خبرگزاري آريا -
تزيين سفره ي شب يلدا يکي از بزرگ ترين دغدغه هاي ميزبانان خوش ذوق و با سليقه شب يلدا است. البته امروز مي خواهيم از چند عکس ساده پيشتر برويم و شما را با ايده هاي جالب تزيين سفره شب يلدا آشنا کنيم.
اجازه دهيد حاشيه نرويم و يک راست به سراغ اصل مطلب برويم.
اگر در مقام ميزبان برگزاري شب يلدا باشيد حتماً با اين مشکل مواجه شده ايد.
اگر از دردسرهاي تهيه سور و سات برگزاري شب يلدا بگذريم به نوع پذيرايي در شب يلدا خواهيم رسيد و انبوه ظرف هاي ريز و درشتي که در آخر شب براي ميزبان باقي مي ماند که اگر ماشين ظرفشويي نداشته باشيد واقعا مکافاتي است. البته در اين مطلب قصد داريم در کنار ايده هاي تزيين سفره شب يلدا سبک ديگري از پذيرايي را نيز با شما به اشتراک بگذاريم.
در سبک پذيرايي سنتي، شما مجبور خواهيد بود با تک تک خوراکي هاي يلدا از همه مهمان ها پذيرايي کنيد؛ که بعضاً همه آنها نيز خورده نمي شود. ما در اينجا پيشنهاد مي کنيم ميز مخصوصي را به پذيرايي از مهمان ها اختصاص دهيد و با قرار دادن ظروف سرو مناسب و به شيوه سلف سرويس به مهمان ها اجازه دهيد از هر خوراکي که تمايل دارند استفاده کنند.
ايده هايي که در ادامه مي آيد با فرض استفاده از شيوه پذيرايي به صورت سلف سرويس مي باشد.
image
با قرار دادن ظروف سرو به شيوه سلف سرويس از مهمان ها پذيرايي کنيد
تزيين سفره شب يلدا را از کجا شروع کنيم؟!
تزيين سفره شب يلدا بدون درنظر گرفتن يک تم مناسب کار بيهوده اي است، بهتر است قبل از مطالعه ادامه مقاله يک تم مناسب براي تزيين سفره شب يلدا در نظر بگيريد.
بعد از انتخاب تم يلدا نوبت به انتخاب ظروف مناسب براي سرو خوراکي هاي يلدايي خواهد رسيد. همه ي ما کم و بيش مي دانيم رابطه ي مستقيمي بين حس چشايي، حس بويايي و حس بينايي وجود دارد. زماني که يک خوراکي با يک طمع را در دو ظرف مختلف و با دو تزيين مختلف سرو کنيد، خوراکي که در ظرف زيباتر قرار دارد و بهتر تزيين شده است خوشمزه تر به نظر مي رسد. زيرا چشمان انسان قبل از چشيدن يک خوراکي، پيام خاصي را، از روي ظاهر آن به مغز ارسال مي کنند. همين يک دليل کافي است تا شما نسبت به انتخاب ظروف پذيرايي مناسب براي تزيين سفره شب يلدا بيشتر حساس باشيد.
تزيين انار شب يلدا
اجازه دهيد تزيين سفره شب يلدا را با انار شروع کنيم. مي توانيد انار را به دو شيوه سرو کنيد.
روش اول: ظرف بزرگي را براي انار دون شده انتخاب کنيد و انارهاي دون شده را داخل آن بريزيد. براي دسترسي مهمان ها نيز مي توانيد کاسه هاي کوچک انارخوري را در ميز کناري بچينيد.
روش دوم: مي توانيد انارها را با پوست نيز در داخل يک ظرف بچينيد. به منظور تزيين انار شب يلدا به اين شيوه مي توانيد با چاقوي ليزري يا يک چاقوي تيز پوست انار خود را به صورت يک گل برش بزنيد و آن را تا نيمه بدون به هم ريختن دانه هاي انار از آن جدا کنيد و سپس آن ها را در يک ديس يا سيني گرد بچينيد.
ايده ديگري که براي تزيين انار شب يلدا مي توانيد از آن استفاده کنيد تهيه يک شاخه ي خشک درخت مانند است. آن را در قسمتي از ميز يا سفره خود ثابت کنيد. براي اين کار مي توانيد از يک گلدان نيز استفاده کنيد. سپس برخي از انارها را از وسط به دو نيم و برخي را به صورت کامل و بدون برش از قسمت پوست بر روي شاخه ها بچسبانيد. حتي مي تواند براي پر شدن بقيه قسمت هاي درخت از برگ هاي خشک شده نيز استفاده کنيد.
image
تريين سفره شب يلدا بدون هندوانه هيچ مفهومي نخواهد داشت
ايده تزيين هندوانه شب يلدا
به سراغ شاه، خوراکي هاي شب يلدا برويم. هندوانه!
تريين سفره شب يلدا بدون هندوانه هيچ مفهومي نخواهد داشت. از مدل هاي زيباي حکاکي که روي هندوانه انجام مي شود که بگذريم به چند ايده ساده خواهيم رسيد که براي شما کاربردي خواهد بود.
1- مي توانيد هندوانه ي خود را از عرض به صورت دالبر يا زيگزاگ برش دهيد، بعد هندوانه ي داخل آن را با قاشق هاي بستني به صورت گرد يا با ابزار خاص به صورت چهارگوش هاي کوچک برش بدهيد تا حدي که تنها پوست هندوانه بماند، سپس به هر کدام از قطعات يک چنگال کوچک پلاستيکي بزنيد و آن ها را به صورت مرتب به داخل پوست هندوانه برگردانيد. شما مي توانيد در زمان برش زدن هندوانه، با در نظر گرفتن يک دسته آن را به شکل سبد دربياوريد.
2- هندوانه را با پوست از وسط به دو نيم تقسيم کنيد و سپس برش هاي نيم دايره ي نازک و هم اندازه درست کنيد و آن ها در با چيدماني خاص (به صورت گل، پشت سر هم و …) در ظرف مناسبي بچينيد.
3- هندوانه با پوست، را ابتدا به دو قسمت و سپس به چهار قسمت تقسيم کنيد، سپس برش هاي مثلثي نازک درست کنيد. مي توانيد با کمي خلاقيت اين برش ها را به صورت يک ماهي ( اين برش ها به عنوان پولک ماهي استفاده شده باشند ) يا پشت سر هم بچينيد.
ايده تزيين سفره شب يلدا با کيک هندوانه
کيک هندوانه که تازگي ها محبوبيت فراواني براي شب يلدا پيدا کرده است مي تواند يکي از خوراکي هاي سفره شب يلداي شما باشد اما توصيه مي کنم براي سرو کيک حتماً از ظرف کيک خوري مناسبي استفاده کنيد. بهتر است از يک کيک خوري پايه دار استفاده کنيد. ايجاد ارتفاع از سطح ميز باعث مي شود کيک شما بهتر ديده شود. اگر کيک خوري شما درب دار باشد بهتر است زير از خشک شدن سطح کيک در مجاورت با هوا نيز جلوگيري مي کند.
مي توانيد به جاي سرو يک کيک واحد، به تعداد افراد خانواده و مهمان ها کاپ کيک تهيه کرده و با خمير فوندانت هم رنگ با تم يلدا آن ها را تزيين کنيد. مي توانيد کاپ کيک ها را به همراه چاي يا نسکافه براي پذيرايي خوش آمدگويي سرو کنيد.
تزيين آجيل شب يلدا
آجيل از مهم ترين خوراکي هايي است که در تزيين سفره شب يلدا، دست شما را باز مي گذارد. تنوع رنگ هاي آجيل آن را از تزينن بي نياز مي کند اما ظرف مناسب براي سرو آن مي تواند جلوه متفاوت تري به آن ببخشد.
ظروف اردوخوري مارپيچ و حلزوني يکي از ظروف مناسبي است که مي توانيد از آن استفاده کنيد. همچنين انتخاب ظروف آجيل خوري و شکلات خوري مناسب نيز مي تواند به شما کمک کند. اگر به دنبال يک تم سنتي هستيد ظروف برنزي براي اين منظور بسيار مناسب هستند.
باسلوق نيز که يکي از خوراکي هاي خوشمزه اين شب مي باشد را نيز مي توانيد در شيريني خوري دو طبقه يا يک ديس رولت خوري بچينيد. معمولاً خود باسلوق با پودر نارگيل و مغز گردو تزيين مي شود بنابراين تزيين خاصي نياز نخواهد داشت.
image
باسلوق نيز که يکي از خوراکي هاي خوشمزه شب يلدا مي باشد
سفره يلدا سنتي
از آنجا که شب يلدا يک شب آييني و ملي بزرگ براي ما ايرانيان است خالي از لطف نخواهد بود که تزيين سنتي را نيز براي سفره شب يلداي خود برگزينيد.
براي تزيين سفره شب يلدا به شيوه سنتي مي توانيد از ايده هاي زير کمک بگيريد.
براي پوشش ميز مي توانيد از روميزي ترمه و ساتن استفاده کنيد. مي توانيد از يک سماور قديمي و ترجيحاً يک سماور ذغالي براي رونق دادن به ميزتان استفاده کنيد. شمعدان هاي لاله عباسي را فراموش نکنيد. اگر تمايلي به استفاده از شمعدان هاي لاله عباسي قديمي نداريد مي توانيد از شمعدان هاي برنز براي اين منظور استفاده کنيد تا علاوه بر جلوه سنتي ظاهر زيباتري نيز به ميز شما بدهد.
سعي کرديم در اين مطلب ايده هاي جالبي که مي تواند در تزيين سفره شب يلدا به شما کمک کند را با شما به اشتراک بگذاريم. مي توانيد ايده هاي خود را در بخش نظرات همين پست با ما به اشتراک بگذاريد.
image
image
تزيين ميز شب يلدا
image
image
ايده براي تزيين ميز شب يلدا
image
image
مدل تزيين سفره يلدا
منبع : shikotak.com


حمله احمدی‎نژاد به دولت و پیشنهاد مناظره و استعفای روحانی|چرا احمدی‌نژاد بجای پاسخگویی، راه تهاجم درپیش گرفته؟ چه کسانی خواهان کناره‌گیری دولت روحانی هستند؟

پولدارهای خانه‌نشین| درآمد هنگفت ۱۴۷۰۰۰ نفر از ساکنان شمال تهران بدون شغل!

هفت نقطه از بدن آقایان که مورد توجه خانم‌ها است

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۳۷۹۷۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مدل های تزیین سفره شب یلدا
 • ترفندی ساده برای خرید هندوانه‌ای خوب در شب یلدا +عکس
 • سایه گرانی بر سر سفره یلدا / وقتی تنها لاکچری‌نشین‌ها آماده جشن شب چله هستند!
 • پیتزا هندوانه ای، یک دسر شیک و آسان برای شب یلدا
 • برگزاری جشن شب یلدا در نقاط مختلف استان اردبیل
 • نظارت صنفی سفره خانه داران سنتی بر صدور مجوزها
 • نظارت صنفي جامعه سفره خانه داران سنتي بر صدور مجوزها
 • تولید فیلم های ناب انقلابی مستلزم ذائقه شناسی مخاطب است
 • حال و هوای بازار میوه در آستانه شب یلدا
 • برگزاری جشن شب یلدا در ۱۲ نقطه از استان اردبیل
 • تزیینات شب یلدا؛ خلاقانه و باسلیقه
 • ایده‌های ساده اما شیک برای تزیین انار شب یلدا +تصاویر
 • بازار میوه داغ شد/ هندوانه شب یلدا کیلویی چند؟
 • رئیس اتحادیه میوه تهران: حذف واسطه ها آغاز شد
 • سریال محرم ۹۸ مشخص شد/جدیدترین مدل‌های هندوانه مخصوص شب یلدا/پایتخت طلای سبز کجاست؟/انتقاد یک طراح گرافیک از هنرمند قلمداد کردن برخی دانشجویان
 • تنبیه عجیب دو دانش آموز توسط خانم معلم / لحظاتی ناب از دیدار سردار سلیمانی با خانواده‌های شهدای مدافع حرم / خودنمایی مرد ویتنامی با جواهرات 13 کیلویی!
 • دشمنان اسلام برای از بین بردن سرمایه های ناب الهی هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شوند
 • راز انتخاب نام هندوانه برای میوه پرطرفدار شب «یلدا» / هرآنچه باید از مهمان سبز و سرخ سفره شب چله بدانید
 • شب یلدا با خوشمزه ترین دسر هندوانه ای+طرز تهیه
 • تزئین هندوانه شب یلدا ۱۳۹۷ / جدیدترین مدل‌های هندوانه مخصوص شب یلدا