خوشبختانه در چندسال گذشته شاهد فعالیت‌های قابل‌توجهی از سوی کارگردانان انیمیشن در حوزه شخصیت‌پردازی و شناخت هرچه بیشتر قهرمان‌های ملی و بومی ‌در مقابل قهرمانان خارجی بوده‌ایم که «راز سیاوش» یکی از آن‌هاست.

قدس آنلاین- خوشبختانه در چندسال گذشته شاهد فعالیت‌های قابل‌توجهی از سوی کارگردانان انیمیشن در حوزه شخصیت‌پردازی و شناخت هرچه بیشتر قهرمان‌های ملی و بومی ‌در مقابل قهرمانان خارجی بوده‌ایم که «راز سیاوش» یکی از آن‌هاست.
 با حمله اهریمن به آمریکا، «بن‌تن» که یک نوجوان آمریکایی و دارای قدرت‌های ماورایی است تصمیم می‌گیرد با نیروهایی که در اختیار دارد به جنگ با اهریمن برود، اما متوجه می‌شود تنها قدرتی که بر اهریمن پیروز خواهد شد بازوبند سیاوش، نوجوان ایرانی است که نیرویش را از خداوند می‌گیرد. به‌انگیزه اکران انیمیشن راز سیاوش با نویسنده و تهیه‌کننده آن به گفت‌وگو نشسته‌ایم که می‌خوانید:
 

چه شد که به فکر ساخت این انیمیشن افتادید و یک قهرمان وطنی را مقابل یک اسطوره هالیوودی قرار دادید؟

انیمیشن در همه دنیا موردتوجه همه اقشار است و از بزرگ و کوچک آن را دوست دارند، چون قدرت عجیبی در انتقال اهداف موردنظر دارد. انیمیشن به‌لحاظ ابزارهایی که در اختیار دارد می‌تواند خیلی عمیق‌تر منتقل‌کننده مفاهیم باشد و تمام مواردی را که نمی‌شود در دنیای رئال به آن پرداخت، می‌شود به‌راحتی در انیمیشن جای داد و همه دنیا به این اهمیت پی برده‌اند.

اما این‌که چرا ما به‌سراغ این داستان رفتیم این بود که می‌خواستیم سابقه تاریخی، فرهنگی و تمدن ایران را نشان بدهیم و از شخصیت بی‌هویت «بن‌تن» پرده ‌برداریم.

از آنجایی‌که کسی مثل «بن‌تن» در همه لحظات بچه‌های ما حضور دارد می‌خواستیم شخصیت حقیقی او را به بچه‌ها نشان بدهیم. او یک پسر بچه آمریکایی است که دارای قدرت‌های ماورایی است و با دستبندی که به‌همراه دارد به ده موجود تبدیل می‌شود و خواهان کمک به زمین است، اما این همه هدف «بن‌تن» نیست. او نشانه‌هایی به‌همراه دارد که همه نمادهای شیطان است و سازندگان این شخصیت درواقع خواسته‌اند از این طریق تهاجم را به‌شکل بسیار جذاب و تأثیرگذار نشان بچه‌های ما بدهند.

پس چرا برای نشان دادن این شخصیت بی‌هویت از خود او کمک گرفته‌اید؟

چون ما دیدیم بچه‌های ما با داشتن قهرمان‌هایی که در ایران خودمان وجود داشته‌اند و می‌توانند جذابیت بیشتری برایشان داشته باشد، چگونه جذب این شخصیت‌های غربی شده‌اند، تصمیم گرفتیم قهرمانان خودمان را به صحنه بیاوریم و درواقع ایده ساخت این انیمیشن هم همین بازوبندی بود که اصلاً متعلق به خود ایرانیان است و بچه‌ها سال‌هاست او را بر بازوی «بن‌تن» می‌بینند.

هدف ما از نشان دادن «بن‌تن» مقابل «سیاوش» نشان دادن این شخصیت پوشالی به بچه‌ها بود، چون این شخصیت این‌قدر در بین بچه‌ها قوی شده بود که اگر کنار سیاوش نمی‌آمد، تأثیر امروزش را نداشت.

می‌خواستیم این دو شخصیت را کنار هم بگذاریم و با هم مقایسه کنیم. قصد ما از کنار هم قرار دادن این دو، تخریب «بن‌تن» بود. این دو شخصیت را کنار هم گذاشتیم و به بچه‌ها اجازه قضاوت دادیم که الان به‌شکلی شده که وقتی تماشاچی کودک ما از سینما بیرون می‌آید می‌گوید سیاوش قوی‌تر است.

سیاوش شما همان سیاوش شاهنامه است؟

 نه. ما سیاوش خودمان را ساختیم. درواقع همان‌طورکه بن‌تن یک پسربچه آمریکایی و نماینده ملت آمریکاست، سیاوش هم یک پسر بچه ایرانی و نماینده ملت ایران است که در مقابل ظلم و ستم می‌ایستد و صلح را برای دنیا به ارمغان می‌آورد. البته در این‌کار اشاراتی به قهرمانانی مثل رستم، اسفندیار، آرش و... شده، ولی مطرح کردن بحث شاهنامه در این انیمیشن از ابتدا هم مدنظر ما نبود.

چرا با همه داشته‌های ما در ارائه اسطوره‌ها و قهرمانانی مثل سیاوش و...، هنوز هم انیمیشن‌هایی مانند بن‌تن و نظایر آن برای کودکان ما جذاب‌تر است؟

 مشکل اینجاست که ما هیچ‌وقت قهرمانان خودمان را عرضه نکرده‌ایم. اگر ما قهرمان نداشته باشیم، بن‌تن‌ها و اسپایدرمن‌ها قهرمانان بچه‌های ما می‌شوند. چرا باید قهرمان‌های خیالی غرب جای قهرمان‌ها و اسطوره‌های ایرانی را بگیرند و بر اعتقادات و افکار کودکان ما تأثیر بگذارند؟

برای همین «راز سیاوش» آمده است و می‌گوید که «بن‌تن» دروغی است و قدرتی ندارد، درحالی‌که یکی مثل سیاوش قدرتش را از خدا می‌گیرد. به‌نظر من مشکل از نوع نگاه ماست. من می‌توانم به‌جرأت بگویم که راز سیاوش جذابیت‌های یک انیمیشن خارجی را برای بچه‌های ما دارد. ما باید آثاری برای بچه‌های خودمان بسازیم که با توجه به ظرفیت‌های فرهنگی خودمان و دقیقاً با شرایط زمان‌مان باشد.

ولی شاید این‌که آثار خارجی بیشتر موردتوجه بچه‌هاست برای این است که کارهای خارجی به‌لحاظ تکنیکی بالاست، چون شاید انیمیشن تنها صنعتی است که پول در آن حرف اول را می‌زند.

وقتی در هالیوود انیمیشنی می‌سازند با صدوپنجاه هزار دلار، ما اینجا اثری را با یک‌هزارم آن مبلغ می‌سازیم. خب چه توقعی است!؟ این صنعت در کشور ما نوپاست و ما باید برای این‌گونه کارها هزینه‌ کنیم، وگرنه توانایی هنرمندان ما که کم نیست. متأسفانه ما برای ساخته‌هایمان، برای اسطوره‌هایمان هزینه نمی‌کنیم.

جدا از تکنیک بالای آثار خارجی، شاید مورد دیگری هم که باعث جذابیت و ماندگاری آن‌ها می‌شود، ساخت سری‌های متعدد از یک قهرمانی مثل بن‌تن یا امثالهم است.

به‌نظر من اگر این استمرار اتفاق بیفتد، بله، این‌کار شدنی است. ولی واقعیت این است که در آن‌طرف دنیا حمایت‌های دولتی پشت همه این‌کارهاست. حالا شاید سرمایه‌گذاری‌های خصوصی هم وجود داشته باشد، ولی بدون حمایت دولت نیست و این‌ها می‌آیند آن تفکرات و اهدافی را که دارند در قالب این شخصیت‌ها ارائه می‌دهند. ما هم اگر حمایت باشد می‌توانیم همین‌کار را انجام بدهیم.

منبع: روزنامه قدس

منبع: قدس آنلاین

خبر بعدی:

«رامبد جوان» به فکر بچه داری افتاد! /عکس

رامبد جوان در ابتدا خطاب به علی ضیا از او پرسید چه زمانی به خندوانه می‌آیی که ضیا پاسخ داد عید می‌آیم، فقط خواهش می‌کنم بازی‌های آسان طراحی کنید.

مجری «خندوانه» درباره سرنوشت این برنامه که گفته بود بعد از نوروز ادامه نمی‌دهد، گفت: فعلا نوروز را داریم و باید ببینیم بعد چه اتفاقی می‌افتد.

وی درباره اینکه آیا قرار است مشغول ساخت فیلم شود، افزود: تصمیم دارم استراحت و بچه داری کنم؛ هنوز اسم بچه‌ معلوم نیست. به یک سری اسم فکر کرده‌ایم اما اسامی زیادی به فامیلی جوان می‌آید البته می‌گویند حق مادر است که اسم را انتخاب کند.

لطفا گزینه اول و آخرتان شمال نباشد

جوان در پاسخ به اینکه عید کجا برویم، بیان کرد: خیلی جاها؛ اولا خواهش من این است که اینقدر گزینه اول و آخرمان شمال نباشد. وقتی تعطیل می‌شود خیلی‌ها جا دارند و شمال می‌روند، اما مناطق دیگری مثل کردستان، سیستان و بلوچستان و خراسان و... وجود دارد. ما به خاطر شغلمان جا‌های زیادی رفته ایم و ایران جا‌های شگفت انگیز بسیار زیادی دارد؛ پیشنهاد اول من کردستان و بعد سیستان و بلوچستان است.

کارگردان «قانون مورفی» در پاسخ به اینکه چه بخوانیم، ادامه داد: من این چند روز فهرستی از کتاب‌هایی را جمع آوری کرده ام که به دوستان بدهم بخوانند، اما هیچ کدام یادم نیست.

جوان ادامه داد:در برنامه سروش صحت عزیز رفته بودم از ژانر‌ها حرف زدم مثلا ژانر پلیسی؛ یک نویسنده فرانسوی که فوت کرده کتاب‌های درخشانی در این ژانر نوشته است.

«متری ۶ و نیم» و «تختی» را از دست ندهید

 رامبد جوان ادامه داد: فیلم‌های سینمایی روی پرده از جمله «متری ۶ و نیم» و «تختی» را نباید از دست بدهند. «رحمان ۱۴۰۰» را ندیده ام، اما منوچهر هادی و علی سرتیپی کار بلد هستند. به نظر من هر فیلمی را که روی پرده می‌آید باید دید و حتما هم روی پرده دید چرا که کارگردان‌ها فیلم را برای پرده می‌سازند؛ وقتی فیلم را در خانه می‌بینید کار کارگردان را ضایع کرده اید.

یک سوم فروش «قانون مورفی» به ما برگشت

وی درباره فروش ۱۰ میلیاردی فیلم خود تاکید کرد: وقتی فیلمی می‌فروشد یک سوم آن به سرمایه گذار برمی‌گردد یعنی من و محمد شایسته و این هزینه‌ای بود که ما برای فیلم کرده بودیم.

یوسف اصلانی جنگجوی قابل احترامی است

جوان که در زمینه طرح انتخاب چهره مردمی «فرمول یک» نیز از یوسف اصلانی حمایت کرده بود، درباره دلیل رای خود توضیح داد: یوسف فوق العاده است البته دیگر دوستان هم فوق العاده هستند، اما من چون او را از نزدیک می‌شناسم، می‌دانم او چه آدم عجیبی است. اینکه این تعداد از بچه‌ها را اینگونه در بغل بگیری و از آن‌ها مراقبت کنی، به طوری که خانواده خودت با آن‌ها ترکیب شوند و بچه خودت با این بچه‌ها بزرگ شوند خیلی جالب است. یوسف حتی به بهزیستی می‌رود و می‌گوید بچه‌ای را که نمی‌توانی نگه داری به من بده. این کار خیلی زور می‌خواهد و سختی و مسئولیت دارد. این خیلی کار ویژه‌ای است و روح و روان این بچه‌ها را باید نوازش کرد. آن‌ها خیلی حساس هستند و وقتی تو این شرایط را قبول می‌کنی باید خیلی جسور باشی. یوسف جنگجوی قابل احترامی است و هیچوقت کوتاه نمی‌آید.

هیچکدام این چهره‌های مردمی نمی‌خواهند با هم رقابت کنند

بازیگر «خانه سبز» تاکید کرد: نرگس کلباسی هم فوق العاده است. من یک بار پای تلفن روی آنتن برنامه شما آمدم و گفتم کار خیری را که این عزیزان انجام می‌دهند دچار اشکال نمی‌کند اینکه آن‌ها را توی مسابقه بندازیم؟ تو گفتی نه؛ هیچ کدام نمی‌خواهند اول شوند همه کسانی که در این قاب قرار گرفته اند، قطعا قاب پهن‌تر و بزرگتری لازم دارد و لنز واید می‌خواهد. هیچکدام به خاطر اینکه با هم رقابت کنند این کار را نکرده اند.

هدایای مادر علی ضیا به رامبد جوان

در ادامه ضیا هدایایی را از طرف مادرش به جوان داد که شامل دو کتاب شهره احدیت بود.

دوست داشتم با حامد بهداد، نوید محمدزاده و لیلا حاتمی همبازی شوم

پس از این مسابقه‌ای بین ضیا و جوان برگزار شد که در پاسخ به یکی از سوالات آن مبنی بر اینکه سه بازیگری که دوست داشتی با آن‌ها بازی کنی و نشد چه کسانی هستند، جوان از حامد بهداد، نوید محمدزاده و لیلا حاتمی نام برد.

بعد از این افشین قطبی نیز به برنامه آمد و جوان در واکنش به حضور او گفت: من در زمان مربی‌گری آقای قطبی از موفقیت تیم ذوق زده می‌شدم. الان لو دادم که قدری نسبت به پرسپولیس علاقه دارم!

ضیا در ادامه اسامی برخی چهره‌ها را آورد و جوان باید درباره آن‌ها حرف می‌زد. وی محمدحسین فرحبخش را دوست قدیمی اش معرفی کرد که گرچه نسبت به هم بداخلاقی کردند، اما خیلی زود آشتی کردند و درباره صَفر کشکولی گفت: عزیز دلم من یک جایی از یک سری خبرنگاران محترم دلخور بودم و حرفی زدم که در جمله ام اسم او بود بعد برای اینکه خیلی مستقیم و مشخص از ایشان عذرخواهی کنم به خندوانه دعوتشان کردم. گفتیم و خندیدیم و شب خیلی خوبی بود.

مجری «خندوانه» درباره بهروز بقایی گفت: من هم خیلی دوستش دارم هم به او ارادت دارم، هم این امکان برایمان پیش آمد که بتوانیم از او دعوت به همکاری کنیم آن هم زمانی که او روحیه سرحالی نداشت، اما خندوانه و بخشی که بهروز کار می‌کرد خیلی خوب بود.

وی در پایان گفت: برای مردم عزیز آرزوی سلامتی می‌کنم ان شاءالله آخر سال همه سرحال و درجه یک به استقبال ۹۸ بروید.

گفتنی است علی ضیا تا سه شنبه ویژه برنامه تحویل سال شبکه یک را هر شب ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن می‌ برد، چهارشنبه نیز برنامه در دو بخش ۱۹ تا ۲۰:۳۰ و ۲۳ تا ۲ بامداد پخش خواهد شد.

 

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۵۰۴۹۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مجري خندوانه به فکر بچه داري افتاد!
 • تشییع پیکر سیاوش مظلومی پور
 • مشایعت پیکر «سیاوش مظلومی‌پور» تا خانه ابدی
 • مراسم تشییع پیکر تصویرگر پیشکسوت صبح امروز برگزار شد
 • پیکر هنرمند نقاش رهسپار خانه ابدی شد
 • تخریب خانه و دامداری ۳۵۰ خانواده عشایر خراسان شمالی
 • تخریب خانه و دامداری 350 خانوار عشایر خراسان شمالی ‌
 • تخریب گسترده باغات تهران از چه زمانی قانونی شد/جزییات تخریب ۴ هزار هکتار از باغات تهران از سال ۸۲ تاکنون
 • تصویر تلخ از انگشتان قطع شده جوان 18 ساله در شب چهارشنبه سوری
 • جغرافیای نوروز
 • اصابت گلوله به پسر بچه تهرانی در پل گیشا / بی ام و به رگبار بسته شد
 • فراخوان چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد منتشر می‌شود
 • بازگشت کیانی و یزدانی به زمین های خاکی (عکس)
 • بارش‌های شدید، 150 خانه را در جرگلان تخریب کرد
 • بارش‌های شدید 2 روز گذشته 150 خانه را در جرگلان تخریب کرد
 • احتمال مرگ بیش از هزار نفر در پی توفان آیدای در موزامبیک/صدها منزل مسکونی تخریب شدند
 • جزئیات تخریب گرانترین خانه تهران
 • شخصيت اسکيزوتايپال
 • جزئیات تخریب گرانترین خانه تهران از زبان مسئولان شهری / کاخ در حال ویرانی، مسئولان می گویند مردم خبر بدهند