با ابتکاراتی که برخی معادن استان یزد به کار برده اند فعالیتهای صنعتی و معدنی دیگر تهدیدی برای محیط زیست و حیات وحش نیست.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما

ساعت چهار بامداد یک روز پائیزی با گروه خبری راهی منطقه حفاظت شده کالمند بهادران شدیم.

هوا هنوز گرگ و میش بود. به سمت جاده مهریز حرکت کردیم؛ پس از 30 کیلومتر عبور از جاده اصلی، وارد جاده فرعی بهادران شدیم.

سکوت جاده، آرامشی داشت که ما را بیشتر به طرف آن می کشید. به هر طرف نگاه می کردی، دشت بود و جاده ای که در پهنای دشت های بیکران کویر، محاصره شده بود.

60 کیلومتری در مسیر جاده حرکت کردیم تا جائیکه به جاده خاکی رسیدیم، چند متری از جاده گذشتم و از اینجا به بعد با هماهنگی رئیس محیط زیست شهرستان مهریز، دو محیط بان به استقبالمان آمدند.

خورشید به ما رخ نشان داد و هوا کم کم روشن شد. ساعت شش صبح به ایستگاه محیط بانی منطقه حفاظت شده کالمند بهادران رسیدیم؛ بالای تپه ای در حصار دشت ها.

اولین سفرمان به منطقه حفاظت شده حیات وحش بود و شروع زندگی چند ساعته با محیط بانانی که عشق شان حفاظت و نگهداری از محیط زیست است.

کالمند بهادران، زیستگاه گونه های کمیاب جانوری

منطقه حفاظت شده کالمند بهادران در حوزه استحفاظی مهریز قرار دارد و مرز شمالی آن از مجاورت این شهرستان آغاز و مرز جنوبی آن به حوزه استحفاظی استان کرمان نزدیک می شود.

قرارگیری کوهستانها با دره های بزرگ و کوچک در مجاورت تپه ماهورها و دشتهای هموار و گسترده، محیط مناسبی را برای زیست گونه های مختلف جانوری فراهم کرده است.

با محیط بانان به راه افتادیم و با عبور از دشت ها و تپه های منطقه کالمند بهادران چیزی که بیشتر از همه جلب توجه می کرد گله های متعدد کل و بز و قوچ و میش بود که در حال عبور از صخره ها بودند.

جلوتر که رفتیم، حسن آقا محیط بان منطقه جمعیتی از آهو را نشان داد، با دوربین ش چشم ها را به جهت دست او خیره کردیم و آهوهایی را دیدیم که از راسته جبیرها بودند.

رئیس محیط زیست شهرستان مهریز که در این سفر همراهی مان می کرد برایمان گفت: در منطقه کالمند بهادران جانورانی از قبیل یوزپلنگ، کاراکال، پلنگ، کفتار، روباه، گرگ، شغال و پرندگان ارزشمندی همچون زاغ بور، هوبره، کبک، تیهو، باقرقره و خزندگانی مانند بزمچه و مار زیست می کنند.

محمدرضا خدارحمی می گوید: هم اکنون این منطقه امکان زیست هزاران آهو را در خود فراهم کرده است و بی‌گمان ناحیه حفاظت‌شده کالمند بهادران را باید یکی از زیستگاه‌های مهم و کم‌نظیر آهو در ایران نامید.

محیطی امن برای حیات وحش در کوه معدن

در گشت و گذار منطقه حفاظت شده کالمند بهادران به محدوده معدنی رسیدیم که در میان محیط بانان به منطقه کوه معدن معروف شده است.

رئیس محیط زیست شهرستان مهریز می گوید در این منطقه جمعیت گونه های جانوری امسال افزایش داشته، واقعیتی که باعث شد تا با هماهنگی مدیرعامل مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی آباد بهادران به محدوده کوه معدن برویم.

وارد معدنی شدیم که به گفته امین صفری مدیرعاملش با ذخیره 21 میلیون تن ، دومین ذخیره بزرگ سرب و روی دنیا و بزرگترین معدن خاورمیانه است.

سوالی که ذهنمان را مشغول کرد فعالیت معدن و همزیستی مسالمت آمیزش با حیات وحش بود! چطور ممکن است؟ محیط زیست ومعدن! فعالیتی که طبق تجربه تخریب و انقراض حیات وحش را به دنبال داشته است.

آمارهای سرشماری حیات وحش در سالجاری را مرور می کنیم:

معاون محیط زیست استان یزد می گوید: طبق سرشماری حیات وحش در پارک ملی سیاه کوه اردکان جمعیت گونه های جانوری،50 درصد کاهش داشته است.

حسن اکبری می افزاید: این کاهش به دلیل خشکسالی چند سال اخیر در استان یزد است.

وی در ادامه ضمن ابراز تاسف از فعالیت های صنعتی و معدنی در مناطق حفاظت شده استان یزد می گوید: متاسفانه در مناطقی چون انجیرآورد اردکان و دُربید یزد فعالیتهای معدنی به تهدیدی برای حیات وحش تبدیل شده بگونه ای که جمعیت گونه های جانوری بویژه گونه های دشتی منطقه به شدت کاهش یافته است.

فعالیتهای صنعتی و معدنی همیشه تهدید نیست

در حالیکه گروهی از محیط بانان همراهیمان می کردند، در مسیر معدن به راه افتادیم. دو کیلومتری را طی کردیم و از یک جاده فرعی خاکی به سمت کوهی رفتیم که در قسمت پائینی آن کارگران در حال استخراج ماده معدنی بودند.

به جائی رسیدیم که تصویری از کل و بزهای وحشی آنهم در چند متری کارگاه معدنی شگفت زدمان کرد.

حیواناتی که با دیدن انسان اینبار قرار را به فرار ترجیج داده بودند.

محیط بانی را دیدیم که در حال آذوقه دادن به این حیوانات وحشی بود، رابطه صمیمی او با کل و بزهای وحشی چند دقیقه ای ما را مات و مبهوت این صحنه کرد.

با کاظم خالقدادی همصحبت شدیم، او برایمان گفت: پیش از این کارگر معدن بودم، بخاطر عشق و علاقه ای که به حیات وحش داشتم دو سال است که محیط بان شده ام و در خدمت محیط زیست هستم.

از او پرسیدم، حقوق و مزایای محیط بانی بیشتر است یا معدن؟ بدون اینکه حتی کمی فکر کند اینگونه جواب داد: کار در معدن حقوقش بیشتر بود، درست است که در لباس محیط بانی حقوق چندانی دریافت نمی کنم اما به خاطر عشق و علاقه ای که به حیات وحش داشتم از پول گذشتم، هر کجا این حیوانات نیاز به آب و علوفه داشته باشند، سر می زنم و از صمیم قلب دوستشان دارم.

کاظم خالقدادی می گوید: وجود حیات وحش در محدوده معدن بخاطر امنیتی است که حس کرده اند، مسئله ای که باعث شده آنها با وجود فعالیت های معدنی، زیستگاه خود را ترک نکنند.

در ادامه گفتگویی داشتم با معاون مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی آباد بهادران.

حمیدرضا حمایت زاده می گوید: با توجه به قرارگیری معدن در منطقه حفاظت شده کالمند، بر خود واجب می دانیم اقداماتی را در خصوص حفظ محیط زیست و زیستگاههای موجود انجام دهیم.

او به تامین آب و علوفه برای حیات وحش منطقه اشاره و بیان می کند: با توجه به خشکسالی سالهای اخیر، اقدام به ایجاد آبشخورها و انبارک هایی برای حیات وحش کردیم و تامین علوفه بر اساس برنامه ریزی متخصصان معدن با همکاری کارشناسان محیط زیست صورت گرفت.

معاون مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی آباد بهادران می گوید: می خواهیم با بیشترین بهره برداری از ذخایر معدنی، کمترین آسیب را به محیط زیست و حیات وحش منطقه داشته باشیم.

فعالیتهای خوب این شرکت بزرگ معدنی باعث شد تا معاون محیط زیست استان یزد با خبری خوب گزارشمان را کامل کند.

حسن اکبری می گوید: طبق آمار سرشماری حیات وحش استان یزد در سالجاری جمعیت گونه های جانوری محدوده کوه معدن ، 10 درصد افزایش یافته است.

همزیستی مسالمت آمیز معدن و محیط زیست اینجا الگویی برای دیگر معادن کشور است. در کنار معدنی که انفجار و تخریب دارد و با حیات وحش در تعارض است نه تنها جمعیت گونه های جانوری کم نشده بلکه زمینه ای را برای ادامه حیات و زادآوری آنها فراهم کرده است.

و اینجاست که باید با قاطعیت گفت: فعالیت های صنعتی و معدنی همیشه تهدید نیست.

  میر طاهری / خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما     دانلود دانلود          
     
   
 

 

 
 
 
 
منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

اجرای مصوبات کارگروه تسهیل یزد موجب تثبیت اشتغال 45هزار نفر شد

یزد - ایرنا - رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت یزد گفت: تاکنون 65 جلسه اصلی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برگزار شده و اجرای مصوبات این کارگروه موجب تثبیت اشتغال بیش از 45 هزار نفر در استان شده است.

به گزارش ایرنا ، محمدرضا علمدار یزدی پنجشنبه شب در دوازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد با حضور وزیر صنعت ، معدن و تجارت ، نمایندگان استان و صنعتگران فعال اظهار داشت: در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید و با تشکیل کارگروه تسهیل و رونق تولید ، تاکنون 95 جلسه تخصصی ، و هزار و 30 جلسه کارشناسی برگزار شده که سه هزار و 730 مصوبه برای سه هزار و 676 پرونده داشته است.
وی افزود: جایگاه استان یزد در این کارگروه در تعداد پرداخت مستقیم ، سوم ، در مبلغ پرداخت مستقیم ، هشتم ، در بخش مجموع تعداد پرداختها رتبه پنجم و در مجموع مبلغ پرداختی نیز رتبه نهم در کشور اعلام شده است.
رئیس سازمان صمت یزد در تشریح ظرفیت های استان گفت: سه هزار و 285 فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی در استان وجود دارد و بیش از 11 هزار و 600 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری اسمی و اشتغال 100هزار و 445 نفر را داریم.
علمدار با بیان اینکه یزد چهارمین استان توسعه‌یافته صنعتی کشور است، افزود: تولید بیش از 800 نوع کالا ، رتبه نخست در تولید کاشی و سرامیک کشور با بیش از 50 درصد ، رتبه دوم تولید محصولات نساجی ، رتبه سوم تولید فولاد کشور و رتبه نخست تولید رومبلی ، ترمه و روفرشی از جمله جایگاههای برتر این استان است.
وی خاطرنشان کرد: بخشی از نتیجه اقدامات بخش صنعت ، دارا بودن زنجیره کامل تولید فولاد در کشور ، دارا بودن زنجیره کامل تولید شیشه جام و برخی ظرفیت های دیگر است.
وی با اشاره به وجود بیش از هزار طرح نیمه‌تمام صنعتی با پیشرفت فیزیکی بیش از 60 درصد در استان یزد خاطرنشان کرد: حدود پنج هزار میلیارد تومان برای این طرح ها هزینه شده که با تکمیل و راه‌اندازی آن‌ها برای 32 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد می شود.
این مسئول درباره ظرفیت های بخش معدن هم گفت: 569 فقره پروانه بهره برداری معدنی در استان با ظرفیت 60 میلیون تن ، یک میلیارد و 862 میلیون تن ذخیره قطعی و اشتغال 11 هزار و 825 نفر و سرمایه گذاری هزار و 200 میلیارد تومان از ظرفیت های این بخش است.
رئیس سازمان صمت یزد ادامه داد: یزد نخستین استان معدنی کشور در تنوع مواد با بیش از 50 نوع ماده ، دومین استان از نظر ذخیره ، رتبه نخست در تولید سنگ آهن است و بیش از 50 درصد خوراک صنایع فولاد ایران را تأمین می کند.
علمدار یزدی ، وجود بزرگ‌ترین معدن سرب، روی و باریت خاورمیانه ، دومین معدن بزرگ سرب، روی و باریت دنیا در این استان و کسب رتبه نخست صدور پروانه بهره‌برداری معدن را را از دیگر ظرفیت ها معدنی یزد اعلام کرد.
وی با اشاره به وجود 43 هزار و 664 واحد صنفی ، 800 کارت بازرگانی فعال در استان خاطرنشان کرد: یزد جزء هشت استان برتر صادرکننده غیرنفتی کشور است که رشد صادرات آن در 16 سال گذشته 2 برابر متوسط رشد کشور بوده ، ضمن آنکه در 2 سال گذشته 420 قلم کالا به ارزش یک میلیارد دلار از این استان به بیش از 93 کشور دنیا صادر شده است.
در این جلسه حسینی پور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد هم گزارشی درباره وضعیت استان در بخش های مختلف ارائه کرد.
در ادامه محمدرضا قمی رئیس اتاق بازرگانی استان هم برخی از مشکلات فعالان اقتصادی را بیان کرد .
همچنین رئیس خانه صنعت ، معدن و تجارت استان یزد با بیان اینکه به ازای هر 280 نفر جمعیت استان ، یک واحد تولیدی صنعتی یا معدنی وجود دارد، گفت: در توزیع اعتبارات نیز باید به این ظرفیت ها و درآمدزایی یزد توجه شده و توزیع اعتبارات کشوری یکسان نباشد.
علی اکبر کلانتر افزود: مشکل دیگر تولیدکنندگان ، نوسانات ارزی و مسائل حاشیه ای آن است و از استاندار یزد می خواهیم در نظریه حکمرانی خوب را با حل مشکلات زیرساختی در بخش اقتصاد شروع کنند.
رئیس خانه معدن استان هم در این جلسه گفت: معادن یزد برای حل مشکلاتشان نیازمند چند اقدام از جمله ایجاد ساز و کار حمایتی از معادن است چون متاسفانه برخی مشکلات موجب شده تا فقط 30 درصد استعلام های منابع طبیعی در حوزه معدن با پاسخ مثبت مواجه شود.
افضلی پور افزود: جلوگیری از واگذاری معادن سنگ آهن منطقه به سرمایه گذاران غیرمعدنی و نیز جلوگیری از انتقال کامل مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی از یزد به ترهان و کرج از دیگر نیازهایی است که باید برای حل آنها چاره اندیشی کرد.
در ادامه برخی دیگر از صنعتگران و تولیدکنندگان استان به تشریح مشکلات و درخواستهای خود از وزیر صنعت و دولت پرداختند.
وزیر صمت در سفری یک روزه به منظور بهره برداری از چند طرح تولیدی و صنعتی و شرکت در شورای برنامه ریزی و توسعه یزد به این استان سفر کرده است.
صبح امروز با حضور رضا رحمانی ، طرح توسعه کاغذکار کسری به بهره برداری رسید و مرکز کسب و کار یزد در شهرک صنعتی نیز آغاز بکار کرد.
وی همچنین با سفر به شهرستان بافق از طرح تولید گندله پنج میلیون تنی سنگ آهن مرکزی بافق در سه چاهون بازدید کرد.
در ادامه سفر وزیر صمت ، یک واحد تولید کاشی در بخش زارچ شهرستان یزد و طرح توسعه یک شرکت نساجی در شهرستان اشکذر به بهره برداری رسید.
1968/ 6197

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۴۲۰۱۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چهارمین اکوپارک کشور در بندر آستارا افتتاح شد
 • افتتاح پژوهشکده محيط زيست کيش با حضور مشاور رييس جمهور
 • خطر انقراض صدها گونه در پی اجرای ناموفق قوانین جهانیِ حیات وحش
 • آخرین وضعیت تولیدمثل3یوزپلنگ‌پردیسان
 • مالچ نفتی بزرگترین دشمن محیط زیست و حیات وحش
 • آخرین وضعیت تولید مثل ۳ یوزپلنگ پردیسان
 • اولین همایش حفاظت از تنوع زیستی وبیماریهای حیات وحش برگزار می‌شود
 • افتتاح اولین اکو پارک حیات وحش شمال کشور در آستارا
 • نذر ۱۰ میلیون تومانی یک خیر از استان فارس برای خرید علوفه حیات وحش استان اصفهان
 • علی دایی چرا با تلویزیون آشتی نمی‌کند؟/علم‌الهدی: ترویج برخی حرام‌ها در صدا و سیما مشهود است/توئیت عجیب مشاور روحانی در واکنش به حادثه تروریستی زاهدان/حقوق نجومی پاسداران منطقه ترور شده!/تکذیب سکته رئیس دولت اصلاحات
 • لزوم راه اندازی پژوهشکده محیط زیست در قزوین
 • دستگیری شکارچی غیرمجاز مرال در گالیکش + عکس
 • ۵۰۰۰ هکتار از اراضی محیط زیست در اردبیل واگذار شد
 • پژوهشکده محیط زیست در قزوین راه اندازی شود
 • اجازه نخواهیم داد حقوق مردم با تخریب محیط زیست نادیده گرفته شود
 • مهم ترین پارک حیات وحش ایران در قزوین بهره برداری می شود
 • اولین سافاری پارک کشور و تجربه رویارویی انسان با حیات وحش
 • برای آشتی انسان و طبیعت باید برنامه ریزی کنیم
 • بازدید وزیر صنعت معدن و تجارت از صنایع جوار معدنی بافق