سید مصطفی موسوی معروف به درویش جاویدان شب گذشته بر اثر ایست قلبی در کیانمهر کرج دار فانی را وداع گفت.
حبیب جهانی از اهالی سابق سینما و از نزدیکان مرحوم جاویدان درگذشت وی را تایید کرد.

بنابر اعلام حبیب جهانی مرحوم مصطفی جاویدان بر اثر ایست قلبی فوت کرده است.

مراسم تشییع پیکر مرحوم سید مصطفی جاویدان فردا در بهشت سکینه کرج برگزار خواهد شد.

همچنین مراسم ترحیم سید مصطفی جاویدان روز پنجشنبه در کرج برگزار خواهد شد.

بیوگرافی کوتاه از مرحوم سید مصطفی موسوی معروف به درویش مصطفی جاویدان

درویش مصطفی جاویدان که اوج فعالیت های او در زمینه موسیقی مذهبی ایران به سال های پیش از انقلاب بازمی گردد و حدود ۱۳ آلبوم از او به یادگار مانده است.

نام اصلی درویش مصطفی جاویدان «سیدمصطفی موسوی» است که در هفت آبان ۱۳۲۵ در کرمانشاه و در خانوادهای مذهبی متولد شده است.

درویش مصطفی جاویدان به علت حضور ذهن و قابلیت های هنری در زمینه هایی چون مجسمه سازی، خط و نقاشی، شعر و نویسندگی، تئاتر و موسیقی همیشه در اعیاد ملی و مذهبی و جشن تحصیلی آخر سال شرکت می کرد. او به نوازندگی بسیار علاقمند بود.

پس از انقلاب و با شروع جنگ تحمیلی وی که به همراه پدرش به منطقه جنگی رفته بود در ناحیه دهلران در اثر موج انفجار به نوعی بیماری فراموشی دچار می شود. سر انجام پس از شش سال در محرم سال ۱۳۶۹ خورشیدی وی حافظه خود را بازیافت و به فعالیت های نمایشنامه نویسی خود ادامه داد.

این هنرمند طی سال های اخیر در بستر بیماری به سر می برد. از او آلبوم هایی چون “رسول مهربانی”، “هو یا علی مدد”، “مرد غریب”، “پرنده اسیر”، “چینی بند زن”، “صنما”، “نمکی”، “نغمه های آسمانی”، اسم اعظم”، “بابا کوهی”، “تک ترانه ها” و “شاد و خندان” به جای مانده است.

درویش جاویدان بابا کوهی

دانلود آهنگ بابا کوهی از درویش مصطفی جاویدان

برخی از آلبوم‌های منتشر شده

پیش از ۱۳۵۷

هو یا علی مدد
بابا کوهی
چینی بند زن

پس از ۱۳۵۷

یا علی مدد – یا صاحب الزمان
آزاده سربلند
تقدیم به آزادی خواهان

فیلم شناسی (نوازنده – خواننده)

۱ – تنهایی (۱۳۵۵)

۲ – رامشگر (۱۳۵۵)

۳ – ولی نعمت (۱۳۵۵)

۴ – پلنگ در شب (۱۳۵۴)

۵ – مجازات (۱۳۵۴)

۶ – آب توبه (۱۳۵۳)

۷ – تهمت (۱۳۵۳)

۸ – مکافات (۱۳۵۲)

منبع : نمناک

منبع: ساتین

خبر بعدی:

جاذبه های گردشگری خراسان شمالی

به گزارش خبرگزاری برنا؛ استان خراسان شمالی از استان‌های تازه تاسیسی است که با دارا بودن هشت شهرستان و جمعیتی بالغ بر ۹۲۸ هزار نفر، در مسیر جاده آسیایی قراردارد.

این استان در مردادماه ۱۳۸۳ با تقسیم استان خراسان بزرگ به سه استان خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، از استان خراسان بزرگ جدا شد و با تاسیس این استان و استقرار دستگاه‌های اجرایی مستقل، زمینه‌های رشد و توسعه گردشگری با معرفی مناطق تاریخی، تفریحی و گردشگری فراهم شد.     

از میان مراکز مهم تفریحی و گردشگری این استان می‌تواند به تفرجگاه طبیعی بش قارداش، بابا امان و روستای گریوان در مرکز استان، روستاهای استاد و خسرویه در شهرستان فاروج، روستای نمونه ملی گردشگری روئین و شهر تاریخی بلقیس در اسفراین، قلعه جلال الدین در گرمه، روستای اسطرخی در شیروان، روستای کاستان ومعبد تاریخی اسپاخو و ده‌ها منطقه دیدنی دیگر در شهرستان مانه و سملقان اشاره کرد.

بش قارداش تفرجگاه طبیعی و تاریخی

تفرجگاه‌های طبیعی بش قارداش از زیباترین مناطق گردشگری خراسان شمالی محسوب می‌شود که همه ساله پذیرای خیل جمعیت زائران و مسافران از نقاط مختلف کشوراست.

بش قارداش به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری بجنورد در پنج کیلومتری مرکز خراسان شمالی و در ابتدای جاده بجنورد به اسفراین واقع شده است.

این مکان تفریحی دارای امکانات تفریحی برای کودکان، سه استخر شنا برای کودکان و بزرگسالان، مسجد ونمازخانه، چند مرکز فروش تنقلات، میدان اسب سواری در فصل تابستان و دیگر امکانات تفریحی و گردشگری است.

بابا امان زیباترین و قدیمی‌ترین پارک گردشگری کشور

بابا امان بجنورد نیز یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین پارک‌های گردشگری کشور است که با طبیعتی زیبا همه ساله میزبان میلیون‌ها مسافر و زائر حرم قدس رضوی است.

این گردشگاه درطول سال مورد استفاده مسافران وزائران به ویژه شهروندان خراسان شمالی است؛ در این مرکز تفریحی مکانی با نام قوری در بلندترین نقطه این پارک ساخته شده و فضایی نیز با عنوان متل بابا امان که دارای سالن غذاخوری و خوابگاه برای مسافرین است، وجود دارد.

در ایام نوروز و تابستان مسافران با چادر زدن در فضای این مرکز تفریحی و گردشگری لحظات خوب و ماندگاری را سپری می‌کنند، این مکانی زیبا و دلنشین بیشتر برای مسافرانی است که قصد سفر به شهرهای شمالی کشور و به ویژه سفر به مشهد مقدس را دارند.

بابا امان در ۱۰ کیلومتری شمال شرق بجنورد و در مسیر جاده آسیایی و تردد مسافران و زائران به سمت مشهد مقدس قرار دارد.

روستای استاد

استاد؛ یکی از روستای تاریخی با طبیعتی دیدنی و سمفونی زیبایی از نواها و نماها در شهرستان فاروج است که همه ساله میزبان هزاران گردشگر و مسافر است؛ این روستا به عنوان یکی از روستای نمونه گردشگری، در ۲۲ کیلومتری جنوب شهر فاروج واقع شده است.

روستای استاد از جمله روستاهای باستانی خراسان شمالی و ایران محسوب می‌شود و در کنار این زیبایی تاریخی، از طبیعتی غنی و آب و هوایی به غایت مطبوع و مطلوب برخوردار است.

روستای خسرویه

روستای خسرویه فاروج با آب و هوایی روحبخش و سوغاتی‌های خوشمزه، در ۲۶ کیلومتری جنوب فاروج در استان خراسان شمالی قرار گرفته، روستایی زیبا با چشم اندازه‌ای طبیعی شگفت انگیز و داشتن امکانات زیرساختی مناسب که گردشگران می‌توانند در کنار بهره مندی از مواهب طبیعی و زیبایی باغ‌ها و درختان سر به فلک کشیده آن؛ دقایقی نیز در محوطه‌های باستانی این روستا قدم زنند.

روستای رویین اسفراین

این روستا نیز از جمله مناطق نمونه ملی گردشگری در خراسان شمالی محسوب می‌شود، سکونتگاهی پلکانی و بسیار زیبا که به سبب داشتن باغات سیب به روستای شکوفه‌های سیب نیز شهرت دارد؛ این روستای با دارا بودن قدمتی بیش از ۵۰۰ سال و تپه‌های زیبای باستانی، از جمله برترین روستاهای پلکانی ایران و توریستی‌ترین مناطق کشور محسوب می‌شود که در ۲۶ کیلومتری شمال شهر اسفراین قرار گرفته است.

ارگ تاریخی بلقیس

این مجموعه‌ای باستانی نیز یکی از قطب‌های بالقوه گردشگری خراسان شمالی محسوب می‌شود، شهری که در واقع اسفراین کهن محسوب و قدمتی حدود چهار هزار سال دارد، بیشتر آنچه که اکنون در شهر تاریخی بلقیس باقی مانده، آثار و بقایایی است که به دوره صفوی نسبت می‌دهند، اما شواهد و یافته‌های جدید تاریخی حاکی از آن است که دیرینگی شهر تاریخی بلقیس در شهرستان اسفراین به قرن دوم اسلامی می‌رسد.

قلعه جلال الدین گرمه

قلعه جلال الدین در فاصله پنج کیلومتری غرب شهرستان گرمه، یکی از برجسته‌ترین قلعه‌های نظامی خراسان شمالی محسوب می‌شود که در سده‌های ششم تا هفتم هجری ساخته شده، این قلعه بر روی تپه‌ای نسبتا مرتفع سنگی که در حد فاصل بین گرمه و جاجرم قرار دارد، با مصالحی چون سنگ و ملاط ساروج و گاها آجر ساخته شده و دارای پلانی شش گوش با شش برج مدور در اطراف آن است که درب ورودی آن در ضلع جنوب واقع شده و در سال‌های گذشته نیز عمارتی در بالای این درب مشاهده می‌شد، قلعه جلال الدین از آثار دوران تاریخی پس از اسلام در بین دو شهرستان گرمه و جاجرم واقع شده و طرح گردشگری آن در دهه فجر سال ۹۲ به بهره برداری رسید.

کاستان نگین گمشده مانه و سملقان

روستای کاستان با جمعیتی حدود یک هزار نفر در ۵۰ کیلومتری شهر آشخانه مرکز شهرستان مانه و سملقان واقع شده و با وجود داشتن طبیعتی زیبا و بکر، آنچنان که باید و شاید برای گردشگران شناخته شده نیست، وجود دره‌ها و کوه‌های مرتفع، جنگل‌های انبوه، رودخانه‌های خروشان، آبشار زیبا، غارهای فراوان، اماکن تاریخی و ...این روستا را به یکی از روستاهای دیدنی و منحصر به فرد خراسان شمالی تبدیل کرده است.

روستـای هدف گردشگری «درکش»، آبشار مشهور «به یار» در نزدیکی روستای به یار که از ارتفاعات جنوب روستا سرچشمه می‌گیرد؛ آبشار «زوی‌جندان»، غارهای طبیعی «سولی قباخ»، «غار آرمادلو» وغارهای دره «زوی‌جندان» از دیگر نقاط دیدنی‌های این منطقه است

گریوان چشم اندازی زیبا در خراسان شمالی

روستای گریوان از جاذبه‌های گردشگری خراسان شمالی با سرزمینی آباد، بارور و با ویژه گی های منحصر به فرد، ازنقاط کوهستانی استان خراسان شمالی به شمار می‌رود که رشته کوه سالوک درجنوب غربی آن قرار گرفته است؛ شمال این روستا را رشته کوه کم ارتفاع «کینی» در امتداد بینالود - آلاداغ تشکیل می‌دهد؛ هرچند که این روستا از روستاهای تاریخی ایران نیست ولی سرزمینی آباد و بارور با ویژگی‌های منحصربه فرد است.

اسفیدان ماسوله شرق کشور

روستای اسفیدان مکانی توریستی با طبیعتی زیبا در خراسان شمالی است که به علت بافت پلکانی خود به ماسوله شرق کشور نیز معروف است؛ این روستا در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد یکی از خوش آب و هواترین روستاهای خراسان بزرگ محسوب می‌شود، به گونه‌ای که در سال ۸۵ به عنوان زیباترین روستای ایران انتخاب شده است؛ این روستا به دلیل ساختار پلکانی خود به روستای ماسوله گیلان شباهت دارد و حتی در سال‌های پیش برنامه‌هایی برای تبدیل آن به یک منطقه مهم گردشگری کشور در دست اجرا بود که در طول دولت‌های نهم و دهم به فراموشی سپرده شد.

معبد اسپاخو کهن‌ترین بنای دوره ساسانی

معبد سنگی اسپاخو که گاه کلیسا و گاه آتشکده نامیده می‌شود قدیمی‌ترین بنای ثبت شده این دوره ساسانی در خراسان شمالی است که در کیلومتر ۱۱۵ محور بجنورد به جنگل گلستان و در ۶۵ کیلومتری غرب شهر آشخانه؛ مرکز شهرستان مانه وسملقان بر روی تپه‌ای مرتفع در دامنه جنگل‌های سوزی برگ ارس و در قسمت جنوبی روستای اسپاخو واقع شده است.

جاذبه‌های گردشگری مانه و سملقان

مانه و سملقان از نظر تاریخی نیز پیشینه غنی دارد و وجود آثار تاریخی از دوره‌های پیش از تاریخ تا دوره معاصر در بخش‌های مختلف این شهرستان گویای استقرار مداوم بشر در این خطه بوده است؛ این شهرستان که در مسیر اصلی مشهد به شمال کشور قرار دارد، دروازه غربی خراسان شمالی محسوب می‌شود؛ وجود رشته کوه آلاداغ و تفرجگاهی ییلاقی نظیر درکش، شیرآباد و شیرین‌دره، چشمه آب گرم مهمانک، ارتفاعات بزداغی، ارتفاعات یایمان داغی و دره‌های زیبا و سرسبز از جاذبه‌های طبیعی این منطقه است.

روستـای هدف گردشگری «درکش»، آبشار مشهور «به یار» در نزدیکی روستای به یار که از ارتفاعات جنوب روستا سرچشمه می‌گیرد؛ آبشار «زوی‌جندان»، غارهای طبیعی «سولی قباخ»، «غار آرمادلو» وغارهای دره «زوی‌جندان» از دیگر نقاط دیدنی‌های این منطقه است.

روستای اسطرخی بهشت گمشده شیروان

روستای هدف گردشگری اسطرخی شیروان نیز روستاهای زیبای خراسان شمالی محسوب می‌شود که به رغم معرفی اندک همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند؛ این روستا در ۲۸ کیلومتری جنوب شهر شیروان و در دهستان گلیان رو در در دره‌ای نسبتا ژرف قرار گرفته و رودخانه‌ای از میان آن می‌گذرد. این رودخانه روح نواز که از چندین چشمه کوچک و بزرگ تشکیل شده و پس از طی مسافتی کوتاه به آبشاری زیبا و بلند تبدیل شده و آب آن از ارتفاع ۲۰ متری به ته دره سرازیر می‌شود؛ هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

این نقاط دیدنی و ده‌ها نقطه دیگر در خراسان شمالی، از جمله مراکزی است که همه ساله گردشگران و مسافرانی زیادی را  که از این استان به سمت مشهد مقدس و بالعکس تردد می‌کنند، به سمت خود می‌کشاند.

خراسان شمالی یکی از استان‌های شمالی شرق کشور محسوب می‌شود و شهرهای آشخانه از شهرستان مانه و سملقان از مسیر جنگل گلستان دروازه ورودی به این استان محسوب و شهرستان‌های بجنورد، شیروان و فاروج به سمت مشهد مقدس در مسیر راه زائران و مسافران نوروزی قرار دارد.

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۳۶۷۵۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیام تسلیت وزارت ورزش و جوانان در پی درگذشت استاد زاهدی
 • کمیته ملی المپیک درگذشت پرویز زاهدی را تسلیت گفت
 • کمیته ملی المپیک درگذشت پرویز زاهدی را تبریک گفت
 • تسلیت وزارت ورزش و جوانان بابت درگذشت پرویز زاهدی
 • رعایت نشدن برخی ضوابط در قرآن‌پژوهی مرحوم «بازرگان»
 • برگزاری جشن پایان سال سرای ژیمناستیک و سالن شهدا
 • جشن باشکوه پایان‌ِسال سرای ژیمناستیک و سالن شهدا (مازیارلطیفی) برگزار شد
 • جشن پایان‌ِ سال سرای ژیمناستیک و سالن شهدا برگزار شد
 • زمان ختم گوینده رادیو ورزش اعلام شد/ فوت بر اثر حمله قلبی
 • پوشش تصویری راه‌های استان البرز در بودجه ۹۸ لحاظ شود
 • ریزش سقف خانه قدیمی جان 2 کودک را گرفت
 • کدام شخصیت‌های مهم سیاسی در سال ۹۷ درگذشتند؟
 • تاثیر صنایع دستی لرستان بر اشتغالزایی و رونق کسب و کار
 • تخریب سقف خانه قدیمی، جان دو کودک را گرفت
 • تولید انیمیشن‌های«بیزیم مامان بابا» به زبان ترکی در آذربایجان شرقی
 • دیدار محسن جوادی با خانواده مرحوم فاطمه صمدی، مروج کتابخوانی
 • تخریب حمام قدیمی دوران قاجاریه در نفت سفید خوزستان/تصاویر
 • مرحوم حلاجیان هیچگاه گرفتار خودپسندی نشد
 • ۲۶ اسفند ۱۳۷۳-درگذشت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی