به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل، روستای نیارق در ۳۲ کیلومتری شرق اردبیل در دامنه کوه «گووگییر» قرار دارد.این روستا با سوها، گرمه چشمه، آلادیزگه و بریس همسایه است و از طرف شمال هم از طریق جنگل‌های شمال با آستارا و «لوندویل» مرز مشترک دارد.
نیارق یکی از مهم‌ترین مناطق شهرستان نمین در جنوب دامنه اسرارآمیز کوه ۲‌هزار و ۵ متری آسپیناس واقع شده است. این کوه و جنگل‌های اطراف آن، نیارق را به استان گیلان متصل می‌کند به طوری که می‌توان از این منطقه به عنوان مرز بین استان اردبیل و گیلان یاد کرد.

وجه تسمیه نیارق

طبق تحقیقات «محمد علی اوجاقی نیارق» و «موسا اوجاقی نیارق» از اهالی روستا وجه تسمیه نیارق به این عنوان آمده است که برخی از اهالی معتقدند که در زمان زرتشت و حتی قبل از آن مردمانی در این منطقه سکونت داشته اند که بعد از ظهور اسلام زندگی در این منطقه به صورت اجتماعی رونق می‌یابد و در دوران صفویه منطقه ای به نام نیارا ایجاد می‌شود و علت نامگذاری این منطقه به نیارا را در این می‌دانند که در آن دوران زنی شجاع و نترس به نام «نیگار»در این منطقه حکومت می‌کرد که مرکز حکومت هم این روستا بوده است. به همین دلیل این روستا با نام زن حاکم یعنی نگار شناخته شده که به مرور زمان صورت نیگارا ، نیارا، نیاراق و نیارق در آمده است.

برخی بر این عقیده اند که «نیار» طایفه‌ای از قوم ترک بوده و کلمه نیارا هم بر‌گرفته از نیار است و بدین صورت معنی می‌کنند که چون نیارها در اینجا سکونت داشته اند منطقه با نام این طایفه مشهور شده است که در صورت واقعیت داشتن موضوع قدمت نیارا به زمان ورود ترکان که چند هزار سال پیش است می‌رسد.

گروهی هم می‌گویند که نیار کلمه باستانی و مقدس است که از زمان‌های خیلی دور این کلمه ارزش و تقدسش را تا به امروز حفظ کرده است. در سنگ نوشته‌های حکاکی شده روی قبرها در آن سوی ارس و آستارا به اسم «نیار قولی»برخورد شده است که قول در زبان ترکی معنی خادم و خدمتگزار را می‌دهد لذا نیار قولی را می‌توان خدمتگزار نیار هم معنی کرد.
کلمه نیارق به غیر از استفاده در مکاتبات رسمی کاربرد دیگری ندارد و روستا در منطقه به نیارا مشهور است.

مبارزات مردم نیارق در دوران پهلوی

در زمان حکومت ستمشاهی ،اهالی روستای نیارق با شرکت در راهپیمایی‌ها خشم خود را از رژیم پهلوی نشان می‌دادند. زمانی که این حرکت با ماه محرم مصادف شد اهالی در مساجد روستا بعد از پرداختن به عزاداری و روضه خوانی توسط روحانی روستا حجت الاسلام «سید علی موسوی»، انزجار خویش را از حکومت پهلوی نشان ‌دادند.
در این واقعه که در ۱۸ دی سال ۵۷ در این روستا اتفاق افتاد، ۵ نفر از اهالی روستا شامل محمد راستگو، نازیلا سیدرحیمی، سراصلان خان محمدزاده ، ملک منظر واحدی، سلام بخشایش، عباسعلی محبی شهید و تعدادی هم مجروح شدند.

نیارق زادگاه مقدس اردبیلی

ملا احمد بن محمد معروف به محقق و مقدس اردبیلی از علمای عظام اسلام در مذهب تشیع میباشد .ایشان درقرن دهم هجری زندگی می کرد و یکی از فرهیختگان علم و دانش وفقه و تقوی درزمان خود بوده است. این مطالب را بیشتر نویسندگان و مورخان در آثار خود آورده اند و در مقام علمی و دینی ایشان متفق القول هستند. ولی در معرفی زادگاه مقدس اردبیلی اختلاف نظر دیده می شود .

مورخ فقید مرحوم بابا صفری در کتاب " اردبیل در گذرگاه تاریخ "، ایشان را اهل روستای نیار نزدیک اردبیل دانسته و ماجرای معروف "کدخدا کریم " رابه روستای نیار منسوب می دانند. در حالی که دانشمند گرانقدر آیت ا...موسوی ننه کران در کتاب " اردبیل و دانشمندان " آورده است که کدخدا کریم اهل روستای نیارق بوده است و ماجرای مذکور در نیارق حادث شده است . که به واقعیت نزدیکتر است چرا که در نیارق هنوز هم داستانهایی از این قبیل در رابطه با کرامات علامه مقدس اردبیلی نقل می شود.

مرحوم بابا صفری داستانی از پدر مقدس اردبیلی بنام محمد آورده است که جای بسی تامل در رابطه با زادگاه ایشان دارد . در اینجا داستان نقل شده در کتاب " اردبیل درگذرگاه تاریخ " جلد سوم صفحه 359 به رسم امانتداری عیناً بیان می شود .

چشمه‌های نیارق

آب روستا از چشمه‌های اطراف تامین می‌شود که چشمه «گژدی بولاغ» یکی از چشمه‌های اصلی در تامین آب شرب اهالی روستاست.
علاوه بر آن، چشمه‌های دیگر همچون سویوغ بولاغ(تقریبا در دل جنگل و نزدیک رودخانه قرارگرفته است)، مسجد بولاغی ( در کنار مسجد باب الحوائج(ع) قرارگرفته است) و چشمه‌های حامام بولاغی، چشمه داش بولاغ-قازان بولاغی، سید بولاغی، خنجر بولاغی در اطراف روستا آب بسیار گوارایی دارد.

آثار باستانی روستا

روستای نیارق آثار تاریخی قابل توجهی را در خود جای داده است که نشان از ارزش تاریخی این منطقه است.«وجله لیک نیارق» یکی از آثار تاریخی است که «دمورگان» باستان شناس فرانسوی برای نخستین بار در سال ۱۸۹۰ میلادی دلمن‌های برخی نقاط ایران خصوصا گیلان و آذربایجان را مورد کاوش قرار داد و اکثر روستاهای منطقه نمین از جمله وجله لیک نیارق هم جزوی از نقاط شناسایی شده است.
حمام‌های نیارق نیز گویای تاریخ روابط اجتماعی و بافت خاص این روستاست که اکنون به فراموشی سپرده شده است.
«آشاغا حمام» متاسفانه به دلیل کم توجهی به طور کامل تخریب شده و هیچ اثری از آن باقی نمانده است. «حمام کهنه» نیارق نیز که قدمتی بیش از نیم قرن دارد و از آثار تاریخی نیارق و منطقه محسوب می‌شود، در آستانه تخریب قرار گرفته است.
زیارتگاه‌های «آقا میر باقر» و «خانم میر کلثوم» از مکان‌های مذهبی روستاست که خاک روستا را متبرک کرده اند.

شغل اهالی

مردم نیارق علاوه بر کشاورزی و دامداری مردمانی هستند که از هنر و صنعت قالیبافی بهره مند بوده‌اند که هم اکنون این صنعت کم رنگ شده است و بیشتر اهالی و جوانان روستا به کارهای ساختمانی در نقاط مختلف کشور مشغول هستند.

منبع: بسیج نیوز

خبر بعدی:

معاون رئیس جمهور در روستای درویشان

 به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی کشور در دومین روز از حضورش در استان کردستان با سفر به روستای گردشگری درویشان از توابع شهرستان سنندج مورد استقبال گرم مردم این روستا روستا قرار گرفت.

در این سفر که سید محسن علوی مدیرکل میراث فرهنگی کردستان و جمعی از مسئولین حضور داشتند شخصا اقدام به روشن کردن آتش نوروز در این روستا کرد و موجبات ایجاد شور و شعف بیشتر در میان اهالی و حاضرین در جشن نوروز ۹۸ کرد.

سید محسن علوی در این مراسم با تشریح و توضیح آئین‌های نوروزی و اهمیت آن بعنوان بخش مهمی از میراث ناملوس کشور بر اهمیت حفظ این آیین‌ها در راستای جذب گردشگران داخلی و خارجی و توسعه صنعت گردشگری تاکید کرد.

جشن نوروز روستای گردشگری درویشان با استقبال گسترده مردم و علاقه‌مندان به آیین‌های سنتی کردستان همراه بود و در این جشن سنتی علاوه بر برافروختن آتش نوروز که توسط معاون رئیس جمهور صورت گرفت، موسیقی سنتی کُردی و هلپرکی اجرا گردید.

انتهای پیام/ع

معاون رئیس جمهور در روستای درویشان

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

نحوه دریافت عیدی از ایرانسل

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۳۹۸۴۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برای تغییر در تولید نیار به ۳ رویکرد داریم
 • ایجرود؛ سرزمینی در کریدور تاریخی و طبیعی
 • چرام عروس الوان طبیعت/نبض سبز زندگی در چشمه بلقیس
 • آذربایجان شرقی مجموعه‌ای از دیدنی‌های چهار فصل است
 • نوروزی متفاوت و متنوع در سیستان و بلوچستان را تجربه کنید
 • روز پنج شنبه بارش باران در ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز مناطق شمال غرب و مرکز کشور/طی سه روز آینده بارش برف موجب لغزندگی و اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی شمال شرق و همچنین البرز مرکزی و شرقی خواهد شد
 • اندیمشک بهشتی در دامنه زاگرس میانی/انارستان منگره مقصد گردشگران به خوزستان
 • مینیاتور گردشگری؛ از بام ایران تا چشمه های جادویی هزاررنگ
 • فلک الافلاک، نگینی درخشان بر تارک جاذبه های لرستان
 • نگاهی به تحولات بحرین؛ تشدید سرکوب شیعیان و گسترش دامنه اعتراضات علیه رژیم آل خلیفه
 • تداوم بارش‌های برف و باران در دامنه البرز
 • دامنه جنگ تجاری چین و آمریکا به قطارها و اتوبوس ها رسید
 • تداوم بارش‌های برف و باران در دامنه البرز /ورود سامانه جدید بارشی از روز یک شنبه به کشور
 • اردبیل| آئین سنتی نو اوستی به روایت تصویر
 • سفر به پایتخت طبیعت ایران در ایام نوروز/سفر به لرستان سرزمین پل‌ها وآبشار‌ها را از دست ندهید+تصاویر
 • ۱۰۰ جای دیدنی ایران که قبل از مرگ باید دید
 • روستای قاضی‌خانی احاطه در چشمه‌های جوشان و همسایه دائمی برف در همدان+تصاویر
 • چشمه‌های آب گرم و قیر طبیعی دهلران را در ایام نوروز از دست ندهید
 • راه های برفی خلخال به زنجیر چرخ نیار دارد