روده بزرگ یا کولون (colon) لوله ای به طول 1.8 متر است و وظیفه اصلی آن، جذب آب و آماده سازی مدفوع از طریق فشرده سازی است. ابتلا به سرطان یا سایر بیماری ها می تواند منجر به برداشتن بخش یا تمام روده بزرگ شود. به افراد پس از عمل جراحی برداشتن روده، رژیم غذایی نرم توصیه می شود تا روند بهبودی به طور کامل طی شود.

جام جم آنلاین: بدن انسان فوق العاده انعطاف پذیر است. هنگامی که یک واحد خون اهدا می کنید، حدود 3.5 تریلیون گلبول قرمز از دست می دهید، اما بدن به سرعت آنها را جایگزین می کند. برخی اندام بدن نیز وجود دارند که در نبود آنها، بدن همچنان می تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

به عنوان مثال، افراد می توانند با نیمی از مغز، زندگی نسبتا طبیعی داشته باشند.

برخی اندام دیگر نیز در بدن وجود دارند که بدون آنها، فرد همچنان می تواند به زندگی خود ادامه دهد.

این دسته از اندام، اندام غیر حیاتی (non vital organs) نامیده می شوند.

طحال

طحال (spleen) در سمت چپ شکم و در زیر دنده ها قرار دارد. این اندام اغلب درنتیجه جراحت و آسیب دیدگی برداشته می شود.

از آنجا که طحال در نزدیکی دنده ها قرار دارد، مستعد ترومای شکمی است. عدم تشخیص و درمان به موقع منجر به مرگ فرد می شود.

وقتی به داخل طحال نگاه می کنید، (این اندام) دارای دو رنگ قابل توجه است: رنگ قرمز تیره و رنگ سفید. قرمز، مسئول ذخیره سازی و بازیافت گلبول های قرمز است و سفید مرتبط با ذخیره سازی گلبول های سفید و پلاکت است.

امکان ادامه حیات بدون طحال وجود دارد؛ به این دلیل که کبد نقش مهمی در بازیافت گلبول های قرمز و اجزای آن ایفا می کند. به طور مشابه، بافت های لنفوئیدی در بدن به عملکرد ایمنی طحال کمک می کنند.

معده

معده (stomach) چهار عمل اصلی: هضم مکانیکی از طریق منقبض شدن، هضم شیمیایی از طریق آزاد کردن اسید معده برای کمک به تجزیه غذا، جذب و ترشح را انجام می دهد.

تروما یا ابتلا به سرطان، دلایل خارج کردن معده از بدن محسوب می شوند. زمانی که معده برداشته می شود، جراحان مستقیما مری را به روده کوچک پیوند می زنند. به مرور، این دسته از افراد می توانند رژیم غذایی طبیعی همراه با مکمل های ویتامین داشته باشند.

اندام های تولید مثل

اندام های اولیه تولید مثل (reproductive organs) در زنان و مردان شامل بیضه ها و تخمدان ها هستند. این اندام ها جفت بوده و افراد با یک بیضه یا تخمدان سالم هم می توانند صاحب فرزند شوند.

در مردان، سرطان، تروما ناشی از درگیری، ضربات در ورزش یا تصادفات رانندگی، علت های اصلی برداشتن بیضه محسوب می شوند. در زنان، انجام عمل هیسترکتومی (برداشتن رحم و تخمدان در اثر ابتلا به سرطان) باعث توقف چرخه قاعدگی پیش از دوره یائسگی می شود.

در زنان، برداشتن تخمدان ها منجر به کاهش امید به زندگی نمی شود، اما برخی مطالعات نشان می دهند که برداشتن هر دو بیضه می تواند منجر به افزایش امید به زندگی در مردان شود.

روده بزرگ

روده بزرگ یا کولون (colon) لوله ای به طول 1.8 متر است و وظیفه اصلی آن، جذب آب و آماده سازی مدفوع از طریق فشرده سازی است. ابتلا به سرطان یا سایر بیماری ها می تواند منجر به برداشتن بخش یا تمام روده بزرگ شود. به افراد پس از عمل جراحی برداشتن روده، رژیم غذایی نرم توصیه می شود تا روند بهبودی به طور کامل طی شود.

کیسه صفرا

کیسه صفرا (Gallbladder) در زیر کبد و سمت راست بالای شکم، درست در زیر دنده ها قرار دارد. صفرا به طور مداوم برای کمک به تجزیه چربی تولید می شود و زمانی که برای صفرا برای هضم نیاز نباشد، درون کیسه صفرا ذخیره می شود.

هنگامی که چربی را تشخیص می دهد، هورمونی آزاد می شود که باعث منقبض شدن کیسه صفرا و رها شدن صفرا درون روده برای کمک به هضم چربی می شود.

کلسترول اضافی در صفرا باعث ایجاد سنگ صفرا می شود. سنگ های صفراوی با عمل جراحی موسوم به کولسیستکتومی برای خارج کردن کیسه صفرا درمان می شود.

آپاندیس

آپاندیس (appendix) یک ساختار کرمی شکل در محل تقاطع روده بزرگ و کوچک است. درحال حاضر اعتقاد براین است که این زائده، محل امنی برای باکتری های خوب روده است.

باتوجه به ماهیت آپاندیس (انتهای بن بست این زائده)، زمانی که محتوای روده وارد آن می شود، خارج شدن از آن دشوار بوده و منجر به التهاب آپاندیس می شود که به آن، آپاندیسیت گفته می شود. در موارد حاد، با انجام عمل جراحی، زائده آپاندیس خارج می شود.

منبع: فردا

خبر بعدی:

ادعاهای پنس علیه ایران مضحک است/ تا زمانی که دولت دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم

وزیر امور خارجه کشورمان دخالت‌های آمریکا در منطقه را عامل هرج‌ومرج و ایجاد تروریسم و افراط‌گرایی دانسته با رد اتهامات آمریکا علیه ایران گفت: ایران تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور می‌ماند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ "محمد جواد ظریف"، وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به این شهر سفر کرده است در گفتگویی با هفته نامه "اشپیگل" درباره اظهارات اخیر "مایک پنس"، معاون رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس ضد ایرانی ورشو که ایران را متهم به آماده سازی هولوکاست جدید کرده بود گفت: اظهارات معاون رئیس جمهور آمریکا مضحک است. ایران همواره از یهودیان حمایت کرده است، ما تنها مخالف صهیونیست ها هستیم. هولوکاست یک فاجعه بود.البته هیچ کس همچنین معاون رئیس جمهور آمریکا نباید تبلیغ هولوکاست را کند.

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه درباره گسترش برنامه های موشکی ایران هم گفت: ما مجبوریم از خود دفاع کنیم. منطقه ما با تسلیحات از جمله تسلیحات اروپایی اشباع شده است. تنها در سال 2018 کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس حدود 100 میلیارد دلار برای خرید تسلیحات هزینه کرده اند. ما بخشی از این هزینه را در این راستا صرف می کنیم و سلاح های ما صرفا تدافعی هستند.

وی درباره نگرانی های اروپاییان درباره برنامه موشکی ایران نیز گفت: آیا ما باید در چنین منطقه مجهز با تسلیحات بالایی بدون دفاع باشیم؟ وقتی اروپا از ساخت موشک های ما شکایت دارد باید به ما هواپیماهای جنگنده بفروشد. ما یک جنگ هشت ساله با عراق را تجربه کردیم که در آن هیچ چیزی برای دفاع از خود نداشتیم.

 

ظریف درباره اینکه ایران موشک های خود را در اختیار حزب الله لبنان هم قرار می دهد گفت: حزب الله در برابر حملات اسرائیل از خود دفاع می کند. اسرائیل می خواهد دست بازی برای بمباران اهداف خود در سوریه داشته باشد و حریم هوایی لبنان را نقض می کند. اساسا در این موضوع خیلی استانداردهای متفاوتی وجود دارد. اسرائیل به خود می بالد که بیش از 300 حمله علیه سوریه انجام داده است و هیچ کس علاقه ای به این مسئله نداشته و به آن اهمیت نمی دهد.

وی این گونه حملات اسرائیل را نقض قوانین بین‌المللی و نقض آشکار تمامیت ارضی سوریه دانست.

ظریف درباره تصمیم آمریکا برای بازگشت از سوریه نیز گفت: چنین بازگشتی اصلا زود نیست. همواره وقتی که آمریکا در منطقه ما وارد می شود و مداخله می کند هرج و مرج، افراط گرایی و تروریسم ایجاد می شود. آمریکایی ها حالا در افغانستان در این باره با طالبان مذاکره می کنند که چگونه بعد از بازگشت نیروهای خود کنترل این کشور را به آن ها واگذار کنند. این در حالی است که آن ها 18 سال پیش به این کشور آمدند تا دقیقا همین طالبان را نابود کنند.

ظریف همچنین گفت: ما همواره آشکارا گفته‌ایم که تنها برای این هدف منحصر به فرد در سوریه وارد شده ایم تا با اسلام گرایان افراطی و تروریست ها مبارزه کنیم. ایران در این راستا تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور باقی می ماند. شما تنها به منطقه ادلب نگاه کنید که هنوز توسط گروه تروریستی النصره کنترل می شود.

به گزارش تسنیم، وزیر امور خارجه کشورمان درباره استرتژی ایران برای ادامه کار در سوریه گفت: از دید ما باید همه سوری هایی که از وطنشان فرار کرده اند به این کشور بازگردند. بخصوص باید یک راه حلی برای کردها پیدا شود تا آن ها بتوانند در شرف و عزت زندگی کنند. برای این منظور ما به یک هماهنگی بین سوریه و ترکیه نیاز داریم. روسیه و ما آماده ایم که از این روند حمایت کنیم.

وی افزود: ما باید به وسواس نشان دادن نسبت به رئیس جمهور سوریه پایان دهیم  چرا که این درگیری ها را شدیدا گسترش می دهد. ایران به هیچ کس پایبند نبوده و از کسی حمایت نمی کند. در عوض مردم سوریه باید خود در این باره تصمیم بگیرند که چه کسی باید آن ها را رهبری کند. اگر آن ها متقاعد شده باشند که بشار اسد سال های طولانی آن ها را سرکوب کرده است به او رای نمی دهند.

وی در پاسخ به این پرسش که چطور ایران از اسد حمایت می کند که مردم خود را ترور کرده و حقوق بشر را زیر پا می گذارد گفت: غرب باید به این روند که دائما دیگران را درباره حقوق بشر سرکوفت زده و سرزنش  می کند خاتمه دهد. اروپا در این باره سکوت کرده است وقتی که سعودی ها یمن را از زمین و هوا بمباران می کنند. اروپا شاهد این بوده است که سعودی ها نخست وزیر لبنان را ربوده و با هفت تیر قرار دادن روی سرش او را مجبور به استعفا کردند. تازه زمانی که یک خبرنگار توسط سعودی ها به قتل رسید دنیا ناگهان بیدار شده است. پرونده جمال خاشقجی غرب را به عنوان وکیل مدافع حقوق بشر کاملا نامعتبر کرده است.

وی افزود: در اینجا مسئله حقوق بشر برای غرب مطرح نبود بلکه این مسئله مطرح است که چه کسی دوست آن ها است. وقتی کشوری با آمریکا دوست است اجازه هر کاری را دارد. ایالات متحده در اسرائیل و عربستان این تصور را ایجاد کرده است که آن ها می توانند هر کاری را بدون مجازات انجام دهند.

وی درباره اتهامات اروپا علیه ایران و متهم کردن کشورش به جاسوسی و برنامه ریزی برای حمله تروریستی در این اتحادیه و دستگیری یک دیپلمات ایرانی در این ارتباط در آلمان نیز گفت: به ما این اتهام دقیقا در روزی وارد می شود که رئیس جمهور ما می خواست از وین دیدار کند. این مضحک است. آیا شما هرگز از خود این سوال را نکرده اید که این اتهامات به نفع چه کسی است؟ تصور ما این است که اروپاییان فریب اتهامات متداولی را می خورند که امثال مایک پنس و یا وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران به پا می کنند.

وی افزود: ما البته این مسئله را انکار نمی کنیم که همه کشورها سازمان های اطلاعاتی دارند و اطلاعاتی را در خارج جمع می کنند. در ایران هم این گونه خدمات بین‌المللی فعال هستند. اما من می توانم به شما اطمینان دهم هیچ برنامه‌ای برای حمله تروریستی در اروپا از طرف ایران وجود نداشته و ندارد.

انتهای پیام/  

 

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۴۳۳۱۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وقتی راننده امداد خودرو سارق از آب درآمد
 • آزاده صمدی چگونه بدون رژیم غذایی خوش اندام شد
 • راننده امداد خودرو سارق از آب درآمد
 • راهنمای خرید بهترین موچین برای ابرو
 • چگونه معده و روده را پاکسازی کنیم؟
 • سرطان روده بزرگ درکمین دیابتی‌ها
 • برترین های پرورش اندام همدان معرفی شدند
 • ۲ هزار گونه باکتری جدید در روده انسان شناسایی شدند
 • سرطان روده بزرگ در کمین دیابتی ها
 • تیم های برتر مسابقات پرورش اندام زنجان مشخص شدند
 • خاصیت زرشک برای بدن
 • اعضای بدن جوان زنجانی به چهار نفر زندگی دوباره بخشید
 • خواص درمانی زرشک را بشناسید
 • سرطان روده بزرگ شایع ترین سرطان دستگاه گوارش است
 • ۶ خاصیت زرشک برای بدن
 • شمشیر دولبه برای بدن!
 • مسابقات پرورش اندام باشگاههای خراسان رضوی برگزار شد
 • عدم تناسب اندام در نوجوانی با بیماری در میانسالی همراه است
 • چگونه معده و روده خود را پاکسازی کنیم؟