردند و همچنین شام را میزبان ستاد بازسازی عتبات عالیات شدند و هدیه‌ای ناب شامل تربت ناب و اعلا، تکه‌ای از سنگ پاشنه‌ی پا قبر مطهر امام حسین(علیه السلام) و شیشه‌ی کوچکی از آبی که به صورت یک نهر باریک از کنار قبر مطهر حضرت عبور می‌کند را نیز دریافت کردند.

 

گفتنی است این سفر با حمایت مسئولین استان کرمان، علیرضا رزم‌حسینی استاندار کرمان، حمید ذکا اسدی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و نقی عظیمی‌زاده، مدیرکل روابط عمومی استانداری صورت گرفت. همکاری و میزبانی علی مهاجری، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان و همچنین همراهی علی عبدی، مدیر کاروان و حجت‌الاسلام و المسلمین دوست محمدی، روحانی کاروان این سفر را به خاطره‌ای ماندنی برای خبرنگاران کرمانی تبدیل کرد.

 

 

گزارش و عکس از: معین رحیمی

 

پایان پیام/80

کواکبیان: از مجلس و دانشگاه ۲۵ میلیون حقوق می‌گیرم| واقعا وکیل ملت هستیم نه وکیل الدوله

این داستان باورنکردنی در ایران رخ داد!+فیلم

عبدالله ناصری: ظریف عقب‌نشینی نکرده اما پافشاری هم نمی‌کند

منبع: شبستان

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۳۵۱۳۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مادر شهید مدافع حرم: عکس کوچک شهدا حاجت‌های بزرگی می‌دهد+فیلم
 • نصب گنبد جدید حرم امام حسین (ع) تا نوروز ۹۸
 • شخصیت پیامبر از منظر امام حسین(ع)/ محمد(ص) بهترین آفریده خداوند
 • دومین سالگرد شهید مدافع حرم «محمد حسین بشیری» در همدان برگزار می‌شود
 • صفات پیامبراکرم(ص) از منظر اباعبدالله‌الحسین(ع)
 • صفات پیامبر اکرم(ص) از منظر اباعبدالله الحسین(ع)
 • تشریح برنامه‌های گردان پدافند لشکر 14 امام حسین (علیه السلام)
 • اوصاف پیامبر خوبی ها(ص) در کلام سیدالشهداء(ع)
 • افسانه گنبد آهنین! /نبرد سرد چین با امریکا در مسیر ابریشم آبی/ سنگر گلوبندک سودای لس‌آنجلس!
 • رزمایش حماسی ،همراه با برگزاری میادین تیر توسط گردان 106 امام حسین
 • عکاس ایرانی که پرچم حرم امام حسین(ع) را هدیه گرفت
 • تشریح گوشه ای از دستاوردهای نمایشگاه بزرگ کتاب استان کرمان
 • پایان ساخت قاطع‌های حرمین عسکریین و حرم حضرت ابوالفضل(ع) در خوزستان
 • تلاوت عبدالفتاح طاروطی در حرم امام حسین(ع)
 • ​نحوه واگذاری اجرای طرح ترفیع گنبد حرم امام حسین(ع) به ایران/ نصب گنبد جدید تا نوروز ۹۸
 • حرم امام حسین(ع) توسعه می‌یابد
 • حرم امام حسین(ع) در کربلا ۴ برابر توسعه می‌یابد
 • نصب گنبد جدید حرم سیدالشهدا(ع) تا نوروز ۹۸
 • پنجره ضریح شهدای کربلا ماه آینده در حرم امام حسین (ع) نصب می‌‌شود
 • حکایت ساخت نخستین گنبد جهان در ایران