عمو پورنگ اینستاگرامش را با دو عکس در کنار شاهرخ خان بازیگر معروف هندی‌ها که معروف به «پادشاه بالیوود» است، بروزرسانی کرد. ناطقان: داریوش فرضیایی معروف به عمو پورنگ و مجری برنامه کودک اینستاگرامش را با دو عکس در کنار شاهرخ خان بازیگر معروف هندی‌ها که معروف به «پادشاه بالیوود» است، بروزرسانی کرد.

منبع: میزان برچسب ها: شاهرخ خان ، عمو پورنگ ، عکس

.

منبع: ناطقان

خبر بعدی:

رابطه تهران و اسلام‌آباد ناگسستنی است

تهران- ایرنا- نوذر شفیعی کارشناس مسایل جنوب آسیا معتقد است که ایران و پاکستان به حکم جغرافیا، تاریخ، فرهنگ و حتی بنا به ضرورت سیاسی پیوند‌های ناگسستنی با یکدیگر دارند. رهبران هر دو کشور خبر دارند که هر خللی در مناسبات دوجانبه به زیان هر دو کشور تمام خواهد شد.

بعد از انتخاب نخست‌وزیر جدید در پاکستان، تصور می‌شد تحول عمده‌ای در روابط تهران و اسلام‌آباد ایجاد شود، اما بر خلاف گمانه‌زنی‌هایی که در مورد سفر عمران خان به تهران به عنوان اولین سفر خارجی او وجود داشت، شاهد بودیم که عمران‌خان کشورهای دیگری را به عنوان مقصد نخستین سفر خارجی خود برگزید. وام‌های نجات عربستان سعودی به اسلام‌آباد، دو سفر عمران‌خان به ریاض و ابوظبی و اعلام علنی بی‌میل او به محکوم کردن عربستان در پرونده ترور جمال خاشقجی، این گمانه را ایجاد کرده است که عمران‌خان طی پنج ماه گذشته به سرعت در حال افتادن در آغوش رقبای منطقه‌ای ایران است و باعث ایجاد این سوال شده است که آیا دولت جدید پاکستان حاضر است روابط خود را با همسایه غربی‌اش، فدای مناسبات و کمک‌های رقبای منطقه‌ای ایران کند؟

نوذر شفیعی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل جنوب آسیا معتقد است که چنین تحولی در روابط تهران و اسلام‌آباد تقریبا ناممکن است. در ادامه متن کامل گفت‌وگوی «اعتماد» را با نوذر شفیعی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل جنوب آسیا مطالعه می‌کنید.

**آیا می‌توان دو سفر پیاپی عمران‌خان به عربستان سعودی و چشم‌پوشی او از سفر به تهران را دارای پیام خاصی برای تهران در مورد آینده روابط میان دو کشور دانست؟
لزوما زمان سفر کردن رهبر یک کشور به کشور دیگر، تنها معیار سنجش برای سطح روابط دو کشور نیست. هر سفر دیپلماتیک به‌خصوص در سطح رییس دولت نیازمند زمینه‌چینی‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و ضرورت‌هایی است که به تدریج قابل دستیابی هستند. آنچه مبنای تعیین سفر است نیازهای ضروری برای طرفین است. گهگاه یک سفر ضروری برای یک دستاورد فوری انجام می‌شود، اما در غالب مواقع ممکن است سطح روابط در شرایط رضایت بخشی باشد و نیازی به اقدام فوری و ضروری وجود نداشته‌باشد.

سفر نکردن عمران‌خان به تهران هم به معنای این نیست که در دیدگاه‌های اولیه او در مورد روابط با تهران تغییری ایجاد شده‌باشد یا قرار باشد که کشورهای دیگر را بر ایران ترجیح دهد. ایران و پاکستان به حکم جغرافیا، تاریخ، فرهنگ و حتی بنا به ضرورت سیاسی پیوند‌های ناگسستنی با یکدیگر دارند. رهبران هر دو کشور خبر دارند که هر خللی در مناسبات دوجانبه به زیان هر دو کشور تمام خواهد شد. به نظر من پایه‌ها و بنیان‌های اساسی روابط دو کشور کمافی‌السابق برقرار هستند. در شرایط کنونی مهم‌ترین موضوع در روابط دو کشور مباحث امنیتی هستند.

هرچند مباحث اقتصادی و تجاری میان دو کشور از اهمیت برخوردار هستند، اما مسائل امنیتی، همچون امنیت مرزهای زمینی دو کشور، امنیت افغانستان و مسائل جهان اسلام اولویت اصلی روابط دوجانبه میان تهران و اسلام‌آباد هستند. باید توجه داشت که پاکستان به‌شدت دچار مشکلات مالی و پولی است، و در این شرایط روی ایران به عنوان یک کشور تحت فشار و تحت تحریم از سوی ایالات متحده کمتر به عنوان حامی مالی و کمک‌کننده حساب باز می‌کند. اما در همین شرایط سخت برای دو کشور هم ضروری است که دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی و مالی گام بردارند.

بر اساس آمار و ارقام می‌توان نتیجه گرفت که روابط اقتصادی و تجاری میان تهران و اسلام‌آباد، تغییرات عمده‌ای نداشته است. یکی از دلایل عدم پیشرفت در این حوزه را می‌توان تحت‌الشعاع قرار گرفتن روابط اقتصادی در سایه روابط امنیتی دانست. مساله تروریسم و افراطی‌گری در کنار طالبان، داعش و تحولات افغانستان، از جمله مهم‌ترین مسائل امنیتی جهان امروز هستند که ایران و پاکستان به صورت مستقیم به عنوان بازیگران موثر در حل و فصل آن ایفای نقش می‌کنند.

**به همکاری‌های امنیتی میان دو کشور اشاره کردید، تصور می‌کنید گفت‌وگوهای اخیر میان مقام‌های ایرانی و گروه طالبان بخشی ارتباطی با همکاری‌های ایران و پاکستان داشته‌باشد؟
قطعا بدون همکاری پاکستان ایفای نقش در این زمینه بسیار مشکل می‌شود. باید در نظر گرفت که ایران، افغانستان و پاکستان را می‌توان به صورت یک مجموعه امنیتی در نظر گرفت، مجموعه‌ای که باعث ایجاد نوعی امنیت همبسته و وابستگی متقابل امنیتی می‌شود. سطح اختلاف‌نظر امنیتی میان دولت مرکزی افغانستان و پاکستان بسیار بالاست، در حالی که تهران با دو کشور روابط نزدیکی دارد، اگر این امکان ایجاد شود که هر سه کشور به سمت همکاری‌های امنیتی مثبت و سازنده هدایت شوند، منافع هر سه کشور تأمین می‌شود.

در نتیجه لازم است که هر سه کشور به صورت هماهنگ در زمینه امنیت منطقه حرکت کنند. تمام تلاش‌ها بر این است که با توجه به متغیر امریکا در منطقه که به صورت یک بازیگر موثر و منفی امنیت منطقه را به زیان هر سه کشور تحت تأثیر قرار داده است، سه کشور به سمت یک سیاست متحد و همگرا حرکت کنند. تلاش‌هایی که از سوی تهران در ماه‌های اخیر برای بهبود اوضاع امنیتی افغانستان آغاز شده است و روسیه و چین هم به عنوان بنیان‌های دیگر این تحولات مشارکت می‌کنند، روندی را طی می‌کند که می‌تواند منافع پاکستان را تأمین کند.

فراموش نکنیم که عدم همکاری یا نقش‌آفرینی منفی از سوی پاکستان، می‌تواند باعث شود که رقیب اصلی این کشور در جنوب آسیا، یعنی هندوستان فرصت پیدا کند تا با نقش‌آفرینی مثبت و سازنده جای پای خود را در افغانستان و دیگر کشورهای منطقه قوی‌تر کند. ایالات متحده امریکا با تغییر استراتژی خود در افغانستان، زمینه را برای حضور گسترده‌تر هندوستان در این کشور و حذف تدریجی پاکستان از معادلات افغانستان آغاز کرده است. در شرایطی که امریکایی‌ها علیه منافع پاکستان عمل می‌کنند، پاکستان مجبور است که برای رقابت با هندوستان در منطقه، به قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی دیگر از جمله ایران، چین و روسیه برای همکاری در پرونده افغانستان روی بیاورد.

**رقابت میان هند و پاکستان ممکن است بر روابط ایران با دو کشور موثر باشد؟
به هر حال هر دو کشور به دنبال منافع خود به‌خصوص در آسیای میانه هستند. ایران یکی از زمینه‌های این رقابت است، برای هند مسیری به جز ایران برای دسترسی به افغانستان و آسیای میانه وجود ندارد، چرا که پاکستان و چین هر دو کشور رقیب هند محسوب می‌شوند، اما من بعید می‌دانم که روابط تهران با دهلی نو، اثر منفی بر روابط با اسلام‌آباد داشته‌باشد.

قاعدتا تهران باید زمینه را برای رقابت سالم دو کشور فراهم کند تا بتوانند با استفاده از ظرفیت‌های ایران، نفوذ اقتصادی خود را در منطقه افزایش دهند. ایران بر خلاف قدرت‌های بزرگی مانند چین و امریکا، مجبور نیست میان پاکستان و هندوستان فقط یکی را انتخاب کند، تهران می‌تواند با هر دو کشور رابطه داشته‌باشد و اجازه دهد که هر دو پایتخت ایران را به عنوان یک شریک مطمئن در نظر بگیرند.

**این شرایط در مورد روابط ایالات متحده امریکا با دو قدرت جنوب آسیا هم وجود دارد. با توجه به فشارهای زیادی که امریکا طی یک سال و نیم گذشته به اسلام‌آباد وارد کرده است، آیا می‌توان نتیجه گرفت که روابط امریکا با پاکستان کاملا از میان رفته است؟
در نظر گرفتن روابط دیپلماتیک در دنیای کنونی به صورت بازی با حاصل جمع صفر تقریبا غیرممکن است. در شرایطی که امکان دارد برخی از روابط گهگاه به دلیل سیاست‌های استراتژیک دچار افت و خیزهایی شوند و سطح مناسبات تغییر کند، اما نهایتا امکان به صفر رسیدن رابطه بسیار ناچیز است. این تحلیل درست است که امریکایی‌ها بین هندوستان و پاکستان، اولی را به عنوان شریک استراتژیک و قطعی خود انتخاب کرده‌اند، اما این انتخاب به معنای ترک کامل پاکستان نیست. پاکستان هم یک کشور بزرگ و موثر در جنوب آسیا است و هم به عنوان یک شریک چین، همسایه افغانستان و همسایه ایران، در استراتژی کلی امریکا غیرقابل چشم‌پوشی است.

**مساله روابط پاکستان با عربستان سعودی آیا ممکن است بر روابط این کشور با تهران موثر باشد؟
رابطه اسلام‌آباد و ریاض امر جدیدی نیست و از ابتدای استقلال پاکستان وجود داشت و نهایتا هیچگاه باعث خصومت میان تهران و اسلام‌آباد نشده است. اما مشکلات شدید اقتصادی کنونی پاکستان و ترجیح هند با پاکستان در استراتژی جنوب آسیای امریکا، باعث شده است تا اسلام‌آباد تجدید نظر جدی‌تری در دیپلماسی خود انجام دهد.

این توازن جدید در روابط خارجی پاکستان، پازل پیچیده‌ای از روابط را ایجاد می‌کند، برای مثال رویکرد بیشتر پاکستان به کشورهای جنوب خلیج فارس، عملا این کشور را بار دیگر در حوزه متحدان امریکا قرار می‌دهد، در عین حال رویکرد به چین، ایران و روسیه، این کشور را از امریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس دورتر می‌کند. در مجموع پاکستان مجبور به ایجاد تعادل در روابط خود در این پازل جدید است.

**برخی کارشناسان معتقدند که اسلام‌آباد به دلیل نیازهایش در رابطه با کشورهایی که روابط خوبی با تهران ندارند، مجبور است رابطه خود را با تهران چراغ خاموش و غیرعلنی دنبال کند. به نظر شما چنین تحلیلی صحیح است؟
این تحلیل دور از واقعیت به نظر نمی‌رسد. به هر حال هیچ یک از طرفین علاقه‌مند نیستند که در روابط تهران و اسلام‌آباد خللی وارد شود. در همین شرایط سفر عمران‌خان به کشورهای جنوب خلیج فارس و صرف نظر کردن از سفر به تهران، در یک نگاه سطحی و اولیه ممکن است انتخابی از سوی اسلام‌آباد میان ایران و کشورهای رقیبش در منطقه به نظر برسد. اما به گمان من سیاستمداران پاکستان سعی می‌کنند با رعایت ملاحظات گام بردارند. برای عربستان سعودی، بدون تردید کاملا روشن است که هیچگاه نمی‌تواند از پاکستان بخواهد که روابطش را با تهران کنار بگذارد.

این موضوع فقط مختص عمران‌خان نیست و عربستان این مساله را در رابطه با دیگر نخست‌وزیران پاکستان که حتی رابطه بسیار صمیمانه‌تری با ریاض داشتند، تجربه کرده است. پاکستان به ویژه در شرایط رقابت و خصومت تاریخی با دو همسایه شمالی و شرقی‌اش، به صورت راهبردی علاقه‌مند است که روابطش با تهران دچار تنش نشود. به اضافه کمکی که ایران می‌تواند به پاکستان برای موازنه قوا با هندوستان ارایه دهد، به هیچ عنوان از عهده کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برنمی‌آید. ممکن است کشورهای جنوب خلیج فارس به لحاظ مالی توانایی کمک کردن به اسلام‌آباد را داشته‌باشند، اما جایگاه ژئواستراتژیک ایران برای اسلام‌آباد را نمی‌توانند پر کنند.

در جمع‌بندی کلی به نظر می‌رسد در حوزه سیاست علیا یعنی حوزه سیاسی، امنیتی و استراتژیک، پاکستان با ایران همکاری می‌کند، ولی در حوزه سیاست‌های سفلی، یعنی حوزه‌های مالی، تجاری و فرهنگی رابطه با کشورهای جنوب خلیج فارس را ترجیح می‌دهد. این روابط در کنار یکدیگر هستند که منافع پاکستان را به شکل مجموعه‌ای از پازل‌های کنار هم تأمین می‌کنند.

این مساله قطعی است که پاکستان نیازهای استراتژیک خود را فدای روابط مالی نخواهد کرد، اما همزمان به ‌نظر بسیاری از ناظران، پاکستان به خاطر نیازهای خود این روابط را کمتر علنی و تبلیغاتی پیگیری می‌کند تا حساسیت برخی از کشورهایی که سر خصومت با ایران دارند، انگیخته نشود. من تصور می‌کنم که همین پنهانکاری بتواند برخی کشورهای جنوب خلیج فارس را راضی کند، چراکه دهه‌ها سیاست منطقه برای آنها کاملا روشن کرده است که توان از میان بردن روابط تهران و پاکستان را ندارند.

منبع: روزنامه اعتماد؛ 1397،10،30
گروه اطلاع رسانی**2059**2002

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۵۱۸۳۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عمران خان فردا به قطر می‌رود
 • بزرگترین بروزرسانی شبکه تلفن روستایی کشور شروع شد
 • ۹ محصولی که اپل در سال ۲۰۱۸ معرفی نکرد
 • ثروتمندترین بازیگران مرد سینمای جهان از برد پیت تا شاهرخ خان +تصاویر
 • تماشاخانه سرو میزبان «مش مش قلی خان» می‌شود
 • آخرین قیمت تلفن همراه در بازار (بروزرسانی ۲۹ دی) +جدول/بی‌اعتنایی سرباز عراقی به ژنرال آمریکایی/واکنش کاربران به حضور فتنه‌گر ۸۸ در جلسه شورای شهر تهران
 • عکس های زیبا از مراسم ازدواج رانویر سینگ و دیپیکا پادوکون ستاره های بالیوود
 • جلسه شورای ستاد امر به معروف و نهی از منکر چابهار برگزار شد
 • از امر به معروف و نهی از منکر نترسیم و فرار نکنیم
 • امکان ارسال پاسخ مخفی در چت‌های گروهی با قابلیت جدید واتس‌اپ
 • وقتی جناب‌خان در «خندوانه» نقش شهرزاد را بازی می‌کند!
 • عکس عصر جمعه شاهرخ استخری
 • پردرآمدترین بازیگران بالیوود چه کسانی هستند؟ +تصاویر
 • دیه شهدای پلاسکو تا پایان دادگاه پرداخت نمی‌شود/پیگیری‌ها در خصوص احراز شهادت آتش‌نشانان به نتیجه نرسید/انتقاد از ممنوعیت واردات لباس‌های عملیاتی آتش‌نشانی
 • وقتی جناب‌خان نقش «ترانه علیدوستی» را بازی می‌کند!
 • نگاهی به زندگانی شهید مدافع حرم در مستند عمو هادی+فیلم
 • آخرین قیمت تلفن همراه در بازار (بروزرسانی ۲۹ دی) +جدول
 • بچه‌داری «شاهرخ استخری» در روز تعطیل +عکس
 • عکس «شاهرخ‌خان» با ته تغاری‌اش